Connect with Us

“Në PD vjen era vetmi dhe dëshpërim”/ Balliu: Foltorja është zëri i çdo qytetari

Politikë

“Në PD vjen era vetmi dhe dëshpërim”/ Balliu: Foltorja është zëri i çdo qytetari

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish deputeti i PD Klevis Balliu komentoi përplasjet dhe zhvillimet në PD.

I ftuar në emisionin Zona Zero me Thimi Samarxhi, Balliu deklaroi se firmat e mbledhura të antarësisë janë në zyrën e Edi Palokës, 5 hapa larg vendit ku rri Gazmend Bardhi. Duke hedhur poshtë akuzat e këtij të fundit ndaj ish kryeministrit Beridha.

Nuk i çuam firmat në Kinë, por i çuam në zyrën e Edi Palokës, 5 hapa larg zyrës së Gazment Bardhit.

Është qesharake të thuash që luajtën bllofin. A nuk i njeh Gaz Bardhi këto struktura demokratike që dhanë firmën. Si nuk i njeh ai këto? Këto firma bëhen në bazë të database-it që ka PD. Verifikimi në Kuvend, bëhet gjatë Kuvendit,” tha Balliu.

LEXO EDHE:  Foto- Astrit Patozi hedh hapin e madh para Bashës/Zbulon detajin e rëndësishëm të lëvizjes së re

Ky i fundit tha se Foltorja ka pasur një impakt pozitiv në shoqëri pasi i ka dhënë të drejtën e fjalës çdo qytetari.

Nuk e kuptoj pse Gaz Bardhi lexonte statusin e 2010-s, se shiko se ata kanë rënë në një dëshpërim, në një depresion, janë futur brenda 4 mureve të Bashës që vjen era vetmi, era depresion.

Kjo Foltore shkoi edhe përtej Partisë Demokratike, se i dha zë çdo shpirti e qytetari të thjeshtë. Sa kohë ka që një parti politike nuk e bën këtë?,” u shpreh ish-deputeti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bardhi i frikësuar nga protestat e demokratëve/ ‘Kërcënon’ me policinë

Publikuar

-

Nga

cna politike

Sekretari i shkarkuar i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ishte i ftuar pasditen e sotme në emisionin “Kjo Javë”, ku deklaroi se do të ndërmarrin masat për të parandaluar protestën e ardhëshme të demokratëve.

Të gjitha masat ligjore dhe organizative për të shmangur dëmtimin apo sulmin e pa precedentë që ndodhi në 8 janar. Do të marrim të gjitha masat. Padiskutim do të thërrasim edhe policinë. Kush kryen krim, të gjithë duhet të ndëshkohen”, u shpreh Bardhi.



Sakaq, lidhur me ndërtimin e kullave në selinë e PD, ai tha se ka kërkuar informacion në Bashkinë e Tiranës lidhur me këtë projekt, por deri më tani, nuk ka marrë asnjë përgjigje.

“Ditën e djeshme kam paraqitur një kërkesë se si projekt ekziston në Bashkinë e Tiranës. Dje kam përgatitur një kërkesë për të marrë informacion se për çfarë projekti bëhet fjalë. Dua të sqaroj shqiptarët, se sipas planit ndërtimor, zona është zonë institucionale e nuk lejohet ndërtimi i kullave. Për t’i paraprirë kësaj afere që në dukje duket aferë e pastër korruptive, kam kërkuar informacion zyrtar dhe do e ndjek këtë në rrugë institucionale. E vërteta është që nuk ka asnjë projekt për të cilën PD të ketë në dijeni në selinë e saj qendrore. Ne kemi një kontratë me shtetin shqiptar e ne asaj do i qëndrojmë deri në fund, ajo është e do të vijojë të jetë selia e PD”, tha Bardhi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbulohet arsyeja/ Pse Lulzim Basha emëroi Agron Gjekmarkajn nënkryetar të Kuvendit

Publikuar

-

Nga

Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të mbajtur pak orë më parë, Lulzim Basha vendosi që Agron Gjekmarkajn ta emëronte nënkryetar Kuvendi, pas largimit të Enkelejd Alibeajt nga ky post, i cili zëvendësoi Alfred Rushajn në drejtimin e grupit parlamentar.

Por me të drejtë, çdo kush mund të pyes pse Gjekmarkajn dhe jo një emër tjetër si nënkryetar Kuvendi?

Gjekmarkaj, i cili pasi Luli i besoi karrigen e deputetit, nuk la studio pa dalë dhe marrë në mbrojtje kryetarin e shkarkuar të PD. Por prej disa javësh, ai nuk është shfaqur në asnjë studio, ndonëse situata politike në kampin blu ka qenë e nxehtë.

LEXO EDHE:  “S’kam ardhur as për fushatë dhe as për zgjedhje”/ Basha troket në një familje në Tiranë

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Zbulohet pularia që i dha vezët Lulit



CNA.al ka mësuar nga burimet e saj se Gjekmarkaj kishte ngelur i pakënaqur nga mbledhja e Këshillit Kombëtar ku u emërua si sekretariat, pasi kërkonte post të rëndësishëm në parti dhe më shumë para. Tashmë Gjekmarkaj do jetë nënkryetar Kuvendi do ketë edhe shofer edhe shoqërues

Dhe mesa duket shpërblimi i tij që të dalë nëpër media dhe të flasë pro Lulzim Bashës është mbajtja e karrigen së nën kryetarit të Kuvendit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lista/ Kush janë deputetët që kanë braktisur Bashën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Partia Demokratike, së bashku me aleatët e saj tradicional arritit të siguronte vetëm 59 mandate parlamentare në zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit.

Ky rezultat, i regjistroi disfatën e radhës Lulzim Bashës, ndërsa do të vijojë qëndrimin në opozitë deri në vitin 2025.

Por Basha nuk u braktis vetëm nga mijëra qytetarë, por së fundmi nga demokratët dhe deputetët e tij.

Pas vendimit në shtator për pezullimin e ish kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar, ky i fundit nisi lëvizjen e tij të quajtur “Foltorja”, që u mbështet nga mijëra demokratë në të gjithë vendin si dhe nga deputetët që e shoqëronin atë në çdo takim.

Fillimisht ishte Mark Marku “tradhtari” i parë që dha dorëheqjen nga mandati i tij, duke akuzuar Bashën për rezultatin zhgënjyes në zgjedhjet e përgjithshme.

LEXO EDHE:  Vizioni i Edona Bilalit për Shkodrën/ “Do jem ndërmjetëse mes qeverisë qendrore dhe asaj lokale”

LEXO EDHE:  Basha kërkon të mbyllë debatet/ Kritikët e akuzojnë

Më pas, lëvizja e Berishës solli edhe largimin nga Basha të një sërë deputetëve të tjerë, të cilët prej muajsh vijojnë të kërkojnë largimin e tij nga drejtimi i PD dhe e akuzojnë si bashkëpunëtor me Edi Ramën.

Belind Këlliçi, Albana Vokshi, Luan Baçi, Edi Paloka, Flamur Noka , Edmond Spaho, Tritan Shehu apo edhe Sorina Koti dhe Luçiano Boçin.

Por kësaj liste iu bashkua sot edhe Alfred Rushaj, i cili dha dorëheqjen edhe si nënkryetar i PD.

Më poshtë po sjellim listën e deputetëve që braktisën Lulzim Bashën:

Belind Këlliçi



Albana Vokshi

Luan Baçi

Luçiano Boçi

Edi Paloka

Edmond Spaho

Flamur Noka

Oerd Bylykbashi

Sorina Koti

Tritan Shehu

Agron Shehaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE