Connect with Us

Pas përplasjes me policinë/ Fermerët sërish në protestë sot

Sociale

Pas përplasjes me policinë/ Fermerët sërish në protestë sot

Publikuar

-

cna lajme sociale

Fermerët e Myzeqesë sërish janë hedhur  në protestë sot.

Ata kanë nisur marshimin nga Rrethrrotullimi i Plastmasit në qendër të Lushnjës, për të shkuar drejt Bashkisë së qytetit.

Janë 6 kërkesa që fermerët kërkojnë që Qeveria t’ua realizojë.

“Subvencionim direkt i fermerit me 10 lekë për kg.  Barazim i TVSH në shitje dhe blerje. Pezullim i TVSH për plehrat kimike, inputet bujqësore. Subvencionim 3 lekë për eksportuesit. Laboratorë analizash për tokat dhe perimet dhe garanci për paget e faturave nga grumbulluesit”, janë kërkesat e fermerëve.

LEXO EDHE:  Policia italiane arreston shqiptarin/ Një ndër furnizuesit kryesorë të drogës

Protesta ka qenë e qetë, në ndryshim me javën e kaluar kur fermerën u përplasën ashpër me Policinë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Rriten sërish temperaturat sot/ Moti përmirësohet, mesdita më e ngrohtë

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për ditën e nesërme

Paraditja do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta të cilat herë pas here do të pësojnë zhvillim duke sjell shira të pakët në për të gjithë vendin tonë.

Ndërsa në vijim kushtet e motit do të përmirësohen gradualisht, duke larguar reshjet nga pjesa më e madhe e territorit.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por do të rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 3°C deri në 23°C.

LEXO EDHE:  Sherr për pasagjerët, qëllohet me thike një shofer në Shkodër

LEXO EDHE:  Ndërtimet pa leje/ Arrestohet pronarja me dy punonjësit

Era do të fryjë e lehtë me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Lindor-Verilindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Unaza e Madhe/ Si do të devijojë trafiku në Tiranë nga dita e sotme

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Autoriteti Rrugor Shqiptar, njofton se më sajë të vazhdimësisë së punimeve në Unazën Lindore, duke filluar që nga data 13.11.2021 është i nevojshëm bllokimi i kalimit nga rrethi i Shkozës në drejtim të Farkës për një afat prej 14 ditësh.

Trafiku që vjen në këtë drejtim do të devijohet në drejtim të rrugës “Ali Shefqeti”.

Gjithashtu, trafiku i cili vjen nga drejtimi i Farkës në drejtim të Tiranës, do të devijohet në krahun tjetër të kalimit, si në Planin e Menaxhimit të Trafikut. Janë marrë masat për kufizimin e vendit ku do të kryhen punimet, si dhe për vendosjen e sinjalistikës së nevojshme për mospengimin dhe mbarëvajtjen e qarkullimit.LEXO EDHE:  I moshuari dhunohet dhe grabitet në mes të Tiranës/ Pranga autorit

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e deputetit të LSI/Pse nuk kapen zjarrvënësit nga policia

Kërkojmë mirëkuptimin e përdoruesve të mjeteve dhe të banorëve”, thuhet në njoftimin e ARRSH-së./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ulet numri i lindjeve në vend/ Gjirokastra, qarku ku nataliteti njeh më shumë rënie

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Numri i lindjeve për tremujorin e tretë 2021 është 7.404, duke shënuar një rënie me 7,5 %, krahasuar me tremujorin e tretë 2020.

Numri i vdekjeve për tremujorin e tretë 2021 rezulton 6.037, duke shënuar një rënie prej 8,9 %, krahasuar me tremujorin e tretë 2020.

Shtesa natyrore e popullsisë (diferenca midis lindjeve dhe vdekjeve) në tremujorin e tretë 2021, është pozitive me 1.367.

Në tremujorin e tretë 2021 gjashtë qarqe të vendit shënuan shtesë natyrore pozitive të popullsisë, ndërsa në gjashtë qarqet e tjera, shtesa natyrore e popullsisë është negative.

Në tremujorin e tretë 2021 vlera më e lartë e shtesës natyrore regjistrohet në qarkun e Tiranës, ku numri i lindjeve tejkalon me 1.085 numrin e vdekjeve, ndërsa ai më i vogël regjistrohet në qarkun e Vlorës, ku vdekjet tejkalojnë me 152 numrin e lindjeve.

Lindjet

Në tremujorin e tretë 2021 vetëm një qark i vendit ka shënuar rritje të numrit të lindjeve, ndërsa në njëmbëdhjetë të tjerat numri i lindjeve është ulur, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2020.

Në tremujorin e tretë 2021 numri më i madh i lindjeve regjistrohet në qarkun e Tiranës, me 2.521 lindje, ndërsa ai më i vogël në qarkun e Gjirokastrës, me 114 lindje.

LEXO EDHE:  Ndërtimet pa leje/ Arrestohet pronarja me dy punonjësit

LEXO EDHE:  Sherr për pasagjerët, qëllohet me thike një shofer në ShkodërRritjen e vetme në përqindje të lindjeve, gjatë tremujorit të tretë 2021, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020, e zë qarku i Kukësit me 2,2 %.

Uljen më të madhe në përqindje të lindjeve, gjatë tremujorit të tretë 2021, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020, e zë qarku i Gjirokastrës me – 24,0 %.

Vdekjet

Në tremujorin e tretë 2021 nëntë qarqe të vendit kanë shënuar ulje, ndërsa tre qarqet e tjera kanë shënuar rritje të numrit të vdekjeve, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2020.

Në tremujorin e tretë 2021 numri më i vogël i vdekjeve regjistrohet në qarkun e Kukësit, me 108 vdekje, ndërsa ai më i madh në qarkun e Tiranës, me 1.436 vdekje.

Uljen më të madhe në përqindje të vdekjeve, gjatë tremujorit të tretë 2021, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020, e zë qarku i Dibrës me – 30,6 %.

Rritjen më të madhe në përqindje të vdekjeve, gjatë tremujorit të tretë 2021, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020, e zë qarku i Vlorës me 15,5 %.

LEXO TE PLOTE