Connect with Us

Probleme për gjigantët e teknologjisë/ Youtube, Google dhe Gmail ndërpriten për mijëra përdorues

Teknologji

Probleme për gjigantët e teknologjisë/ Youtube, Google dhe Gmail ndërpriten për mijëra përdorues

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gmail dhe shërbimet e tjera të Google patën një ndërprerje që ka prekur mijëra përdorues në Mbretërinë e Bashkuar.

Më shumë se 2600 njerëz raportuan probleme me aplikacionin Gmail dhe faqen e internetit te DoënDetector, i cili monitoron ndërprerjet në internet.

Nga këto ankesa, 55 për qind u regjistruan për shkak të problemeve të lidhjes me serverin, ndërsa 29 për qind vunë re probleme në dërgimin ose marrjen e emaileve.

Shumë raportuan se teksa përpiqeshin të hynin në e-mail në faqe del një gabim ku shkruhet “502”: “Serveri ka hasur në një gabim të përkohshëm dhe nuk mund tu përgjigjet kërkesës tuaj”.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Microsoft/ Kujdes nga mashtrimet e reja në Hotmail dhe Gmail

Gjithashtu ndërprerje ka patur edhe Youtube, ku nuk ka funksionuar butoni i kërkimit.

Google Chat, Google Meet, Google Calendar dhe Google Groups u goditën gjithashtu nga ndërprerje, sipas statusit të aplikacionit të Google./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Instagram teston veçorinë e re të aplikacionit

Publikuar

-

Nga

cna teknologji lajme

Instagram po teston një veçori të re që konsiston në marrjen e pëlqimeve  në storyt tuaja.

Numri i pëlqimeve do të jetë privat, kështu që vetëm ju do ta shihni atë dhe vetëm përdoruesit e përzgjedhur do të përfshihen në testin fillestar.

Meta, e cila zotëron Instagramin, ka thënë se funksioni i ri nuk është gjerësisht i disponueshëm, por disa njerëz të zgjedhur në të gjithë globin do të mund ta shohin atë.

Ai shpjegoi gjithashtu se nuk ka plane për ta bërë të dukshëm numrin e story.

Ky do të jetë një lajm i mirë për njerëzit që tashmë ndiejnë presionin e marrjes së pëlqimeve në Instagram. Instagram ka nxjerrë më parë veçori për të trajtuar këtë presion si funksioni “Fshih numrin e pëlqimeve” në postime.LEXO EDHE:  Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

LEXO EDHE:  Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

Disa përdorues kanë postuar pyetje në Tëitter se pse Instagram do ta provonte këtë veçori kur të gjithë tashmë mund të reagojnë ndaj Stories në Instagram në mënyra të tjera.

Aktualisht mund të përdorni emoji-t e qeshura, të habitura, me zemër, me sy të përlotur, duartrokitje, zjarrin, festimin dhe emoji 100% për të reaguar ndaj Historisë së dikujt.

Ju gjithashtu mund t’u dërgoni atyre një mesazh të drejtpërdrejtë në lidhje me Historinë.

Reagimet që merrni nuk janë të dukshme për përdoruesit e tjerë, ashtu si çdo pëlqim i Story që merrni nuk do të jetë.

Është e paqartë nëse pëlqimet e Story do të rriten për përdoruesit e rregullt, por mund të përdoret si një mënyrë tjetër për ndikuesit për të matur angazhimin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Ja cilat do jenë 10 tendencat e teknologjisë për vitin 2022

Publikuar

-

Nga

Nga printimi 3D, tek makinat elektrike për të gjithë, nga super-privatësia deri tek ilaçet e personalizuara. Këtë vit do të maturohen shumë tendenca të reja, që janë kultivuar për një kohë të gjatë me investime të mëdha, të cilat kanë pësuar një përshpejtim të ndjeshëm gjatë pandemisë.

Do të ketë kudo përvoja të realitetit hibrid (real+virtual)

Kompanitë e mëdha të teknologjisë si Facebook, Google, Microsoft dhe Apple po përshpejtojnë ndërtimin e platformave të tyre virtuale dhe të realitetit të shtuar. Ato synojnë të ndërtojnë sisteme me browser-a gjithnjë e më natyrale për përdoruesit, por qëllimi është të përfshijnë zhvillues të palëve të treta për të krijuar lojëra, aplikacione dhe shërbime virtuale.

Parashikimet mbi këtë sektor janë shumë heterogjene:sektori i video-lojërave, puna në distancë, kujdesi për të moshuarit, veshjet dhe sektori i shitjes me pakicë në përgjithësi.

Makina elektrike për të gjithë (ose pothuajse)

Çmimi i baterive të makinave elektrike po bie, ndërsa po rritet efikasiteti i tyre. Ndërkohë po ndërtohen gjithnjë e më shumë pika karikimi të shpejta. Ka modele të reja, me një gamë më të gjerë çmimesh, madje edhe në rënie. Gjatë 12 muajve të këtij viti do të ketë një zgjerim të madh të tregut të makinave elektrike, sidomos në Evropë.

Vendimi i Bashkimit Evropian për të ndaluar prodhimin e makinave të reja me motor me naftë apo benzinë duke filluar nga viti 2035, ka detyruar shumë kompani të shpallin që tani plane agresive për transformimin e njësive të tyre prodhuese. Dhe ky vit, duket si një test i përgjithshëm i asaj që na pret në vitet në vijim.

Blerjet po bëhen gjithnjë e më shumë përmes rrjeteve sociale

Rivalët e gjigantit amerikan “Amazon” nuk janë eBay apo Alibaba. Përkundrazi, janë aplikacionet e rrjeteve sociale. Në fakt, numri i blerjeve që po bëhen në platforma të tilla si TikTok, Instagram dhe Telegram po rritet ndjeshëm. Kjo gjë po ndodh pjesërisht për shkak të peshës që kanë këshillat nga influencerat.

Por diferencën e bëjnë videot dhe fotot. Por edhe ardhja e një brezi të ri që sipas “Financial Times”, është rritur me telefonat celular, dhe që tani bën Pazar në mënyrë shumë komode duke kërkuar në rrjetet sociale sesa tek faqet dhe aplikacionet tradicionale. Kompanitë si TikTok po shtyhen gjithnjë e më shumë drejt një tendence tashmë të qartë.

Mes mirëqenies dhe kuantifikimit të vetes

Ky vit do të sjellë shtimin e mjeteve që matin parametrat e shëndetit tonë:nga orat inteligjente tek unazat, nga telefonat e lidhur me syzet, por edhe televizori, kompjuterat dhe tabletët, web-kamerat. Kjo është epoka e “Vetes së Kuantifikuar”, mundësia për të matur gjithçka që na ndodh gjatë ditës.

Jo çdo gjë do të ndodhë brenda një viti, por ndikimi për shembull tek kostot e mirëqenies dhe shërbimet shëndetësore publike, do të jetë shumë pozitiv, pasi parandalimi ndihmon për të kuruar më mirë dhe mbi të gjitha bën të sëmuremi më pak, duke i përqendruar burimet drejt fushave të tjera.Super-privatësia

A do të jetë viti 2022 viti i super-privatësisë? “Apple” e ka shndërruar në një prioritet, duke e quajtur atë një “të drejtë universale të njeriut”. Evropa po angazhohet ta forcojë atë kudo, dhe jo vetëm tek tregtia elektronike. Konkurrenca dhe presioni nga entet rregullatore, do të bëjnë që prodhuesit e softuerëve, pajisjeve dhe shërbimeve, të krijojnë produkte më miqësore ndaj privatësisë në vend se ta përdorin informacionin si një strategji kundër konkurrencës.

LEXO EDHE:  Njihuni me 7-vjeçarin që ka fituar 22 mln USD nga YouTube

LEXO EDHE:  Kina bllokon “Gmail”-in

Superpasiguri kibernetike

Një konstante gjatë dekadës së fundit, ka qenë rritja e vazhdueshme e kërcënimeve dhe sulmeve në rrjet. Por siguria kibernetike e përsosur është diçka e pamundur të arrihet:një mirazh i vërtetë. Prandaj sulmet e hakerave të sponsorizuara nga shtetet e ndryshme do të rriten.

Këtu kemi 2 vektorë negativë:nga njëra anë rritja e aktiviteteve online të njerëzve. Sa më shumë i populluar të jetë rrjeti, aq më shumë rritet edhe numri i atyre që mund të sulmohet nga njerëz keqdashës. Nga ana tjetër është kompleksiteti i softuerëve dhe sistemeve teknologjike të përdorura në internet, të cilat janë gjithnjë e më të vështira për t’u menaxhuar dhe dezinfektuar. E gjithë kjo çon në një pasiguri kibernetike të lartë.

Do ketë kudo automatizim

Gjatë këtij viti do vazhdojë zhvillimi i rrjetit 5G. Por nuk do të jetë i vetmi, pasi do zhvillohen më tej edhe pajisjet inteligjente për shtëpitë, fabrikat, zyrat dhe qytetet. Kompania ARM po përgatit një çip të ri me kosto të ulët që mund të përdoret kudo:për etiketat e veshjeve dhe paketimin e ushqimeve. Pasoja është se gjithçka kalon në internet, gjithçka analizohet nga sistemet e inteligjencës artificiale, dhe shumë funksione po bëhen inteligjente dhe automatizohen.

Gjithçka do të mësohet në internet

Covid-19 na ka bërë të kuptojmë se jemi ende të papërgatitur për mësimin në distancë. Por zgjidhje të reja janë në rrugë e sipër. Nëse gjatë vitit të kaluar u shtuan kurset e trajnimit online, këtë vit konkurrenca mes shkollës tradicionale do të kalojë në rrjet, dhe do të ketë një garë të fortë mbi kurset online. Protagonistët nuk do të jenë universitetet online, por aplikacionet e trajnimit si Coursera dhe Udemy dhe kurset e ofruara nga kompanitë e mëdha. Kështu Google lëshon certifikata falas për teknologjitë e tij, veçanërisht në sektorin e reklamave.

Ilaçe të reja të përshtatura për grupe të veçanta

Ilaçet do të trajtohen si kode softuerike:ato do të projektohen, studiohen dhe përshtaten për disa grupe njerëzish. Do të ketë teste të reja klinike, dhe të dhënat e mëdha do të luajnë një rol themelor për të kuptuar se si funksionojnë barnat e reja. Po ashtu përdorimi i Inteligjencës Artificiale do të përshpejtojë proceset e prodhimit, dhe dozimi i saktë i barnave do të bëhet lehtësisht më i arritshëm për të gjithë.

Mbërrin më në fund printimi 3D

Printimi 3D po përdoret normalisht në fabrika. Gjatë pandemisë aktuale, kjo teknologji ka ndihmuar në lehtësimin e presionit mbi zinxhirin ndërkombëtar të furnizimit që u ndërpre për shkak të bllokimeve. Ndërkohë, investimet e reja në këtë sektor do të kenë një efekt pozitiv në të gjithë tregun.

Tendencat e vitit 2022 janë të shumta, pasi në realitet ky treg është shumë jetik:llojet e materialeve të përdorshme po rriten, kostoja e pajisjeve elektroshtëpiake po ulet, procedurat thjeshtohen dhe ka projekte gjithnjë e më të mëdha dhe me kosto më të ulët.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook nuk funksionon në pajisjen tuaj?/ 7 mënyra për të zgjidhur problemin

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

Për shumë njerëz, Facebook është “Internet Home Base”, ndalesa e parë për të parë se çfarë po ndodh në jetën e miqve dhe familjes. Por nëse hyni në Facebook në një shfletues në kompjuterin tuaj, në telefon ose në një tabletë, ndonjëherë faqja e mediave sociale nuk funksionon ashtu siç duhet. Nëse keni probleme me Facebook, këtu janë shtatë mënyra të zakonshme për të zgjidhur problemin tuaj.

Kontrolloni për të parë nëse Facebook është në linjë

Është e mundur që problemi të mos jetë në llogarinë tuaj, i gjithë rrjeti i mediave sociale mund të jetë jashtë linje, ose të paktën një pjesë e konsiderueshme e tij.

Mund ta zbuloni shpejt statusin e Facebook duke kontrolluar statusin e Facebook në DoënDetector .

Pastroni cache-in e shfletuesit tuaj

Nëse keni probleme me Facebook, “cache” mund të ketë nevojë të pastrohet. Duhen vetëm disa klikime për të pastruar “cache-in” e shfletuesit tuaj dhe mund të zgjidhë një problem të lidhjes në Facebook. Megjithatë, kini kujdes: Pastrimi i cache-it do t’ju nxjerrë nga çdo faqe interneti që përdorni, kështu që do t’ju duhet të identifikoheni përsëri herën tjetër kur ta vizitoni.Mbyllni dhe rihapni aplikacionin

Nëse jeni duke përdorur aplikacionin Facebook në iPhone, Android, iPad ose tablet tjetër, është e mundur që aplikacioni të vuajë nga një lloj defekti softuerik. Shpesh, mund të ktheheni në rrugën e duhur duke mbyllur aplikacionin dhe më pas duke e rifilluar atë.

LEXO EDHE:  Google vjen me një surprizë për festat, rikthen skenat e filmit më të dashur të Krishtilindjeve

LEXO EDHE:  Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

Rindizni pajisjen tuaj

Ndonjëherë është e mundur të zgjidhni një problem me Facebook duke rindezur pajisjen tuaj. Një teknikë e zakonshme e zgjidhjes së problemeve mbështetet në faktin se fikja dhe rindizja e pajisjes eliminon çdo defekt që mund të qëndrojë në memorie dhe lejon që i gjithë softueri të fillojë i ri.

Përditësoni ose riinstaloni aplikacionin tuaj

Nëse ende nuk mund të përdorni Facebook dhe jeni në një pajisje celulare, mund të provoni të përditësoni aplikacionin. Facebook mund të mos funskionojë sepse aplikacioni është i vjetëruar dhe vuan nga një gabim ose një papajtueshmëri. Është një ide e mirë t’i lini të aktivizuara përditësimet automatike, por nëse duhet të siguroheni manualisht se keni të instaluar versionin më të fundit të Facebook, mund të aktivizoni përditësimet automatike në iPhone ose të përditësoni aplikacionet në telefonin tuaj Android .

Provoni të përdorni Facebook me një shfletues ose pajisje tjetër

Së fundi, një mënyrë e zakonshme për të zgjidhur një problem kompjuterik është të shikoni nëse mund ta riprodhoni të njëjtin problem diku tjetër. Nëse aplikacioni Facebook i iPhone nuk funksionon, për shembull, provoni të përdorni Facebook në shfletuesin Safari të iPhone – ose në një shfletues në kompjuterin tuaj. Nëse nuk funksionon në Chrome në kompjuterin tuaj, provoni ta hapni sajtin në Firefox./ CNA.al

LEXO TE PLOTE