Do të ishte “bomba” e radhës/ “Ronaldo te Barça? Momenti i duhur për këtë çmenduri”

-

/

Largimi i Leo Messit nga Barceklona në mes të krizës ekonomike ​​la një boshllëk të madh në ekipin “blaugrana”. Ka nga ata që shpëtimin e klubit e shohin te “rivali” më i madh i futbollit, që “ylli” argjentinas ka pasur gjatë karrierës së tij.

Në një program televiziv, ish-kandidati për president të Barcelonës, Toni Freixa (trimfoi Laporta), u pyet për një transferim të mundshëm të Cristiano Ronaldos në “Camp Nou” dhe përgjigja e tij ishte befasuese: “Nëse ka një moment për ta bërë këtë çmenduri, është tani…”

Tonio Freixa ka folur për rikthimin e Xavi Hernándezit te Barça, këtë herë si trajner. Me prezantimin e trajnerit të ri, janë vendosur rregulla të reja, ku përfshihen edhe gjoba të majme.

“Xavi nuk vjen me idenë për të vendosur gjoba dhe për të përndjekur lojtarët. Ai dëshiron t’i bindë ata për një ide, t’i bëjë ata të luajnë në një mënyrë, t’i bëjë të kënaqen.”

Kjo është arsyeja pse ish-kandidati për president beson se emërimi i Xavit do të sjellë rezultate:

“Nuk mendoj se do të ketë një luftë mes trajnerit dhe lojtarit”.

La Liga

Barcelona dështon përsëri, eliminohet nga Kupa përballë Bilbaos

-

Barcelona ka dështuar në një nga objektivat sezonal, pasi është eliminuar në Kupën e Mbretit pa arritur as në 8 skuadrat më të mira të turneut. Ekipi i Çavit është eliminuar sot përballë Atletik Bilbaos, duke u mundur me shifrat 3-2 pas kohëve shtesë.

Vendasit e nisën ndeshjen me vrull dhe kaluan të parët në avantazh me anë të Muniain që në minutën e 2 të sfidës. Por Ferran Torres tregoi se pse katalanasit kishin insistuar aq shumë për firmën e tij, duke shënuar golin e barazimit kur regjistrohej minuta e 20.

Ndeshja ishte e luftuar në pjesën e dytë, me raste në të dy portat. Inigo Martinez shënoi në minutën e 86 për ekipin vendas dhe la të mendohej se kualifikimi ishte siguruar. Por Pedri barazoi në minutën e 93-të, duke çuar sfidën në kohët shtesë për të përcaktuar fituesin.

Aty ishte përsëri Muniain që shënoi, këtë herë me penallti, duke i dhënë avantazhin 3-2 ekipit të tij, që pastaj arriti ta mbronte me fanatizëm rezultatin deri në vërshëllimën përfundimtare, duke dekretuar eliminimin e Barcelonës.

La Liga

Real Madridi kualifikohet me vështirësi në Kupën e Mbretit

-

Dramë dhe spektakël në Kupën e Mbretit. Reali i falet dyshes Isko-Hazard. Skuadra e Karlo Ançelotit, arriti të triumfonte 1-2 ndaj Elçes, në sfidën e vlefshme për fazën e 1/8-ve. 90 minutat u mbyllën me rrjeta të paprekura, teksa u desh koha shtesë që të shënoheshin plot 3 gola.

Në minutën e 102-të, Marselo u ndëshkua me karton të kuq, duke lënë madrilenët me 10 lojtarë. Një minutë më pas, vendasit gjetën golin e avantazhit me Verdu, duke tronditur Realin.

Pavarësisht se me 1 lojtar më pak dhe në disavantazh, kryesuesit në fuqi të La Ligës, nuk u dorëzuan, duke arritur të përmbysnin rezultatin. Isko në minutën e 108-të, vendosi përkohësisht baraspeshën, teksa Eden Hazard, në të 115-tën, përmbysi gjithçka, duke i siguruar kualifikimin aq shumë të vuajtur madrilenëve.

La Liga

Zidane-PSG, zbulohet plani i milionerëve për në verë

-

Zinedine Zidane dhe PSG nuk janë thjesht miq dhe të njohur, por për pak kohë mund të jenë “çift”. Bashkimi mund të bëhet realitet në sezonin e ardhshëm. E ardhmja e francezit kalon nga pankina e Parisit.

Drejtuesit e klubit i kanë bërë ofertë dhe në dhomat e zhveshjes e konsiderojnë të kryer diçka të tillë. Kryesuesit e Ligue 1 kanë nevojë për një revolucion total në aspektin sportiv. Në Paris duan të ndërtojnë të ardhmen edhe pa Mbappenë në ekip, për t’u shndërruar në një skuadër normale për sa iu përket shpenzimeve në aspektin ekonomik.

Dhe për të vendosur rregull në dhomat e zhveshjes duhet një dorë që menaxhon mirë kampionët. Zizu e ka bërë diçka të tillë me Realin e Madridit. Maurizio Pochetino me shumë mundësi do të shkojë te Manchester United.

Këta të fundit kanë kërkuar informacione për argjentinasin dhe janë gati që ta afrojnë për të mbajtur edhe Cristiano Ronadon. Por e ardhmja e Pochetinos nuk ka aspak rëndësi për bosët e Katarit. Ata thjesht duan që Zidane të marrë drejtimin e skuadrës dhe janë të bindur që francezi është figura më e rëndësishme për të shmangur dramën për largimin e Mbappe.