Connect with Us

Gjeorgjia shtang Suedinë, goleada të Rusisë dhe Maqedonisë së Veriut

Sport

Gjeorgjia shtang Suedinë, goleada të Rusisë dhe Maqedonisë së Veriut

Publikuar

-

/

Rusia nuk është kursyer kundër Qipros (6-0), ndërkohë që me goleadë (0-5) ka fituar edhe Maqedonia e Veriut në Armeni. Gjithsesi surpriza e madhe ka qenë Gjeorgjia, që ka mposhtur Suedinë me rezultatin e pastër 2-0.

Miqtë dominuan dhe patën disa raste për shënim, por nuk ia dolën që të shënojnë dot. Kvaratskhelia ishte ai që e befasoi Suedinë, me dy gola të shënuar dhe tani Ibra me shokë presin ndonjë dhuratë nga Greqia që përballet me Spanjën, në mënyrë që në duelin e fundit me iberikët edhe barazimi t’u japë vendin e parë në grup.

Rusia ndërkohë ka bërë detyrën, duke mposhtur me rezultatin 6-0 Qipron. Rusët e kanë finalen e madhe në Kroaci, pas katër ditësh, pasi sonte nuk është se presin ndonjë mrekulli nga Malta për të siguruar kualifikimin në “Katar 2022”.

Maqedonia e Veriut ka marrë një fitore me shumë vlera në Armeni, madje me pesë gola. Tre prej golave i shënoi mesfushori shqiptar, Enis Bardhi, dhe tashmë shpresat për vendin e dytë janë ende gjallë, edhe pse nuk e kanë më vetë në dorë. Sonte luajti edhe Azerbajxhani i Gianni De Biasi, që u mposht 3-1 në shtëpi nga Luksemburgu.

EUROPEAN QUALIFIERS

Armenia-Maqedonia e Veriut 0-4
Shënues:
 Trajkovksi 22’, Bardhi 36’, (pen.) 66’, (pen.) 90’,  Ristovksi 79’

Azerbajxhan-Luksemburg 1-3
Shënues:
 Salahli 83’ / Rodrigues 67’, 91’ Thill 78’

Gjeorgji-Suedi 2-0
Shënues:
 Kvaratskhelia 61’, 78’

Rusi-Qipro 6-0
Shënues:
 Erokhin 4’, 87’, Smolov 55’, Mostovoy 56’, Sutormin 62’, Zabolotnyi 82’

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Strakosha do largohet nga Lacio, Tare gati ta zëvendësojë me shokun e Bajramit

Publikuar

-

Lacio po mendon të sigurojë shërbimet e një portieri për sezonin e ardhshëm, me Strakoshën e Reinën që të dyve do t’i përfundojë kontrata në verë dhe nuk duket se do të rinovojnë.

Portieri i Empolit, Gulielmo Vikario, shihet si pasardhësi i gardianit shqiptarë në portën e Lacios. Sipas “Gazzetta dello Sport”, 25-vjeçari kërkohet nga shumë klube të tera në Itali, por Lacio ndodhet në kryesim për shërbimet e tij.Igli Tare duket se po mendon të bëjë merkato te Empoli, ku nëpërmjet portierit do tentojë dhe mesfushorin shqiptarë, Nedim Bajrami.

LEXO TE PLOTE

Seria A

FORMACIONET ZYRTARE/ Talenti i Kombëtares U21 nga minuta e parë, Interi dhe Empoli bëjnë rotacion në Kupë

Publikuar

-

Inter-Empoli është sfida e 1/8 për Kupën e Italisë që do të luhet në orën 21:00. Zikaltërit janë favorit për të kaluar në raundin tjetër, ndërsa pak minuta më parë janë bërë publike edhe formacionet zyrtare.

Trajneri Inzaghi ka bërë rotacion duke lënë shumë titullarë pushim. Të njëjtn gjë ka bërë edhe Andreazzoli te Empoli që ka lënë në stol Ismajlin dhe Bajramin, ndërsa ka hedhur nga minuta e parë Asllanin, mesfushorin e Kombëtares U21.INTER (3-5-2): Radu; D’Ambrosio, Ranoçhia, Dimarco; Dumfries, Vidal, Gagliardini, Vecino, Darmian; Correa, Lautaro.

EMPOLI (4-3-1-2): Furlan; Marchizza, Viti, Romagnoli, Fiamozzi; Asllani, Stulac, Bandinelli; Zurkowski; Cutrone, Pinamonti.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Zidane-PSG, zbulohet plani i milionerëve për në verë

Publikuar

-

Zinedine Zidane dhe PSG nuk janë thjesht miq dhe të njohur, por për pak kohë mund të jenë “çift”. Bashkimi mund të bëhet realitet në sezonin e ardhshëm. E ardhmja e francezit kalon nga pankina e Parisit.

Drejtuesit e klubit i kanë bërë ofertë dhe në dhomat e zhveshjes e konsiderojnë të kryer diçka të tillë. Kryesuesit e Ligue 1 kanë nevojë për një revolucion total në aspektin sportiv. Në Paris duan të ndërtojnë të ardhmen edhe pa Mbappenë në ekip, për t’u shndërruar në një skuadër normale për sa iu përket shpenzimeve në aspektin ekonomik.Dhe për të vendosur rregull në dhomat e zhveshjes duhet një dorë që menaxhon mirë kampionët. Zizu e ka bërë diçka të tillë me Realin e Madridit. Maurizio Pochetino me shumë mundësi do të shkojë te Manchester United.

Këta të fundit kanë kërkuar informacione për argjentinasin dhe janë gati që ta afrojnë për të mbajtur edhe Cristiano Ronadon. Por e ardhmja e Pochetinos nuk ka aspak rëndësi për bosët e Katarit. Ata thjesht duan që Zidane të marrë drejtimin e skuadrës dhe janë të bindur që francezi është figura më e rëndësishme për të shmangur dramën për largimin e Mbappe.

LEXO TE PLOTE