Connect with Us

“PD ka nevojë për garë reale”/ Kulluri zbulon arsyen, pse vendosi të kandidojë

Politikë

“PD ka nevojë për garë reale”/ Kulluri zbulon arsyen, pse vendosi të kandidojë

Publikuar

-

/
“PD nuk mund ta mbajë më një aventurier”/ Kulluri ‘kryqëzon’ Bashën: Po e kthen partinë në sekt personal

Kandidati për Kryetarin e Partisë Demokratike Edvin Kulluri është shprehur se Partia Demokratike ka nevojë për një garë të hapur.

Në një intervistë televizive , Kulluri shprehet se me Bashën ka pasur debate të forta politike, ndërsa shton se qëndrimi i tij ndaj Kryedemokratit u bë shtysë që të kandidojë për kryetar.

“Jemi në një stad tjetër të krizës në PD. Gara nuk ka kuptim nëse nuk përballesh me kundërshtarin dhe nëse nuk je më i mirë se kundërshtari. Unë se shoh këtë garë si një betejë. Me Bashën kemi pasur debat thellësisht politik.

Kjo qëndrueshmëri më shtyu të marrë vendimin për të kandiduar. Koha më dha të drejtë. E rëndësishme është që PD të hyjë në gara reale, me një rivalitet  real idesh pikëpamjesh dhe mbi të gjitha vizioni për të ardhmen. Ne duhet të shkëputemi njëherë e mirë nga protagonizmi personal. Një kryetar partie luan rol të madh. Ai që drejton është koka por një trup i kalbur nuk i shërben kujt.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në Partinë Demokratike duhet të rikthehet gara e ndershme”/ Mesazhi i fortë i Majlinda Bregut

Publikuar

-

Nga

E ftuar në “Ndryshe” nën moderimin e Salsanos dhe Adit ishte Majlinda Bregu, në një nga intervistat e saj të rralla.

Diskutimi në studion e Top Albania Radios, ka nisur me Majlinda Bregun, me pyetjen e nxitur prej postimit të saj të fundit në Instagram, për emërimin e presidentes së re të Parlamentit Europian, që është një grua, Roberta Metsola, në fund të së cilit Bregu shkruan:

Lidershipi s’është vetëm për burrat me kostum.

A ka ardhur koha për një lider me fund edhe këtu në Shqipëri?! – ka pyetur troç Salsano, së cilit Bregu i është përgjigjur se pavarësisht se koha ka kohë që ka ardhur e shumë gra kanë marrë tashmë pozicione të rëndësishme drejtuese, politika kudo në botë e sigurisht edhe në Shqipëri mbetet ende shumë patriarkale.

Sigurisht që pyetjet më të shumta kanë qënë për zbërthimin e situatës politike brenda PD- së, të cilën në daljet e saj politike e mediatike të katër viteve më parë Majlinda Bregu e kishte parashikuar qartë se PD ishte në një situatë të vajtueshme e nëse do të vazhdohej kështu, e nesërmja do të bëhej edhe më e vajtueshme.

Pas dy sinkronesh të rimarra e të risjella në studion e emisionit, pikërsisht nga ajo kohë Salsano dhe Adi e kanë pyetur në mënyrë të drejtpërdrejtë zonjën Bregu nëse është me Bashën apo Berishën, në mesin e kësaj “lufte” të fortë që ka nisur mes tyre, dhe përgjigjia e saj ka qenë e qartë: “se pozicioni si Sekretare e Përgjithme e Këshillit të Bashkëpunimit rajonal nuk e lejon të mbajë qëndrime të forta politike as në Shqipëri e as në vendet e tjera të rajonit por dhe nuk do të donte që të hapte një debat politik në Shqipëri në një moment kur nuk është aktore e saj.

Por unë e kam thënë dhe e kam parë shumë kohë më parë krejt të qartë rrugën që po merrte Partia Demokratike dhe e them me shumë dhimbje që situata ka qenë e po vazhdon të bëhej gjithmonë e më e vajtueshem sepse PD nuk po bëhet dot forca konkuruese sot për të marrë pushtetin nesër.

Jam keqkuptuar, përqeshur, sulmuar kur e thosha me zë të lartë të vërtetën dhe ja ku jemi.

Sot nuk është çështja të jesh me Bashën apo Berishën. Sot kjo s’është më çështje vetëm e PD-së por është çështje kombëtare.LEXO EDHE:  Basha në panik/ Zbulohet sms-ja për strukturat

LEXO EDHE:  Basha në panik/ Zbulohet sms-ja për strukturat

Unë jam me PD, jam që këtij vendi t’i kthehet një alternativë qeverisëse, konkurruese dhe në mënyrë emergjente, po të ishte në dorën time, Partia Demokratike duhet të kthejë garën e ndershme.

Mungesa e një gare të ndershme ka qenë problemi madh brenda PD-së dhe për këtë ka shumë faje Sali Berisha, i cili që në ditët e para vendosi të mbështesë vetëm një kandidat për kryetar partie dhe e investoi gjithë kredon e tij tek ai kandidat.

 PD i duhet PD-së . Çfarë po ndodh me PD nuk është më vetëm cështje partiake, por kombëtare.

Ne kemi nevojë urgjente për normalitet, për t’i ikur fodullëkut e arrogancës, për të dëgjuar, për të patur mendime të ndryshme por parime të njëjta, për të rikthyer votën, për të rivendosur sistemin pluralist që lindi me PD në Shqipëri, për të patur një alternativë qeverisëse”.

Gjatë intervistës, Bregu saktësoi faktin se ajo vetë nuk është larguar asnjëherë nga Partia Demokratike, por e përjashtuan, sepse kështu vendosi partia.

Majlinda Bregu ka folur për nismat e ndërmara përgjatë mandatit të saj të parë si Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, ku ndër më të rëndësishmet është nisma #folsinshpi, që hyri në fuqi në 1 korrik 2021, si regjim me tarifat zero të roaming mes vendeve të rajonit, që ka lehtësuar ndjeshëm jetën e qytetarëve, bizneseve dhe sigurisht të të rinjvë në rajon.

A do t’i rikthehet politikës në Shqipëri, Majlinda Bregu, pasi të mbarojë dhe mandatin e saj të dytë?! Përgjigjia ka qenë se ka ende shumë punë për të bërë dhe se çdo punë e saj vazhdon të jetë e lidhur me politikë, tashmë jo vetëm në Shqipëri./TCH

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Berisha plas “bombën”/ Vrasja në ish-Bllok zbuloi se Lulzim Basha është pronar bastesh

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi se vrasja në ish-Bllok zbuloi se Lulzim Basha është pronar bastesh.

Nga studioja e ‘Quo Vadis’, Berisha denoncoi sërish se 80 për qind e kompanisë së basteve në Qipro është në emër të bashkëshortes së Lulzim Bashës, 15 për qind të kunatit, 5 për qind të vajzës që punon aty.Unë nuk kam patur asnjë dijeni për bastet, ndodhi vrasja në Bllok, nuk e dija se kush e kishte kompaninë e basteve. Njerëz shumë të besuar më thanë se përfaqësuesi i Lulzim Bashës shkoi kërkoi ndihmën e tyre për të zhbllokuar bastet sepsei i bllokoi Edi Rama. Këtij përfaqësuesi i thanë që nuk të ndihmojmë dot, por mund të ndihmojë Baton Stanishiqi. Ai i thotë sigurisht. Erdhi në Tiranë dhe Rama i tha që ajo kompani, 80 për qind në Qipro është në emër të bashkëshortes së Lulzim Bashës, 15 për qind të kunatit, 5 për qind të vajzës që punon aty, unë këto nuk i kam ditur.”-tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Një mediokër i lidhur me bandat dhe Qeverinë”/ Hoxha: Basha vazhdon të digjet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-nënkryetari i FRPD, Lisandër Hoxha e ka cilësuar Lulzim Bashën si një “qiri I fëlliqur”, që vazhdon të digjet.

Në një postim në rrjetet sociale, ai shkruan se Basha është një mediokër i lidhur me bandat dhe Qeverinë.

Më tej ai thekson se sot kemi të gjithë demokratët kundër Edi Ramës dhe një grup Basha që pretendon pronësinë mbi objektet dhe materialet e PD.

Luli është një njeri medioker, që bën gjithçka për të mos u fikur si qiri i fëlliqur, por vazhdon të digjet me çdo mjet e mënyrë.

Dje zgjodhi të shkonte pranë Shtabit të Komisionit të Rithemelimit për të bërë një takim me 20 gra. E zgjodhi këtë vend, jo se nuk kishte ambient tjetër në Tiranë, por sepse vetëm përmes konfliktit ai ekziston në politikë. Dhe siç kuptohet është e natyrshme që të pritet me protesta dhe reagime nga demokratët.

Ajo që kërkon Luli është mbushja e retorikës politike duke hyrë si pykë mes demokratëve dhe Ramës. Ai ka zgjedhur këtë format për të qënë në qendër të vëmendjes, duke qënë se është inekzistent, si faktor pa ndikim në njerëz. Pra, në javët në vazhdim do të jetë kudo si tabelë qitje për vezë, të shara dhe konflikt vetëm për të patur lajme rreth tij. Këtë e bën vetëm për të mbijetuar pas defaktorizimit që i bënë demokratët këto 4 muaj.

Nga ana tjetër, çdo vezë mbi Lulin është një konçension me shumë nga qeveria për të, e cila po investon para dhe burime njerëzore që të pasqyrohet në media një opozitë e përçarë.

Kjo është strategjia e regjimit Rama-Basha, e cila kërkon vetëm të luajë me emocionet e njerëzve dhe me realitetin e ri politik të krijuar me 11 Dhjetor 2021.

Sot kemi të gjithë demokratët kundër Edi Ramës dhe një grup Basha që pretendon pronësinë mbi objektet dhe materialet e PD.

Në të vërtetë, kur thonë se ne kemi institucionet e PD më vjen të qesh, sepse po të përkthehen në numra janë rreth 300 njerëz total.

Psh. kur thotë kemi grupin parlamentar, dmth kanë rreth 38 veta. Kur thotë kemi Kolegjin e Kryetarëve, dmth kanë rreth 65 veta dhe kur thotë se kemi Këshillin Kombëtar, dmth që kanë rreth 220 persona, sepse të tjerët janë me Sali Berishen. Pra, një total 300-320 personash pretendojnë se janë Patricet apo kalasa sunduese e PD.LEXO EDHE:  Thirrje Lulzim Bashës dhe demokratëve të Dibrës

LEXO EDHE:  Basha në panik/ Zbulohet sms-ja për strukturat

Kjo minorancë nuk meriton gjithë vëmendjen tonë.

Kjo minorancë, e cila përfaqësohet me Bashën dhe shoqërohet në takime nga njerëz të dënuar për trafik ndërkombëtar droge, është dëshmia që Luli bën të kunderten e asaj që deklaron.

Këto ngjarje kanë pasqyruar të mundurin Basha në formën e tij reale dhe pa filtra. Një medioker i lidhur me bandat dhe Qeverinë, të cilët duan të shesin vendin dhe të ardhmen e Shqipërisë për interesa personale financiare.

Përballë këtyre sfidave është jetike që grupi i rithemelimit të gjejë strategjinë e duhur për mobilizim dhe rezistencë kombëtare ndaj stabilokracisë.

Luli është vetëm samari i mushkës së krimit dhe korrupsionit.

Beteja jonë është me njerëzit dhe për njerezit, të cilët janë sot të çoroditur nga larmia e lajmeve dhe diskursi politik i orientuar nga konflikti.

Ne jemi duke u organizuar në terren dhe kjo nuk mjafton për të qënë në lartësinë e nevojes që vendi ka sot.

Ne duhet të jemi pranë të gjitha grupeve të interesit, të cilat kanë mbetur pa përfaqësim dhe pa ofertë politike sot.

Ne duhet të paraqesim modelin e ri politik një orë e më parë para shqiptarëve, të cilet akoma kanë kureshtjen se si do të konfigurohet politika nesër. Ata presin tashmë prej nesh të jemi opozita e vendit, pavarësisht sa mandate kemi në Parlament. Ata presin prej nesh zgjidhjen e problemeve te tyre dhe e kuptojne mire se perballe nesh kemi marreveshjen e 17 Majit 2017.

Luli eshte qartesisht Ministri per Opoziten ne Kabinetin Rama dhe meriton te trajtohet si i tille. Beteja jone eshte per demokratet dhe shqiptaret, me te cilet do te permbysim kete regjim.

Ky eshte mendimi im rreth akualitetit dhe rruges qe duhet te zgjedhim.”-shkruan Lisandër Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE