Connect with Us

VIDEO- Internet 5G dhe 6G pa tel për gjeneratat e ardhshme/ Fluturimi testues rezulton i suksesshëm

Teknologji

VIDEO- Internet 5G dhe 6G pa tel për gjeneratat e ardhshme/ Fluturimi testues rezulton i suksesshëm

Publikuar

-

cna lajm show

“Zephyr”, një mjet ajror pa pilot me energji diellore (UAV) i ndërtuar nga Airbus, u përdor për të ofruar internetin pa tel të gjeneratës së ardhshme, si pjesë e një fluturimi testues mbi Arizona.

Airbus po testonte ‘High Altitude Platform Station’ (HAPS), në bordin e UAV-së të ndërtuar nga Britania, si pjesë e një fluturimi 18-ditor në stratosferë, 76,100 këmbë mbi sipërfaqe.

Sipas Daily mail, testi ishte në partneritet me operatorin celular japonez, NTT DOCOMO. Ai mbante një transmetues radio në bord që e lejonte të siguronte një lidhje të dhënash për të simuluar sistemet e ardhshme që do të dërgonin sinjale interneti midis UAV-së dhe një kompjuteri.

Testi i suksesshëm mund të hapë rrugën për një flotë avionësh Zephyr që shpërndajnë internet celular 5G dhe 6G në pjesët më të largëta të planetit, ose duke siguruar një nxitje afatshkurtër të sinjalit gjatë një ngjarjeje të madhe në një zonë me popullsi të dendur, thotë Airbus.

Të dy firmat shpresojnë të bazohen në testet dhe të përdorin Zephyr për të ofruar shërbime komunikimi dhe interneti në rajonet malore, ishujt e largët dhe zonat detare.

Të gjitha këto janë vende ku valët e radios janë të vështira për t’u arritur, kështu që të kesh një UAV 13 milje mbi sipërfaqe, duke transmetuar të dhëna dhe thirrje, plotëson një boshllëk shumë të nevojshëm.

LEXO EDHE:  Krishtlindjet, ja disa dhurata hi-tech me çmim të arsyeshëm

Zephyr vjen me dy helikë të vegjël dhe fuqizohet ekskluzivisht nga Dielli, falë paneleve diellore që rreshtojnë të gjithë hapësirën e krahëve prej 82 këmbësh.

Zakonisht lëshohet me dorë nga katër deri në pesë ekuipazhe tokësore, duke ecur me shpejtësi ose duke vrapuar në një erë të lehtë, por përmban softuer në bord për navigim në distancë.

Për testin e ri, ekipi kapi të dhëna në periudha të ndryshme të ditës dhe natës, në një sërë lartësish dhe u fokusua në lidhjen në kushte të ndryshme moti. Qëllimi ishte të konfirmohej nëse sistemi Zephyr është një platformë e qëndrueshme për të ofruar akses në internet në një zonë rreth

“Demonstrimi konfirmoi qëndrueshmërinë dhe shkathtësinë e spektrit 2 GHz për shërbimet e bazuara në HAPS dhe gjithashtu përdorimin e një brezi të ngushtë (450 MHz) për të ofruar lidhje në një distancë deri në 140 km,” shpjegoi një zëdhënës i Airbus./CNA.al

It carried an onboard radio transmitter that let it provide a datalink to simulate future systems that would send internet signals between the UAV and a computer

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Me një dhëmb të vërtetë dinosauri/ Marka luksoze Caviar sjell në treg iPhone 13 Pro Max-in më të shtrenjtë në botë

Publikuar

-

Nga

Me një çmim deri në 1,549 £, iPhone 13 Pro Max i Apple është një nga telefonat inteligjentë më të shtrenjtë në treg.

Por një version i ri i smartfonit kryesor ka dalë në shitje që e bën çmimin prej 1,549 £ të Apple të duket shumë i lirë.

Marka e telefonave luksoze Caviar ka zbuluar një version 6,830 £ të iPhone 13 Pro Max të quajtur Tyrannophone, i cili përmban një fragment të një dhëmbi të vërtetë dinosaur 80 milion vjeçar.

Marka e telefonave luksoze Caviar ka zbuluar një version 6,830 £ të iPhone 13 Pro Max të quajtur Tyrannophone, i cili përmban një fragment të një dhëmbi të vërtetë 80 milionë vjeçar T.Rex.

Kamera e dyfishtë Sistemi i kamerës së dyfishtë 12MP Sistemi i kamerave të dyfishta 12MP

Sipas Daily Mail, Tyrannophone është pjesë e koleksionit të ri Tera të Caviar dhe përmban një imazh të një T.Rex.

Tyrannophone unik iPhone 13 Pro është zbukuruar me një imazh 3D të një koke dinosauri që ngjall frikë në zemrat e konkurrentëve tuaj me një vështrim të syrit të tij të verdhë, të bërë nga qelibar i pastër,” shpjegoi Caviar.

LEXO EDHE:  S’ka teknologji në zgjedhje!/ Kume një mesazh politikës [VIDEO]

LEXO EDHE:  S’ka teknologji në zgjedhje!/ Kume një mesazh politikës [VIDEO]Buzëqeshja grabitqare e një përbindëshi nuk është thjesht një element dekori, por edhe një element ekskluziviteti dhe unike, sepse një nga dhëmbët e një tiranozauri është i vërtetë!

Ai përmban një insert nga një fragment i një dhëmbi të vërtetë Tyrannosaurus, 80 milionë vjet i vjetër.

Tyrannophone është i disponueshëm në modelin iPhone 13 Pro, i cili kushton 6,427 £, ose iPhone 13 Pro max, i cili kushton 6,830 £.

Megjithatë, nëse doni të merrni në dorë një të tillë, do të duhet të jeni të shpejtë – janë vetëm shtatë në dispozicion!

Ky model tmerrësisht ekskluziv është i disponueshëm vetëm në 7 copë, prandaj nxitoni të bëheni pronar i iPhone 13 Pro Tyrannophone të frikshëm dhe të pamëshirshëm!” shprehet Caviar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Probleme për gjigantët e teknologjisë/ Youtube, Google dhe Gmail ndërpriten për mijëra përdorues

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gmail dhe shërbimet e tjera të Google patën një ndërprerje që ka prekur mijëra përdorues në Mbretërinë e Bashkuar.

Më shumë se 2600 njerëz raportuan probleme me aplikacionin Gmail dhe faqen e internetit te DoënDetector, i cili monitoron ndërprerjet në internet.

Nga këto ankesa, 55 për qind u regjistruan për shkak të problemeve të lidhjes me serverin, ndërsa 29 për qind vunë re probleme në dërgimin ose marrjen e emaileve.

Shumë raportuan se teksa përpiqeshin të hynin në e-mail në faqe del një gabim ku shkruhet “502”: “Serveri ka hasur në një gabim të përkohshëm dhe nuk mund tu përgjigjet kërkesës tuaj”.

LEXO EDHE:  Dëshironi të dukeni të bukura dhe pa operacione plastike?/ Interneti e bën të mundur

LEXO EDHE:  Interneti po shitet në ankand nga shpikësi britanik Tim Berners-Lee si një NFTGjithashtu ndërprerje ka patur edhe Youtube, ku nuk ka funksionuar butoni i kërkimit.

Google Chat, Google Meet, Google Calendar dhe Google Groups u goditën gjithashtu nga ndërprerje, sipas statusit të aplikacionit të Google./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Gjigandi i teknologjisë Apple sërish me risi/ Së shpejti në treg mjete ajrore pa pilot të drejtuara nga iPhone

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Apple po zhvillon disa teknologji jashtë telefonave inteligjentë dhe tabletëve, të tilla si një kufje VR dhe një makinë, por patentat e reja që ka marrë gjigandi i teknologjisë gjatë të enjtes tregojnë se kompania mund të jetë duke punuar në një dron, i cili pritet të vijë së shpejti në treg.

Përafërsisht dy patentat përshkruajnë mjete të vogla ajrore pa pilot (UAV) që çiftëzohen me kontrollues me valë ose drone që operohen nëpërmjet një iPhone ose një Nintendo DS.

Imazhet në patenta përshkruajnë një dron të vogël me katër rotorë, një i zakonshëm i krijuar për UAV-të e vegjël.

Video

Patentat u dorëzuan për herë të parë në maj 2020 në Singapor, por arritën në SHBA në shkurt dhe prill dhe iu dhanë Apple më 11 nëntor, siç u raportua për herë të parë nga Patently Apple.

