Connect with Us

Nga Anila Hoxha/ Një përgjigje ndaj Blerina Bombajt dhe kujtdo që nuk di çfarë është një gazetar

Aktualitet

Nga Anila Hoxha/ Një përgjigje ndaj Blerina Bombajt dhe kujtdo që nuk di çfarë është një gazetar

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gazetarja Anila Hoxha i është përgjigjur dietologes, Blerina Bombaj, e cila në një postim në rrjetet sociale ka dalë në krah të policit që shtyu drejt greminës gazetaren në Dajt.

Bombaj shkruan se ekzagjërimi në rrjetet sociale, i kushtoi vendin e punës një familjari, ndërkohë gazetarja Anila Hoxha i është përgjigjur përmes një postimi në rrjete sociale.

Fjala e plotë e Anila Hoxhës

Nje pergjigje ndaj Blerina Bombajt dhe kujtdo qe nuk di cfare eshte nje gazetar, cili eshte misioni i tij dhe cfare ben dhe nuk duhet te beje nje polic qe eshte i te gjitheve dhe per te gjithe.

Po Blerina Bombaj edhe une jam me efektivin e policise . Po e dashur ai duhet ta flake nje gazetar , ta qelloje, ta shtyje , ta pershtyje, te beje cte doje me te, REKOMANDOHET SIDOMOS te mbaje veshur edhe uniformen.

Keshtu si shtyu operatorin Endrit Aga dhe gazetaren , apo sic ate dite hipen ne nje furgon, kolegun Ermal Vija dhe i shqepen bluzen dhe e goditen me shuplaka . Si ky polic dhe pese te tjere ne pyll e dashur Blerina, duhet te veprojne policet  me kedo. Jam dakord. Me keq duhet te vepronte ndaj meje dhe Endrit Ages ate dite.  Por shuplakat dhe shtyrjet rekomandohen vetem per terren malor dhe si reagim rrethanor. Here tjeter Blerina, policet duhet te reagojne me bindshem. Jo para kamerave, por fshehtas, sic vepruan te shtunen me Ermal Vijen, po ashtu gazetar , nese munden jo me me shtyrje se nuk eshte efektive. Por ata mund tna qellojne me kepuce, shkop gome, madje jo vetem gazetaret, keta trazues e hundefutes ngado, por edhe me nje qytetar, edhe me ty, edhe me mua kur sjam gazetare, edhe me cdokend tjeter.

Rekomandohet qe mbi te gjitha qe mbas kesaj, gazetari te denigrohet sepse kur gazetari shtyhet ne gremine dhe e shpeton ZOTI, ai duhet te cohet dhe nuk duhet ta pyese sic bera une ” cfare je ti polic je ti ?” , as nuk duhet ta shaje dicka spontane qe kushdo ne cdo rrethane do ta bente, por duhet te thote ” faleminderit, faleminderit , faleminderit qe me shtyve, faleminderit qe e bere detyren me kaq pasion”. Polici duhet te beje cte doje ai.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i avokatit/ Anila Hoxha zbardh detajet e reja

Po Blerina ,  meqenese ti nuk lexon, meqenese ti nuk shikon faktet, e dashur Blerina. Po te informoj une , shiriti ishte 20 minuta larg vendngjarjes. Vendngjarja e dashur Blerina , ishte saktesisht shume larg atij shiritit qe ti sduhet ta kesh pare dhe qe nese ecje me shpejtesi neper pyll e rrepira gjendet shume shume larg ,  prej asaj qe ti e ke pare me sekuence dhe ku shtyhen gazetaret.

E dashur Blerina, aq me teper nuk pati konflikt, as po kundershtonim policet dhe as po debatonim me ta.

Edhe une jam me ty dhe madje madje them qe here tjeter cdo gazetar, perpara se te raportoje, te informoje, te guxoje , te hulumtoje,  dhe permbi te gjitha te beje detyren ne sherbim te publikut, te hidhet perdite ne rrepire.

Po Blerina, jam me ty dhe jam shume dakord, me mire te kisha thyer qafen aty , bashke me operatorin e A2 CNN.

Dhe qe ti te jesh akoma me e qete, per keta gazetare qe ishin jashte shiritit, por duhet te ishin akoma me ne brendesi qe te te tregonin ty dhe publikut se policia sdinte te administronte vendngjarjen, se policia gjeti hashash maleve dhe nuk tregoi dhe shume te verteta Blerina qe duhet ti shikosh dhe qe prekin direkt jeten e secilit.

Jo Blerina , nuk ja kam hequr une buken policit, qe te qetesohesh , une as qe e kam kallzuar , madje madje kam telefonuar drejtuesin e Policise me porosine ” mos e hiq ate polic nga puna “.

E di pse, sepse  jam edhe une me ty, po gazetaret duhen vrare. Sduhet te egzistojne. Une e para duhem vrare.

Po pse me shtyrje e dashur Blerina. Me mire me gure, kam pare e lexuar se ndodh ne mesjete kjo gje.

Nderkohe shendet te uroj!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

ILD propozon shkarkimin e prokurores Belina Zeneli

Publikuar

-

Nga

Inspektoriati i Lartë i Drejtësisë ka propozuar shkarkimin nga detyra të prokurores Belina Zeneli.

Inspektorët e ILD kanë paraqitur sot para Këshillit të Lartë të Prokurorisë parashtresat dhe konkluzionet për procedimin disiplinor ndaj magjistrates.

Në një njoftim për mediat, Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka përfunduar hetimin disiplinor, të nisur bazuar në ankesën e depozituar nga Prokurori i Përgjithshëm, duke ngritur pretendime për zvarritje të pajustifikuara të veprimeve procedurale për tre magjistratë, XH.M., B.Z. dhe R.K. me detyrë prokurorë në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Dibër. Nga hetimi disiplinor i kryer nga inspektorë të ILD, për prokurorët XH.M. dhe R.K., provat ishin të pamjaftueshme për të provuar kryerjen e shkeljes disiplinore, ndërsa hetimi ka vijuar për prokuroren B.Z.

Nga hetimi disiplinor i kryer nga Inspektori i Lartë i Drejtësisë, në analizë të punës së kësaj magjistrateje në periudhën 2013-2021, provohet se:

-Nga ana e prokurores B.Z. janë ndërmarrë veprime dhe mosveprime, që përbëjnë mospërmbushje të pajustifikuar dhe të përsëritur të funksioneve gjatë hetimit, duke sjellë zvarritje të pajustifikuara të akteve procedurale, të cilat janë të detyrueshme për zbatim nga ana e magjistratëve.

-Si pasojë e veprimeve e mosveprimeve të magjistrates, nuk i janë dhënë zgjidhje ligjore 33 procedimeve penale, si dhe nuk është kryer asnjë veprim verifikimi në lidhje me 300 kallëzime.

LEXO EDHE:  Institucionet pa përgjigje për refugjatët e mundshëm

LEXO EDHE:  Institucionet pa përgjigje për refugjatët e mundshëm-Magjistratja ka zvarritur hetimet paraprake duke mos i kryer veprimet hetimore në kohë dhe në dinamikë për periudha të gjata kohore të gjata, tej afateve procedurale dhe pa pasur arsye ligjore.

-Magjistratja ka kryer të njëjtën shkelje, gjatë periudhës kohore 2013 – 2021, duke bërë që shkelja të jetë vazhduese.

-Shkeljet proceduriale të kryera nga magjistratja, provohen të jenë kryer me dashje direkte. Kjo bazuar në formimin dhe eksperiencën e gjatë si prokurore, si dhe për faktin se për këto lloj shkeljesh, ndaj saj në vitin 2014 është dhënë masa disiplinore “Vërejtje me paralajmërim për shkarkim nga detyra”.

-Veprimet e magjistrates B.Z. kanë sjellë pasoja në dhënien e drejtësisë dhe kanë cënuar imazhin e organit të akuzës duke ulur besimin e publikut tek drejtësia.

Veprimet dhe mosveprimet e magjistrates B.Z. përbëjnë shkelje shumë të rëndë disiplinore, që diskrediton pozitën dhe figurën e prokurorit gjatë ushtrimit të detyrës dhe Inspektori i Lartë i Drejtësisë i propozon Këshillit të Lartë të Prokurorisë masën disiplinore “Shkarkim nga detyra”, parashikuar nga neni 105, pika 1, shkronja “dh” dhe neni 111, pika 2 të ligjit nr. 96/2016 “Për statusin e gjyqtarëve dhe të prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, i ndryshuar, si dhe neni 148/d, pika 2, shkronja “a” e Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vrasjet e bujshme drejt zbardhjes/ Gledis Nano bën paralajmërimin e fortë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano ka paralajmëruar zbardhjen e vrasjeve të bujshme që kanë tronditur vendin.

Në një deklaratë për mediat, Nano tha se po kryhen hetime të cilat do të bëhen të ditura, kur të ketë rezultate.

I pyetur nga gazetarët në lidhje me vrasjet e bujshme të mbetura pa autor, Nano tha se “Çështjet janë në hetim. Do të ketë rezultate. Jemi duke zhvilluar hetime të rëndësishme.

Ajo që dua të garantoj është që policia është e angazhuar për hetime cilësore me qëllim vënien para përgjegjësisë të të gjithë autorëve të ngjarjeve kriminale”.Nano u pyet nga gazetarët për sjelljet jo të mira të efektivëve të policisë ndaj qytetarëve. Ai tha se ndaj çdo individi të tillë do të merren masa.

“Që prej marrjes së detyrës jam shprehur qartë për një qasje tjetër në raport me qytetarët. Jam i vendosur që për çdo sjellë të pahijshme të merren masat ndaj efektivëve. Unë jam për një polici profesionale dhe me aftësi kundër kriminalitetit. Dua të sqaroj shumë shkurt se jemi duke zhvilluar hetime të rëndësishme për të cilat do kemi rezultatet në kohën kur duhet të jepen këto rezultate. Policia është e angazhuar për çuarjen deri në fund të këtyre hetimeve.

Lëvizjet në Policinë e Shtetit kanë disa arsye kur kryhen. Për këtë merret mendim dhe analizohen të gjitha të dhënat. Policia e Shtetit vepron bazuar në kompetencën dhe bazuar në objektin e punës që ka. Detyra jonë është të kapim të gjithë personat që mbajnë armë pa leje. Vendime të tjera nuk i takojnë policisë”, u shpreh Nano./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

E rëndë në Tiranë/ 21 vjeçarja vetëhidhet nga kati i katërt

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në Tiranë. Dyshohet se një 21 vjeçare është vetëhedhur nga kati i katërt i banesës.

Si pasojë e dëmtimeve është paraqitur në gjendje të rëndë shëndetësore në spitalin e Traumës. Ndërkohë po punohet për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.Më datë 19.01.2022, në mbrëmje, është paraqitur në gjendje të rëndë shëndetësore në spitalin e Traumës, shtetasja S. A., 21 vjeçe, e cila dyshohet se është vetëhedhur nga kati i katërt i banesës. Po punohet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes”, njofton policia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE