Connect with Us

Situata në kufi acarohet, emigrantët shkojnë në Poloni

Bota

Situata në kufi acarohet, emigrantët shkojnë në Poloni

Publikuar

-

/

Në Bjellorusi, qindra emigrantë janë nisur drejt kufirit polak. Kjo është konfirmuar nga autoritetet kufitare. Në rrjetet sociale shfaqen pamje të njerëzve në rrugë dhe forcave të sigurisë që i shtyjnë nga rruga.

Situata në kufirin mes Bjellorusisë dhe Polonisë vazhdon të përkeqësohet. Qindra persona kanë mbërritur mëngjesin e sotëm në pikën kufitare Kuznica-Bruzgi, pranë qytetit bjellorus, Grodno. Videot e postuara në rrjetet sociale i tregojnë ata duke ecur në kolona përgjatë rrugës. Pamjet e tjera tregojnë forcat e armatosura të sigurisë me qenë, që i shtyjnë njerëzit nga pika kufitare dhe në autostradë. Sipas pamjeve, shumë prej tyre prisnin në anët e rrugës dhe në pyjet ngjitur.

Komiteti Shtetëror i Kufirit konfirmoi zyrtarisht se qindra vetë ishin në rrugën drejt kufirit. Mediat shtetërore bjelloruse raportuan se emigrantët po kalonin kufirin për në Poloni.

Belarus Polen Grenze Migration Flüchtlinge

Ministria polake e Mbrojtjes publikoi një video nga një helikopter që tregon një grup të madh njerëzish në një pjesë të kufirit të siguruar me tela me gjemba pranë Kuznicës.

Në llogarinë në Twitter të “Forcave të Mbrojtjes Territoriale”, një lloj ushtrie vullnetare në varësi të forcave të armatosura polake, u shpall gjendjen e gatishmërisë së lartë. Pjesëtarët e kësaj trupe duhet të jenë gati brenda gjashtë orësh për të mbështetur trupat kufitare. Ministri polak i Mbrojtjes, Marius Blaszczak shkroi se 12.000 forca ishin gati. Së bashku me Ministrinë e Brendshme dhe autoritetet, ata ishin gati të “mbronin kufirin polak”. Një zëdhënës i qeverisë në Varshavë tha se përpjekja më e madhe deri tani për të kaluar me forcë kufirin polako-bjellorusi sapo kishte filluar.

Në një ndalesë në Minsk

Gjatë fundjavës, një gazetar postoi në Minsk në Twitter pamje, në të cilat shihet se si mblidhen refugjatët. Ka spekulime se ata mund të kenë marrë mbështetje në rrugëtimin 300 kilometra nga kryeqyteti në qytetin kufitar. Me makinë, udhëtimi zgjat rreth katër orë; në këmbë, do të duheshin më shumë se dy ditë.

Belarus Polen Grenze Migration Flüchtlinge

Në muajt e fundit, mijëra njerëz, kryesisht nga Iraku, Irani dhe Afganistani, kanë udhëtuar drejt Minskut direkt ose përmes aeroporteve si Dubai dhe Stambolli. Një agjenci shtetërore udhëtimesh u kishte dhënë atyre viza për në Bjellorusi dhe në ditët e para ata gjetën strehim në hotele. Sipas raporteve të shumta të mediave, shumë prej tyre u përpoqën më pas disa herë të kalonin kufirin për në Lituani dhe Poloni.

LEXO EDHE:  Gjykata e BE pezullon Vetingun në Poloni. Trupat zgjidhen nga Parlamenti, s’kanë pavarësi/ Po në Shqipëri?

Në tetor, një grup prej 31 personash u bllokuan në tokën e askujt midis Bjellorusisë dhe Polonisë, sepse të dyja palët i refuzuan. Banorët në anën polake raportuan praninë e shumë forcave të sigurisë në zonën kufitare, ndërsa organizatave të ndihmës iu mohua qasja.

Grenze Polen-Belarus | Migranten auf dem Weg nach Polen

Putini rri i tërhequr

Udhëheqja e Rusisë, si aleate, deri tani ka qenë shumë e përmbajtur. Vetëm pak ditë më parë, Vladimir Putini dhe Aleksander Lukashenkoja konfirmuan me dekret një bashkëpunim më të ngushtë të gjendjes formalisht ekzistuese të shtetit të bashkuar.

Lidhur me situatën aktuale, zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, tha sot në mëngjes, sipas agjencisë Interfax: “Sigurisht, ne nuk kemi asnjë dyshim se autoritetet bjelloruse të migracionit po marrin të gjitha masat e nevojshme për të mbajtur situatën në përputhje me ligjin.” Sigurisht, po bëhet gjithashtu gjithçka e mundshme për të garantuar sigurinë e Bjellorusisë dhe Rusisë, shtoi ai. Situata kuptohet që nuk është e lehtë dhe “natyrisht, ka një barrë të madhe mbi supet e autoriteteve bjelloruse”, tha Peskovi sipas deklaratës.

NATO paralajmëron Bjellorusinë

NATO e ka paralajmëruar Bjellorusinë që të mos vazhdojë t’i shfrytëzojë më tej refugjatët.

Përshkallëzimi i fundit në kufirin polak-bjellorus shihet me shqetësim, tha një përfaqësues i Aleancës në Bruksel. NATO është e gatshme të mbështesë aleatët e saj dhe t’u garantojë atyre siguri.

BE e akuzon sundimtarin bjellorus Lukashenko për sjelljen e njerëzve nga rajonet e krizës në Bashkimin Evropian në shenjë hakmarrjeje për sanksionet evropiane. Përveç Polonisë, Letonia dhe Lituania po intensifikojnë masat e tyre paraprake. Qeveria e Vilniusit, për shembull, ka urdhëruar ushtarët të shkojnë në kufirin me Bjellorusinë./dw
 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zyrtari amerikan: Rusia mund ta pushtojë Ukrainën “në çdo çast”

Publikuar

-

Nga

Rusia mund të nisë sulm ndaj Ukrainës “në çdo çast”, ka thënë një zyrtar i Departamentit amerikan të Shtetit, ndërkohë që Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken është nisur drejt Kievit e më pas edhe Berlinit për bisedime urgjente, me qëllim të shmangies së ndonjë lufte të re në Ukrainë.

Meqë Rusia ka të mbledhur mbi 100,000 trupa ushtarake afër kufirit të Ukrainës dhe një numër të forcave është duke e pozicionuar për stërvitje në Bjellorusi, Perëndimi është i alarmuar për mundësinë e një konflikti të ri.

Javën e kaluar, diplomatët rusë janë takuar me zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara, NATO-s dhe kombeve evropiane, për të diskutuar kërkesat e Moskës, të cilat parashohin ristrukturim të arkitekturës së sigurisë në Evropë.

Bisedimet kanë përfunduar pa marrëveshje, andaj duke ia shtuar kësaj situate edhe retorikën e Moskës, zyrtarët e Perëndimit kanë thënë se janë të shqetësuar.

Forcat ruse në Bjellorusi “nuk janë as për stërvitje as si lëvizje normale e trupave”. Është shfaqje e forcës, e dizajnuar për të shërbyer si pretekst i rremë për një krizë, ndërkohë që Rusia planifikon pushtim të mundshëm”, ka thënë ky zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit, në kushte anonimiteti.

LEXO EDHE:  Plotësohet kuota/ Kalojnë 300 persona në Kapshticë, pala greke mbyll sportelet

LEXO EDHE:  Tri orë në Detin Mesdhe“Ne jemi në pikën kur Rusia mund të sulmojë Ukrainën në çdo çast”, ka thënë ky zyrtar.

Pas vizitave në Kiev dhe Berlin, Blinken pritet të udhëtojë në Gjenevë për të biseduar me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Të dy liderët është thënë të kenë biseduar përmes telefonit më 18 janar.

Duke e përshkruar takimin e Blinkenit dhe Lavrovin, ky zyrtar amerikan u ka thënë gazetarëve se “duket se diplomacia nuk ka vdekur ende”.

“Ne duam të testojmë nëse ka ndonjë mundësi për diplomaci këtu, mirëpo vazhdojmë të jemi të përgatitur edhe për rezultat tjetër”, ka thënë ky zyrtar./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Erdogan dhe Vuçiç ndakortësohen për të ndërmjetësuar bisedimet për krizën në Bosnje

Publikuar

-

Nga

Pas vizitës që zhvilloi një ditë më parë në Tiranë, presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan priti homologun serb, Aleksandër Vuçiç me të cilin u dakordësua për ndërmjetësimin e bisedimeve në Bosnje.

