Connect with Us

“Koha të veproni”/ Xhafaj kritika qeverisë, mesazh të fortë gjyqtarëve dhe prokurorëve

Politikë

“Koha të veproni”/ Xhafaj kritika qeverisë, mesazh të fortë gjyqtarëve dhe prokurorëve

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj i është drejtuar me mesazhe të forta sot prokurorëve dhe gjyqtarëve.

Nga foltorja e Kuvendit, Xhafaj tha sot se prokurorët dhe gjyqtarët janë sot më të paguarit dhe tashmë është koha që ata të veprojnë dhe të justifikojnë besimin e marrë.

Por, gjithashtu ai është shprehur me tone kritike sa i takon projekt buxhetit të 2022.

Xhafaj e konsideroi të papranueshme që dy vite nga funksionimi i SPAK të flitet ende për mungesë zyrash.

Buxhetimi për institucionet e drejtësisë nuk mund të jetë i ngjashëm me programimin rutinor të institucioneve, nëse duam që të respektojmë pavarësinë e tij.

E papranueshme që kur kanë kaluar mbi 2 vjet nga fillimi i punës së SPAK sot ende flitet për mungesë zyrash, më keq akoma që ende nuk janë zgjidhur mosvarrëshjet për fondet buxhetore të policisë gjyqsësore të BKH, proces që duhet të ishte mbyllur prej kohësh”- u shpreh Xhafaj, ndërsa kërkoi më shumë përgjegjësi nga prokurorët e gjykatësit.

LEXO EDHE:  “E mbytur” në pasuri të patundshme/ Bejko lë Pogradecin për SPAK-un

Njerëzit e këtij sistemi prokurorë e gjyqtarë duhet të kuptojnë përgjegjësinë. Ata janë sot njerëzit më të paguar në këtë vend, janë para investim nga taksat e këtij vendi që ende kanë besim në sistemin e drejtësisë. Koha të veproni e justifikoni besimin e marrë. Koha për të  kthyer drejtësinë e munguar për të bërë drejtësi për barazi para ligjit.” tha Xhafaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Katër ditë para seancës për shkarkimin/ Meta sulmon Gjykatën Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, është shfaqur sot në një konferencë për media, të parën për këtë vit.

Ai ka folur për vizitën e tij në Maqedoninë  veriut dhe takimet e atje.

Më tej ai ka thënë se për të nxjerrë një datë për zgjedhjet vendore, priste vendimin e Gjykatës Kushtetuese.“Prisja që Gjykata Kushtetuese,  ti kthente popullit shqiptar vullnetin e tij për të zgjedhur përfaqësuesit real për kryetarë bashkish dhe këshillat vendor. Përkundër kësaj pritshmërie, ku do të duhej të kishte një vendim përfundimtar, kjo Gjykatë nuk mori asnjë përgjegjësi”, ka thënë Meta, duke nënvizuar se është zhgënjyer.

LEXO EDHE:  Basha në panik/ Spartak Ngjela zbulon arsyet

LEXO EDHE:  “E mbytur” në pasuri të patundshme/ Bejko lë Pogradecin për SPAK-un

Dalja e tij në publik ka ardhur katër para se të mbahet seanca në Kushtetuesë për shkarkimin e tij./E.S-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Miliona euro “kyçin” gojën e medias/ Zullumqarët që përfituan nga afera e Qeverisë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Skandali i publikuar nga CNA.al në lidhje me milionat e eurove që kompanitë e inceneratorëve kanë paguar në mediat shqiptare kanë nxjerrë dy fytyra. Atë të heshtjes dhe atë të reagimit, për t’u justifikuar.

Një nga gjobëvënësit më të mëdhenj mediatik në qarkullim del dhe deklaronte se këto janë fatura normale, se nuk ka asgjë të keqe, kontrata reklamash e të tjera si këto.

Patjetër që ka një faturë të paguar rregullisht, patjetër që ka një kontratë reklame që zbatohet dhe paguhet rregullisht.

Por, çfarë reklamon një landfill?

Pse duhet të reklamojë një kompani monopoliste?

Një kompani monopoliste nuk ka pse bën reklama miliona euro. Këtë e bën Qeveria.

Ç’punë ka inceneratori t’iu japë para mediave?

Apo u ka lind në zemër të japin miliona euro, për të mbyllur gojën e mediave?

Është normale që reagojnë. Justifikohen se janë paguar për reklama. Por, çështja është në aspektin etik dhe moral të medias.

Kështjella, e cila duhet të ishte më e forta në mbrojtje të interesave të qytetarëve, duket se ka rënë.

Ka rënë thjeshtë dhe vetëm sepse disa zullumqarë, lëpirësa pushteti, njerëz që përfitojnë koncesione nga Qeveria apo më keq akoma, marrin para nga inceneratorët, nga taksat e shqiptarëve. Marrin para nga një aferë korruptive, për të cilën është vënë në pranga një ish-ministër.

Këta janë në fakt llumi i asaj që mund të quhet media.

Së pari, sepse nga taksat e shqiptarëve është dhënë një koncesion inceneratorësh, 178 milionë euro. Me të gjitha kostot e fitimeve të llogaritura për 30 vite shkon rreth 430 milionë euro dhe disa dhjetëra miliona euro paguhet media. Dhe janë paratë e e shqiptarëve që kalojnë tek inceneratorët e më pas nga inceneratorët shkojnë në zinxhir tek televizionet, tek portalet. Dikush do thotë nuk ka asgjë të keqe. Ka qejf të reklamojë. Patjetër, edhe kjo është e pranueshme.

Por, që televizioni të ketë moral, që të tregojë se është në anën e qytetarit, duhet të shkojë dhe të filmojë inceneratorin.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ LSI bën thirrjen e rëndësishme

LEXO EDHE:  Xhafaj ironizon Salianjin/ Vetting edhe figurës së politikanëveKu është inceneratori i Tiranës?

Nuk ka incenerator në Tiranë.

Duhet të bëjë përllogaritjet e kostove.

A duhet të paguheshin kaq shumë para? Apo mund të bëhej me gjysmën e tyre?

Sepse në rast se nga taksat e shqiptarëve mund të kurseheshin gjysmat e atyre lekëve, mund të ishte bërë një investim tjetër. Shumë shkolla, shumë rrugë.

Jo të fryhen miliona euro fatura, të cilat më pas shkojnë tek media, për t’i mbyllur gojën.

Media nuk mund të mbajë anën e inceneratorëve, as anën e pushtetit. Pavarësisht se dikush ka vendosur të lëpihet poshtë “hallateve” të kryeministrit apo kryebashkiakut të Tiranës.

Media ka mision të shkojë dhe të tregojë sesi është inceneratori në Elbasan? Si është ai në Fier? Si është landfilli i Tiranës? Ku është inceneratori? Pse janë vonuar investimet? Me çfarë parash po ndërtohen? Kush janë njerëzit e përfshirë?

Sepse ka edhe kompani të trafikantëve të drogës që kanë punuar dhe marrë para nga taksat e shqiptarëve, për këto inceneratorë.

E bashkë me ta janë edhe këta të medias, që bëjnë sikur iu “digjet barku” për interesin publik, për qytetarin. Por, në fakt interesi i tyre është vetëm xhepi.

Duke grabitur xhepat e shqiptarëve ditë pas dite dhe duke marrë para nga korrupsioni i koncesionit të inceneratorëve dhe duke i futur në xhepat e tyre.

Media ka për mision ta denoncojë dhe ta tregojë të vërtetën. Jo nga korrupsioni dhe gënjeshtra të marrë dhe të fusë para në xhep, siç mbizotërojnë sot në tregun mediatik shumë hijena, të vjetër e të rinj, spiunë të huaj apo shqiptarë.

Në fund nuk janë gjë tjetër. Thjeshtë llumi dhe niveli më I pështirë i asaj që quhet gazetari.

Janë këta personazhe që paguhen e paguhen, dhe në fund mundet edhe të flasin, të thonë edhe ndonjë fjalë më shumë e të justifikohen për hajdutërinë e radhës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Me çfarë financash e paguani eskortën/ Klodiana Lala kap mat Gazment Bardhin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gazment Bardhi është pyetur mbrëmë në emisionin “Opinion” nga Klodjana Lala se kush e paguan eskortën që e shoqëron.

Fillimisht Bardhi ka thënë se një pjesë e paguan partia.

Por kur është pyetur se kush e paguan pjesën tjetër, Bardhi ka dhënë një përgjigje konfuze.“Unë”, ka thënë Bardhi pa sqaruar me se çfare parash dhe pa përmendur rrogën e deputetit.

LEXO EDHE:  Buxheti/ Meta nuk ia vonon përgjigjen Ramës: 49.8% e PBB shkon për koncesione, 0.86% për luftën e Covid

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ LSI bën thirrjen e rëndësishme

Ndërsa pyetjeve të tjera, sa persona janë eskortë dhe sa paguan PD, Bardhi nuk është përgjigjur./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE