Connect with Us

Gjigandi i teknologjisë Apple sërish me risi/ Së shpejti në treg mjete ajrore pa pilot të drejtuara nga iPhone

Teknologji

Gjigandi i teknologjisë Apple sërish me risi/ Së shpejti në treg mjete ajrore pa pilot të drejtuara nga iPhone

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Apple po zhvillon disa teknologji jashtë telefonave inteligjentë dhe tabletëve, të tilla si një kufje VR dhe një makinë, por patentat e reja që ka marrë gjigandi i teknologjisë gjatë të enjtes tregojnë se kompania mund të jetë duke punuar në një dron, i cili pritet të vijë së shpejti në treg.

Përafërsisht dy patentat përshkruajnë mjete të vogla ajrore pa pilot (UAV) që çiftëzohen me kontrollues me valë ose drone që operohen nëpërmjet një iPhone ose një Nintendo DS.

Imazhet në patenta përshkruajnë një dron të vogël me katër rotorë, një i zakonshëm i krijuar për UAV-të e vegjël.

Video

Patentat u dorëzuan për herë të parë në maj 2020 në Singapor, por arritën në SHBA në shkurt dhe prill dhe iu dhanë Apple më 11 nëntor, siç u raportua për herë të parë nga Patently Apple.

Një patentë, e titulluar ‘Shoqata e Automjeteve Ajrore pa Pilot dhe Kontrolluesit’ përshkruan përdorimin e kontrollorëve me valë për të operuar UAV-në e Apple.

Ky dokument mbulon aparatet, sistemet dhe metodat për çiftimin/ççiftimin e UAV-ve me/nga kontrollorët UAV.

Kontrollorët, sipas aplikacionit, do të kishin të paktën një antenë për të kryer komunikimin celular me dronin.

Patenta e dytë, e titulluar ‘Ndjekja dhe kontrolli i automjeteve ajrore pa pilot. Ndryshe nga aplikacioni tjetër, ky përshkruan përdorimin e një smartphone, veçanërisht iPhone të Apple, për të kontrolluar dronin +5

Patenta e dytë, e titulluar ‘Ndjekja dhe kontrolli i automjeteve ajrore pa pilot. Ndryshe nga aplikacioni tjetër, ky përshkruan përdorimin e një smartphone, konkretisht iPhone të Apple, për të kontrolluar dronin.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

UAV-të do të dizajnoheshin gjithashtu me një lloj memorie dhe elementi përpunues që do ta lejonte atë të kujtonte detyrat e mëparshme të dërguara nga kontrollorët.

‘Aparatet, sistemet dhe metodat për çiftimin/ççiftimin e mjeteve ajrore pa pilot (UAV) me/nga kontrollorët UAV (UAC). Një UAV dhe/ose një UAC mund të inicojë, bazuar në një kusht nxitës, një ndarje/ççiftim të UAV-së me/nga një UAC pritës dhe të marrë, nga një rrjet, një përditësim konfigurimi që mund të konfirmojë ndarjen/ççiftimin e UAV-së në /nga UAC pritës,’ thuhet në abstraktin e patentës së paraqitur në SHBA më 27 Prill 2021.

“Kushti nxitës mund të përfshijë të paktën një nga UAV-të që lëviz nga një vendndodhje e caktuar si e kontrolluar nga UAC-ja pritës, UAV-ja lëviz në një vendndodhje në të cilën UAC-ja pritës është e kufizuar të kontrollojë UAV-në pritës dhe/ose UAC-ja pritës humbet aftësitë sinjalizuese.

“Përditësimi i konfigurimit mund të përfshijë të paktën një nga një kod shkaku, një identifikues të lidhur me UAV-në, një identifikues të lidhur me UAC-në pritës, një identifikues të lidhur me një sistem ajror pa pilot (UAS).’

Patenta e dytë, e titulluar “Gjurmimi dhe kontrolli i automjeteve ajrore pa pilot”, u depozitua në SHBA më 23 shkurt 2021.

Ndryshe nga aplikacioni tjetër, ky përshkruan përdorimin e një smartphone, konkretisht iPhone të Apple, për të kontrolluar dronin.

Patenta gjithashtu vë në dukje se një sistem portativ lojërash si një avancim Nintendo DS ose Gameboy mund të fuqizojë gjithashtu UAV-të.

“Pajisja e përdoruesit (UE) (ose “Pajisja UE”)–çdo lloj pajisjesh të sistemeve kompjuterike që janë të lëvizshme ose portative dhe që kryejnë komunikime me valë“, thuhet në patentë.

Shembujt e pajisjeve UE përfshijnë telefonat celularë ose telefonat inteligjentë (p.sh. iPhone.TM., telefonat me bazë Android.TM.), pajisjet portative të lojrave (p.sh., Nintendo DS.TM. PlayStation Portable.TM., Gameboy Advance.TM. , iPhone.TM.), laptopë, pajisje që vishen (p.sh. orë inteligjente, syze inteligjente), PDA, pajisje portative interneti, luajtës muzikor, pajisje të ruajtjes së të dhënave, pajisje të tjera në dorë, mjete ajrore pa pilot (UAV) (p.sh. drone), UAV kontrollorët (UAC), e kështu me radhë.’/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Instagramin teston një tjetër opsion në rrjet/ Përdoruesit duhet të paguajnë për të parë lajme ekskluzive

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

Përdoruesit e Instagram do të kenë mundësi tani të fitojnë më shumë para, përmes një opsioni të ri që po teston Instagram.

Instagram për përdoruesit që kanë përmbakjetje ekskluzive, shton opsionin për të paguar abonim për të parë këtë përmbajtje me një çmim prej 0,99 dollarë deri në 9,99 dollarë.

Instagram ka filluar të testojë një opsion të ri që duhet t’u sigurojë fitime shtesë përdoruesve më të njohur, pra krijuesve në këtë rrjet.

Një numër i vogël influencuesish tani do të fillojnë të prezantojnë një abonim për të hyrë në përmbajtje shtesë që publikojnë në atë rrjet. Ndjekësit e tyre, të cilët duan të kenë qasje në atë përmbajtje, do të duhet të paguajnë midis 0,99 dhe 9,99 dollarë (në varësi të asaj që zgjedhin pronarët e profileve), dhe fillimisht e gjithë shuma do të shkojë në xhepin e ndikuesit, megjithëse nuk është e vështirë. për të marrë me mend se Meta përfundimisht do të fillojë të marrë edhe komisionin e tij.

Kur shpalli opsionin e abonimit, njeriu i parë i Instagramit, Adam Mozier tha se abonimet janë një nga mënyrat më të mira për të parashikuar fitimet, sepse ato nuk varen nga ndikimi i postimeve individuale, të cilat shpesh mund të ndryshojnë dhe janë të rëndësishme kur negocioni me sponsorët për pagesën.

Krijuesit që dëshirojnë ta bëjnë këtë së shpejti do të jenë në gjendje të prezantojnë një abonim për të hyrë në një pjesë të caktuar të përmbajtjes me një çmim prej 0,99 dollarë deri në 9,99 dollarë.Instagram ka filluar të testojë një opsion të ri që duhet t’u sigurojë fitime shtesë përdoruesve më të njohur, pra krijuesve në këtë rrjet.

Një numër i vogël influencuesish tani do të fillojnë të prezantojnë një abonim për të hyrë në përmbajtje shtesë që publikojnë në atë rrjet. Ndjekësit e tyre, të cilët duan të kenë qasje në atë përmbajtje, do të duhet të paguajnë midis 0,99 dhe 9,99 dollarë (në varësi të asaj që zgjedhin pronarët e profileve), dhe fillimisht e gjithë shuma do të shkojë në xhepin e ndikuesit, megjithëse nuk është e vështirë. për të marrë me mend se Meta përfundimisht do të fillojë të marrë edhe komisionin e tij.

Kur shpalli opsionin e abonimit, njeriu i parë i Instagramit, Adam Mozier tha se abonimet janë një nga mënyrat më të mira për të parashikuar fitimet, sepse ato nuk varen nga ndikimi i postimeve individuale, të cilat shpesh mund të ndryshojnë dhe janë të rëndësishme kur negocioni me sponsorët për pagesën.

