Connect with Us

Gjuha banale e fëmijëve/ Prindërit dhe mësuesit të shqetësuar për fjalorin në shkolla

Sociale

Gjuha banale e fëmijëve/ Prindërit dhe mësuesit të shqetësuar për fjalorin në shkolla

Publikuar

-

Një gjuhë e tillë e papërshtatshme vitet e fundit po përdoret gjerësisht nga nxënësit si brenda ashtu edhe jashtë ambienteve të shkollës. Shpesh fjalori jo etik bëhet shkak për nisjen e debateve, të cilat përshkallëzohen deri në konflikte verbale. Të shqetësuar prindërit kërkojnë bashkëpunimin e mësuesve për të minimizuar këtë fenomen.

“Kanë degjeneruar të gjithë, jo vetëm çunat. Ne u bëjmë vërejtje vazhdimisht po nëse je në një ambient që 50-60 % flasin me një fjalor të tillë nuk ka shanse për ta kthyer mbrapsht, kështu që është në dorën e mësuesve”, shprehet një prind.

“Unë faktikisht këtu dëgjoj, çfarë nuk dëgjoj. Mosha ime na vjen pak çudi, nuk e di sesi mund të zgjidhet ky problem”, deklaron një tjetër prind.

Psikologët e shkollave thonë se mes fëmijëve gjuha jo etike është kthyer në një mënyrë të zakonshme komunikimi si nga nxënësit e shkollave 9 vjeçare ashtu edhe gjimnazeve.

“Po pse, çfarë thash unë? Hë se nuk ishte ndonjë gjë e madhe, një e shajtuar shumë normale ishte. Kjo do të thotë se në përditshmërinë tonë këtyre ofendimeve ose fjalëve të papërshtatshme nuk është se iu japim prioritet në proceset edukuese të fëmijëve”, thotë Irena Çela, psikologe në shkolla.

Por, mbi kë bie përgjegjësia e kësaj problematike në komunikim?

LEXO EDHE:  Helmohen nga uji i pijshëm 30 persona

“Mësuesit e ndjejnë shumë përdorimin e këtij fjalori që është jashtë etike. Mendoj se ka filluar si një zhargon nga rrjetet sociale dhe sot është bërë një fenomen. Përgjegjësia nuk mund të ndahet tek askush, por të gjithë kanë përgjegjësi, së pari ne shkolla, mësuesit, pastaj shoqëria, mësuesit”, thotë Pranvera Çekani, mësuese e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë, shkolla “Jeronim de Rada”.

“Fëmijët fillojnë me këtë fjalor që në moshën e hershme, jo gjithmonë e kuptojnë këtë që thonë, sigurisht këtu lind detyra jonë si mësues”, shprehet Mimoza Halili, mësuese fillore në shkollën ‘Emin Duraku’.

“Shpesh hasemi me prindër që thonë: Po në familjen tonë nuk i përdorim këto fjalë. Të mos pasojmë vetëm familjen, po është edhe roli i edukatores, mësuesit”, deklaron Irena Çela, psikologe në Shkolla.

Ekspertët thonë se në shkolla nxënësve duhet të u mësohet ndjeshmëria, ndërsa familjet duhet të jenë më të vëmendshme kur fëmija përdor edhe në shtëpi një gjuhë të tillë.

Rritja dhe edukimi i fëmijëve është detyrë jo vetëm e familjes dhe shkollës, por edhe e shoqërisë, si hallka të pandara në jetën tonë./euronews

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Kthjellime dhe vranësira të lehta/ Njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Shqipëria do të jetë në mbizotërimin e motit të kthjellët dhe kalimeve të lehta të vranësirave në zonat Veriore dhe Qëndrore.

Por parashikohet që në zonat Jugore vranësirat të shtohen përkohësisht duke krijuar mundësi për reshje të pakta dhe afatshkurtra në Juglindje.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen në mëngjes, por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 3°C deri në 22°C.

LEXO EDHE:  Katër fëmijë të infektuar me Covid-19 në Shqipëri/ Shefja e Infektivit të Pediatrisë tregon gjendjen

LEXO EDHE:  Katër fëmijë të infektuar me Covid-19 në Shqipëri/ Shefja e Infektivit të Pediatrisë tregon gjendjen

Era do të fryjë me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Lindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pas përplasjes me policinë/ Fermerët sërish në protestë sot

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Fermerët e Myzeqesë sërish janë hedhur  në protestë sot.

Ata kanë nisur marshimin nga Rrethrrotullimi i Plastmasit në qendër të Lushnjës, për të shkuar drejt Bashkisë së qytetit.

Janë 6 kërkesa që fermerët kërkojnë që Qeveria t’ua realizojë.“Subvencionim direkt i fermerit me 10 lekë për kg.  Barazim i TVSH në shitje dhe blerje. Pezullim i TVSH për plehrat kimike, inputet bujqësore. Subvencionim 3 lekë për eksportuesit. Laboratorë analizash për tokat dhe perimet dhe garanci për paget e faturave nga grumbulluesit”, janë kërkesat e fermerëve.

LEXO EDHE:  Ikin 12.000 fëmijë në një vit/ Shqipëria e dyta në Europë për lejet e qëndrimit

LEXO EDHE:  Katër fëmijë të infektuar me Covid-19 në Shqipëri/ Shefja e Infektivit të Pediatrisë tregon gjendjen

Protesta ka qenë e qetë, në ndryshim me javën e kaluar kur fermerën u përplasën ashpër me Policinë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rriten sërish temperaturat sot/ Moti përmirësohet, mesdita më e ngrohtë

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për ditën e nesërme

Paraditja do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta të cilat herë pas here do të pësojnë zhvillim duke sjell shira të pakët në për të gjithë vendin tonë.

Ndërsa në vijim kushtet e motit do të përmirësohen gradualisht, duke larguar reshjet nga pjesa më e madhe e territorit.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por do të rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 3°C deri në 23°C.

LEXO EDHE:  Fëmijët dhe qentë, miq shumë të mirë

LEXO EDHE:  Dështimi i takimeve të Bashës/ Anashkalon themeluesit, ul në rresht të parë fëmijët

Era do të fryjë e lehtë me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Lindor-Verilindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE