Connect with Us

Policia Rrugore me “dorë të hekurt”/ Ndëshkon 3560 drejtues mjetesh, pezullohen 126 patenta

Aktualitet

Policia Rrugore me “dorë të hekurt”/ Ndëshkon 3560 drejtues mjetesh, pezullohen 126 patenta

Publikuar

-

/
Policia intensifikon kontrollet/ Gjobiten mbi 1400 qytetarë për mosmbajtjen e maskës

Policia Rrugore vijon kontrollet intensive në të gjitha rrugët e vendit, për evidentimin dhe ndëshkimin e atyre drejtuesve të automjeteve dhe motomjeteve që abuzojnë me rregullat e qarkullimit rrugor.

Gjatë fundjavës janë evidentuar në shkelje, nga makina inteligjente, 3560 drejtues mjetesh, janë hequr 126 leje drejtimi si dhe janë vënë në pranga 42 shoferë.

Njoftimi policisë

Siguria Rrugore/Gjatë fundjavës, 42 drejtues mjetesh të arrestuar, 126 leje drejtimi të pezulluara dhe 3560 masa administrative në të gjithë vendin, për shkelje që janë rrezik potencial për sigurinë rrugore, si dhe 1456 masa të tjera për tejkalim shpejtësie të evidentuar nga makina inteligjente.

Shërbimet e Policisë Rrugore, në bashkëpunim me Patrullat e Përgjithshme, vijojnë kontrollet intensive në të gjithë vendin, duke përdorur makinën inteligjente, radarë, dronë, mjete të pauniformuara, kamera, aparate fotografike dhe alkooltestues, për parandalimin e aksidenteve rrugore.

Gjatë fundjavës janë evidentuar në shkelje, nga makina inteligjente, 1456 drejtues mjetesh, të cilëve do t’u shkojë masa administrative në banesë.

LEXO EDHE:  Policia rrugore bën kërrdinë me gjoba

Gjithashtu, në të gjithë vendin, gjatë kontrolleve permanente janë evidentuar dhe ndëshkuar 3560 drejtues mjetesh, për shkelje të ndryshme që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.

Janë pezulluar 129 leje drejtimi, nga të cilat 79 për shpejtësi mbi normat e lejuara, shumica e rasteve të konstatuara nga makina inteligjente, 38 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 12 për qarkullim në sens të kundërt.

Gjatë fundjavës janë arrestuar 42 shtetas, nga të cilët 20 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 22 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës që të tregojnë kujdes dhe të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor dhe fton qytetarët që të denoncojnë në Komisariatin Dixhital dhe në numrin e emergjencave 112, çdo paligjshmëri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Policia e Korçës iu bën “gjëmen” dy personave/ Zbardhen detajet

Publikuar

-

Nga

cna kronike

Një person është vënë në pranga nga Policia e Korçës, ndërsa një tjetër është proceduar penalisht, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Korçë, bënë arrestimin në flagrancë për veprën penale “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”, të shtetasit E. K., 42 vjeç, banues në fshtain Qatrom, Korçë, pasi ky shtetas u kap nga shërbimet e policisë, duke thyer masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”, të caktuar nga Gjykata e Shkallës së Parë Korçë.

LEXO EDHE:  Policia rrugore bën kërrdinë me gjoba

LEXO EDHE:  Video-Shpejtësi skëterrë në rrugët e Tiranës/ Ndëshkohen 13 drejtues mjeteshGjithashtu po nga këto struktura filloi procedimi penal në gjendje të lirë për veprën penale “Ndërtimi i paligjshëm”, për shtetasin A. D., 53 vjeç, banues në fshatin Dishnicë, Korçë, pasi në tokën në pronësi të tij, ky shtetas u kap duke kryer punime ndërtimi pa lejen përkatëse.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, për veprime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Media dhe një leksion demokracie për ata që u “tmerruan” në 8 Janar