Për krijuesit të cilëve u jepet opsioni për të prezantuar një abonim, një etiketë e re do të shfaqet në profilin e tyre që duhet të klikohet në mënyrë që përdoruesit të abonohen në përmbajtje. Ndjekësit që abonohen te krijuesit e përmbajtjes premium do të kenë tre opsione që nuk do të jenë të disponueshme për ndjekësit që nuk paguajnë për përmbajtjen.

Ata do të jenë në gjendje të kenë qasje në përmbajtjen e Instagram Stories, të krijuar ekskluzivisht për abonentët, si dhe të shikojnë transmetime të drejtpërdrejta të transmetuara nga krijuesit, të cilat nuk do të jenë të qasshme për përdoruesit e zakonshëm. Një tjetër opsion që do të marrin abonentët janë distinktivët specialë që do të shfaqen pranë emrit të pajtimtarit kur komentojnë postimin e atij krijuesi dhe kur i dërgojnë mesazhe.

Opsioni i abonimit nuk do të jetë i disponueshëm për të gjithë përdoruesit e Instagramit, por vetëm për krijuesit e përmbajtjes, dhe gjatë testimit është i disponueshëm vetëm për një numër të vogël krijuesish të tillë. Pas periudhës së testimit, abonimi do të jetë i disponueshëm për krijuesit e tjerë, por ende nuk dihet se kur do të jetë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

VIDEO-Zbulohet dizajni mahnitës i iPhone 14 që mund t’ju bëjë të hiqni dorë nga Samsung

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

Një fanatik i teknologjisë ka krijuar një video mahnitëse që tregon se cili mund të jetë dizajni i iPhone-it të ardhshëm.

Në një video në YouTube , dizajneri grafik “The Hacker 34” dha opinionin e tij për iPhone 14 Pro, bazuar nga informacionet që kanë dalë së fundi.

Telefoni pritet që të dalë në treg në shtator, por falë pjesëve të informacionit të zbuluar nga të brendshëm të Apple,  tashmë ka një pamje se si do të duket iPhone  i ardhshëm.

Imagjinata e YouTuber-it përmban një kamerë selfie me vrima, duke u rreshtuar me thashethemet e forta se vargu i iPhone 14 do të jetë i pari që do të heqë hapin.

Prerja në iPhone-ët më të fundit të Apple përmban kamerën e përparme si dhe sensorët për veçori si Face ID.Apple thuhet se do ta heqë atë këtë vit në favor të dizajnit me vrima të pionierëve të rivalëve Samsung dhe Huaëei.

Dizajni i iPhone 14 Pro i Hacker 34 gjithashtu përmban dizajnin me tehe të sheshta të prezantuar me iPhone 13 të vitit të kaluar.

Apple mendohet se do t’i përmbahet dizajnit për linjën e saj të ardhshme të iPhone-ve, pasi kërkon të largohet nga skajet e lakuara të veshura prej vitesh nga pajisjet e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Duhet t’i keni patjetër në telefonin tuaj/ Këto janë 10 aplikacionet me sigurinë më të lartë

Publikuar

-

Nga

Për këdo nga ne, komunikimi është pjesa më e rëndësishme në jetën tonë. Në telefonin tonë, gjithësecili nga ne kemi foto, video apo edhe plot materiale të tjera të rëndësishme.

Kjo e bën shumë të rëndësishme që komunikimi ynë të mbetet privat i ruajtur dhe i sigurtë.

Po tashmë duket se janë 10 aplikacione me sigurinë më të lartë që duhet t’i kemi patjetër në telefonin tonë

Si rasti i fundit i shënuar me aplikacionin ANOM, i krijuar nga FBI dhe i shitur ne DarkËeb si zgjidhje e përsosur për komunikim të sigurtë.

Pajisjet ANOM përbëheshin nga një aplikacion mesazhesh që funksiononte në telefonat inteligjentë Android që ishin modifikuar posaçërisht për të deaktivizuar funksionet normale si komunikimet me zë, posta elektronike ose shërbimet e vendndodhjes-geolocation. Te gjitha te dhënat mund te shkatërroheshin me vendosjen e një PIN-i te caktuar, gjersa te dhënat vet-shkatërroheshin pas një periudhe të caktuar kohore.

10 aplikacionet me sigurinë më të lartë:

1-Signal (Android, iOS: Free)

Signal është zgjidhja e parë për komunikim të sigurtë. Është një zgjidhje falas e mesazheve, telefonatave dhe bisedave në grup.

2-Threema (Android, iOS: $3.99)

Threema është një aplikacion shumë i sigurt me pagesë, që përdor bibliotekën e kriptografisë NaCl për të mbrojtur komunikimet tuaja.

Kur aktivizoni aplikacionin, ai gjeneron një çelës unik Threema ID, duke ju lejuar të përdorni aplikacionin plotësisht në mënyrë anonime (nuk kërkohen emra). Ju mund ta lidhni llogarinë tuaj me një adresë emaili ose numër telefoni, gjë që e bën më të lehtë për përdoruesit e tjerë Threema t’ju gjejnë.

3-WhatsApp (Android, iOS: Free)

Një nder aplikacionit me shfrytëzimin më të madhe në botë, i cili ofron komunikim mjaftë të sigurtë.

4-Telegram (Android, iOS: Free)

Telegram tanimë është shumë më tepër sesa thjesht një aplikacion komunikimesh. Ai është rritur në një platformë të mediave sociale, me grupe të mëdha përdoruesish.

Ajo që duhet të DINI është se enkriptimi nuk është aktivizuar në komunikimet standarde në Telegram. Për të pasur një komunikim plotësisht të sigurt ju duhet të shfrytëzoni modalitetin e bisedës sekrete.5-Silent Phone (Android, iOS: $9.95 per month)

Një aplikacion me pagës, i cili synon të ofroj siguri në komunikim. Përvojat e klientëve janë nga më të ndryshme sa i përket shërbimit dhe sigurisë se ofruar. Pavarësisht se është ne TOP 5, aplikacioni mjaft i “shtrenjtë” në krahasim me aplikacionet tjera te cilat ofroj te njëjtin nivel te sigurisë pa pages apo me një pagesë shumë më të ulët.

6-Wire (Android, iOS: Free)

Aplikacioni përpos që ofron një nivel të lartë të sigurisë së komunikimit, gjithashtu ofron sinkronizim ndër-pajisje me shumë platforma dhe mbështetje për llogari të shumta, duke iu lejuar të ndani komunikimet personale dhe të punës.

Është zgjedhja e duhur për komunikimet të shumëfishta nga e njëjta platformë.

7-Wickr Me (Android, iOS: Free)

Wickr e merr më shumë seriozisht privatësinë e përdoruesit, duke përdorur enkriptim të fortë dhe duke fshirë Meta të dhënat si p.sh. të dhenave gjeohapësinore dhe të dhenave mbi komunikimet.

Përdoruesit mund të konfigurojnë se sa kohë duhet që mesazhet të vetëshkatërrohen. Aplikacioni ka shtyrë me tej verifikimin dhe sigurimin e bashkëbiseduesve me “çelësa sigurie”.

8-Viber (Android, iOS: Free)

Përkundër të gjitha sfidave Viber me futje enkriptimit, bisedave sekrete dhe vetëshkatrrimit të mesazheve ka rikthyer besimin e humbur.

9-Facebook Messenger (Android, iOS: Free)

Facebook Messenger duket mjaftë ulët në rangim, edhe pse ofron nivel të lartë të sigurisë, kontroll të çasjes, bisedat sekrete dhe vetëshkatrruese.

10-Dust (Android, iOS: Free)

DUST, dikur Cyber Dust, shfrytëzon sigurinë dhe enkriptim disa shtresorë, në një përpjekje për të ruajtur privatësinë e përdoruesit.

Dhe ky aplikacion njofton përdoruesit, për “screenshot” të komunikimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE