LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

FOTO- Fermerët e Lushnjes dalin sërish në protestë

12 Nëntor 2021, 11:00, Aktualitet CNA
FOTO- Fermerët e Lushnjes dalin sërish në protestë

Fermerët, grumbulluesit e qumështit dhe agropërpunuesit nga Lushnja kanë dalë sërish në protestë.

Nuk është hera e parë që fermerët bejnë protestë për të parandaluar falimentimin e bujqësisë.

Të bashkuar, fermerët kërkojnë subvencionim nga shteti dhe ulje të taksave, kjo për shkak se ligjit, i cili ul normën e kompensimit të TVSH-së për fermerin, prodhues i produkteve primare bujqësore, nga 20 në 6 %, ka bërë që fermerët dhe agropërpunuesit të rrezikojnë falimentimin./CNA.al

Lajmet e fundit nga