Connect with Us

Nga legjendë futbolli në shofer taksie, Hakan Shukur: Erdogani më mori të gjithë pasurinë, më jepni një shans në…

Sport

Nga legjendë futbolli në shofer taksie, Hakan Shukur: Erdogani më mori të gjithë pasurinë, më jepni një shans në…

Publikuar

-

/

Sulmuesi i famshëm turk, Hakan Shukur, u largua nga Turqia disa vite më parë, ku akuzohet se ka mbështetur FETO-n, një organizatë e cilësuar si terroriste në vend. “Situata ime është shumë e vështirë.

Më morën gjithçka, pothuajse gjithçka që kisha dhe investova në Turqi”, tha Shukur, i cili fajëson presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan për të gjitha problemet e tij.

Të gjitha pasuritë e tij janë ngrirë prej vitesh sepse ai foli publikisht kundër regjimit të Erdoganit. Në Kaliforni hapi një furrë buke me specialitete turke dhe filloi të punonte si shofer taksie.

“Erdogan fillimisht më kërkoi të bashkohesha me partinë e tij për të marrë më shumë vota, dhe më pas më ktheu në armik të shtetit sepse nuk ndaja pikëpamjet e tij. Ata më morën gjithçka, më dëbuan familjen, arrestuan babanë tim… Të gjithë të cilët ngritën zërin dhe kërkuan demokracinë tani po e paguajnë çmimin.

LEXO EDHE:  ‘’S’mund të jetoj dot më’’/ Taksisti humbi punën 2 ditë më parë, tentoi të vetëdigjet para kryeministrisë

Unë u them futbollistëve të mos protestojnë sepse do të përfundojnë si unë dhe nuk do të mund të kthehen më në Turqi”, tha Shukur në një intervistë për ‘’Sportweek’’. Ish-sulmuesi ka dhe një kërkesë për miqtë e tij  në Itali: “Nëse dikush është i guximshëm për të më dhënë një shans, do të thoshte shumë për mua’’, e mbylli fjalën e tij turku.

Shukur është një nga futbollistët më të mëdhenj turq të gjitha kohërave, i cili fitoi Kupën UEFA me Gallatasarain në vitin 2000. Me Turqinë dy vjet më vonë fitoi medaljen e bronztë në Kupën e Botës në Japoni dhe Korenë e Jugut, ndërsa në nivel personal luajti me Torinon, Interin, Parmën dhe Blakburnin në Angli, por askund nuk la gjurmë si në Stamboll. Ai luajti 112 ndeshje për Turqinë dhe shënoi 51 gola.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Strakosha drejt “divorcit” me Lacion, Tare nis kërkimin e një portieri të ri

Publikuar

-

Duket se nuk ka asnjë shans mes Thomas Strakoshës dhe Lacios për rinovimin e kontratës.

Mediat italiane bëjnë me dije se gardiani shqiptar tashmë e ka marrë vendimin përfundimtar për t’u larguar në fund të sezonit pasi t’i skadojë kontrata dhe Igli Tare është futur në merkato për të afruar një tjetër portier.Guliermo Vikario është i pari në listë. Me skuadrën e Empolit ka treguar vlera të jashtëzakonshme dhe toskanët do të paguajnë 1 milionë euro për ta zotëruar plotësisht kartonin e tij.

LEXO EDHE:  ‘Me trashëgime çifti’/ Vëllezërit që vranë taksistin morën makinë me qera, thanë se do e përdornin për një dasmë

LEXO EDHE:  I kapën bashkëjetuesin me drogë/ Gruaja jep dëshmi të rreme dhe mban padrejtësisht në burg taksistin

Sarrit i pëlqen shumë dhe Tare me Lotiton kanë hedhur hapat e parë. Kandidatë të tjerë janë Aleks Meret dhe David Ospina. Njëri do të qëndrojë te Napoli dhe tjetri mund të transferohet në Romë. Sarri ëndërron githsesi Kepën e Çelsit.

LEXO TE PLOTE

Sport

Eliminimi nga Kupa e Afrikës kushton shtrenjtë, Gana shkarkon trajnerin serb

Publikuar

-

Këshilli ekzekutiv i federatës së futbollit të Ganës ka vendosur që të shkarkojë nga detyra trajnerin e skuadrës kombëtare, Milovan Rajevac.

Eliminimi që në fazën e grupeve në Kupën e Afrikës nuk është pritur mirë nga drejtuesit e federatës ganeze, prandaj kanë marrë vendimin që të mbyllin bashkëpunimin me teknikun serb.Drejtuesit e federatës kanë njoftuar se shumë shpejt do të zyrtarizohet pasardhësi i tij. Ndeshja e ardhshme e Ganës është sfida e Play Off-it kundër Nigerisë në mars, që vlen një vend në fazën finale të Kupës së Botës, Katar 2022.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Mourinho nuk heq dorë, kërkon me çdo kusht Granit Xhakën te Roma

Publikuar

-

Pasi sfumoi tratativa në verë, tani Roma i vihet sërish pas Granit Xhakës edhe në merkaton e janarit.

Sipas asaj që raporton e përditshmja sportive italiane “La Gazzetta dello Sport”, mesfushori me origjinë shqiptare është një nga lojtarët kryesor që Murinjo e do me çdo kusht për të forcuar mesfushën e Romës.

Xhaka kushton 20 milionë euro, por më parë skuadra kryeqytetase duhet të shesë lojtarë që më pas të blejë dhe i sakrifikuari mund të jetë Diavara.

LEXO EDHE:  ‘Me trashëgime çifti’/ Vëllezërit që vranë taksistin morën makinë me qera, thanë se do e përdornin për një dasmë

LEXO EDHE:  Ngatërresa mes Tatimeve e bankës/ “Stop” zgjidh pagën e luftës së taksistitRaporti me “topçinjtë” e Londrës mbeten perfekt sidomos pas marrëveshjes me lojtarin Maitland-Niles dhe ky raport i mirë mund të konkretizojë këtë operacion merkatoje.

Aktualisht me fanellën e Arsenalit në Premier Ligë në këtë sezon, Granit Xhaka numëron 10 paraqitje.

LEXO TE PLOTE