Connect with Us

Nga arratia Llalla tenton të sfidojë drejtësinë/ Gjykata e Posaçme i tregon vendin

Aktualitet

Nga arratia Llalla tenton të sfidojë drejtësinë/ Gjykata e Posaçme i tregon vendin

Publikuar

-

/
cna lajme kronike

Gjykata e Apelit rrëzon kërkesën e ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, i cili kishte kërkuar pezullimin e vendimit për dënimin e tij.

Kujtojmë se GJKKO vendosi dënimin me 2 vite burg për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, nën akuzat e fshehjes së pasurisë, shpërdorimit të detyrës dhe pastrimit të parave.

Ish-Kryeprokurori është dënuar gjithashtu me 5 vite përjashtim nga postet publike si dhe i janë konfiskuar disa pasuri.

Ndërkohë nga 8 tetori, Llalla u shpall nga SPAK zyrtarisht në kërkim ndërkombëtar, pasi Policia e Tiranës nuk e gjeti atë brenda vendit, për ekzekutimin e vendimit të Gjykatës.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha “këshillon” Adriatik Llallën/ Arresto popullin, jo politikanët

Më 22 shator ditën kur u dha dënimi, policia shkoi në shtëpinë  Adriatik Llallës për ta arrestuar, por ai nuk ndodhej aty dhe se familjarët thanë se “nuk e dinin se ku ndodhej”. Llalla është larguar nga Shqipëria më 7 shtator nga Rinasi drejt Romës. Ndërkohë që vendndodhja e tij nuk bëhet ende e ditur./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Nga Myqerem Tafaj/ Friedrich Merz një lider i fortë në opozitë dhe një kancelar i fortë i ardhshëm i Gjermanisë

Publikuar

-

Nga

Friedrich Merz
Friedrich Merz zgjidhet kryetar i ri i CDU me 94,6 % të votave të 1001 delegatëve të Kongresit!
Më përpara Merz u votua nga antarėsia me 62,5 % të votave, ku morrën pjesë rreth 2/3 e tyre (CDU ka rreth 450 mijë antarë) në një votim digjital. Merz rikthehet pas 12 vitesh në elitën drejtuese të CDU. Ai bënte pjesë në politikanët më të talentuar të CDU dhe për këtë arsye u zgjodh si kryetar i Fraksionit të Unionit CDU-CSU në vitet 1999-2002, në kohën kur Schäuble ishte kryetar i CDU, i cili dha dorëheqje në vitin 2000, dhe u pasua nga Angela Merkel.
Merz u largua nga drejtimi i Fraksionit, kryesisht për shkak të mospërputhjes së vizionit të tij politik me atë të Merkelit si kryetare e CDU.
Merz kandidoi në 2018 dhe humbi me një diferencë të vogël votash ndaj Anette Karrrenbauer si kandidate e preferuar e Merkel. Ajo drejtoi CDU për më pak se 2 vjet dhe dha dorëheqjen në shtator 2020, për shkak se nuk arriti asnjë fitore në zgjedhjet e Landeve.
Merz kandidoi për herën e dytë në zgjedhjet e parakoshme të kryetarit të CDU në fillim tė vitit 2021, fitoi në raundin e parë ndaj Laschet, por në raundin e dytë humbi me diferencë të ngushtë ndaj tij, sepse u tërhoq kandidati i tretë dhe orientoi votat e tij drejt Laschet si kandidat i preferuar i Merkel. Kjo zgjedhje e sforcuar e Laschet si kryetar i CDU hapi një diskutim të madh nëse Laschet ishte kandidati më i mirë për kancelar në zgjedhjet e shtatorit 2021. Merz ishte ndër mbështetësit më të fuqishëm të Laschet si kandidat për Kancelar. Por, u duk qartë që Laschet nuk kishte mbështetje të plotë jo vetëm në CDU por edhe në CSU. Kjo bëri që Unioni CDU/CSU të pësoj humbjen më të thellë në historinė e tij, me një rezultat prej 24%. Merkel e morri CDU me rezultat 38-42% dhe e la me 24%. Laschet ishte viktima e këtyre zgjedhjeve. Ai dha dorëheqje menjëherë pas shpalljes së rezultatit, edhe pse ai kishte vetëm 6 muaj në krye të CDU dhe gjendja e partisë nuk kishte të bënte fare me rolin e tij.
Diferenca vetëm me 2% me SPD, vota masive e antarësisë së CDU dhe votimi gati unanim i delegatëve të Kongresit, tregojnë se, nëse nuk do të ishte shmangur në raundin e dytë, Merz do të ishte kryetar i CDU dhe kandidat për kancelar, ai do të kishte mbështetje shumë më të madhe, CDU/CSU do ishin sërish fitues të zgjedhjeve dhe Merz do të ishte sot Kancelari i Gjermanisë! Vendimi i gabuar drejtuesve të CDU në kongresin e fillimvitit 2021 e coi CDU/CSU në opozitë vetëm për 2% të votave!
Në këtë krizë të thellë të CDU, rreth 70% e antarësisë morri pjesë në një votim digjital dhe, ndër tre kandidatë, voti qartazi ( 62,5%) F. Merz.
Ai njihet për vizionin e tij më shumė të së Djathtës konservatore dhe për kompetencat e tij të spikatura në fushën e ekonomisë dhe financave. Merz do të përballet me sfida të mëdha që këtë vit kur do të zhvillohen zgjedhjet në tre Lande.
Pritet të shihet nëse “qelqet e thyera” midis tij dhe Merkel do të kapërcehen. Refuzimi nga ana e Merkelit i propozimit të Merzit për Presidencën e Nderit të CDU si dhe i ftesës së tij për darkën festive të zgjedhjes së Kryetarit të ri të CDU, është komentuar nga media gjermane, si mos ndryshim i pozicionit të Merkelit dhe grupit të saj ndaj Merz. Por votimi i sotëm, gati unanim, i delegatëve të Kongresit tregon se CDU paska pritur një lider të fortë si Merz.
E sigurtë është që roli i fortë i Merkel në PPE do të përmbushet plotësisht nga Merz. Madje, ai do të ndikoj fortë në zhvillimin e politikave të djathta në PPE. Ai pritet të jetë një lider i fortë në opozitë dhe një kancelar i fortë i ardhshëm i Gjermanisë.
LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha shkarkon kryetaren e komanduar të PD në Korçë/ Zbulohet ku do vendoset selia e re

