Connect with Us

VIDEO/ Fitore historike për Maqedoninë, për herë të parë në play-off të Botërorit! Gjermania triumfon me “poker”

Sport

VIDEO/ Fitore historike për Maqedoninë, për herë të parë në play-off të Botërorit! Gjermania triumfon me “poker”

Publikuar

-

/

Maqedonia siguron për herë të parë play-off e Botërorit. Një arritje historike për ta pas fitores së merituar ndaj Islandës me rezultatin 3-1.

Maqedonasit ishin më kërkues përgjatë gjithë ndeshjes dhe arritën të shënonin 3 herë. Elmas ishte heroi i sfidës me 2 gola të realizuar. Për maqedonasit shënoi dhe futbollisti me origjinë shqiptarë Alioski që në minutën e 7.

Rumania bëri detyrën ndaj Lihtenshtejnit dhe fitoi në transfertë me rezultatin 0-2, por kjo fitore nuk i mjaftoi. Gjermania e kualifikuar tashmë e kishte shëtije ndeshjen ndaj Armenisë. ‘Pancerat’ fituan 1-4 me Gyndogan protagonist me dy gola.

LEXO EDHE:  Politika evropiane e Gjermanisë në vitin 2020

REZULTATET

ARMENI-GJERMANI 1-4

58′ Mkhitarjan/ 15′ Havertz, 45′ 50′ Gyndogan, 65′ Hofman

LIHTENSHTEJN-RUMANI 0-2

8′ Man, 87′ Banku

MAQEDONI E VERIUT-ISLANDË 3-1

7′ Alioski 65′ 86′ Elmas/ 55′ Thorsteison

 

FORMACIONET

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Neymar: Në vitin 2019 doja të rikthehesha te Barcelona

Publikuar

-

Braziliani Neymar pranon se në verën e vitit 2019 ai ishte gati të largohej nga Paris SG-ja për t’u kthyer në Barcelonë. Nejmar ka lënë të kuptohet se Barcelona ishte vendi ideal për të, ku ndihej më mirë se askund tjetër.

“Kur mora vendimin për t’u larguar nga PSG-ja, nuk ishte për shkak të ndonjë kapriçoje apo të ndonjë klubi tjetër. Është shumë e thjeshtë. E shihja se ndihesha më mirë në Barcelonë. Nuk kam pasur kurrë asgjë kundër tifozëve të PSGsë, as kundër vetë klubit.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Çfarë di Britania e Madhe, që pjesa tjetër e Europës nuk e di?

LEXO EDHE:  Një firmë mund të nxjerrë teste për COVID-19/ Trump dhe Gjermania "në luftë" për ta blerëAskush nuk duhet të dyshojë për këtë. E kundërta është e vërtetë. Unë i jam shumë mirënjohës klubit, ne jemi në të njëjtën anë, ne mbrojmë të njëjtën fanellë. Unë jam këtu për të ndihmuar Parisin për të fituar sa më shumë trofe”, tha Nejmar duke bërë të qartë se dëshira e tij ishte të kthehej në “Camp Nou”.

LEXO TE PLOTE

Sport

E bujshme/ Klubi i Superiores transferon sulmuesin me vlerë 2 milionë euro

Publikuar

-

Dzon Delarge është goditja e bujshme e Egnatias në këtë merkato. Ish-sulmuesi i Karabag, Akhisaspor, Boluspor, Slovan Liberec, Bursaspor, ka firmosur me skuadrën rrogozhinase, duke u vënë në dispozicion të trajnerit Zekerija Ramadani.

Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi në faqen zyrtare në “Facebook”. Vlen të theksohet fakti se 31-vjeçari prej 6 muajsh ishte pa ekip, teksa në të kaluarën është aktivizuar 13 ndeshje me kombëtaren e Kongos.

LEXO EDHE:  Greqia i kërkon Maqedonisë të tregojë vendimin për emrin

LEXO EDHE:  Politika evropiane e Gjermanisë në vitin 2020

Në vitin 2017, kur Delarge ishte pjesë e turqëve të Osmanlispor, vlera e kartonit të tij sipas “Transfermarkt” shkoi plot 2 milionë euro.NJOFTIMI I KLUBIT: 

KF Egnatia ka arritur të firmosi me sulmuesin Dzon Delarge,i cili vjen nga kampionati Turkë ku ka qenë pjesë e Akhisaspor. Delarge ka një cv të pasur pasi ka luajtur për Qarabag, Akhisaspor, Boluspor, Bursaspor, Slovan Liberec.
Welcom Dzon Delarge.

 

LEXO TE PLOTE

Seria A

Me armë dhe lëndë narkotike, arrestohet sulmuesi i Sassuolo në Uruguai

Publikuar

-

Nicolas Schiappacasse, sulmuesi në pronësinë e Sassuolo, është arrestuar në Uruguai nga policia, pasi iu gjet në makinë një pistoletë dhe disa pilula me lëngë narkotike.

Sulmuesi i krahut të majtë, 23 vjeç, aktualisht është i huazuar te Penarol në vendlindjen e tij, por sikurse kuptohet gjërat nuk po shkojnë mirë për të.Tashmë është futur në telashe të mëdha. Schiappacasse është nën kontratë deri më 30 qershor 2023 dhe me siguri italianët do t’i bëjnë dalje që tani, në rast se do të ketë një dënim të tij.

LEXO EDHE:   Ndarja e Shqipërisë nga Maqedonina e Veriut/ Macron: Do ishte e tmerrshme për Rajonin

LEXO EDHE:  Beteja me Covid-19/ Mjeku shpjegon pse Gjermania ka numrin më të vogël të viktimave

Sassuolo e ka blerë sulmuesin në tetor të vitit 2020 nga Atletico Madrid B. Në Serie A ai ka luajtur edhe me skuadrën e Parma, i huazuar nga spanjollët në vitin 2019.

LEXO TE PLOTE