Publikuar

-

Nga

Në një nga ekranet e reja mediatike në Shqipëri, që pretendon të jetë një vizion tjetër televiziv, një imazh ndërkombëtar, dje gazetarja të jepje të kuptoje se nuk jetonte në Shqipëri, por ishte në Luksemburg. Megjithëse edhe në Luksemburg gazetarët realitetin dhe qasjen ndaj fenomenve që ndodhin do ta kishin krejt ndryshe. Nuk është e vetmja, janë shumë që pretendojnë se kanë qasjen e duhur dhe marrin rolin e gjyqtarit për të dhënë verdiktin. Janë në cdo rast përtej gazetarisë.

Së pari, nuk do ishin tifozë.

Së dyti, nuk do jepnin mendimin e tyre të deformuar. Por, do të raportonin realitetin apo do të nxisnin debatin.

Pamje makabre, të tmerrshme, të papranueshme, komision rithemelimi që ka humbur logjikën”, qëndrime të qarta të forta kundër protestës së ditës së shtunë. Gjuhë kryesisht e përdorur nga Lulzim Basha dhe njerëzit e tij. Dhe këtë dje e dëgjoje live në moderim, në një emision ku duhej të dëgjohej qëndrimi i palëve. Pa folur më tej për të ftuarit, ku një anonime që nuk është as anëtare e PD-së, por është marrë nga rruga dhe është futur në kryesi, “cicëronte” kundër demokratëve. Dhe gazetarja që i mbante “ison”.

Ndoshta e mira është që gazetarët në Shqipëri, paralel me pamjet e 8 Janarit, të shikojnë protestat në Athinë, në Berlin, në Itali, në Bruksel, për çështje të ngjashme, të kufizimit të lirisë dhe demokracisë.

Ku nuk thyhen katër xhama të selisë, por dëmet nga protestat shkojnë me miliona euro.

Demokracia ka kosto, liria ka kosto. Një shumicë në Partinë Demokratike pretendon se kryetari ka uzurpuar selinë. Këtë Basha e vërteton duke u mbyllur brenda dhe duke e nxjerrë kokën si struci sa herë largohet Komisioni i Rithemelimit, demokratët, të rinjtë, gratë të cilët prej ditësh shkojnë e trokasin që t’iu hapet dera.

Por, kryetari shkon e iu thotë se kjo është dera e tij. Dhe nuk mund të hynë aty brenda se nuk do ai. Sepse ai është zgjedhur kryetar në Qershor. Dhe pse nuk u fol në Qershor, por flitet në Dhjetor?

Flitet tani sepse edhe kur një forcë politike fiton zgjedhjet, Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme.

Këtu jemi në një fakt që një shumicë kërkon zgjedhje të parakohshme në parti. Një parti që ka një kryetar të marrë peng, një kryetar të cilin disa muaj pas Qershorit e pamë të lidhur me krimin. Të rrethuar me banditë. E pamë të merrte vendime i vetmuar, i mbyllur në zyrë dhe tashmë të publikohen edhe dosje të korrupsionit të tij, për lidhje të forta me Qeverinë.

Dhe njerëzit shkuan e protestuan në një godinë të bunkerizuar. Ku thyen disa xhama, u plagosën disa qytetarë dhe nga ana e kryetarit të mbyllur brenda, nuk pati asnjë person të gërvishtur, e jo më të dëmtuar.

LEXO EDHE:  Video-Shpejtësi skëterrë në rrugët e Tiranës/ Ndëshkohen 13 drejtues mjetesh

LEXO EDHE:  “Respekto rregullat, shpëto jetë”/ Policia Rrugore intensifikon kontrolletDhe pas alarmit të ngritur, tani gazetarët dalin e flasin për pamje makabre, a thua se u bë gjëma që u thyen pesë xhama dhe shkuan qytetarët të shqyenin dyert e selisë së tyre. Po të shqyenin, sepse duhet të jetë godinë e lirisë. Jo, godinë e një të “marri” i cili mbyllet brenda dhe thotë “Unë nuk ik, kjo është prona ime”, a thua se ia ka dhënë e ëma në pajë, kur e ka nxjerrë në politikë.

