Connect with Us

“Krimi i organizuar po bëhet biznes i ligjshëm”/ Artan Hoxha tregon skemën mafioze

Kronika

“Krimi i organizuar po bëhet biznes i ligjshëm”/ Artan Hoxha tregon skemën mafioze

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka dhënë detaje të frikshme sot, për skemën sesi funksionon krimi i organizuar në Shqipëri dhe sesi po pastrojnë paratë.

Nga studio e Abcnews, Artan Hoxha tha se grupet kriminale japin para me fajde bizneseve në vështirësi. Dhe kur këto biznese nuk mund të kthejnë paratë, ata iu marrin aksione.

Pra, sipas Artan Hoxhës, bëhen aksionerë të bizneseve në vështirësi dhe kështu pastrojnë paratë e krimit.

Ka sekserë që shkojnë tek bizneset në vështirësi. U thonë shko e merr para tek një bandë dhe u ofrojnë dy garanci. Së pari, i thonë që ske nevojë për letra siç veprohet me kreditë në banka dhe e dyta i ofrojnë mbrojtje nga grupet kriminale.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Detajet/Klement Balili ka dhënë intervistë para dorëzimit

Personat që bien pre, janë njerëz të dëshpëruar.

Ndërsa bandat sigurohen që kanë me çfarë të paguajnë. Sigurohen që kanë pasuri, që paratë e dhëna t’ua marrin 3-fish.

Ka raste që bëhen dhe aksionerë. Pastrojnë para duke u bërë pjesë e bizneseve të ligjshme që kanë vështirësi financiare.  

Krimi i organizuar sot po bëhet biznes i ligjshëm në Shqipëri”-tha Artan Hoxha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Zjarr në një banesë në Korçë/ Humb jetën një person, zbardhet identiteti

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Një banesë në Korçë në afërsi të Shkollës së Muzikës është përfshirë nga flakët.

Sipasojë e flakëve raportohet se ka humbur jetën një person.Viktimë ka mbetur shtetasi E. Ramollari, 67 vjeç, që dyshohet se ka vdekur nga asfiksia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ishte në gjendje të dehur/ Vetëplagoset me thikë një person në Elbasan

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Një 63 vjeçar nga Elbasani, është paraqitur për ndihmë mjekësore në urgjencën e spitalit Elbasan pasditen e sotme.

Sipas informacionit të policisë, ky shtetas, dyshohet se në gjendje të dehur, ka dëmtuar veten me thikë.“Më datë 27.01.2022, rreth orës 15:50, ka shkuar për ndihmë mjekësore në urgjencën e spitalit Elbasan, shtetasi R. Ç., 63 vjeç, banues në lagjen “11 Nëntori”, Elbasan, i cili dyshohet se në gjendje të dehur, ka dëmtuar veten, me mjet të mprehtë (thikë). 

Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Analiza vjetore e policisë Tiranë/ Mbi 2400 të arrestuar në vitin 2021, ja sa janë proceduar penalisht

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Policisë së Tiranës Lorenc Panganika ka bërë analizën vjetore të situatës kriminale për vitin 2021.

Në një deklaratë për mediat, ai tha se janë arrestuar 2428 persona.

Në total janë evidentuar 12 mijë e 419 vepra penale, ndërsa janë proceduar penalisht 12 mijë e 158 autorë të dyshuar.“Situata e kriminalitetit paraqitet: Janë evidentuar në total 12 mijë e 419 vepra penale. Janë proceduar penalisht 12 mijë e 158 autorë të dyshuar, janë arrestuar 2428 në flagrancë, janë të ndaluar 514 persona, janë proceduar në gjendje të lirë 8359 persona. Në raport me  vitin 2020 janë evidentuar  1366 vepra penale. 

Oporacione policore janë zhvilluar 176, prej të cilave 52 operacione policore në fushën e narkotikëve , 22 operacione në fushën e grabitjeve , 1 operacion në fushën kompjuterike, 30 operacione në krimin financiare, 9 operacione në fushën e krimit  dhe korrupsionit, 7 operacione në pastrimin e parave,  6 operacione  në fushën e pronës, dhe  48 persona në komisariatet e policisë.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE