Connect with Us

Yuri Kim largohet nga Shqipëria?/ Mediat e huaja zbulojnë ku pritet të transferohet diplomatja amerikane

Aktualitet

Yuri Kim largohet nga Shqipëria?/ Mediat e huaja zbulojnë ku pritet të transferohet diplomatja amerikane

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Mediat koreane raportojnë se ambasadorja aktuale e SHBA në Tiranë, Yuri Kim do të transferohet në Korenë e Jugut.

Sipas Korean times, Yuri Kim është një prej kandidateve për ambasadore në Korenë e Jugut.

Më herët Kim u përmend si kandidate për këtë post edhe nga “Korean Broadcasting System”.

Seuli zyrtar ende nuk ka një të diplomat amerikan që nga dorëheqja e Harry Harris, por duket se ende nuk ka një të përzgjedhur konkret për ta emëruar.

Rreth 9 muaj nga marrja e detyrës, Presidenti i SHBA Joe Biden ende nuk ka emëruar një ambasador të ri në Korenë e Jugut, pavarësisht nga rëndësia e postit në marrëdhëniet dypalëshe. “Amerika është kthyer, diplomacia është kthyer,”-tha Biden në shkurt, duke u distancuar nga paraardhësi i tij Donald Trump.

Megjithatë rreth gjysma e posteve të ambasadorëve të SHBA-së nëpër botë mbeten ende vakante – dhe Korea e Jugut është një prej tyre.

Vetëm 7 nga të emëruarit për ambasadorë të Bidenit janë konfirmuar që kur ai mori detyrën, ndërsa 63 janë të bllokuar në Senat. Koreja e Jugut është ndër në 25 vendet që ende nuk kanë asnjë nominim.

Ish-ambasadori në Seul, Harry Harris, i cili u emërua nga Trump, dha dorëheqjen më 20 janar pasi Presidenti Biden mori detyrën. Pas largimit të Harris, Robert Rapson shërbeu si ushtrues detyre i shefit të misionit, përpara se i Ngarkuari aktual me Punë Chris Del Corso të emërohej në qershor. Disa figura u shfaqën si kandidatë të mundshëm për postin e ambasadorit në Seul në pranverë dhe verë, por thashethemet për emërimin e tyre u shuan shpejt.

Vincent Brooks, ish-komandanti i Koresë së Forcave Amerikane, ishte në listë, por u raportua më pas se ai nuk kishte marrë një ofertë nga administrata Biden. Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, gruaja e parë koreano-amerikane që u bë ambasadore e SHBA-së, është përmendur gjithashtu për këtë post, duke marrë parasysh ekspertizën e saj në çështjet e Azisë Lindore. Po ashtu përflitet edhe ish-ambasadori i SHBA-së në Burma, Derek Mitchell”, thuhet në artikull mes të tjerash.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Lul je i djegur në Fier”/ Kush janë “kriminelët” nga të cilët mbrohet Basha

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD  Vasil Ndreko teksa ka komentuar takimin e Lulzim Bashës në Fier, është shprehur se ai ruhej nga policia, Garda dhe FNSH.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ai shkruan se elementë “të rrezikshëm”  që protestonin kundër Bashës, ishin Roland Zhezha, Rrapi Gjika, Zamira e Xhevatit, shumë të tjerë dhe Llamarina e Apolonisë.

Ndreko thekson se Basha është i djegur në Fier dhe se nuk do marr asnjë herë fitore.

Policia, Garda, FNSH, po nga kush do ta ruanin deputetin Basha?Përballë personave që nuk kishin asnjë lidhje me Fierin dhe demokratët e Fierit ishin disa elementë “të rrezikshëm”  që protestonin kundër Bashës . Ishin Roland Zhezha, Rrapi Gjika, Zamira e Xhevatit, shumë të tjerë dhe Llamarina e Apolonisë.

Turp o lul turp edhe ju që i bëni hije Lulit dhe e ruani me policë nga këta “ kriminelë” që unë ju përmenda edhe emrat.

Për ju mercenarë 500 lekësh që nuk dini ku bie teatri Bylis po sqaroj Llamarina është Pandi Tole, legjende e futbollit fierak, pseudonimi i është vendosur nga tifozët e Apolonisë sepse megjithse e dëmtonin shumë fizikisht ai përsëri ngrihej dhe hynte në lojë.

Ik o Bash me bashistë, je i djegur në Fier!”, shkruan ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vjen zgjidhja për vartësit e drogës/ Shkencëtarët nisin testimin e vaksinës, për çfarë bëhet fjalë

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët prej shumë vitesh kanë punuar për një “vaksinim” kundër opioideve. Por tani ata më në fund arritën në fazën e testimit të plotë.

Shkencëtarët e Universitetit të Kolumbisë prej disa vitesh po zhvillojnë një vaksinë që mbron nga zhvillimi i varësisë serioze ndaj opioideve.

Parimi i veprimit të ilaçit të tyre nuk është aq i ndërlikuar.

Vaksina parandalon bllokimin e oksikodonit në qendër të trurit që është përgjegjës për kënaqësinë.Si rezultat, një person humbet kuptimin e përdorimit të drogës dhe humbet varësinë prej tyre.

“Ideja e një vaksine është që pas njëfarë kohe pas administrimit, trupi do të fillojë të prodhojë antitrupa ndaj kësaj strukture kimike të veçantë ndaj opioideve. Nëse pacienti merr oksikodon, atëherë antitrupat do të lidhen menjëherë me molekulat e kësaj substance, duke e penguar atë të hyjë në tru”, është shprehur Sandra Comer, Profesor i neuroshkencës në Universitetin e Kolumbisë.

Aktualisht është duke u testuar te vullnetarët me çrregullime të abuzimit me substancat. Në të ardhmen, ata planifikojnë të zgjerojnë kërkimet e tyre për të përfshirë opioidë të tjerë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rritja e fëmijëve/ Gabimet e prindërve që i bëjnë ata më “egoistë”

Publikuar

-

Nga

Kur bëhet fjalë për rritjen e fëmijëve të suksesshëm, të kujdesshëm dhe të drejtë, gjithçka fillon me familjen. E rëndësishme është që zërat dhe ndjenjat e fëmijëve të jenë përparësi për prindërit.

Studimet tregojnë se në moshën tre vjeçare, fëmijët fillojnë të tregojnë dhembshuri dhe ndjeshmëri të vërtetë dhe janë në gjendje të kuptojnë se ndjenjat dhe përvojat e tyre mund të jenë të ndryshme nga ato të të tjerëve.

Si psikologe prindërimi, Traci Baxley ka treguar disa nga gabimet toksike të prindërimit që ka vënë re që mund t’i bëjnë fëmijët më egoistë dhe të mendojnë se “gjithë bota sillet rreth tyre” ndërsa rriten.

T’i thuash ‘po’ pothuajse çdo gjëje

Studimet tregojnë se fëmijët që rriten me prindër hipervigjilentë, gjë që sjell edhe mendimin e fëmijëve se janë më të mirët dhe qendra e botës, janë më të shqetësuar për veten, tregojnë më pak ndjeshmëri për të tjerët, nuk kanë një etikë të fortë pune dhe mund të sillen sikur rregullat nuk ekzistojnë.

Prandaj fëmijët duhet të dëgjojnë ndonjëherë dhe përgjigje negative.

Dhënia e pasojave për veprimet e gabuara të tyre do të mbështesë aftësinë e tyre për të parë situatat nga këndvështrime të ndryshme.

Dështimi për t’u krijuar situata ku mund të mësojnë

prindërit mund të mendojnë se ata nuk po i kushtojnë vëmendje, por fëmijët vëzhgojnë shumë dhe shohin gjithmonë se si prindërit reagojnë në situata të caktuara.

Edhe fëmijët më të vegjël mund të mësohen me idenë për ta vënë veten në vendin e dikujt tjetër por këtë e mësojnë vetëm duke parë prindërit.

Të mos u tregojnë se çfarë po ndodh në botëNë kohën kur fëmijët janë tetë vjeç, ata janë në gjendje të kuptojnë se ndjenjat e një personi mund të mos bazohen në atë që po ndodh me ta në këtë moment, por përkundrazi mund të jenë një nënprodukt i rrethanave të tyre të përgjithshme të jetës.

Gjatë kësaj periudhe zhvillimi, fëmijët gjithashtu zhvillojnë një kuptim dhe ndjeshmëri më konkrete për njerëzit. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të flisni me ta për atë që mund të shohin në lajme, dëgjojnë jashtë shtëpisë ose lexojnë në mediat sociale.

Prindërit mund t’i përdorin këto momente për tu treguar fëmijëve se si të tregojnë kujdes të vërtetë, mbështetje ose të flasin për të tjerët.

“Sa më shumë fara dhembshurie të mbillni, aq më shumë fëmijët tuaj do të korrin një jetë shërbimi për të tjerët”.

T’u japësh gjithçka pa u imponuar mirënjohje

Fëmijët mësojnë të jenë mirënjohës kur nuk marrin gjithçka që kërkojnë. Lejojini ata të duan ato gjërat shtesë. Mësojini të thonë “faleminderit” (edhe kur bëhet fjalë për një dhuratë që nuk e duan). Bëjini fëmijët të jenë mirënjohës për çdo person që mundohet tu dhurojnë diçka.

Mos futja e tyre në punë vullnetare

Ne nuk mund të përjetojmë gjithmonë atë që ka kaluar dikush tjetër, por ne mund të lidhemi në një nivel njerëzor përmes vullnetarizmit.

Të bëjë një punë vullnetare, sado e vogël të jetë ajo, është një hap i mirë për të lidhur fëmijën me komunitetin, për t’i treguar se interesi kolektiv është shumë i rëndësishëm.

Një punë vullnetare mund të jetë edhe të ndihmojnë një të moshuar për të zbritur shkallët thjeshtë duke i mbajtur dorën./si

LEXO TE PLOTE