Connect with Us

“Mos hidh shashka, jep dorëheqjen”/ Demokratët i “nxjerrin bojën” Bashës, tregojnë provat e korrupsionit  

Politikë

“Mos hidh shashka, jep dorëheqjen”/ Demokratët i “nxjerrin bojën” Bashës, tregojnë provat e korrupsionit  

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është zgjuar sot, duke iu rikthyer Vettingut në politikë.

Në një postim në rrjetet sociale, mëngjesin e sotëm, Basha shkruan se që vendi të mos jetë i pari në Evropë për përhapjen e korrupsionit në të gjitha nivelet e qeverisë dhe i dyti në botë për rryshfetin, është i nevojshëm vettingu i politikanëve.

“Që të mos jemi të parët në Europë për përhapjen e korrupsionit në të gjitha nivelet e qeverisjes dhe të dytët në botë për ryshfetin, Shqipëria ka nevojë për vetting në politikë. Rrëzimi i murit të korrupsionit, si pengesa që varfëron familjet shqiptare, cënon rendin & sigurinë dhe vret demokracinë, do çlirojë potencialin e jashtëzakonshëm të Shqipërisë dhe do të hapë rrugën drejt BE-së.”-shkruan Basha.

Por, pas këtij postimi, ndjekësit e tij në rrjetet sociale kanë “shpërthyer” në komente, duke I kërkuar Bashës të mos hedhë shashka kot, por të japë dorëheqjen.

Një qytetar shkruan se tenderat që marrin familjarët e tij tregojnë provën e korrupsionit dhe bashkëpunimit të tij me kryeministrin Rama.

“Z. Basha! PD ka nevoje për dorëheqjen tënde që bashkëpunon me Ramën (quhesh i korruptuar). Prova po të sjell tenderat që fitojnë familjarët e deputetëve të PD, jo pak edhe ti (kunati). Nuk ka veting politik, por rrëzim dhe dërgim para drejtësisë e qeverisë &CO! Dorëhiqu!”-shkruan një komentues.

LEXO EDHE:  Kriza në PD/ Hoxha: Basha e sheh statutin si copë letre, Kuvendi pret në mes mandatin e çdo kryetari

Më tej, një tjetër shkruan “Që të besojmë ty se vërtetë jeni për vetting në politikë, ju duhet të kishit dhënë dorëheqje deri tani për shkak të situatës së krijuar në PD, Lul mos hidh shashka pa lidhje në ajër”.

Gjithashtu një tjetër shkruan “Filloje nga vetja Luli si i bërë 1-milion euro si kamarier kur dihet që ajo punë kudo është më pak e paguara dhe kundërshtari yt si i bëri kështjellat një në Surrel dhe Dhërmi si emigrant? Mos na fyeni atë pak intiligjencë që kemi se për vota nuk të ndaheni ju”.

Po ashtu një qytetar shkruan “E çfarë të presim nga ti ? Je bërë ekspert i humbjeve . Largohu, demokratët nuk të mbështesin më”.

Më poshtë disa nga komentet:/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

FOTOT-Demokratët krah Berishës/ Pritja e jashtëzakonshme e liderit historik të PD

Publikuar

-

Nga

Sot, lideri historik i PD, Sali Berisha ishte i pranishëm në 31 vjetorin e rithemelimit të degës së PD në Shkodër.

Ashtu si në qytete të tjera, Berisha u prit me shumë entuziasëm nga demokratët.

Qindra demokratë e pritën që në hyrje të Pallatit të Sportit, duke brohoritur “O Sali, o hero, gjithë Shqipëria ty të do”.Në fjalimin e tij, Berisha theksoi edhe një herë se beteja e demokratëve është për lirinë dhe pluralizmin, të cilët sipas ish kryeministrit janë të kapura peng nga kryetari i shkarkuar Lulzim Basha dhe kryeministri Edi Rama.

LEXO EDHE:  Pse Lulzim Basha ka lajthitje në objekt për biznesin?!

LEXO EDHE:  Pse Lulzim Basha ka lajthitje në objekt për biznesin?!

Ndër të tjera, Berisha nënvizoi se 8 Janari ishte vetëm fillimi i protestave dhe se në vazhdim do të ketë të tjera.

Për më tepër në galerinë e mëposhtme shihni disa pamje nga takimi me demokratët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i merr grupin parlamentar Bashës/ Luli mbetet me tre “kurtizanë”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryetari i shkarkuar i PD, Lulzim Basha, pas braktisjes në masë nga demokratët, duket se po mbetet edhe pa grup parlamentar.

Tashmë Lulzim Bashën po e braktisin edhe deputetët, ndërsa shemnbulli më i qartë është Tirana.

Në Tiranë, në zgjedhjet e 25 prillit 2021, Partia Socialiste doli forcë e parë politike, me 18 mandate dhe PD së bashku me aleatët mori 15 mandate.

Por, çfarë ndodh?

Mesa duket Lulzim Basha tashmë është kthyer në forcë e tretë politike, i katandisur me vetëm 4 mandate.

Gjashtë nga deputetët e PD-së në Tiranë i janë bashkuar ish-kryeministrit Sali Berisha.

LEXO EDHE:  “Basha i ka parë dhe verifikuar firmat”/ Hoxha: Berisha do jetë i ftuar në Shtëpinë e Bardhë

LEXO EDHE:  Kriza në PD/ Hoxha: Basha e sheh statutin si copë letre, Kuvendi pret në mes mandatin e çdo kryetariPra, konkretisht Alfred Rushaj, Albana Vokshi, Sali Berisha, Agron Shehaj, Flamur Noka, Belind Këlliçi e kanë braktisur Lulzim Bashën.

Nga ana tjetër pesë mandate i takojnë aleatëve. Pra, janë Dashamir Shehi, Mesila Doda, Vangjel Dule, Shpëtim Idrizi, Fatmir Mediu.

Kështu, PS vijon të mbetet forcë e parë në Tiranë, dhe i dyti vjen Berisha me 6 mandate deputetësh.

Ndërsa Lulzim Basha ka mbetur me vetëm tre kurtizanë.

Jorida Tabaku, Grida Duma dhe Oriola Pampuri, janë tre deputetët e PD në qarkun e Tiranës, që nuk e kanë braktisur ende Lulzim Bashën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

VIDEO-Protesta kundër Bashës në Fier/ Vëllai i Agron Kapllanajt përplaset me demokratët

Publikuar

-

Nga

Kryetari i shkakrkuar i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka zhvilluar sot një takim në Fier.

Pak momente para mbërritjes së tij ka patur përplasje mes mbështetësve të tij dhe demokratëve që protestonin për dhunën që Basha ushtroi mbi ta në 8 Janar.

Fax News ka siguruar pamjet, ku shihet vëllai i kreut të PD në Fier, Agron Kapllanajt ku ka pasur një lloj përplasje me protestuesit që kundërshtonin mbërritjen e Lulzim Bashës.

LEXO EDHE:  “Basha i ka parë dhe verifikuar firmat”/ Hoxha: Berisha do jetë i ftuar në Shtëpinë e Bardhë

LEXO EDHE:  Kriza në PD/ Hoxha: Basha e sheh statutin si copë letre, Kuvendi pret në mes mandatin e çdo kryetariDemokratët e Fierit protestë kundër Bashës/ Ndërhyn policia

LEXO TE PLOTE