Connect with Us

Ristani kundër Bardhit/ Të dhënat e anëtarëve nuk bëhen publike, e ka thënë Emin Gjana

Politikë

Ristani kundër Bardhit/ Të dhënat e anëtarëve nuk bëhen publike, e ka thënë Emin Gjana

Publikuar

-

/

Ish-deputeti i PD Arben Ristani ka kundërshtuar deklaratat e Gazmend Bardhit lidhur me verifikimin e firmave për mbledhjen e kuvendit.

Ristani tha se statuti nuk i njeh askujt të drejtën për verifikimin e firmave, ndërsa deklaroi se ky kuvend nuk po mblidhet në kushte normale.

Në një intervistë për emisionin Opinion me Blendi Fevziun në Klan Tv, Ristani tha se të dhënat e anëtarëve nuk mund të dalin sipas një vendimi të vetë PD-së, të bërë të ditur nga Emin Gjana.

Vetë kuvendi kur mblidhet do të bëjë edh verifikimin e mandateve. Janë të ftuar edhe pakica, edhe media të jenë prezente kur të bëhet verifikimi. Aty do të jetë tavolina që do të regjistrohen do të marrin karatat e identitetit, do të marrin beixhe në kuvend. Të dhënat e anëtarëve nuk mund të dalin sipas një vendimi të vetë PD-së, të bërë të ditur nga Emin Gjana”, tha Ristani./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Është versioni më i shëmtuar i kryetarit”/ Bylykbashi “zë ngushtë” Bashën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Për deputetin Oerd Bylykbashi, Lulzim Basha është versioni më i keq dhe më i shëmtuar i kryetarit të PD.

Në një intervistë televizive, Bylykbashi theksoi se vendimi i kryesisë së shkarkuar për pezullimin e tij nga grupi parlamentar është një veprim bosh nga ana e Bashës, duke shtuar se ai nuk është asgjë më shumë se një deputet.

Ne nuk i kemi dhënë asnjë shans Bashës e kemi shkarkuar. Ky është një veprim bosh i Bashës, PD nuk ka kryesi sepse është shkarkuar nga kuvendi 11 dhjetorit dhe çdo gjë që të bëj Basha ai është i shkarkuar. Nga sot një muaj është bërë një kuvend që mblidhet nga anëtarësia. Basha është versioni më i keq dhe shëmtuar. Ne në atë kuvend morëm një nga vendimet më të rëndësishëm se si anëtarët e kuvendit shkarkojnë kryetarin me votë të fshehtë. Kuvendi i delegoi anëtarësisë, e çuam për ratifikim për shkarkim ku mbi 4 mijë delegatë votuan dhe në 18 dhjetor në referendum Basha u shkarkua nga anëtarët e PD.Basha nuk ka sot as mundësinë për të kërkuar votëbesimin. Basha është i shkarkuar dhe të kuptojmë qartë se kuvendi është organi më i lartë, Basha është poshtë tij ka pezulluar këshillin kombëtar dhe të gjitha veprimet që bën është një klik vogël në PD në shërbim të Bashës dhe vetëm përjashton, është mbledhur aty në zyrat e tyre dhe marrin vendime. Kjo më kujton muret e Kostandinopojës kur binin dhe teologët e saj diskutonin për seksin e engjëjve kaq qesharak është me vendimet e tij Basha. Ai nuk i ka mbushur ditët të shkarkojë Berishën, mua mua dhe kolegët e tjerë.

PD ka organin e vet më të lartë që është kuvendi i mbledhur. Nuk kemi nevojë për firma për ta thirrur, ku do bëhet rithemelimi i partisë ku do zgjidhen kryetarët e rinj, çka do të thotë se Basha nuk e bën dot. Basha nuk del dot të takoj dy vetë sot. Ishte në Dibër dhe dështoi dhe po ta tentoj prapë se bën dot. Partia Demokratike janë njerëzit, funksionon nga poshtë sipër, jo nga kryetari poshtë. Do zgjidhen delegatët, kryetarin e ri sepse sot nuk ka kryetar. Ai mund të grisë kopertinën librit të tij dhe të bëj fresk. Statuti funksion për anëtarët që ende nuk janë regjistruar. Partia është mbledhur dhe rregullat e saj si një shtëpi përjashtuan Bashën”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përjashtimi nga PD/ Spaho: Vendim nul, kryesia nuk ekziston

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti demokrat Edmond Spaho e ka konsideruar të pavlefshëm vendimin për përjashtimin nga PD pasi sipas tij kryesia e PD është e shkarkuar nga demokratët në Kuvendin e 11 dhjetorit.

‘Vendimi i pavlefshëm, ajo kryesi nuk ekziston, nuk ka pas ekzistuar as në statusin e miratuar në korrik. Së dyti në kuvendin e 11 dhjetorit delegatët kanë shkarkuar kryesinë dhe Bashën.Shkarkimi i Bashës nga 44 mijë anëtarë. Këta (anëtarët) të shkarkojnë! Synimi i masave të djeshme është largohet vëmendja nga problemi kryesor, se Basha më 8 janar sulmoi demokratët me plumba gome dhe shkopa bejsbolli.

Në sinkron me Ramen, Basha hodhi gaz lotsjellës. Të gjitha këto vërtetojnë bashkëpunimin e tyre, opozita e vërtetë është ajo që ka dalë nga foltorja’, tha Spaho.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha “ankohet” tek ndërkombëtarët/ Harton raport për dhunën që shkaktoi vetë

Publikuar

-

Nga

cna poltike

Lulzim Basha ka nisur të “ankohet” tek faktori ndërkombëtar për protestën e datës 8 janar, ku mbetën të lënduar disa demokratë.

Në një raport prej 8 faqesh në gjuhë të huaj drejtuar ambasadave dhe KE, Basha rendit ngjarjet orë pas ore.

Në detajet që jep, Basha nuk përmend në asnjë rresht dhunën që u ushtrua nga mercenaët e tij drejt demokratëve, me gaz lotsjellës apo edhe me gurë e dru.

Në raport, Basha harton atë që ai e quan dhunë, por në të vërtetë incidentet u shkaktuan nga vetë ai, duke nisur nga provokimi i Roland Bejkos, i cili shkoi me vonesë në seli sikur të ishte ditë normale e do bëhej mbledhje, e deri tek thyerja e xhamave të brendshëm, për të cilët fajësojë demokratët.

PJESË NGA RAPORTINjë dhunë e paprecedentë ka ndodhur të shtunën në tubimin e thirrur nga deputeti Sali Berisha kundër PD-së, me synimin për të thyer brenda selisë së PD-së dhe për largimin me forcë të kryetarit Lulzim Basha. Protesta u thirr kundër kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas vendimeve të tij për përjashtimin e ish-kryetarit Sali Berisha, i shpallur non grata nga SHBA për korrupsion dhe shkelje të demokracisë.

Ora 11.00 – Vetëm një orë para nisjes zyrtare të protestës së thirrur nga Berisha, disa prej mbështetësve të tij kanë sulmuar dhe sulmuar fizikisht dhe verbalisht sekretarin e PD-së për Zhvillimin Vendor z. Roland Bejko, në prani të të mediave dhe kamerave.

Gjithashtu nënkryetari i PD-së deputeti, Enkelejd Alibeaj ishte vënë nën mbrojtjen e Gardës Kombëtare pasi u sulmua dhe u kërcënua me jetë nga persona të mbledhur në protestën e thirrur nga Berisha.

Ai ka reaguar në një postim në Tëitter duke dënuar rolin e Berishës në këtë tubim të dhunshëm duke theksuar se ai është të gatshëm për akte dhune. Ai rithekson se “Veprimi i Berishës po i vë PD-në përballë njëri-tjetrit, ndërsa ai tërhiqet përpara, gjë që tregon fytyrën e vërtetë të Berishës. Ai është i gatshëm të dëmtojë këdo që nuk e bën këtë dhe nuk mendon si ai”.

Gazetarët e medias i fotografuan këto akte që në momentin kur njerëzit u vërsulën me forcë në hyrjen kryesore të selisë së PD-së duke thyer dhe shkatërruar derën dhe xhamat./CNA.al

LEXO TE PLOTE