Në asnjë vend normal, nuk do të qëndronte një kryetar partie më në zyrë. Por, do të dorëzonte partinë qytetarëve.

E jemi në anormalitet. Ajo nuk është parti e Lulzim Bashës. Ajo është parti e demokratëve. Të rrethuar e kapën kryetarin me kriminelë, me banditë, të bunkerizuar, dhe nuk bënë asgjë. Shkuan e protestuan për të liruar selinë.

Për më tepër, pamjet treguan se xhamat ishin thyer pas hedhjes së gazit brenda. Se u thyen xhamat e selisë dhe pati një orë e gjysëm protestë, ku qytetarët tentuan të hynin në shtëpinë e tyre, na qenka makabre, e tmerrshme, e papranueshme? Ka ikur logjika? Fenomene a thua nuk i kishim parë, nuk i kishim dëgjuar?.

Kështu janë palët politike në Shqipëri. Ky është aksioni që përdorin.

Për më tepër ata që ishin jashtë ishin në të drejtën e tyre dhe pronën ua kishin uzurpuar.

Një pakicë dhe një grusht kriminelësh.

Dhe quhet një “logjikë e humbur, e tmerrshme, makabre”. Një aksion politik për të rikthyer në duart e demokratëve Partinë Demokratike dhe për të filluar një aksion opozitar për të rrëzuar Qeverinë.

Kjo qenka e tmerrshmja që bënë disa qytetarë, për gazetarët, moderatorët, që mesa duket nuk e kuptojnë thelbin e demokracisë dhe lirive të qytetarit, aq sa dhe një protestues i thjeshtë në atë turmë që mund të jetë militanti më i “çmendur” pas Partisë Demokratike.

Në fakt gazetarët duhet të jenë më të “çmendur” sesa një militant pas lirisë, pas të vërtetës, dhe jo të kthehen në instrumenta jo logjikë, që i tmerron e vërteta dhe që pas fasadës qëndrojnë në luks, apo majmen duke u paguar nga afera korruptive të Qeverisë. Jo një, jo të gjithë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nuk mbarojnë çudirat/ E besuara e Bashës nuk “njeh” Berishën

Publikuar

-

Nga

Kryetari i shkarkuar i PD, Lulzim Basha në vijim të “çmendurive” të tij politike, pas mesnatës së mbrëmshme gjatë një mbledhje me ish-anëtarë të kryesisë ka përjashtuar nga PD, ish-kryeministrin Sali Berisha.

Po ashtu Basha ka përjashtuar të gjithë deputetët që kanë dalë në krah të Berishës. Pra, praktikisht Basha ka përjashtuar gjithë partinë.

Por, ajo që ka ndodhur gjatë mbledhjes tregon se çudirat nuk kanë fund me Lulzim Bashën.

LEXO EDHE:  Plani-operacion “Tispol – Motomjete”/ 38 drejtues në pranga, 1051 masa administrative

LEXO EDHE:  Çështja e detit/ Bushati: S’ka shkelje, dekreti i Greqisë nuk cënon Shqipërinë

Arta Sakja, e emëruar nga Lulzim Basha si kryetare e Këshillit Kombëtar në vend të Edi Palokës, është shprehur gjatë mbledhjes së mendonte që Sali Berisha ishte shkarkuar nga PD.“Akoma nuk e kemi shkarkuar ne këtë?”, mësohet të ketë thënë Sakja, ndërsa në tryezë ka qenë duke u diskutuar vendimi për përjashtimin e Berishës dhe mbështetësve të tij./CNA.al

Çmendet në mesnatë Lulzim Basha, del jashtë kontrollit/ Përjashton të gjithë partinë

LEXO TE PLOTE