Connect with Us

“Sputnik e AstraZeneca nuk mund të kombinohen”/ Fico thirrje qytetarëve, çfarë duhet të kenë kujdes

Shëndeti

“Sputnik e AstraZeneca nuk mund të kombinohen”/ Fico thirrje qytetarëve, çfarë duhet të kenë kujdes

Publikuar

-

/
Mbyllja e shkollave/ Albana Fiço përplaset me ekspertin e arsimit

Drejtoresha e ISHP-së, Albana Fico, duke fol për situatën e pandemisë, u shpreh se rastet spitalore janë ato që u takojnë më shumë personave që nuk kanë bërë vaksinën.

Ajo theksoi se të gjithë personat që kanë marrë një dozë të dytë të vaksinës dhe nuk kanë reaksione të dokumentuara, mund të marrin një dozë të tretë dhe pohoi se AstraZeneca ose Sputnik, nuk mund të kombinohen me njëra-tjetrën,

“Rastet spitalore janë ato që u takojnë më shumë personave që nuk kanë bërë vaksinën. Unë u bëj thirrje të gjithëve atyre që nuk kanë bërë vaksinën, që t bëjnë. Nga data 1 nëntor, pas vendimit të ekspertëve të vaksinimit, ka pasur një ndryshim në moshë për vaksinimin, duke adresuar personat 12-15 vjeç dhe ka një lëvizje për moshat 16-18 vjeç me vaksinat Pfizer. Grupet e tjera, mosha e tretë mbi 60 vjeç mund të vaksinohet. Mjafton të paraqitesh në qendrat shëndetësore ose në vendet e vaksimit me një kartë ID për të marrë vaksinën e tretë.

Të gjithë personat që kanë marrë një dozë të dytë të vaksinës dhe nuk kanë reaksione të dokumentuara, vetëm në këto raste mund të rivlerësohet kombinimi i vaksinave. Personat që kanë marrë AstraZeneca ose Sputnik, nuk mund të kombinohen me njëra-tjetrën, për shkak të vektorëve të përdorur në këtë rast. Në fillim kishte një entuziazëm lidhur me vaksinat dhe kërkohej se sa vaksina kemi marrë. Sot askush nuk mund të thotë se sot nuk ka një vaksinë. Kemi mbi 2.5 milionë vaksina që kanë ardhur deri më sot në vendin tonë. Furnizimi është i garantuar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

A mund të “vaksinohesh” me Omicron/  Erion Dasho thirrje qytetarëve: Mos rrezikoni jetën

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendet

Epidemiologu Erion Dasho ka apeluar qytetarët që të vaksinohen kundër Covidit si dhe iu ka dhënë një përgjigje të gjithë atyre që pyesin nëse mund të “vaksinohesh” me Omicron, në kuptimin që nëse infektohesh me Omicron ke imunitet dhe s’ke nevojë të bësh vaksinën.

“Me shfaqjen e variantit omikron si një variant i COVID-it që shkakton një formë më të lehtë klinike, kam marrë shumë pyetje nga miq të faqes që besojnë se infektimi me omikron është një formë vaksinimi kundër COVID-it.

 Një pjesë e miqve që më pyesin nuk kanë bërë asnjë prej vaksinave në qarkullim, ose nuk dëshirojnë të bëjnë dozën e tretë. Ata besojnë se duke u infektuar qëllimisht me omikron do të imunizohen dhe do të shmangin nevojën për vaksinim.

 Përgjigja ime, e bazuar si gjithmonë në përvojën më të mirë shkencore që disponohet për momentin, është, nuk mund të vaksinohesh me Omicron”, shkruan Dasho në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Rritja e frikshme e rasteve me Covid/ Selaniku dhe Serres në shtetrrethim

LEXO EDHE:  Nuk mund ta fshehë bukurinë poshtë një maske/ Grida Duma ‘i del nga duart’ Bashës

Sipas të njëjtit, vdekshmëria nga Omikron raportohet nga tre deri në dhjetë herë më e ulët se vdekshmëria nga variantet e mëparshëm të virusit, por ajo gjithsesi mbetet e lartë.Edhe sikur të jetë në shkallën 1 në 1,000 (pra në çdo një mijë të prekur, një prej tyre humb jetën) kjo mbetet një vdekshmëri më e lartë se ajo e virozave respiratore dhe gripit stinor.

 Përfundimisht rreziku për jetën dhe shëndetin qoftë edhe nga varianti “i zbutur” omikron është shumë më i lartë se çdo efekt anësor i vaksinës. Rreziku për humbje jete, komplikacione, COVID-i i zgjatur, etj. janë argumentë më se të arsyeshëm për të mos rrezikuar një aventurë me shëndetin dhe jetën.

Rekomandimi im për të gjithë miqtë që ndjekin dhe vlerësojnë këshillat e mia është: vaksinimi mbetet zgjidhja më e mirë, më e sigurt dhe më efikase që disponojmë deri më sot për t’u mbrojtur prej COVID-it!

Përfitoni nga kjo mundësi”, shkruan Dasho./E.S-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Covid 19/ Gjermania shpall Shqipërinë si zonë me rrezik të lartë

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Nga e diela (16.01.2022) Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bosnjë-Hercegovina, Serbia dhe një sërë shtetesh të tjera, për shkak të shifrave të larta të infektimeve të reja me korona, hyjnë sërish në listën e vendeve me rrezik të lartë. Këtë e ka bërë të ditur Instituti Robert Koch të premten (14.01. 2022). Në këtë mënyrë, me përjashtim të Kosovës, të pesë vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor janë zona me rrezik të lartë. Mali i Zi ka qenë në këtë listë qysh në gusht  2021.

Listës i janë shtuar mbi 60 vende, ndër to edhe Austria. Me këtë të fundit, të nënta vendet fqinje të Gjermanisë: Danimarka, Polonia, Çekia, Zvicra, Franca, Luksemburgu, Belgjika dhe Holanda – janë në listën e vendeve me rrezik të lartë, ku aktualisht bëjnë pjesë  rreth 140 nga mbi 200 vendet e mundshme.

Paralajmërim për udhëtime turistike

Zonat me rrezik të lartë janë vendet ose rajonet ku numri i të infektuarëve gjatë shtatë ditëve të kaluara ka qenë mbi 100 për çdo 1000 banorë. Ky është kriteri kryesor, por ka edhe kritere të tjera, të cilat e bëjnë një zonë, zonë me rrezik të lartë, si shpejtësia e lartë e përhapjes, shkalla e shtrimit në spital ose shkalla e ulët e testimit.

LEXO EDHE:  4 punonjës preken me Covid-19/ Mbyllet fasoneria në Gjirokastër

LEXO EDHE:  Përzgjedhja e Shqipërisë për testimin e kurës së Covid/ Mjeku ngre dyshime të forta: Në lojë shuma abuzive parashRegjistrimi digjital fillon të dielën

Udhëtarët që në dhjetë ditët e fundit kanë qenë në njërin nga vendet e listës duhet të regjistrohen në portalin digjital https://www.einreiseanmeldung.de. Për vende si Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe të tjerat, që i janë shtuar listës këtë javë, regjistrimi mund të bëhet vetëm që nga dita e dielë e më pas, pra nga data 16.01.2021, ora 00:00.

Rregullat e karantinës

Të pavaksinuarit duhet të kenë një test negativ me vete dhe hyjnë automatikisht në karantinë, për 10 ditë. Ata megjithatë kanë të drejtë të dalin nga karantina pas pesë ditësh, në qoftë se testi u del pozitiv, bën të ditur Ministria e Shëndetësisë. Fëmijët nën gjashtë vjeçarë nuk kanë nevojë të bëjnë test, por duhet të bëjnë karantinë, e cila përfundon automatikisht pas pesë ditësh. /DW

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Kapërcejnë” sërish shifrat e infektimeve me Covid/ Ja sa persona kanë humbur jetën në 24 orë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e situatës epidemiologjike në vendin tonë. Sipas MSH, në 24 orët e fundit, janë kryer 7626 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID, 2179 qytetarë, në këto bashki:

1120 në Tiranë, 118 në Durrës, 93 në Shkodër, 89 në Elbasan, 65 në Gjirokastër, 60 në Vlorë, 59 në Fier, 44 në Lushnje, 40 në Berat, 38 në Sarandë, 36 në Kamëz, 35 në Kurbin, nga 24 qytetarë në Krujë, Mat, 23 në Korçë, 19 në Tepelenë, nga 18 qytetarë në Pogradec, Vorë, nga 17 qytetarë në Lezhë, Devoll, 16 në Gramsh, nga 14 qytetarë në Kavajë, Skrapar, 13 në Mallakastër, 12 në Dibër, 10 në Librazhd, nga 9 qytetarë në Kuçovë, Malësi e Madhe, nga 8 qytetarë në Mirditë, Divjakë, Cerrik, nga 7 qytetarë në Prrenjas, Belsh, Himarë, Shijak, nga 6 qytetarë në Kukës, Patos, Selenicë, Përmet, nga 5 qytetarë në Peqin, Tropojë, Pukë, Vau i Dejës, nga 4 qytetarë në Has, Kolonjë, nga 3 qytetarë në Memaliaj, Këlcyrë, Delvinë, nga 2 qytetarë në Roskovec, Finiq, Maliq, Dimal, Poliçan, nga 1 qytetar në Konispol, Klos.

Janë 19,131 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

LEXO EDHE:  “I jam lutur Edi Ramës”/ Basha e thotë hapur: Nëse do na kishte dëgjuar, nuk do ishim në kolaps

LEXO EDHE:  “I jam lutur Edi Ramës”/ Basha e thotë hapur: Nëse do na kishte dëgjuar, nuk do ishim në kolaps

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 134 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka shtatë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetare 43 vjeçe nga Lushnja, tre qytetarë nga Tirana të moshave 50-71 vjeç, një qytetar nga Saranda 74 vjeç, një qytetar nga Mallakastër 77 vjeç, një qytetare nga Durrësi 82 vjeçe.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 824 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 206,384 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Janar 2022)

Raste të reja ditore         2179

Të shëruar në 24 orë       824

Të shtruar në spitale       134

Humbje jete në 24 orë    7

Testime ditore                 7626

Testime totale              1,564,562

Raste pozitive                 228,777

Raste të shëruara             206,384Raste Aktive                      19,131

Humbje jete                         3,262

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            9495

Durrës             1537

Fier                 1436

Elbasan           1385

Vlorë                1125

Shkodër          1137

Gjirokastër     833

Berat               618

Lezhë              593

Korçë               551

Dibër                252

Kukës               169

LEXO TE PLOTE