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i shkarkuar i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijon me “çmenduritë” e tij politike.

Pasi u zbulua skandali, se prej muajsh nuk ishte paguar qeraja e godinës ku ndodhet selia e degës së PD në Korçë, CNA.al ka mësuar nga burime zyrtare se Lulzim Basha ka shkarkuar kryetaren e komanduar të kësaj dege, Ledina Aliolli.

Për të shmangur nga përgjegjësia, të besuarin e tij Ervin Salianji, të cilin e ka emëruar edhe si drejtues politik të këtij qarku, Basha ka vendosur të shkarkojë Ledina Aliollin. Mësohet se Lulzim Basha ka reaguar mjaft ashpër dhe me nervozizëm kur mësoi se godina e PD-së në Korçë ishte marrë nën administrim nga Komisioni i Rithemelimit.

LEXO EDHE:  Dosje për SPAK për Blushin/ Nga pallati i vjehrrit, pronat me vlera qesharake tek tokat në bregdet e Dardhë

LEXO EDHE:  Dosje për SPAK për Blushin/ Nga pallati i vjehrrit, pronat me vlera qesharake tek tokat në bregdet e Dardhë

Ka qënë vetë ushtari i Lulit, Ervin Salianji ai që i ka komunikuar Ledina Aliollit vendimin e Lulzim Bashës , për shkarkimin dhe justifikimi ishte pikërisht skandali i mos pagimit të qerasë.Kujtojmë këtu se Aliolli u komandua nga Basha në krye të PD-së së Korçës, pas dorëheqjes së ish-kryetarit Andrea Mano.

Burime jo zyrtare pretendojnë se selia e re e partisë të Lulit, për Korçën, mund të çohet në vendlindjen e Ervinit në ish-komunën Lozhan/CNA.al

Bie Basha në Korçë/ Selinë e PD-së e merr Grupi i Rithemelimit

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Thuajini “JO” kandidaturave nga lart”/ Bozdo: Primaret mund t’i bashkojnë demokratët

Publikuar

-

Nga

Anëtari i kryesisë së PD, Eno Bozdo thekson se vetëm primaret mund të shpëtojnë dhe të bashkojnë demokratët.

Në një postim në rrjetet sociale, Bozdo thekson se zgjedhjet e pjesshme vendore në gjashtë bashki, janë një shans për demokratët, për të zgjedhur më të mirët.

Pavarësisht se çfarë besojmë dhe ku qëndrojmë, Primaret mund të na bashkojnë tek kandidati më i mirë që demokratët duan !

Kemi shanse reale të marrim një rezultat shumë të mirë në këto 6 bashki. Le të propozojmë dhe të zgjedhim më të mirët,LEXO EDHE:  Shtyhen me tre muaj hetimet për Llallën/ "Rebelohet" ish-Kryeprokurori

LEXO EDHE:  Hetimet për Adriatik Llallën/ Prokuroria letërporosi drejtësisë gjermane

Dhe t’i votojmë të gjithë në Primare!

Thuajini “JO” kandidaturave nga lart!

Vendosni ju vetë kë doni t’ju përfaqësojë!”-shkruan Bozdo./CNA.al

LEXO TE PLOTE