Connect with Us

“Do të largojmë së bashku me Ramën”/ Demokratët i tregojnë vendin Bashës

Politikë

“Do të largojmë së bashku me Ramën”/ Demokratët i tregojnë vendin Bashës

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndërsa ka shpërndarë një raport të DASH në lidhje me korrupsionin, ka ritheksuar se Vettingu në politikë duhet bërë, sipas tij për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë dhe për të pastruar politikën nga ata që sipas tij kanë abuzuar me detyrën për t’u pasuruar.

Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruan se politika duhet të pastrohet nga ata që kanë abuzuar me besimin e shqiptarëve.

Por, pas këtij postimi, ndjekësit e tij në rrjetet sociale e kanë “kryqëzuar” me komente.

Edhe ty do të largojmë së bashku me Ramën”-shkruan një komentues.

Më tej një tjetër shkruan “Basha ju jeni një zhgënjim i madh dhe i rëndë për PD që nga 1991! Sot duhet të ishte rrezuar qeveria dhe ti mban leksione shterp interesi! Një këshillë për ta dëgjuar sepse e di që nga një vesh të hyn e nga tjetri të del! Mjaft e shkatërrove PD! Më mirë largohu pa tëlarguar!”.

LEXO EDHE:  Berisha kundër Bashës/ Mesazhi i koduar i ish-kryeministrit

Gjithashtu një tjetër qytetar shkruan “Ke shumë të drejtë por çfarë do që thua nuk kanë vlerë. Nuk përfaqëson opoziten shqiptare. Ty po të shembet shtëpia jote dhe merresh me shtëpinë e komshiut. Jep dorheqjen se le nam”./CNA.al

Basha shkruan i përgjumuar/ Gafa e radhës e kreut të PD, në detyrë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Administratori i selisë së PD/ “Çdo tentativë për të sulmuar apo dhunuar PD do të marrë përgjigje ligjore

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Administratori i selisë së PD, Albert Avdyli në një njoftim për mediat thotë se PD do të njoftojë zyrtarisht institucionet ligjzbatuese dhe partnerët ndërkombëtarë për listën e atyre që organizuan, nxitën, përgatitën dhe ekzekutuan dhunën.

Njoftimi

8 janari ishte një ditë e keqe për demokratët!

Më 8 janar një skenar dhune i parapërgatitur u zbatua ndaj Partisë Demokratike, duke rrezikuar jetën e dhjetëra demokratëve brenda dhe jashtë selisë. Jo vetëm që urdhëruesit, organizuesit dhe ekzekutorët nuk u distancuan nga dhuna, por rinisën në mënyrë të papërgjegjshme thirrjet për më shumë dhunë dhe për gjak.

PD nuk mundet kurrë të shndërrohet në arenën e përplasjes mes demokratëve.PD është distancuar dhe distancohet nga dhuna. Për ne, asgjë nuk vlen më shumë se jeta e qytetarëve, jeta e demokratëve, që më 8 janar u perdorën si mish per top nga njeriu që i kanë shërbyer në 30 vite. Të zëvendësosh 44 mijë “anëtarë” të pretenduar partie, me 44 mijë copa betoni, gurë dhe hekura që hidhen mbi kokat e demokratëve që janë brenda selisë, është tentativë për t’iu imponuar shumicës me dhunë dhe mashtrime.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Këto janë 14 partitë opozitare që formuan koalicion me PD

LEXO EDHE:  “Edhe 14 ditë”/ Këlliçi nis numërimin mbrapsht

E dhimbshme ta them, por pas tentativës për të vrarë demokratët, Sali Berisha dhe çdokush tjetër që zbatoi apo frymëzoi dhunën ndaj PD dhe demokratëve, kanë ndërprerë çdo marrëdhënie me partinë dhe institucionin. Çdo tentativë e tyre për të sulmuar apo dhunuar Partinë Demokratike do të marrë përgjigje ligjore.

Tentativat e tyre për dhunë dhe gjak do të dështojnë, sepse, siç u vërtetua më 8 janar, dhuna dhe gjuha e dhunës është e shkuara dhe jo e ardhmja e kësaj partie. PD do të njoftojë zyrtarisht institucionet ligjzbatuese të vendit dhe partnerët nderkombëtarë për listën e plotë të atyre që organizuan, nxitën, përgatitën dhe ekzekutuan dhunën mbi demokratët, të cilët nuk i lidh më asgjë me selinë e PD dhe me demokratët.

Pas dhunes se 8 janarit dhe përpjekjeve të vazhduara për të dhunuar dhe dëmtuar selinë e PD, të cilat kanë edhe kosto financiare, PD do të marrë çdo masë shtesë sigurie të nevojshme.

PD është e hapur vetëm për debate, diskutime dhe mendim ndryshe, jo për akte dhune që tentojnë të zëvendësojnë shumicën legjitime të demokratëve.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Edi Paloka/ Disa pyetje dhe një thirrje për deputetët e PD

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Pas situatës se krijuar ne PD ju keni sot përgjegjësi te madhe per fatin e atyre qe ju kane votuar, sepse fati i PD lidhet direkt me fatin e tyre dhe te shqiptareve ne pergjithesi!

A e dini ju se nga kush jeni votuar dhe keni ato mandate perfaqesimi sot? A e dini ndaj kujt detyroheni e keni pergjegjesi?

Jeni votuar ne rradhe te pare nga demokratet. Jeni votuar nga ata qe me vullnetin e tyre mblodhen Kuvendin e 11 dhjetorit. Jeni votuar nga ata qe me 18 dhjetor moren pjese masivisht ne referendumin per ratifikimin e vendimeve te Kuvendit. Jeni votuar nga ata qe me 8 janar kerkuan te hynin ne shtepine e tyre por me kerkese te Bashes e urdher te Rames jo vetem ju mbyllen dyert por dhe u dhunuan.

Kush mendon se e ka mandatin prej mercenareve te Bashes apo banditeve me uniforme te Rames, le te vazhdoje te qendroje ne krah te tyre. Po ne se ka mes jush nga ata qe i dhimbset PD dhe ndjejne pergjegjesi per ata qe i kane votuar, nuk mund te ulni koken e te heshtni sot apo ca me keq te perdoreni shemtuar nga ai qe po tregon cdo dite se eshte gati te bej cdo gje per te mbrojtur interesin dhe karrigen e tij ne opozite.

Pse nuk i beni disa pyetje vetes po edhe Bashes ? Pyeteni Bashen se pse nuk e pranon voten e demokrateve si zgjidhje ? E nuk e kam fjalen vetem per vendimet e Kuvendit te 11 dhjetorit apo te Referendumit te 18 dhjetorit. Pse nuk ka pranuar kurre e nuk pranon te votebesohet me asnje menyre nga demokratet si forma e vetme per te zgjidhur krizen , shkaktar i se ciles eshte ai vete?

Pse eshte gati te fshihet , te mbylle e bunkerizoje seline, por te mos votohet ? Pse hedh miliona per te mbyllur me hekur shtepine e demokrateve , e nuk pranon te votohet?!

Pse ju kerkon ju deputeteve te PD te ktheheni ne mburoja te gjalla per te ?! Pse eshte gati tju sakrifikoje ju e te helmoje demokratet me gazin e Rames vetem qe mos shkoj te votohet? Pse eshte gati edhe ta shkaterroje PD ?! Pse i duhet nje vule e disa zyra te uzurpuara , nen mbrojtjen e policise se Rames , kur demokratet i ka perzene?!

Pyeteni se keni pergjegjesi, nuk jeni pupacet e tij. 

Ai qe thote se Berisha kerkon ta kthej PD ne bunker te tij , po nderkohe eshte fshehur e mbyllur vete pas dhjetra dyersh te blinduara, per te mos u ballafaquar me antaret e PD.

Ai qe ju thote se Berisha po perdor demokratet per hallet e tij , po ne fakt ju perdor juve si kukulla e mburoje qe te vazhdoje bizneset e tij me Ramen.

Nuk mori Sali Berisha asnje nga ne ne telefon ti lutej apo ca me keq ta urdheronte qe ti dilnim “ne mbrojtje” sic ben Basha me ju.

Ne fakt jemi ne , e jane antaret e thjeshte te PD, qe e kerkuan , se kane nevoje per Berishen ne nje moment delikat kur PD shkon humbje pas humbjesh!

A e shihni qe Basha ka marre e po perdor shemtuar gjithe veset , hilet e truket e Rames per te mbajtur karrigen kunder vullnetit te shumices se antareve te PD ? A e shihni qe genjen njesoj si Rama e nuk skuqet?

Nuk po blindohet selia thonte pa pike turpi vetem pak dite me pare, kur te gjithe e dinim se cpo ndodhte atje.

“Dyert e PD jane te hapura “ deklaronte megjithese perpara mediave disa here, jo vetem antare te thjeshte po dhe deputetet nuk hynin dot ne seli !

“Jam per bashkimin e gjithe demokrateve” -thote dhe behet cdo dite e me qesharak me “perjashtimet” e tij . Ai qe akuzon Berishen si komunist, e qe reklamohet si politikan perendimor , vetediskretitohet cdo dite ! As enveri nuk ka gjetur kaq armiq njeheresh ne kohen e tij. Mbledh ca njerez qe ju bashkelidh vete nga nje ofiq, i mban deri ne 3 te nates dhe pastaj shpall se “Perjashtoi” PD nga PD…Qesharak deri ne dhimbje ! Mire qe nuk perjashtoi dhe Teng Hsiao Ping-un pas vdekjes nga Partia Komuniste e Kines se aq tager ka dhe te perjashtoje njeri nga PD !

LEXO EDHE:  Kujt ti besoj Lulit apo Bashës?!

LEXO EDHE:  Konflikti Berisha-Basha/ Astrit Patozi jep zgjidhjenDeputete te PD, pyeteni veten; kujt i duhet nje kryetar dhe ca deputete te mbyllur ne nje seli te blinduar qe e mbron me gaz e police Edvin Rama?

Keni menduar te dilni ne baze?

Edhe ne rruge do ju vij turp te dilni ne se pranoni te perdoreni nga Basha e Rama. Si do shkoni ne zonat tuaja tek demokratet ? Votat e kujt do kerkoni , apo do ju a jap Edvini me policet e tij?

Po ne Parlament si do e beni opoziten ?! Mendoni pak , kur te duhet te dilni ne Parlament e te sulmoni Ramen si opozitare. E dini si do ju pergjigjet ?

“Mor lul po ti me keta te tjeret, po me qaje ne telefon qe te te sillja policine e krimit e te te shpetonte nga demokratet…!”

Do pranoni te beheni me qesharake se “kerperata” e jenisheri ne Parlament( se dhe ata ne fakt deputete te Lulit ishin)?

Nuk po ju them rreshtohuni pas Berishes , po tregohuni dinjitoz ne qendrimet tuaja se jeni deputete e perfaqesues .

Kerkojini Lulit te pranoj minimalisht te gjykohet me voten e demokrateve, ai dhe kushdo tjeter. Te gjithe ne.

Po nuk pranon , sepse ai qe paturpesisht deklaron se ka 99,99% te votave te demokrateve, e di shume mire qe realisht as 5% nuk merr sot brenda PD e ca me pak po u votua ne popull. A ka nga ju prej atyre qe besojne vertete se Berisha paska qene arsyeja qe PD nuk ka fituar ne keto vite e tani qe u largua Berisha, do fitoje luli ?!?! As pragun per te hyre ne Parlament nuk e kap.

Atehere pyeteni veten ju deputete te PD, pse i duhet te mbaj me policet e Rames vulen dhe karrigen e “kryetarit” te opozites? Kujt i sherben nje parti qe as pragun per te hyre ne Parlament nuk e kalon po te votohet sot me vulen e Bashes e jo me te mendoj te vij ne pushtet?

Juve nuk besoj. Demokrateve te thjeshte jo e jo. Atehere pse i duhet Bashes ?! Gjykojeni vete !

Ne se dikush nga ju e ndjen se i detyrohet per futjen ne liste , thjeshte gabon. Sidoqofte sot jeni deputete me voten e demokrateve dhe keni pergjegjesi ndaj tyre, po keni dhe nje dinjitet tuajin per te ruajtur (kush e ka) . E ne se ndonjeri mendon se duke treguar “besnikeri” ndaj Bashes do kete te pakten mirenjohjen e tij ( se te ardhme politike as behet fjale) le te gjykoje pak : ky qe u tregua mosmirenjohes e shiti Sali Berishen, sa i duhet tju shese juve…?

Une jam i bindur qe secili prej jush , po te gjendej ne situate te tille , do tregohej me dinjitoz se ish-kryetari .

Pse ai qe ka pergjegjesi shumefishe e hodhi dinjitetin ne plehra ? Sigurisht shume te forta duhet te jene arsyet ! Po ato jane te tijat e jo te demokrateve.

Ju keni mundesi te zgjidhni se ne cilin krah do qendroni! Do qendroni ne krah te atij qe me mercenare e police te Rames dhunoi demokratet duke u pozicionuar perfundimisht ne krahun e kundershtareve te tyre, apo ne krahun e shqiptareve e demokrateve qe ju votuan? Zgjedhja eshte e juaja! Koha eshte e shqiptareve qe kerkojne ndryshim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vendimi është nul”/ Deputetja sfidon Bashën: Nuk më përjashton dot nga PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputetja demokrate, Albana Vokshi nuk e njeh vendimin e Lulzim Bashës për përjashtimin e saj nga Partia Demokratike.

Në një intervistë për Abc Live, Vokshi sfidoi publikisht Bashën, ndërsa theksoi se nuk e përjashton dot.

“Më përjashtoi shoqata e Lulzim Bashës. Do jem anëtare e PD pasi Basha nuk më përjashton dot”,-tha ajo.

Duke komentuar protestën e 8 Janarit, Vokshi tha se ka qenë me Sali Berishën deri në fund.

Unë kam qenë me zotin Berisha deri në fund, nuk jam larguar në asnjë moment. Nuk jemi larguar, kam qenë aty me demokratët”, theksoi Vokshi.Vokshi akuzoi Bashën dhe mbështetësit e tij për dhunë në 8 janar. Sipas saj, demokratët e vërtetë ishin poshtë me të dhe Sali Berishën.

Është e vërtetë ajo që thotë zoti Alibali pjesa më e madhe e tyre nuk kanë përfituar asgjë. Një pjesë e madhe si Lulzim Basha që ka përfituar më shumë nga PD,  e lejuan dhunën, mbyllën sytë para njerëzve të armatosur dhe bombola. Demokratët e thjeshtë ishin atje poshtë me mua dhe Berishën. Këtë po mundohet të fshehë Basha dhunë e paprecedentë ndaj anëtarësisë. Bashkë me Ramën urdhërojnë dhunë ndaj demokratëve që duan të hyjnë në shtëpinë e tyre”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  “Edhe 14 ditë”/ Këlliçi nis numërimin mbrapsht

LEXO EDHE:  PD kallëzon në KQZ vendimin e Bashkisë Durrës për koncesionin e varrezave

Ndërsa komenton sërish vendimin e fundit, Vokshi e cilëson si nul, dhe shtoi se neni i përjashtimit është futur nga Lulzim Basha dy vite më parë.

Nenin e përjashtimin e ka futur Basha para dy viteve. Ne e kemi kundërshtuar, por është miratuar me votat e Bashës brenda kryesisë. Lulzim Basha është në mision për të shkatërruar PD dhe opozitën. Data 8 evidentoi kush është opozita reale dhe kush është palë me pushtetin. Vendimi është nul, ai është një organ i shkarkuar”, u shpreh ajo.

Po ashtu Vokshi tha se është penduar që ka mbështetur Bashën gjatë këtyre viteve./CNA.al

LEXO TE PLOTE