Connect with Us

Perisic nuk rinovon me Interin, do transferohet në Gjermani

BundesLiga

Perisic nuk rinovon me Interin, do transferohet në Gjermani

Publikuar

-

Ivan Perisiçit i skadon kontrata në fund të sezonit dhe kroati nuk e ka vendosur akoma klubin e tij të ardhshëm edhe pse largimi nga zikaltrit duket i sigurt.

Tek Interi duan t’i propozojnë një kontratë me shkurtim rroge, por mbrojtësi nuk duket i interesuar për të zgjatur bashkëpunimin me kampionët e Italisë.

Pas paraqitjeve të shkëlqyera të Perisiçit, drejtuesit po e konsiderojnë rinovimin, pavarësisht moshës së tij 32-vjeçare. Pikërisht edhe për këtë motiv, “Ivani i Tmerrshëm” nuk dëshiron që të qëndrojë më në Itali.

LEXO EDHE:  Kapitullon Interi

Sipas “Corriere dello Sport”, vullneti i lojtarit është që të kthehet në Gjermani dhe ta përfundojë aty karrierën e tij. Mesfushori ka pasur një aventurë 6-vjeçare në Gjermani, ku ka veshur fanellën e Bajernit, Volfsburgut dhe Dortmundit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

BundesLiga

Nuk ka bërë ende vaksinën, Bayerni mund t’i presë rrogën Kimishit

Publikuar

-

Nga

Lojtarët e pavaksinuar mund ta paguajnë shtrenjtë qëndrimin në karantinë dhe një prej tyre është ylli gjerman, Kimish, që nuk është vaksinuar ende. Bajernin e Mynihut e lejon ligji që ka hyrë më datë 1 nëntor në fuqi, që të mos paguajë lojtarët që nuk janë vaksinuar dhe infektohen ose detyrohen të hyjnë në karantinë për motive të ndryshme.

Eksperti i ligjit, Joakim Rain, është i bindur për faktin se klubi i ka të gjitha mundësitë për ta bërë një gjë të tillë. “Klubet kanë të drejtë që të mos paguajnë asnjë lojtar ose pjesëtar të skuadrës nëse këta të fundit nuk vaksinohen.

LEXO EDHE:  Bomba nga Italia/ Messi te Interi për 30 mln euro në sezon, Lukaku te Çelsi

LEXO EDHE:  Kapitullon InteriGjykata do ta lejonte këtë gjë nëse, sipas tyre, klubi nuk i ka detyruar ata që të vaksinohen. Kjo, pasi është e ndaluar me ligj që institucionet të detyrojnë punonjësit për t’u vaksinuar”.

Kjo mund ta detyrojë Kimishin që të vaksinohet dhe t’u japë fund debateve për këtë çështje. Bajerni do të ishte më i qetë nëse lojtari nuk do ta detyronte klubin të vepronte ligjërisht duke i mohuar atij rrogën në kohën kur ndodhet të karantinë.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Plas COVID-19 te Gjermania, Birhof: Situatë kaotike, duhet vaksinim masiv

Publikuar

-

Nga

Menaxheri i kombëtares gjermane, Oliver Birhof, foli për situatën e krijuar në DFB pas rastit të Niklas Zyles i cili rezultoi pozitiv me COVID vetëm dy ditë para ndeshjes ndaj Lihtenshteinit.

Si është situata?

Është ende e paqartë pasi jemi duke pritur për teste të tjera. Niklas është në karantinë dhe po ndiqet nga mjekët e skuadrës të cilët na kanë garantuar se gjendja e tij është e mirë dhe nuk kemi të bëjmë me simptoma të rënda. Sot (dje) kryem edhe testet e tjera të lojtarëve që po udhëtonin në një avion me lojtarin dhe të gjithë kanë rezultuar negativë. Gjithsesi, për të qenë të sigurt, lojtarët janë urdhëruar të udhëtojnë drejt shtëpive të tyre.

Si është gjendja e skuadrës?

Situata të tilla nuk janë të lehta për t’u përballuar nga lojtarët. Por, nuk pashë ndonjë individ i cili ishte në gjendje të rëndë psikologjike. E kuptoj që të gjithë duam të jemi të shëndetshëm dhe të vazhdojmë punën që kemi nisur. Atmosfera në skuadër është e mirë dhe të gjithë duan të luajnë në ndeshjen e radhës.Do të hyjë në fuqi rregulli 2G?

Ka pasur diskutime për këtë gjë. Kemi vendosur që edhe pse i pavaksinuar, mund të jesh pjesë e kombëtares dhe mund të luash nëse nuk ke COVID. Megjithatë, kjo duhet parë me kujdes dhe tani të bëjmë hapin tjetër, për të vendosur që vaksinimi të bëhet me detyrim. Në festën e lamtumirës së Lëvit, të gjithë të pranishmit do të kryejnë testet.

LEXO EDHE:  Bomba nga Italia/ Messi te Interi për 30 mln euro në sezon, Lukaku te Çelsi

LEXO EDHE:  E bujshme nga Italia/ Interi gjen akordin edhe me Belotin

Kush do ta zëvendësojë Zylen?

Kemi thirrur Xhonatan Tah, i cili ishte edhe në listën e parë. Kemi shumë lojtarë në dispozicion që duan të jenë në fushë dhe të tregojnë aftësitë e tyre. Sa i shqetësuar është trajneri Flik? Hansi është munduar të ruajë qetësinë dhe të qetësojë lojtarët. Jemi në një situatë kur gjëra të tilla janë normale. Pandemia është ende prezente pasi virusi është ende midis nesh, ndaj duhet të vazhdojmë të tregojmë kujdes dhe të mbrojmë njëritjetrin. Flik i ka komunikuar skuadrës se kush nuk është në gjendje për të luajtur, mund të largohet. Por, ka marrë një përgjigje negative, pasi lojtarët edhe pse të shqetësuar për situatën, duan të jenë pjesë e ekipit në dy ndeshjet e mbetura të kualifikueseve.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

“Për para bëjmë lavatriçen e gjithçkaje”, tifozët kundër Oliver Kahn

Publikuar

-

Nga

Teksa Julian Nagelsmann po merr veten pasi ka kaluar coronavirusin, dhe Robert Lewandowski ende shpreson Topin e Artë, një imazh interesant u shfaq të shtunën në Allianz Arena gjatë ndeshjes së Bajernit të Mynihut në Bundesliga. Tifozët shpalosën një banderolë kundër Oliver Kahn dhe drejtuesve për një motiv të veçantë. Neuer me shokë mposhtën 2-1 Freiburgun, duke mbetur në krye me 4 pikë diferencë ndaj Dortmundit, por imazhi më interesant i ditës erdhi nga tribuna.

Kjo pasi vera e kaluar solli ide të reja revolucionarizuese për të ardhmen në një klub ku Oliver Kahn mori rolin e Administratorit të Deleguar me objektivin për të ndryshuar fytyrën e Bajernit. Por, çështja është se në këto muaj të parë ish portieri ka patur probleme me dhomat e zhveshjes pas lamtumirës së Hansi Flick, ndërkohë që kësaj i shtohet edhe episodi i të shtunës së kaluar.“Për para bëjmë lavatriçen e gjithçkaje”, ishte ky slogani i përdorur nga tifozët bavarezë për të protestuar kundër Kahn dhe Presidentit Herbert Heiner. Arsyeja që i ka lënë të pakënaqur është akordi që Këshilli i ri i administrimit të Bayern ka firmosur me disa kompani nga Katari, pasi tifozët kujtojnë këtu shkeljen e të drejtave të njeriut nga vendi që do të mikpresë Kupën e Botës. Në Gjermani madje mediat bëjnë të ditur se akordet mund të rishikohen nëse tifozët do të vazhdojnë të protestojnë në javët e ardhshme.

LEXO EDHE:  Interi i sezonit të ri/ Ky do të jetë super formacioni

LEXO EDHE:  Kapitullon Interi

Tifozët kanë drejtuar gishtin e akuzës kundër Oliver Kahn, që e konsiderojnë si sponsorin e parë të akordeve që stonojnë me ideologjinë dhe vlerat e futbollit gjerman. Kasta e re drejtuese në Bavari duket se ka ndryshuar linjën e saj të politikës në lidhje me paratë që vijnë nga jashtë dhe tifozët duket se nuk janë aspak të kënaqur me të.

LEXO TE PLOTE