Connect with Us

Zbuloni arsyet pse humbisni shpesh herë produktivitetin në punë

Kuriozitete

Zbuloni arsyet pse humbisni shpesh herë produktivitetin në punë

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mjafton vetëm një shpërqëndrim dhe ju e e humbisni fokusin kryesor, punën.

Së fundmi është kryer një studim në Universitetin e California-s, dhe u arrit në përfundim se punonjësit që shpërqëndroheshin nga telefonata apo email-e, donin të paktën 23 minuta për t’ju rikthyer detyrave të tyre dhe kjo shoqërohej me stres dhe frustrim.

Të gjithëve mund të na ndodhë dhe në fakt ka disa arsye pse na ndodh kjo.

  1. Vazhdimisht kontrollon telefonin tënd personal ndërkohë që ke punë që të presin

Mjafton ta hapësh Instagramin për 1 sekondë dhe do të mbetesh atje për 5, 10, 15 minuta. Kohë e humbur kot!

  1. Merresh me gjëra të tjera që do të të shpenzojnë vetë “1 moment”

Në një çast je duke u marrë me një punë, momentin tjetër e gjen veten duke kërkuar për rezervimin e lokalit për në mbrëmje, apo duke porositur online këpucët e reja. Kështu ti harron çfarë kishe për të bërë dhe si rrjedhojë produktiviteti bie. E mira është që gjatë kohës së punës merruni me detyrat që i përkasin punës dhe pasi t’i keni deleguar, shpenzojeni kohën që mbetet si të doni. Mos harxhoni energji në gjëra që s’do t’ju vlejnë.

LEXO EDHE:  “Ky është prioriteti im”/ Eni Koçi tregon arsyen që po e mban larg muzikës
  1. Në kompjuterin tënd, ka shumë faqe të hapura dhe nuk arrin dot të përqëndrohesh tek e duhura.

Kjo rrëmujë nënkupton shpërndarje të vëmendjes në shumë gjëra njëherësh. Organizohuni dhe merruni me prioritetet. Vetëm kështu do të jeni 100% të fokusuar në çfarë po bëni.

  1. Ti fillon të zgjidhësh probleme pa kuptuar nëse fillimisht të takon ty t’i zgjidhësh

 

Që do të thotë se shpenzon kohën dhe energjinë tënde në gjëra që ndoshta s’të takojnë. Mos kërkoni menjëherë për zgjidhje. Fillimisht pyesni veten nëse është pjesë e rolit tuaj dhe pastaj studioni mundësitë e tjera.

  1. Ti mendon se ke të drejtë

Kur s’pranon kritika dhe këmbëngul tek teoria jote përveçse s’do të mësosh versionin e saktë, do t’i heqësh vetesh shumë energji që mund t’i përdorje për të qenë produktivë në detyrat e tua./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Video-Njihuni me Baftjarin/ Gjelin “VIP” që këndon deri sa i bie të fikët

Publikuar

-

Nga

cna kuriozitete

Në Turqi ekziston një gjel që këndon aq gjatë derisa i bie të fikët.

Ai quhet Baftjar dhe ka marrë ftesa nga disa emisione televizive.

Kështu thotë fermeri turk, 28-vjeçari, Okan Gokbudak, i cili është pronari i gjelit pra i Baftjarit.

Ai thotë se ka marrë ftesa të shumta për të parë shpendin e tij nga të emisione njohura si “Heart Breakfast”, në Angli.

LEXO EDHE:  Pse rënia në peshë ju bën të dukeni 10 vite më të mëdhenj në moshë?

LEXO EDHE:  Stresi nga izolimi/ Ja disa mënyra si ta përballoni“Producentët e shfaqjes më kontaktuan në fund të prillit, dhe më thanë se duan ta përfshijnë gjelin tim Baftjar në shfaqje. Kjo është diçka e mrekullueshme dhe për këtë gjë na ftuan në Angli”, shprehet Gokbudak.

Madje pronari i gjelit është detyruar të anulojë turnet në shumë vende të botës, për të masave anti-covid./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Në nder të zotit antik romar/ Ky është kuptimi i muajit janar

Publikuar

-

Nga

Çdo vit kalendarik nis me muajin janar dhe kjo është një simbolikë që e dinë të gjithë.

Por pse muaji i parë i vitit e ka marrë emrin janar? Ai është emëruar në nder të një zoti antik romak.

Janari është emërtuar në nder të Janus apo Januaris, që nga romakët e lashtë konsiderohej si mbrojtësi i dyerve dhe portave, që simbolizojnë fillimet dhe mbarimet.  Ndryshe nga zotërit e tjerë si Poseidoni, Venusi apo Apollo, Janus ishte më pak i njohuri ndër ta.Janus njihej si nisësi i jetës njerëzore, i transformimeve mes stadeve të jetës dhe i ndryshimeve nga njëra periudhë historike në tjetrën. Romakët e lashtë besonin se Janus ndikonte në jetët e tyre, në martesa, lindje dhe vdekje. Ai parashihte ngjarje sezonale si mbjelljet, korrjet, ndryshimet dhe vitin e ri. Referuar mitologjisë romake, Janus apo Januaris ka qenë prezent kur filloi bota, si zot i portave. Madje, ai konsiderohej se ishte roja i portës së Parajsës.

LEXO EDHE:  Frrok Çupi tregon arsyen/ Pse partitë e reja nuk morën mandate

LEXO EDHE:  Stresi nga izolimi/ Ja disa mënyra si ta përballoni

Duke qenë se ai konsiderohet lidhja mes të shkuarës dhe së ardhmes, mes asaj që ka ndodhur dhe asaj që do të ndodhë, Janus portretizohet me dy fytyra, ku njëra sheh para dhe tjetra pas./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nga monitorimi i stuhive tek specat djegës në hapësirë/ NASA ndan imazhet e eksperimenteve më të mira shkencore

Publikuar

-

Nga

cna kuriozitet

NASA ka shpërndarë foto të eksperimenteve më të mira shkencore në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) në vitin 2021.

Në një galeri online, agjencia hapësinore amerikane përfshiu imazhe nga ‘hetimet e reja’ në të cilat anëtarët e ekuipazhit të ISS punuan në 2021.

Këto përfshinin rritjen e perimeve në hapësirë, qelizat inxhinierike për kërkime në rritjen e muskujve dhe përdorimin e realitetit virtual (VR) për të mësuar se si njerëzit e perceptojnë kohën në gravitet të ulët.

Ftonjtë, marule dhe madje edhe lakra kineze, pak choi u korrën në ISS si pjesë e hulumtimit të bimëve duke përgatitur astronautët për misionet në hapësirë ​​të thellë.

Teknologjitë u testuan gjithashtu për misionet e ardhshme të Artemis në Hënë, të cilat do të zhvillohen në vitin 2025, sipas NASA-s. ISS, i operuar nga agjencitë hapësinore të SHBA-së, Kanadasë, Rusisë, Japonisë dhe Evropës, orbiton 250 milje (400 km) mbi Tokë.

Në 24 orë, stacioni hapësinor bën 16 orbita të planetit tonë, duke udhëtuar nëpër 16 lindje dhe perëndim të diellit.Stacioni hapësinor ka qenë i banuar vazhdimisht nga njerëzit për 21 vjet, duke mbështetur shumë zbulime shkencore.

Në një foto nga galeria e NASA-s , astronauti i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) Thomas Pesquet, i cili përfundoi qëndrimin e tij të dytë në ISS në 2021, mund të shihet duke punuar në një studim të quajtur ‘hetimi i muskujve kardinal’.

LEXO EDHE:  “Halabakë, kokëpalarë”/ Hajdari rendit arsyet pse dalin në protestë të rinjtë

LEXO EDHE:  22-vjeçarja u gjet e vrarë në tualet/ Flet bashkëshorti: Për një vit fitonim 17 mijë euro, zgjodhëm mënyrën më të lehtëKy studim teston nëse indet e tilla të inxhinieruara të kultivuara në hapësirë ​​mund të ofrojnë një model për studimin e humbjes së muskujve në gravitet të ulët, gjë që mund të ndihmojë në informimin e misioneve Artemis.

Në hapësirë, mungesa e gravitetit do të thotë që muskujt mezi duhet të punojnë dhe astronautët kanë një rutinë të fuqishme ushtrimesh për t’i ndaluar ata të humbasin sasi të mëdha të masës muskulore.

Një tjetër studim i ngjashëm përdor një model 3D të qelizave të veshkave të njohur si çip indi për të studiuar efektet e mikrogravitetit në formimin e mikrokristaleve në tubulat e veshkave.

“Rezultatet mund të mbështesin hartimin e trajtimeve më të mira për kushte të tilla si gurët në veshka dhe humbja e kockave për astronautët dhe osteoporoza për njerëzit në Tokë”, thotë NASA.

Astronautët e ISS po përdorin gjithashtu pikën e tyre unike të avantazhit mbi Tokë për monitorimin e stuhive dhe mjedisit.

Anëtarët e ekuipazhit fotografojnë Tokën duke përdorur kamera dixhitale për të regjistruar se si planeti po ndryshon me kalimin e kohës, nga ndryshimet e shkaktuara nga njerëzit si rritja urbane te ngjarjet natyrore si uraganet, përmbytjet dhe shpërthimet vullkanike./ A.E-CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: