Connect with Us

SHBA, thellohet beteja për vaksinimin e detyrueshëm në vendet e punës

Bota

SHBA, thellohet beteja për vaksinimin e detyrueshëm në vendet e punës

Publikuar

-

/

Vaksinimi i detyrueshëm kundër Covid-19 në vendin e punës vazhdon të jetë një çështje e debatueshme në Shtetet e Bashkuara. Administrata e Presidentit Biden pritet të përgjigjet këtë javë ndaj një vendimi të fundit të gjykatës federale për të ndaluar përkohësisht zbatimin e rregullit federal të vaksinimit të detyrueshëm për punonjësit e kompanive të mëdha.

Në Shtetet e Bashkuara, po intensifikohet lufta mbi rregullat për vaksinimin e detyrueshëm kundër Covid-19 të punonjësve.

Shtëpia e Bardhë do t’i përgjigjet këtë javë një urdhri gjykate që ndalon përkohësisht zbatimin e një rregulli federal që e bën të detyrueshëm vaksinimin për bizneset me më shumë se 100 punonjës. Disa shtete, biznese dhe grupe fetare kanë ngritur padi kundër këtij rregulli, duke argumentuar se ai është jokushtetues.

Administrata e Presidentit Biden argumenton se rregulli është i nevojshëm.

“Ka raste kur ne e kuptojmë se vendimet tona kanë një efekt më të gjerë te njerëzit përreth nesh. Covid-19 na e ka kujtuar këtë. Për këtë arsye rregulli për vaksinim të detyrueshëm në vendet e punës do të jetë i dobishëm dhe një hap i domosdoshëm për të përshpejtuar rrugën tonë drejt mposhtjes së pandemisë”, tha Dr. Vivek Murthy, këshilltar i Shtëpisë së Bardhë për shëndetin publik.

Administrata e Presidentit Biden thotë se është përgjegjësi e qeverisë federale që të miratojë dhe zbatojë rregullat e sigurisë në vendin e punës. Por disa ligjvënës thonë se rregullat për Covid-19 i tejkalojnë kompetencat e qeverisë.

LEXO EDHE:  Blinken - Lavrov theksojnë dialogun në takimin e tyre të parë

“Unë nuk mendoj se njerëzit duan që t’u hiqet e drejta e tyre për të marrë vendime mbi këtë çështje. Unë nuk mendoj se ata duan një precedent ku qeveria federale mund të ndërhyjë dhe thjesht t’ju detyrojë të bëni çfarë të dëshirojë”, tha guvernatori i Floridës, Ron DeSantis.

Me rritjen e numrit të njerëzve që regjistrohen çdo ditë për të marrë vaksinën, disa thonë se një betejë për rregullat federale për vaksinim të detyrueshëm, që do të hyjnë në fuqi në janar, mund të mos jetë e dobishme.

“Nga pikëpamja e politikave publike, ne duhet të pyesim veten se cili është qëllimi ynë? Ne kemi vaksinuar rreth 81% të personave mbi 18 vjeç. Ku duhet të arrijmë dhe çfarë çmimi jemi të gatshëm të paguajmë në lidhje me përçarjet kulturore dhe sfidat që sjellë kjo”, thotë Dr. Scott Gottlieb, ish-komisioner i Administratës së Ushqimit dhe Ilaçeve.

Ndërsa numri i rasteve të reja me Covid-19 vazhdon të bjerë në Shtetet e Bashkuara, rreth 70,000 infeksione të reja regjistrohen çdo ditë./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Gjermani / I armatosuri hyn në godinën universitare dhe qëllon me armë

Publikuar

-

Nga

Një person qëlloi me armë pasi hyri në një nga godinat e fakultetit të shkencave të natyrës të Universitetit të Heidelberg, Gjermani. Ngjarja ndodhi rreth mesditës së sotme.

Personi qëlloi disa të shtëna, duke plagosur katër persona në kampusin universitar të Heidelberg, Gjermani. Lajmi është bërë i ditur nga policia lokale, e cila ka sqaruar gjithashtu se sulmuesi ka vdekur.

Aktualisht nuk ka detaje se sa rëndë janë lënduar 3 nga personat e përfshirë, ndërsa njëri prej tyre raportohet se ka humbur jetën si rezultat i plagëve të marra.

Autori i të shtënave mësohet se është student i Fakultetit të shkencave të natyrës. Sipas raportimeve të agjencisë gjermane Dpa, duke cituar burime sigurie, i riu nuk kishte motive politike apo fetare për aktin e tij. Sulmuesi kishte më shumë se një armë me tytë të gjatë dhe më vonë vrau veten në vend.

LEXO EDHE:  BE dhe SHBA gati ti mbyll dyert presidentit Thaçi, kryeministrit Haradinaj dhe kryeparlamentarit Veseli

LEXO EDHE:  Si po rikthehet ISIS-iPolicia ka përjashtuar që të ketë edhe bashkëpunëtorë.

Sipas informacioneve paraprake, sulmi ka ndodhur rreth mesditës, brenda një auditori. Autori duhet te kete përdorur një pushkë ose një mitraloz.

