Connect with Us

“Ëndrra shoviniste serbe”, FFK reagon pas provokimeve: UEFA t’i dënojë!

Sport

“Ëndrra shoviniste serbe”, FFK reagon pas provokimeve: UEFA t’i dënojë!

Publikuar

-

/

Serbia fitoi një ditë më parë në Portugali dhe siguroi një vend në Katar 2022, por ajo që tërhoqi vëmendjen ishte festa e futbollistëve me simbolin e tre gishtave dhe me fanellat ku shfaqej harta e Kosovës.

“Le të valëvitet flamuri Serb nga Prizreni (Kosovë) në Rumija (Mal të Zi)”, ishte mesazhi që përcillnin, ndërkohë që FFK nuk ka qëndruar duarkryq dhe ka dalë me një deklaratë zyrtare:

“Federata e Futbollit e Kosovës do të ankohet në UEFA për veprimin e futbollistëve të Serbisë, të cilët pas ndeshjes me Portugalinë janë shfaqur me fanella me mbishkrim irredentist nacionalist.

FFK konsideron se propagandimi i një kënge nacionaliste nga futbollistët e Kombëtares së Serbisë, në tekstin e të cilës përmenden dy qytete të vendeve fqinje të saj, Prizreni i Republikës së Kosovës dhe Rumja i Malit të Zi është i papranueshëm.

Ky gjest nxitës dhe nacionalist nuk përkon me vlerat evropiane, por thjesht është pjesë e ëndrrave dhe mendimeve shoveniste dhe iderrentiste serbe. Futbolli është sporti më i popullarizuar në botë dhe kudo vlerësohet për krijim të urave të miqësisë ndërmjet popujve dhe si të tillë duhet ta ruajmë, e jo të shërbejë si mjet propagandues për shovinizëm të tërbuar.

FFK në vazhdimësi është kujdesur për propogandim të vlerave sportive dhe miqësore, prandaj do të kërkojë me ngulm nga UEFA që të dënojë veprimet e tilla, që vijnë nga një ekip kombëtar, i cili futbollin e shfrytëzon për propagandë të mendimeve të prapambetura”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Strakosha drejt “divorcit” me Lacion, Tare nis kërkimin e një portieri të ri

Publikuar

-

Duket se nuk ka asnjë shans mes Thomas Strakoshës dhe Lacios për rinovimin e kontratës.

Mediat italiane bëjnë me dije se gardiani shqiptar tashmë e ka marrë vendimin përfundimtar për t’u larguar në fund të sezonit pasi t’i skadojë kontrata dhe Igli Tare është futur në merkato për të afruar një tjetër portier.Guliermo Vikario është i pari në listë. Me skuadrën e Empolit ka treguar vlera të jashtëzakonshme dhe toskanët do të paguajnë 1 milionë euro për ta zotëruar plotësisht kartonin e tij.

Sarrit i pëlqen shumë dhe Tare me Lotiton kanë hedhur hapat e parë. Kandidatë të tjerë janë Aleks Meret dhe David Ospina. Njëri do të qëndrojë te Napoli dhe tjetri mund të transferohet në Romë. Sarri ëndërron githsesi Kepën e Çelsit.

LEXO TE PLOTE

Sport

Eliminimi nga Kupa e Afrikës kushton shtrenjtë, Gana shkarkon trajnerin serb

Publikuar

-

Këshilli ekzekutiv i federatës së futbollit të Ganës ka vendosur që të shkarkojë nga detyra trajnerin e skuadrës kombëtare, Milovan Rajevac.

Eliminimi që në fazën e grupeve në Kupën e Afrikës nuk është pritur mirë nga drejtuesit e federatës ganeze, prandaj kanë marrë vendimin që të mbyllin bashkëpunimin me teknikun serb.Drejtuesit e federatës kanë njoftuar se shumë shpejt do të zyrtarizohet pasardhësi i tij. Ndeshja e ardhshme e Ganës është sfida e Play Off-it kundër Nigerisë në mars, që vlen një vend në fazën finale të Kupës së Botës, Katar 2022.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Mourinho nuk heq dorë, kërkon me çdo kusht Granit Xhakën te Roma

Publikuar

-

Pasi sfumoi tratativa në verë, tani Roma i vihet sërish pas Granit Xhakës edhe në merkaton e janarit.

Sipas asaj që raporton e përditshmja sportive italiane “La Gazzetta dello Sport”, mesfushori me origjinë shqiptare është një nga lojtarët kryesor që Murinjo e do me çdo kusht për të forcuar mesfushën e Romës.

Xhaka kushton 20 milionë euro, por më parë skuadra kryeqytetase duhet të shesë lojtarë që më pas të blejë dhe i sakrifikuari mund të jetë Diavara.Raporti me “topçinjtë” e Londrës mbeten perfekt sidomos pas marrëveshjes me lojtarin Maitland-Niles dhe ky raport i mirë mund të konkretizojë këtë operacion merkatoje.

Aktualisht me fanellën e Arsenalit në Premier Ligë në këtë sezon, Granit Xhaka numëron 10 paraqitje.

LEXO TE PLOTE