Connect with Us

Bllokadë në Holandë, qeveria e Rutte rikthen masat pas rritjes së infektimeve

Bota

Bllokadë në Holandë, qeveria e Rutte rikthen masat pas rritjes së infektimeve

Publikuar

-

/

Baret dhe restorantet në Holandë do të mbyllen më herët, ndërsa eventet sportive do të mbahen pa spektatorë në kuadër të një bllokade të pjesshme tre javore që do të vendoset në vend.

Masa në fjalë synon të frenojë rritjen e shpejtë të rasteve të infektimeve me COVID, që ka çuar në mbushjen e spitaleve në mbarë vendin.

Infektimet kaluan kuotën e 16 mijë njësive për të dytën ditë rresht, duke kaluar rekordin e mëparshëm prej 13 mijë rastesh të konfirmuara, i regjistruar dhjetorin e vitit të kaluar.

Mediat holandeze kanë bërë të ditur se bllokada, e para në Evropë që nga përfundimi i stinës së verës, do të hyjë në fuqi mbrëmjen e së shtunës.

Njerëzve do t’u kërkohet të punojnë nga shtëpia, ndërsa spektatorët nuk do të lejohen të ndjekin as ndeshjen e kombëtares holandeze kundër Norvegjisë që luhet ditën e martë për kualifikimet e botërorit “Katar 2022”.

LEXO EDHE:  Fauci paralajmëron një mbyllje të dytë/ Duhet të ulim kokën dhe të shohim si të kalojmë vjeshtën

Ndërkohë, shkollat, teatrot dhe kinematë do të mbeten të hapura.

Banorët në qytetin jugor të Bredës deklaruan se i mirëpresin masat e reja, ndërsa fajësuan personat e pavaksinuar për rritjen e infektimeve.

“Sa për njerëzit përgjegjës, ne duhet t’i trajtojmë ata ndryshe. Nuk mund të lejojmë që vendimet të merren duke u bazuar tek njerëzit e pavaksinuar, apo që s’duan të vaksinohen. Nuk duhet të jetë kështu”, shprehet një qytetar.

Ndërkohë, mbetet e paqartë nëse qeveria holandeze do të miratojë një rekomandim politik të panelit të këshilltarëve kundër pandemisë, për të kufizuar aksesin në vendet publike të personave që janë vaksinuar tërësisht, apo që kanë kaluar COVID-in./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Gjermani / I armatosuri hyn në godinën universitare dhe qëllon me armë

Publikuar

-

Nga

Një person qëlloi me armë pasi hyri në një nga godinat e fakultetit të shkencave të natyrës të Universitetit të Heidelberg, Gjermani. Ngjarja ndodhi rreth mesditës së sotme.

Personi qëlloi disa të shtëna, duke plagosur katër persona në kampusin universitar të Heidelberg, Gjermani. Lajmi është bërë i ditur nga policia lokale, e cila ka sqaruar gjithashtu se sulmuesi ka vdekur.

Aktualisht nuk ka detaje se sa rëndë janë lënduar 3 nga personat e përfshirë, ndërsa njëri prej tyre raportohet se ka humbur jetën si rezultat i plagëve të marra.

Autori i të shtënave mësohet se është student i Fakultetit të shkencave të natyrës. Sipas raportimeve të agjencisë gjermane Dpa, duke cituar burime sigurie, i riu nuk kishte motive politike apo fetare për aktin e tij. Sulmuesi kishte më shumë se një armë me tytë të gjatë dhe më vonë vrau veten në vend.

LEXO EDHE:  Konfirmohen 234 raste të reja me Covid në Kosovë/ Humbin jetën dhe 7 persona

LEXO EDHE:  Mjeku thirrje qytetarëve/ “Vaksinohuni me mundësinë e parë që ju jepet”Policia ka përjashtuar që të ketë edhe bashkëpunëtorë.

Sipas informacioneve paraprake, sulmi ka ndodhur rreth mesditës, brenda një auditori. Autori duhet te kete përdorur një pushkë ose një mitraloz.

Zona e kampusit të Universitetit të Heidelberg – një nga më të njohurit në Gjermani – ndodhet në Neuenheimer Feld, në periferi të qytetit të vjetër dhe aktualisht është blinduar plotësisht nga policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

NATO shton prezencën në disa vende lindore

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Si pasojë e rritjes së tendosjeve me Rusinë, një numër vendesh anëtare të NATO-s po rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore dhe po ndërmarrin aksione të tjera kujdesi. Aleanca kumtoi se duhet të dërgojë në këtë rajon avionë luftarakë dhe anije detare shtesë në Detin Baltik dhe vendet e Evropës Lindore, si Lituania dhe Bullgaria. Sfondi i këtyre aksioneve ushtarake është frika e një pushtimi të Ukrainës nga Rusia,e cila ka grumbulluar trupa të shumta  në kufi me vendin fqinj.

Në deklaratën e NATO-s thuhet se vendet si Danimarka, Spanja dhe Holanda duan të rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore. Ndërsa SHBA dhe Franca po mendojnë ta bëjnë këtë. Ndryshe, SHBA ka kërkuar prej diplomatëve të vet në Kiev të Ukrainës të shtojnë kujdesin e pjesërisht edhe të tërhiqen nga vendi, për shkak të rrezikut të një konflikti të ri në këtë vend.

LEXO EDHE:  Konfirmohen 234 raste të reja me Covid në Kosovë/ Humbin jetën dhe 7 persona

LEXO EDHE:  Konfirmohen 234 raste të reja me Covid në Kosovë/ Humbin jetën dhe 7 persona

“NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenbergpërshëndeti njoftimin e vendeve anëtare. “NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët”, tha norvegjezi.Gjermania nuk do të tërheqë personelin e ambasadës së saj nga Ukraina për momentin. “Siguria e punonjësve është prioriteti kryesor”, tha ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock. “Por është gjithashtu e rëndësishme që ne të mos kontribuojmë në ngritjen e pasigurisë. Përkundrazi duhet të vazhdojmë të mbështesim qeverinë ukrainase shumë qartë dhe, mbi të gjitha, të ruajmë stabilitetin e vendit.”

Situata është duke u monitoruar vazhdimisht, tha Baerbock përpara se ministrat e jashtëm të BE-së të diskutojnë këtë çështje në Bruksel. Por është gjithashtu e vërtetë se “mbi të gjitha, ne duhet të kemi parasysh edhe situatën ekonomike në Ukrainë”./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

NATO shton prezencën në disa vende lindore

Publikuar

-

Nga

Për shkak të tensioneve me Rusinë, një numër vendesh anëtare të NATO-s po rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore. Ndërkohë disa vende kanë tërhequr pjesërisht personelin diplomatik nga Ukraina.

Si pasojë e rritjes së tendosjeve me Rusinë, një numër vendesh anëtare të NATO-s po rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore dhe po ndërmarrin aksione të tjera kujdesi. Aleanca kumtoi se duhet të dërgojë në këtë rajon avionë luftarakë dhe anije detare shtesë në Detin Baltik dhe vendet e Evropës Lindore, si Lituania dhe Bullgaria. Sfondi i këtyre aksioneve ushtarake është frika e një pushtimi të Ukrainës nga Rusia, e cila ka grumbulluar trupa të shumta  në kufi me vendin fqinj.

Në deklaratën e NATO-s thuhet se vendet si Danimarka, Spanja dhe Holanda duan të rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore. Ndërsa SHBA dhe Franca po mendojnë ta bëjnë këtë. Ndryshe, SHBA ka kërkuar prej diplomatëve të vet në Kiev të Ukrainës të shtojnë kujdesin e pjesërisht edhe të tërhiqen nga vendi, për shkak të rrezikut të një konflikti të ri në këtë vend.

LEXO EDHE:  Beteja kundër pandemisë/Mjeku Pëllumb Pipero tregon se çfarë pritet në gjysmën e dytë të muajit Prill

LEXO EDHE:  Mjeku thirrje qytetarëve/ “Vaksinohuni me mundësinë e parë që ju jepet”

“NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme”Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndeti njoftimin e vendeve anëtare. “NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët”, tha norvegjezi.

Gjermania nuk do të tërheqë personelin e ambasadës së saj nga Ukraina për momentin. “Siguria e punonjësve është prioriteti kryesor”, tha ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock. “Por është gjithashtu e rëndësishme që ne të mos kontribuojmë në ngritjen e pasigurisë. Përkundrazi duhet të vazhdojmë të mbështesim qeverinë ukrainase shumë qartë dhe, mbi të gjitha, të ruajmë stabilitetin e vendit.”

Situata është duke u monitoruar vazhdimisht, tha Baerbock përpara se ministrat e jashtëm të BE-së të diskutojnë këtë çështje në Bruksel. Por është gjithashtu e vërtetë se “mbi të gjitha, ne duhet të kemi parasysh edhe situatën ekonomike në Ukrainë”./DW

LEXO TE PLOTE