Në një konferencë shtyp me Vuçiç, Erdogan tha se serbët, kroatët dhe boshnjakët, duhet të përmbahen nga hapa që rrezikojnë integritetin territorial të Bosnjës dhe se të gjithë duhet të veprojnë me përgjegjësi.

“Pas zgjedhjeve të Serbisë, ne duam të bëjmë bashkë liderët e tri grupeve dhe të kemi takim me ta. Përmes këtij takimi, le të marrim hapa për të siguruar integritetin territorial të Bosnjës”, ka thënë ai

LEXO EDHE:  Emigrantët kthehen për festat e fundvitit/ Radhë kilometrike në Morinë

LEXO EDHE:  Foto-Emigrantët/ “Rama ik” në restorantin grekSipas Europa e Lirë, Kriza në Bosnje është përshkallëzuar pasi ligjvënësit nacionalistë serbë kanë miratuar një mocion vitin e kaluar për t’u larguar nga forcat e armatosura të shtetit, sistemi i taksave dhe fusha e gjyqësorit, hap që është mbështetur nga anëtari serb i presidencës trepalëshe të Bosnjës, Milorad Dodik.

Turqia, e ka cilësuar këtë vendim si të gabuar dhe të rrezikshëm dhe ka ofruar mundësinë e ndërmjetësimit të krizës, e cila ka rritur shqetësimet për konflikt etnik në Bosnje-Hercegovinë.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata e pandemisë/ Rreth 400 fëmijë e të rinj të infektuar me Covid në dy ditë

Publikuar

-

Nga

Në dy ditët e fundit në Kosovë, 27 për qind e të infektuarve me koronavirus kanë qenë fëmijë dhe të rinj të moshës 0-19 vjeç.

Nga shifra totale e të infektuarve më 17 dhe 18 janar – që ka qenë 1,448 – 65 kanë qenë fëmijë të moshës 0-9 vjeç, ndërsa 317 fëmijë dhe të rinj të moshës 10-19 vjeç.

Brikena Hoxha është nënë e dy fëmijëve që u infektuan rreth dy javë më parë.

Njëri 6 muajsh dhe tjetri 8 vjeç shfaqën fillimisht simptoma të lehta të sëmundjes: temperaturë dhe jorehati.

Brikena thotë se trajtimin për ta e kërkuan në Klinikën e Pediatrisë në Qendrën Klinike Universitare në Prishtinë, pasi ordinancat private nuk i pranuan, me arsyetimin se “nuk kishin terminë të lirë”.

“Aty kanë qenë dy mjekë, të cilët e kanë kontrolluar djalin e madh dhe më kanë thënë se po dëgjojnë një zhurmë në mushkëri. Vetëm kaq, jo më shumë”.

“Pastaj, e kemi dërguar në një laborator privat dhe i kemi bërë rëntgen [incizim], ku ka rezultuar se djali i madh ka fituar broncho-pneumoni në mushkëri”, rrëfen Brikena.

Foshnja e saj e ka kaluar infektimin me simptoma të lehta, ndërsa 8-vjeçari është trajtuar me antibiotikë në shtëpi.

Brikena thotë se nuk ka ide se ku mund të jenë infektuar – ajo, babai i fëmijëve dhe dadoja që kujdeset për ta, kanë qenë negativë.

Fëmijët tani e kanë rimarrë veten, por Brikena kujton stresin e përjetuar:

“Frika që ka nxitur COVID-19 [sëmundja që e shkakton koronavirusi] ka bërë që tepër vështirë ta përballojmë situatën”.

“Nëse do të jetonim në një periudhë të zakonshme, për simptomat që i kanë shfaqur fëmijët fillimisht, ndoshta nuk do t’i dërgonim fare te mjeku. Por, fakti që e kemi ditur se është COVID-19…”, rrëfen Brikena.

Kosova regjistron një viktimë dhe 720 raste me koronavirus

Numri i rasteve të reja me koronavirus në Kosovë ka parë rritje në janar. Në krahasim me pjesën më të madhe të dhjetorit, kur numrat e të infektuarve kanë qenë njëshifrorë, këtë muaj ka pasur ditë me mbi 700 raste të reja të të infektuarve.

Sipas autoriteteve shëndetësore, varianti Omicron i koronavirusit duket se ka marrë hov.

Ky variant është identifikuar për herë të parë në Afrikë të Jugut, në muajin nëntor, dhe që atëherë është përhapur në qindra vende të botës, duke u bërë dominues në disa.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka shpallur atë variant shqetësues, duke konstatuar se përhapet më shpejt.

