Connect with Us

Kriza energjitike/ Ahmetaj jep lajmin e mirë: S’ka rritje çmimi për familjarët

Politikë

Kriza energjitike/ Ahmetaj jep lajmin e mirë: S’ka rritje çmimi për familjarët

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Qeveria shqiptare dhe Agjencia Franceze për Zhvillim kanë nënshkruar marrëveshje huaje për Reformën në Sektorin e Energjisë.

Përmes kësaj marrëveshje Shqipëria mori kredi të butë 50 milion euro që do të mbështesë sektorin e energjisë, në vijim të reformës në këtë sektor. Kjo kredi do të shërbej për konsolidimin e strukturës së  OSHEE, ndarjen  e tre operatorëve  të OSHEE, të nxisë funksionimin e bursës së energjisë dhe krijimi i një tregu konkurrues për energjinë

Nderkohe, zv.kryeministri Arben Ahmetaj, në një dalje për mediat ka bërë të ditur se nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë për familjarët.

Janë bërë investime, falë mirëmenaxhimit, duke shkurtuar kohën e riparimit të defekteve dhe duke ju përgjigjur këkesave te qytetarëve dhe sipërmarjes. Falenderoj të gjithë donatorët me ktë rast. Tani kemi një panoramë komplet tjetër. Kemi kompanitë blerëse të cilat tani janë plot 20.

Marrëveshja që nënshkrauam sot me qeverinë franceze është një hap i rëndësishëm që përmirëson këtë sektor. Ne kemi marë vendimin që qytetaret dhe bizneset e vogla të mos e vuajnë rritjen e energjisë.

Ndryshe nga vendet e tjera që janë pjesë e G7-ës të cilat kanë rritur çmimin edhe për shtresat fundore. Ndërsa ne do mbrojmë biznesin e vogël dhe qytetarët, falë punës dhe vëmendjes së kësaj qeverie”-tha Ahmetaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Erdogan mbërrin në Rinas/ Pritet nga kryeministri Rama

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka mbërritur në Aeroportin e Rinasit, ku është pritur me ceremoni zyrtare nga kryeministri Edi Rama.

Kujtojmë këtu se Erdogan do të qëndrojë për më shumë se 13 orë në vendin tonë.

Kjo vizitë ka bërë që institucionet tona të marrin masa shumë të rrepta sigurie. Eskortimi i presidentit Erdogan dhe siguria e tij nesër do të bëhet nga Garda e Republikës dhe RENEA.

LEXO EDHE:  COVID-19/ Ahmetaj: Nga java e parë e prillit do të kemi 40-50 mijë të papunë

LEXO EDHE:  Gjiknuri e Ahmetaj inspektojnë kantierin e rrugës Qukës-Qafë Plloçë/ Ja kur do jetë funksionaleNdërkohë që nga Ankaraja kanë mbërritur dje efektivë të Gardës turke e gjithashtu edhe shërbimet sekrete nga ky vend.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama mesazh vendeve të Ballkanit Perëndimor/”Refuzoni çdo thirrje që s’lidhet me anëtarësimin në BE”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje liderëve të Ballkanit Perëndimor të refuzojnë çdo thirrje që nuk ka të bëjë me anëtarësimin në Bashkimin Europian.

Në një intervistë për  Financial Times, Rama është shprehur se Shqipëria nuk do të heqë dorë kurrë nga Europa dhe Bashkimi Europian.

Rama i ka konsideruar të papërshtatshme flirtimin e Rusisë, Kinës dhe me rajonin, “Të tjerët mund të sjellin para, investime, ndoshta edhe havjar, por ata nuk do të jenë në gjendje t’ju sjellin atë që ju nevojitet për të ndërtuar një vend të lirë pune,”  ka thënë Rama

LEXO EDHE:  Thellohet skandali/ KESH humbet miliona euro nga shkëmbimi i energjisë

LEXO EDHE:  Çmimi i orizit rritet me 12 %, tregtarët: Është forcuar dollari

Sipas Ramës, BE ende nuk është “shëruar” nga kriza e refugjatëve në vitin 2015.

 “Shqiptarët kanë zhgënjimet e tyre me Brukselin, por kjo nuk e ndryshon besimin se ne duhet të jemi atje. Ne kemi treguar të gjitha historitë tona të mëparshme të dashurisë dhe martesat. Ne po kërkojmë një martesë të re, jo për një martesë të vjetër. Por sigurisht, kjo lloj martese është e vështirë”,” është shprehur Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paratë e drogës “kapin” ekonominë/ Manjani vë alarmin, politika po shitet dhe blihet

Publikuar

-

Nga

“Droga more drogaaaaaaa”. Kështu shkruan ish-Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani në rrjete sociale, ndërsa jep alarmin për këtë fenomen.

Sipas Manjanit, e keqja më e madhe që na ka kapluar të gjithëve si shoqëri është droga.

Tashmë droga është çështje e shoqërisë. Jo thjesht e disa trafikantëve apo përdoruesve të saj. E gjithë shoqëria shqiptare është e prekur nga kjo e keqe.

Droga vret!

Vret përdoruesin e trafikantin, por vret edhe një shoqëri të tërë që bashkjeton me ngjarje të rënda vrasjesh të rinjsh e të rejash. Dhe shoqëria që varros rininë dhe pjesën tjetër të saj e çon jashtë për ta shpëtuar, quhet e vdekur.

Droga është iluzion!

Iluzion për përdoruesit, iluzion për ata që bëjnë para me këtë gjë por është iluzion për gjithë shoqërinë që bashkjeton me këtë fenomen. Një shoqëri që gëzon se po ndërtohen kulla dhe ndërkohë jeton në informalitet, dmth pasiguri, është e gjitha në iluzionin se vendi po zhvillohet.

Është një iluzion i patrajtuar që çon shumë kollaj në depression”, shkruan Manjani.

I njëjti është ndalur dhe tek përdorimi i parave të drogës në ekononomi.

Droga nuk është liri!  Përkundrazi është varësi. Përdoruesit në rritje janë të varur por e gjithë shoqëria informale varet nga droga. Duhen para që të furnizohen kanalet informale. Kjo para informale vret çdo liri, por edhe çdo nismë të lirë për bisnes.

Droga nuk bën ekonomi!Në shoqërinë informale konkurrenca është thellësisht e pandershme. Mund të kesh ide biznesi dhe pak para për ta filluar atë, por të thy n’mes një anonim që sdi ku të çojë paratë. Ky i fundit paguan më shumë, vajos më mirë korrupsionin dhe ecën.

Droga nuk lejon as ligj e as shtet!

Kudo ku lulzon droga shteti dhe ligji nuk vlejnë. Kjo e bën shoqërinë vulnerabël ndaj çdo akti dhune. Për pasojë shoqëria hesht. Shet lirinë për të blerë sigurinë.

Ligji e shteti i shërbejnë drogës. Droga sjell vetëm pushtet/sundim”, shhkruan më tej Manjani.

LEXO EDHE:  COVID-19/ Ahmetaj: Nga java e parë e prillit do të kemi 40-50 mijë të papunë

LEXO EDHE:  “Do u heq ‘lakun’ familjeve shqiptare”/ Basha zotohet për uljen e çmimit të naftës

Ish ministri, ndër të tjerë shkruan se aty ku droga është biznes kombëtar, pushteti është ekstremisht i fortë.

“Politika shitet e blihet. Opozitat janë fiktive. Pushteti lejon shtimin e drogës që të shtojë iluzionin bollëkut dhe të qënit mirë. Shoqëria nën këtë iluzion voton pushtetin. Dhe kështu mbyllet rrethi vicioz. A nuk jemi dhe ne në këtë derexhe?!

Droga është fatkeqësia jonë më e madhe. Vrasësja e heshtur e një shoqërie.

Kam keqardhje ulëritëse sa herë shoh që shoqëria shqiptare e sotme nuk e sheh këtë fenomen si të keqen më të madhe që e ka kapluar.

Padyshim qeveria dhe politika që e bën këtë gjë është më e keqja e mundshme. Por disi shoqëria duhet të reagojë që të ndahet pushteti e politika (përfshi opozitën) e keqe nga shoqëria. Nëse nuk e bën këtë ndarje shoqëria bashkjeton me të.

Bashkjetesa me këtë të keqe të madhe është mbytëse e çdo fije shprese.

Nuk është asgjë tjetër më e keqe se droga dhe bashkjetesa me të”, përfundon reagimin Manjani./CNA.al

LEXO TE PLOTE