Zona e kampusit të Universitetit të Heidelberg – një nga më të njohurit në Gjermani – ndodhet në Neuenheimer Feld, në periferi të qytetit të vjetër dhe aktualisht është blinduar plotësisht nga policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

NATO shton prezencën në disa vende lindore

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Si pasojë e rritjes së tendosjeve me Rusinë, një numër vendesh anëtare të NATO-s po rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore dhe po ndërmarrin aksione të tjera kujdesi. Aleanca kumtoi se duhet të dërgojë në këtë rajon avionë luftarakë dhe anije detare shtesë në Detin Baltik dhe vendet e Evropës Lindore, si Lituania dhe Bullgaria. Sfondi i këtyre aksioneve ushtarake është frika e një pushtimi të Ukrainës nga Rusia,e cila ka grumbulluar trupa të shumta  në kufi me vendin fqinj.

Në deklaratën e NATO-s thuhet se vendet si Danimarka, Spanja dhe Holanda duan të rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore. Ndërsa SHBA dhe Franca po mendojnë ta bëjnë këtë. Ndryshe, SHBA ka kërkuar prej diplomatëve të vet në Kiev të Ukrainës të shtojnë kujdesin e pjesërisht edhe të tërhiqen nga vendi, për shkak të rrezikut të një konflikti të ri në këtë vend.

LEXO EDHE:  Debati Trump – Biden/ Palët ndahen për masat ndaj covid, pas një jave del vaksina

LEXO EDHE:  Pas kuvendit të demokratëve, vëmendja tek republikanët

“NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenbergpërshëndeti njoftimin e vendeve anëtare. “NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët”, tha norvegjezi.Gjermania nuk do të tërheqë personelin e ambasadës së saj nga Ukraina për momentin. “Siguria e punonjësve është prioriteti kryesor”, tha ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock. “Por është gjithashtu e rëndësishme që ne të mos kontribuojmë në ngritjen e pasigurisë. Përkundrazi duhet të vazhdojmë të mbështesim qeverinë ukrainase shumë qartë dhe, mbi të gjitha, të ruajmë stabilitetin e vendit.”

Situata është duke u monitoruar vazhdimisht, tha Baerbock përpara se ministrat e jashtëm të BE-së të diskutojnë këtë çështje në Bruksel. Por është gjithashtu e vërtetë se “mbi të gjitha, ne duhet të kemi parasysh edhe situatën ekonomike në Ukrainë”./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

NATO shton prezencën në disa vende lindore

Publikuar

-

Nga

Për shkak të tensioneve me Rusinë, një numër vendesh anëtare të NATO-s po rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore. Ndërkohë disa vende kanë tërhequr pjesërisht personelin diplomatik nga Ukraina.

Si pasojë e rritjes së tendosjeve me Rusinë, një numër vendesh anëtare të NATO-s po rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore dhe po ndërmarrin aksione të tjera kujdesi. Aleanca kumtoi se duhet të dërgojë në këtë rajon avionë luftarakë dhe anije detare shtesë në Detin Baltik dhe vendet e Evropës Lindore, si Lituania dhe Bullgaria. Sfondi i këtyre aksioneve ushtarake është frika e një pushtimi të Ukrainës nga Rusia, e cila ka grumbulluar trupa të shumta  në kufi me vendin fqinj.

Në deklaratën e NATO-s thuhet se vendet si Danimarka, Spanja dhe Holanda duan të rrisin praninë e tyre ushtarake në Evropën Lindore. Ndërsa SHBA dhe Franca po mendojnë ta bëjnë këtë. Ndryshe, SHBA ka kërkuar prej diplomatëve të vet në Kiev të Ukrainës të shtojnë kujdesin e pjesërisht edhe të tërhiqen nga vendi, për shkak të rrezikut të një konflikti të ri në këtë vend.

LEXO EDHE:  BE dhe SHBA gati ti mbyll dyert presidentit Thaçi, kryeministrit Haradinaj dhe kryeparlamentarit Veseli

LEXO EDHE:  Pas kuvendit të demokratëve, vëmendja tek republikanët

“NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme”Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndeti njoftimin e vendeve anëtare. “NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët”, tha norvegjezi.

Gjermania nuk do të tërheqë personelin e ambasadës së saj nga Ukraina për momentin. “Siguria e punonjësve është prioriteti kryesor”, tha ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock. “Por është gjithashtu e rëndësishme që ne të mos kontribuojmë në ngritjen e pasigurisë. Përkundrazi duhet të vazhdojmë të mbështesim qeverinë ukrainase shumë qartë dhe, mbi të gjitha, të ruajmë stabilitetin e vendit.”

Situata është duke u monitoruar vazhdimisht, tha Baerbock përpara se ministrat e jashtëm të BE-së të diskutojnë këtë çështje në Bruksel. Por është gjithashtu e vërtetë se “mbi të gjitha, ne duhet të kemi parasysh edhe situatën ekonomike në Ukrainë”./DW

LEXO TE PLOTE