Connect with Us

Paralajmërimi i OBSH/ Krizë për shiringat, në 2022 do të ketë një mungesë prej dy miliardë të tilla

Shëndeti

Paralajmërimi i OBSH/ Krizë për shiringat, në 2022 do të ketë një mungesë prej dy miliardë të tilla

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se në vitin 2022 mund të ketë një mungesë të lartë të shiringave.

Raporti thotë se mungesa mund të kapë numrin e rreth dy miliardë shiringave.

Mungesa është rezultat i fushatave botërore të vaksinave kundër COVID-19 me më shumë se 7.25 miliardë doza të administruara në të gjithë globin, sipas AFP, dyfishi i numrit të vaksinave standarde të dhëna në një vit. Si rezultat, po përdoren dy herë më shumë shiringa.

Nëse prodhimi nuk rritet, mund të çojë në panik, dhe të pengojë përpjekjet për të mbrojtur njerëzit nga një sërë sëmundjesh, tha OBSH.

Ne po ngremë shqetësimin e vërtetë se mund të kemi mungesë të shiringave të imunizimit, gjë që nga ana tjetër do të çonte në probleme serioze, të tilla si ngadalësimi i përpjekjeve të imunizimit,” Lisa Hedman, këshilltare e lartë e OBSH-së në Divizionin e Qasjes në Medikamente dhe Produkte Shëndetësore,  tha për AFP.

Në varësi të mënyrës se si shkon marrja e vaksinës, mund të jetë një deficit diku nga 1 miliard deri në dy miliardë.”

Bazuar në një skenar prej rreth shtatë miliardë njerëzve që kanë nevojë për dy doza të vaksinës së koronavirusit nga tani deri në vitin 2023, dhe një kapacitet prodhues global prej rreth gjashtë miliardë shiringash imunizimi në vit, Hedman tha, “është shumë e qartë se një deficit në 2022 prej mbi një miliard. [gjilpërat] mund të ndodhin nëse vazhdojmë me biznesin si zakonisht.’

LEXO EDHE:  “Nesër administrata shtetërore pushim”/ Rama njoftim të rëndësishëm për punonjësit

Muajin e kaluar, OBSH miratoi vaksinën e parë në botë kundër malaries , një ndihmë për botën në zhvillim.Edhe pse fëmijët në Perëndim llogariten në vaksinat për fruthin, shytat, rubeolën, poliomielitin dhe kollën e mirë, midis viruseve dhe infeksioneve të tjera. Një vonesë në vaksinimet rutinë, tha Hedman, mund të ketë një ndikim në shëndetin publik ‘për vitet në vijim’.

Një mungesë shiringash mund të çojë gjithashtu në praktika të pasigurta, shtoi ajo, si ripërdorimi i gjilpërave. (Edhe sterilizimi i gjilpërave të përdorura nuk i largon të gjitha bakteret e dëmshme, sipas OBSH-së.)

Në një konferencë shtypi në Gjenevë, Hedman u kërkoi vendeve të planifikojnë përpara. Shiringat nuk janë e vetmja gjë në mungesë: Në fillim të këtij viti, ekspertët paralajmëruan për një mungesë rëre , e cila mund të vonojë prodhimin e miliarda shisheve të qelqit të nevojshëm për të marrë vaksinën e koronavirusit te popullatat në mbarë botën.

Pas ujit, rëra është lënda e parë më e konsumuar në botë, përdoret për të prodhuar mikroçipa qelqi, betoni, asfalti dhe madje edhe silikoni. Aktualisht, ka më pak se 1000 miniera rëre dhe zhavorri në të gjithë SHBA-në. Për shkak se rëra është përbërësi kryesor në xhami, ka pasur gjithashtu një mungesë globale të qelqit të paktën që nga viti 2015, sipas FiveThirtyEight.com./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

A do të jetë Omicron varianti i fundit “shqetësues”?

Publikuar

-

Nga

Nga Blerta Brati, mjeke mikrobiolge në ISHP

Të gjithë viruset ndryshojnë me kalimin e kohës. SARS-CoV-2, përgjegjës për Covid-19, tashmë ka ndryshuar disa herë, duke krijuar shumë variante duke përfshirë ato të quajtura Alfa, Beta ose Delta. Me një kapacitet të paprecedentë për t’u përhapur, a do të jetë varianti Omicron në qarkullim aktualisht varianti i fundit i ashtuquajtur “shqetësues”?

Shpresojme, por mbetet te shohim! Jo cdo parashikim del! Por gjithmone llogjika dhe eksperiencat i lene shteg mendimit optimist…!

Kjo aftësi e përmirësuar për t’u përhapur i është atribuar mutacioneve në proteinën Spike – projeksionet në formë kërpudhash në sipërfaqen e virusit – të cilat e lejojnë atë të lidhet më fort me receptorët ACE2. ACE2 janë receptorë të vendosur në sipërfaqen e qelizave tona, të tilla si ata që rreshtojnë rrugët tona të frymëmarrjes, tek të cilët virusi ngjitet për të hyrë dhe për të filluar të replikohet.

Këto mutacione lejuan që variantet Alpha pastaj Delta të bëhen dominuese në nivel global. Dhe shkencëtarët presin që e njëjta të ndodhë me Omicron.

Megjithatë, një virus nuk mund të përmirësohet përgjithmonë.

Ligjet e biokimisë bëjnë që SARS-CoV-2 të zhvillojë përfundimisht një proteinë Spike që lidhet me ACE2 sa më fort që të jetë e mundur. Nga atje, shpejtësia me të cilën përhapet virusi nuk do të kufizohet më nga aftësia e tij për t’u lidhur me qelizat tona;

Faktorë të tjerë do të kufizojnë përhapjen e tij, si shkalla e riprodhimit të gjenomit të tij, shpejtësia me të cilën mund të hyjë në qelizë dhe sasia e viruseve të reja që një njeri i infektuar mund të prodhojë dhe përhapë.

LEXO EDHE:  OBSH/ “Puna me orar të zgjatur rrit rrezikun e vdekjes”

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Mjeku publikon grafikun, këto janë qarqet me incidencën më të lartëNë parim, të gjithë këta faktorë duhet të evoluojnë përfundimisht drejt performancës maksimale.

Aktualisht, ne jemi në një situatë “kompromisi”, ku virusi mund të riprodhohet dhe të riinfektojë pacientët e mëparshëm, por ku nuk jemi aq të sëmurë rëndë sa herën e parë.

Mutacionet kane përmirësuar aftësinë e tij për t’u përhapur por, nuk rriten ndjeshëm numrin e vdekjeve.

Ne mund të kemi një sezon Covid çdo dimër, në të njëjtën mënyrë që kemi tashmë një sezon gripi në të njëjtën kohë. Viruset e gripit gjithashtu mund të shfaqin një model të ngjashëm mutacioni me kalimin e kohës, i njohur si “zhvendosje e antigjenit”, duke rezultuar në ri-infeksione. Viruset e reja vjetore të gripit nuk janë domosdoshmërisht më të mira (performojnë më mirë) se vitin e kaluar, por thjesht janë mjaft të ndryshëm.

Prandaj, Omicron nuk do të jetë varianti përfundimtar … por mund të jetë varianti i fundit i njohur si “shqetësues” sipas terminologjisë së OBSH-së. Nëse jemi me fat, duhet të kujtojmë se evolucioni i kësaj pandemie është i vështirë të parashikohet, SARS-CoV-2 mund të bëhet një virus endemik që ndryshon ngadalë me kalimin e viteve.

Ndoshta argumenti më i mirë në favor të kësaj mundësie për SARS-CoV-2 është se tashmë ekziston një koronavirus fqinj, HCoV-229E, i cili ka evoluar në këtë drejtim dhe është një nga pergjegjesit e ftohjeve tona.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbeten të larta shifrat e infektimeve me Covid/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 4,729 testime dhe kanë rezultuar pozitivë  1,207qytetarë, ndërsa kanë ndërruar jetë 3 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:552 në Tiranë, 63 në Durrës, 56 në Gjirokastër,  51 në Fier, 48 në Elbasan, 45 në Shkodër, 38 në Vlorë, 30 në Lushnje, 28 në Kamëz, 22 në Berat, 17 në Kavajë, 16 në Sarandë, 14 në Vorë, 13 në Divjakë, 12 në Lezhë, Shijak, Gramsh, Librazh, 11 në Kurbin, Korçë, 10 në Krujë, Patos,  Përmet, Devoll, 8 në Tropojë, 7 në Skrapar, 6 në Dibër, Mat, 5 në Himarë, Belsh, Peqin, 4 në Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Rrogozhinë, Mallakastër, Konispil, Tepelenë, Prrenjas, 3 në Mirditë, Libohovë, Memaliaj, Pogradec, Poliçan, 2 në Pukë, Kukës, Rroskovec, Selenicë, Delvinë, Këlcyrë, 1 në Fushë-Arrëz, Has, Bulqizë, Maliq, Kolonjë, Dimal, Cërrik.

Janë 13,340 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 123 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka tre humbje jete me SARS-COV2 pozitiv. Një qytetar nga Belshi 74 vjeç, një qytetar nga Berati 85 vjeç, një qytetar nga Tirana 87 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 147 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 203,114 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Pandemia e Covid-19/ OBSH: Nuk duhet të relaksohemi, vetëm vaksinat nuk mjaftojnë

LEXO EDHE:  Lirimi i anëtarëve të grupit “Bajri”/ Hoxha bën paralajmërimin e frikshëm: Do vendosin drejtësi me grykën e armëveStatistika (09 Janar 2022)
Raste të reja ditore         1,207
Të shëruar në 24 orë       147
Të shtruar në spitale       123
Humbje jete në 24 orë    3
Testime ditore                 4,729

Testime totale              1,529,669
Raste pozitive                 219,694
Raste të shëruara           203,114
Raste Aktive                      13,340
Humbje jete                         3,240

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            6,531
Fier                 1,201
Durrës             1076
Elbasan           936
Vlorë                809
Shkodër          805
Gjirokastër     528
Berat               437
Lezhë              389
Korçë               333
Dibër                185
Kukës               110

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritet sërish numri i infektimeve me Covid/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 8,327 testime dhe kanë rezultuar positive1,801 qytetarë, ndërsa kanë ndërruar jetë 4 shtetas.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:914 në Tiranë, 95 në Durrës, 64 në Elbasan, 59 në Shkodër, Fier, 52 në Vlorë, 45 në Gjirokastër, 43 në Lezhë, 31 në Lushnje, 28 në Sarandë, Korçë, 27 në Mat, 26 në Berat, 24 në Kamëz, 22 në Vorë, Kavajë, 21 në Divjakë, 15 në Kurbin, Pogradec, 10 Peqin, Gramsh, 11 në Patos, Tepelenë, Vau i Dejës, Mallakastër, 9 në Dropull, Kuçovë, në Kukës, Përmet, Librazhd, 7 në Krujë, 6 në Malësi e Madhe, Memaliaj, Dimal, Skrapar, Poliçan, Cërrik, Prrenjas, 5 në Delvinë, Këlcyrë, Kolonjë, 4 në Tropojë, Konispol, 3 në Dibër, Himarë, Devoll, 2 në Shijak, Rrogozhinë, Selenicë, Maliq, 1 në Has, Mirditë, Bulqizë, Klos, Rroskovec, Belsh.

Janë 12,283 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 114 pacientë, nga të cilët 10 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka katër humbje jete me SARS-COV2 pozitiv. Një qytetar nga Berati 58 vjeç, dy qytetarë nga Tirana 64-65 vjeç, një qytetar nga Vlora 70 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 303 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 202,967 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  OBSH thirrje/ Të shpërndahen vaksina në vendet e varfra

LEXO EDHE:  “Nesër administrata shtetërore pushim”/ Rama njoftim të rëndësishëm për punonjësitStatistika (08 Janar 2022)
Raste të reja ditore         1,801
Të shëruar në 24 orë       303
Të shtruar në spitale       114
Humbje jete në 24 orë    4
Testime ditore                 8,327

Testime totale              1,524,940
Raste pozitive                 218,487
Raste të shëruara           202,967
Raste Aktive                      12,283
Humbje jete                         3,237

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            5,962
Fier                 1,111
Durrës             995
Elbasan           856
Shkodër          762
Vlorë                765
Berat               425
Gjirokastër     460
Lezhë              365
Korçë               310
Dibër                172
Kukës               100

LEXO TE PLOTE