Connect with Us

Foto-Nis puna për tunelin e Llogarasë/ Rama: Do sjellin turistë elitarë

Aktualitet

Foto-Nis puna për tunelin e Llogarasë/ Rama: Do sjellin turistë elitarë

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ditën e sotme ka nisur puna për ndertimin e tunelit te Llogarasë.

Nga 55 minuta që bëhet aktualisht Qafa e Llogarasë, përmes ndërtimit të tunelit të Llogarasë do të bëhet vetëm për 7-10 minuta.

Ndërkohë, kryeministri Edi Rama tha se jetësimi i projektit të tunelit të Llogarasë bëhet pas 3 dekadash në sirtarë dhe do të plotësojë të gjithë gjerdanin e infrastrukturës në zonë  e Labërisë duke shkurtuar  ndjeshëm kohën që do të përshkruhet e gjithë pellgu i jugut.

Po ashtu, Rama tha se këto investime do të sjellin turistë të nivelit “A”, që do të thotë më shumë para për banorët, duke shtuar se kjo forcon ekonominë e vendit tonë.

Rama theksoi se këto investime po rrisin vlerën e tokave dhe provane, duke u bërë për banorët e zonës një rrugë e re zhvillimi të bujqësisë dhe blegtorisë.

“Duke mos lënë mënjanë pjesën tjetër e cila lidh Milicën poshtë me Tepelenën, pastaj drejt Përmetit, që ndërkohë po lidhet përmes një rruge të re me Leskovikut, për të kaluar në Kolonjë, që po punohet për lidhjen e shumëpritur me Korçën. Kjo do t’i japi mundësi turistëve dhe udhëtarëve, që në një kohë shumë të shkurtër të qarkullojnë në të gjithë këto territore që më parë ishte e pamundur, pasi duheshin shume ditë për t’u kaluar.

Sot flet vete, rritja e menjëhershme e vlerës së pronës dhe tokës në të gjithë pjesën e brendshme, jo vetëm në bregdet. Flet vete për faktin se tani i gjithë ky zhvillim i ka hapur rrugën, një realiteti të ri për prodhimin bujqësor dhe blegtoral të zonës, që nuk do të jetë më një prodhim mbijetese. Ky realitet i ri është pak vite përpara nesh, për të parë një rritje të natyrshme të prodhimit, në bregdet dhe me thellë.

LEXO EDHE:  Çështja e detit/ Rama: Në Hagë kërkojmë një marrëveshje të drejtë!

Aktualisht është gati një investim fantastik në maje të Nigicës, diçka e paimagjinuesme pak vite më parë, që ka pasur vetëm rrënoja. Sot kemi investim që është vetëm një dallëndyshe e parë i një zinxhiri qe sjell një investim të shtuar.

Këto investime që do të sjellë turistë të nivelit A, turizëm elitar, me shumë para për banorët. Shpesh dëgjomë ata që ankohen se Shqipëria nuk ka nevojë për investime të tilla, nuk ka nevojë për porte dhe aeroport, dhe më pas vjen ajo fjalia “populli po vuan për bukë”. Në fakt, pikërisht të gjitha këto rezultojnë në një ekonomi më të fortë, në të ardhura shumë më të larta, që do të thotë shumë më tepër për njerëzit, që do të thotë paga më të larta.”-u shpreh Rama.

Në mbyllje të fjalës, lidhur me inaugurimin e nisjes së punimeve, Rama tha se nuk pret shirita pasi është i fokusuar tek fundi, por ia ka lënë nderin një vajzë, që siç tha ai u bë ikonë e këtij ndërtimi të shtypte butonin.

“Unë nuk pres shirita, nuk besoj tek gërshërët sepse jam shumë i fokusuar tek fundi, jo tek fillimi i punëve, por meqë këtë rast nuk është shirit, por buton dhe dikush duhet ta shtypë këtë buton, kërkova që ajo vajza që u bë ikonë e këtij ndërtimi ta shtypë butonin”, tha Rama.

Kujtojme ketu se për ndërtimin e tunelit të Llogarasë ka fituar Konsorciumi turk, (bashkimi i kompanive Kompanitë turke Intekar Yapi Turizm Elektrik Insaat Sanayi Ticaret Limited Sirketi dhe Asl Insaat Taahhut Ve Sanayi Ticaret Limited Sirketi, ndërsa do të kushtojë 140 mln €!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Basha i përfshirë në afera”/ Berisha e “nxjerr zbuluar”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha është shprehur se Lulzim Basha është peng i aferave korruptive me Edi Ramën.

I ftuar në RTK, Berisha përmend aferën korruptive për Portin e Durrësit ku ka deklaruar se projekti i portit i është dhënë një kompanie arabe ku menaxher i saj është kunati i Lulzim Bashës.“Kjo është evidente. Është peng për afera të mëdha korrupitve me Edi Ramën. Është afera e Portit të Durrësit. Porti kryesor i jepet një kompanie arabe, për të zhvilluar si me kulla dhe ndërtime në të cilën është faktuar nga media, menaxher i saj në Shqipëri ishte menaxheri së kompanisë së Lul Bashës, respekrivisht kunatit të tij”, tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka më zëra të arsyes në PD”/ Dervishi: Po shikojnë spektaklin dhe po presin fituesin

Publikuar

-

Nga

cna politike

Lufti Dervishi ka analizuar situatën  në të cilën ndodhet PD, pas protestës së 8 Janarit.

I ftuar në emisionin “Debat” me Alba Alishanin në A2CNN, Dervishi është shprehur se nuk ka më zëra të arsyes në PD dhe se të gjithë po shikojnë spektaklin dhe po presin fituesin.Ndër të tjera ai shton se nëse hetimi bëhet siç duhet, ndoshta palët nisin reflektimin.

Palët jetojnë në dy realitete të ndryshme. Akuzat kanë shkuar në ekstrem, njëra palë thotë se “do na vrisnit me banditët që kishit brenda”. Në këtë sens, nuk ka më zëra të arsyes në PD. Të gjithë jashtë PD-së po shikojnë spektaklin dhe po presin fituesin e kësaj përleshjeje. Po presin që Basha e Berisha të konsumohen nga kjo përplasje. Nëse hetimi do të bëhej bazuar mbi fakte dhe prova digjitale, mund t’i bënte pak palët që të reflektonin. Ajo që ndodhi në 8 janar është dështimi për të zgjidhur një krizë politike dhe kthehesh nga mjetet parapolitike. Nëse ti thërret policinë në shtëpinë tënde, nuk jë më i zoti i shtëpisë. Kështu që, në këtë sens, është lajm i mirë që edhe Berisha, edhe Basha, do të shkojnë në prokurori”, u shpreh Dervishi./ A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kishte dalë për gjueti/ Vritet 30-vjeçari

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote,

Një 30-vjeçar me iniciale M.K ka mbetur i vrarë në fshatin Pakashticë të Podujevës në Kosovë.

Sipas njoftimit të policisë është arrestuar menjëherë autori i dyshuar i ngjarjes me iniciale F.B, 34-vjeçar.Në vendin e ngjarjes janë sekuestruar dy armë të gjuetisë.

“Sot rreth orës 16:00, kemi pranuar informatën për një rast të vrasjes që ka ndodhur në fshatin Pakashticë të Podujevës. Lidhur me këtë rast në vendngjarje, policia ka arrestuar një person të dyshuar:  F.B mashkull 34 vjeç. Në vendngjarje janë sekuestruar, dy  armë të gjuetisë. Viktimë në këtë rast është M.K (mashkull), 30 vjeç, vdekjen e të cilit e  ka konstatuar ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes. Aktualisht hetuesit policor, janë duke punuar në koordinim me prokurorin për të ndriçuar dhe sqaruar të gjitha rrethanat që kanë të bëjnë me rastin”, tha Ahmeti.

LEXO TE PLOTE