Një patentë, e titulluar ‘Shoqata e Automjeteve Ajrore pa Pilot dhe Kontrolluesit’ përshkruan përdorimin e kontrollorëve me valë për të operuar UAV-në e Apple.

Ky dokument mbulon aparatet, sistemet dhe metodat për çiftimin/ççiftimin e UAV-ve me/nga kontrollorët UAV.

Kontrollorët, sipas aplikacionit, do të kishin të paktën një antenë për të kryer komunikimin celular me dronin.

Patenta e dytë, e titulluar ‘Ndjekja dhe kontrolli i automjeteve ajrore pa pilot. Ndryshe nga aplikacioni tjetër, ky përshkruan përdorimin e një smartphone, veçanërisht iPhone të Apple, për të kontrolluar dronin +5

Patenta e dytë, e titulluar ‘Ndjekja dhe kontrolli i automjeteve ajrore pa pilot. Ndryshe nga aplikacioni tjetër, ky përshkruan përdorimin e një smartphone, konkretisht iPhone të Apple, për të kontrolluar dronin.UAV-të do të dizajnoheshin gjithashtu me një lloj memorie dhe elementi përpunues që do ta lejonte atë të kujtonte detyrat e mëparshme të dërguara nga kontrollorët.

‘Aparatet, sistemet dhe metodat për çiftimin/ççiftimin e mjeteve ajrore pa pilot (UAV) me/nga kontrollorët UAV (UAC). Një UAV dhe/ose një UAC mund të inicojë, bazuar në një kusht nxitës, një ndarje/ççiftim të UAV-së me/nga një UAC pritës dhe të marrë, nga një rrjet, një përditësim konfigurimi që mund të konfirmojë ndarjen/ççiftimin e UAV-së në /nga UAC pritës,’ thuhet në abstraktin e patentës së paraqitur në SHBA më 27 Prill 2021.

LEXO EDHE:  Vjeshta përshëndet të apasionuarit pas teknologjisë/ Lojërat e këtij sezoni

LEXO EDHE:  Instagram “premton” ndryshime/ Teston mundësinë e postimit të fotove nga kompjuteri

“Kushti nxitës mund të përfshijë të paktën një nga UAV-të që lëviz nga një vendndodhje e caktuar si e kontrolluar nga UAC-ja pritës, UAV-ja lëviz në një vendndodhje në të cilën UAC-ja pritës është e kufizuar të kontrollojë UAV-në pritës dhe/ose UAC-ja pritës humbet aftësitë sinjalizuese.

“Përditësimi i konfigurimit mund të përfshijë të paktën një nga një kod shkaku, një identifikues të lidhur me UAV-në, një identifikues të lidhur me UAC-në pritës, një identifikues të lidhur me një sistem ajror pa pilot (UAS).’

Patenta e dytë, e titulluar “Gjurmimi dhe kontrolli i automjeteve ajrore pa pilot”, u depozitua në SHBA më 23 shkurt 2021.

Ndryshe nga aplikacioni tjetër, ky përshkruan përdorimin e një smartphone, konkretisht iPhone të Apple, për të kontrolluar dronin.

Patenta gjithashtu vë në dukje se një sistem portativ lojërash si një avancim Nintendo DS ose Gameboy mund të fuqizojë gjithashtu UAV-të.

“Pajisja e përdoruesit (UE) (ose “Pajisja UE”)–çdo lloj pajisjesh të sistemeve kompjuterike që janë të lëvizshme ose portative dhe që kryejnë komunikime me valë“, thuhet në patentë.

Shembujt e pajisjeve UE përfshijnë telefonat celularë ose telefonat inteligjentë (p.sh. iPhone.TM., telefonat me bazë Android.TM.), pajisjet portative të lojrave (p.sh., Nintendo DS.TM. PlayStation Portable.TM., Gameboy Advance.TM. , iPhone.TM.), laptopë, pajisje që vishen (p.sh. orë inteligjente, syze inteligjente), PDA, pajisje portative interneti, luajtës muzikor, pajisje të ruajtjes së të dhënave, pajisje të tjera në dorë, mjete ajrore pa pilot (UAV) (p.sh. drone), UAV kontrollorët (UAC), e kështu me radhë.’/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE