Connect with Us

Merkel, thirrje gjermanëve të vaksinohen mes rritjes së infeksioneve me COVID

Bota

Merkel, thirrje gjermanëve të vaksinohen mes rritjes së infeksioneve me COVID

Publikuar

-

/

Kancelarja Angela Merkel u bëri thirrje të shtunën të gjithë gjermanëve të pavaksinuar të marrin vaksinën sa më shpejt të jetë e mundur. Apeli i saj vjen mes një rritje tjetër të ndjeshme të infeksioneve me koronavirus dhe numrit të personave që kanë humbur jetën si pasojë e tij.

“Nëse qëndrojmë së bashku, nëse mendojmë të mbrojmë veten, e të kujdesemi për të tjerët, ne mund të bëjmë shumë për ta shpëtuar vendin tonë këtë dimër”, tha zonja Merkel në podkastin e saj javor.

Megjithatë, kancelarja paralajmëroi se vendi ndodhet përballë disa javëve shumë të vështira përpara.

Qendra e Kontrollit të Sëmundjeve në Gjermani tha se shkalla e infeksioneve në vend u rrit në 277.4 raste të reja për 100,000 banorë gjatë një jave, nga 263.7 një ditë më parë.

Instituti “Robert Koch” raportoi 45,081 infeksione të reja, dy ditë pasi totali ditor arriti në 50,000 për herë të parë. Që nga fillimi i pandemisë deri sot në Gjermani janë shënuar 97,617 vdekje si pasojë e COVID-19.

LEXO EDHE:  Italia nuk gjen qetësi/ Rritet sërish numri i viktimave, 1,444 të infektuar

Ndërsa shkalla e infeksioneve nuk është ende aq e lartë sa në disa vende të tjera evropiane, rritja e ka futur Gjermaninë në një situatë alarmi. Kancelarja në largim Merkel planifikon të takohet javën e ardhshme me 16 guvernatorë të shteteve të këtij vendi, për të koordinuar masat mbarëkombëtare. Parlamenti po punon për të siguruar një kuadër të ri ligjor për kufizime gjatë periudhës së dimrit.

Revista gjermane “Der Spiegel” njoftoi se ushtria po kërkon të mobilizojë rreth 12,000 ushtarë deri në Krishtlindje për të ndihmuar spitalet e mbingarkuara, për të mbështetur përpjekjet për vaksinim, testimet në shtëpitë e pleqve dhe për të ndihmuar poliklinikat në gjurmimin e kontakteve të njerëzve të infektuar.

Zonja Merkel shprehu shqetësimin rreth numrit të lartë të pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv dhe rritjen e numrit të vdekjeve, veçanërisht në rajonet me shkallë të ulët vaksinimi./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Gjermani / I armatosuri hyn në godinën universitare dhe qëllon me armë

Publikuar

-

Nga

Një person qëlloi me armë pasi hyri në një nga godinat e fakultetit të shkencave të natyrës të Universitetit të Heidelberg, Gjermani. Ngjarja ndodhi rreth mesditës së sotme.

Personi qëlloi disa të shtëna, duke plagosur katër persona në kampusin universitar të Heidelberg, Gjermani. Lajmi është bërë i ditur nga policia lokale, e cila ka sqaruar gjithashtu se sulmuesi ka vdekur.

Aktualisht nuk ka detaje se sa rëndë janë lënduar 3 nga personat e përfshirë, ndërsa njëri prej tyre raportohet se ka humbur jetën si rezultat i plagëve të marra.

Autori i të shtënave mësohet se është student i Fakultetit të shkencave të natyrës. Sipas raportimeve të agjencisë gjermane Dpa, duke cituar burime sigurie, i riu nuk kishte motive politike apo fetare për aktin e tij. Sulmuesi kishte më shumë se një armë me tytë të gjatë dhe më vonë vrau veten në vend.

LEXO EDHE:  Kriza e Covid dhe informaliteti thellon dëmin e transportit urban/ Miliona humbje

LEXO EDHE:  Tentoi të kalonte në Greqi edhe pse ishte me Covid/ 700 mijë lekë gjobë 65-vjeçaritPolicia ka përjashtuar që të ketë edhe bashkëpunëtorë.

Sipas informacioneve paraprake, sulmi ka ndodhur rreth mesditës, brenda një auditori. Autori duhet te kete përdorur një pushkë ose një mitraloz.

Zona e kampusit të Universitetit të Heidelberg – një nga më të njohurit në Gjermani – ndodhet në Neuenheimer Feld, në periferi të qytetit të vjetër dhe aktualisht është blinduar plotësisht nga policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

NATO shton prezencën në disa vende lindore

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Si pasojë e rritjes së tendosjeve me Rusinë, një numër vendesh anëtare të NATO-s po rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore dhe po ndërmarrin aksione të tjera kujdesi. Aleanca kumtoi se duhet të dërgojë në këtë rajon avionë luftarakë dhe anije detare shtesë në Detin Baltik dhe vendet e Evropës Lindore, si Lituania dhe Bullgaria. Sfondi i këtyre aksioneve ushtarake është frika e një pushtimi të Ukrainës nga Rusia,e cila ka grumbulluar trupa të shumta  në kufi me vendin fqinj.

Në deklaratën e NATO-s thuhet se vendet si Danimarka, Spanja dhe Holanda duan të rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore. Ndërsa SHBA dhe Franca po mendojnë ta bëjnë këtë. Ndryshe, SHBA ka kërkuar prej diplomatëve të vet në Kiev të Ukrainës të shtojnë kujdesin e pjesërisht edhe të tërhiqen nga vendi, për shkak të rrezikut të një konflikti të ri në këtë vend.

LEXO EDHE:  Paralajmëron ISHP/ Në vjeshtë vala e katërt e COVID, më të mbrojtur të vaksinuarit me 2 doza

LEXO EDHE:  Paralajmëron ISHP/ Në vjeshtë vala e katërt e COVID, më të mbrojtur të vaksinuarit me 2 doza

“NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenbergpërshëndeti njoftimin e vendeve anëtare. “NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët”, tha norvegjezi.Gjermania nuk do të tërheqë personelin e ambasadës së saj nga Ukraina për momentin. “Siguria e punonjësve është prioriteti kryesor”, tha ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock. “Por është gjithashtu e rëndësishme që ne të mos kontribuojmë në ngritjen e pasigurisë. Përkundrazi duhet të vazhdojmë të mbështesim qeverinë ukrainase shumë qartë dhe, mbi të gjitha, të ruajmë stabilitetin e vendit.”

Situata është duke u monitoruar vazhdimisht, tha Baerbock përpara se ministrat e jashtëm të BE-së të diskutojnë këtë çështje në Bruksel. Por është gjithashtu e vërtetë se “mbi të gjitha, ne duhet të kemi parasysh edhe situatën ekonomike në Ukrainë”./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

NATO shton prezencën në disa vende lindore

Publikuar

-

Nga

Për shkak të tensioneve me Rusinë, një numër vendesh anëtare të NATO-s po rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore. Ndërkohë disa vende kanë tërhequr pjesërisht personelin diplomatik nga Ukraina.

Si pasojë e rritjes së tendosjeve me Rusinë, një numër vendesh anëtare të NATO-s po rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore dhe po ndërmarrin aksione të tjera kujdesi. Aleanca kumtoi se duhet të dërgojë në këtë rajon avionë luftarakë dhe anije detare shtesë në Detin Baltik dhe vendet e Evropës Lindore, si Lituania dhe Bullgaria. Sfondi i këtyre aksioneve ushtarake është frika e një pushtimi të Ukrainës nga Rusia, e cila ka grumbulluar trupa të shumta  në kufi me vendin fqinj.

Në deklaratën e NATO-s thuhet se vendet si Danimarka, Spanja dhe Holanda duan të rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore. Ndërsa SHBA dhe Franca po mendojnë ta bëjnë këtë. Ndryshe, SHBA ka kërkuar prej diplomatëve të vet në Kiev të Ukrainës të shtojnë kujdesin e pjesërisht edhe të tërhiqen nga vendi, për shkak të rrezikut të një konflikti të ri në këtë vend.

LEXO EDHE:  Situata e Covid-19/ Ky shtet Europian ka hequr kufizimet me Shqipërinë

LEXO EDHE:  Sindikata e infermierëve kritikon vendimin e CDC-së mbi maskat

“NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme”Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndeti njoftimin e vendeve anëtare. “NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët”, tha norvegjezi.

Gjermania nuk do të tërheqë personelin e ambasadës së saj nga Ukraina për momentin. “Siguria e punonjësve është prioriteti kryesor”, tha ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock. “Por është gjithashtu e rëndësishme që ne të mos kontribuojmë në ngritjen e pasigurisë. Përkundrazi duhet të vazhdojmë të mbështesim qeverinë ukrainase shumë qartë dhe, mbi të gjitha, të ruajmë stabilitetin e vendit.”

Situata është duke u monitoruar vazhdimisht, tha Baerbock përpara se ministrat e jashtëm të BE-së të diskutojnë këtë çështje në Bruksel. Por është gjithashtu e vërtetë se “mbi të gjitha, ne duhet të kemi parasysh edhe situatën ekonomike në Ukrainë”./DW

LEXO TE PLOTE