Pse ende duhet të tentoni t’i shmangeni Omicronit?

Që nga shpërthimi i pandemisë, në mars të vitit 2020, fëmijët kanë pasur shumë më pak gjasa se të rriturit që të sëmuren rëndë nga koronavirusi.

Por, në SHBA dhe Mbretëri të Bashkuar, autoritetet shëndetësore thonë se varianti Omicron ka shkaktuar shifra rekorde të fëmijëve të hospitalizuar.

LEXO EDHE:  Foto-Emigrantët/ “Rama ik” në restorantin grek

LEXO EDHE:  Tragjedi në Poloni/Moti i keq merr 5 jetë njerëzishSipas mjekëve, këtë gjendje e ka shkaktuar përhapja e shpejtë dhe jo ashpërsimi i infeksionit.

Katër fëmijë të shtrirë në spital

Në Kosovë, autoritetet shëndetësore thonë se, brenda një dite, deri në 15 fëmijë të prekur me koronavrius kërkojnë mjekim në Klinikën e Pediatrisë në Prishtinë.

Drejtoresha e kësaj klinike, Violeta Grajçevci, thotë për Radion Evropa e Lirë se gjendja klinike e tyre është kryesisht e lehtë dhe se ata lirohen për trajtim në shtëpi.

Aktualisht, katër fëmijë me gjendje më të rëndë të sëmundjes janë të shtrirë në spital.

Ata u takojnë moshave nga 1 deri në 12 vjeç.

Klinika e Pediatrisë në Prishtinë (fotografi arkivi).

Simptomat që manifestojnë fëmijët e prekur me koronavirus, sipas mjekëve, janë të lehta: temperaturë, kollë dhe rrjedhje hundësh. Trajtimi i tyre kryesisht bëhet me ilaçe për zbritje të temperaturës, shurupe për kollitje, lëngje, pemë, perime dhe vitamina.

“Në rastet kur fëmija ka simptoma më të rënda të sëmundjes, bëhen analiza laboratorike dhe shikohet situata e tyre. Pastaj, varësisht nga gjendja klinike dhe analizat laboratorike, përshkruhet terapia”, thotë Grajçevci.

Ajo thekson se numri i fëmijëve me koronavirus është rritur ditëve të fundit, pasi që, javë më parë, thotë se nuk ka pasur asnjë rast nga fëmijët që ka kërkuar mjekim.

Kjo situatë ka bërë që disa shkolla fillore në Kosovë apo klasa të shkollave të kalojnë këtë javë në mësim online.

Një prej tyre është shkolla fillore “Ismail Qemali” në Prishtinë.

Drejtoresha Mimoza Krasniqi thotë për Radion Evropa e Lirë se shkolla ka kaluar online pas infektimit me koronavirus të nëntë arsimtarëve dhe mbi 50 nxënësve.

Rritja e rasteve çon një shkollë në Prishtinë në mësim online

Beiqi: COVID-19 në drejtim të një gripi sezonal

Pediatri Ramush Beiqi, i cili punon në Klinikën e Pediatrisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, thotë se pasqyra klinike e fëmijëve me COVID-19 është e lehtë dhe, në bazë të simptomave, “po shkon në drejtimin e një infeksioni viral, apo gripi sezonal”.

“Pasqyra klinike e fëmijëve të prekur me COVID-19 është plotësisht e ngjashme me gripin sezonal që kishim në muajt nëntor dhe dhjetor. Numri i fëmijëve të prekur me COVID-19 mund të jetë edhe më i madh sesa i atyre që janë detektuar”, thotë ai.

Beiqi u sugjeron prindërve që ta marrin me qetësi infektimin e fëmijëve dhe t’i izolojnë për 10 ditë.

Shpërndarja e barabartë e vaksinave “duhet t’i japë fund pandemisë”

Në Kosovë, vaksinimi kundër koronavirusit ka nisur në mars të vitit të kaluar dhe, deri më tash, janë vaksinuar plotësisht mbi 44 për qind e qytetarëve.

Të drejtë vaksinimi kanë të gjithë personat mbi 12 vjeç.

Radio Evropa e Lirë ka kërkuar të dhëna nga Ministria e Shëndetësisë për numrin e fëmijëve të vaksinuar, por deri në publikimin e këtij teksti nuk ka marrë përgjigje./rel

LEXO TE PLOTE