LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Foto- Me të shkuar kriminale/ Kush është Erigers Mihasi, që mbeti i vrarë në Astir

13 Nëntor 2021, 19:32, Kronika CNA
Foto- Me të shkuar kriminale/ Kush është Erigers Mihasi, që

Erigers Mihasi, është njëri nga viktimat që mbeti i vrarë në atentatin e sotëm në Astir.

30-vjeçari është një emëri i njohur për uniformat blu. Ai ka qenë i arrestuar në janar të 2019 për ngjarjen e grabitjes se dy prindërve të moshuar të Elton Çiços në Tepelenë, është liruar nga qelia. Kërkesa për lirimin e Mihasit nga qelia është bërë nga vetë prokuroria e Gjirokastrës, e cila pas 6 muajsh mbajtje në qeli të Mihasit, ka vendosur ti ndryshojë masën e sigurisë nga ?arrest në burg? në ?detyrim paraqitje?.

Kërkesa e prokurorisë është pranuar dhe nga gjykata, dhe prej disa ditësh Erigers Mihasi ndodhet i lirë, duke lëvizur në Tiranë dhe jo vetëm. Mihasi u arrestua me urdhër të prokurorisë në janar të 2019 për akuzën e ?Grabitjes me armë? kryer në bashkëpunim në dëm të dy prindërve të Elton Çiços, ?Armëmbajtje pa lejë?, ?Plagosje me dashje? si dhe ?Mbajtje pa lejë të municioneve luftarake?, pasi gjatë kontrollit të banesës së tij në momentin e arrestimit, u gjetën disa fishekë.

Por për këto municione mësohet se Mihasi ka treguar në polici se ato i përkasin babait të tij dhe ai s?kishte dijeni për municionet në shtëpi. ?Shqiptarja.com? mëson se gjatë fazës së hetimit Erigers Mihasi, nuk ka pranuar në asnjë moment autorësinë e krimit, duke këmbëngulur se ai nuk kishte marë pjesë në grabitjen me armë dhe dhunimin e prindërve të Elton Çiços, në një fshat në Tepelenë.

Lidhja e tij në këtë ngjarje kriminale dhe më pas arrestimi në janar 2019 është bërë pas identifikimit nga një gjurmë gishti, të fiksuar në një paketë cigareje, të sekuestruar në mjetin tip ?Audi?, të përdorur në këtë ngjarje kriminale të ndodhur në mars 2015.
Po ashtu, mësohet se Mihasi ka miqësi edhe me Ervis Martinajn./CNA.al

Lajmet e fundit nga