Connect with Us

VIDEO/ Spektakël në Premier League, West Ham i shkakton humbjen e parë Liverpoolit

Premier Liga

VIDEO/ Spektakël në Premier League, West Ham i shkakton humbjen e parë Liverpoolit

Publikuar

-

/

Liverpooli pëson humbjen e parë sezonale në Premier League. Skuadra e Jurgen Klopp është mundur 3-2 në transfertën e vështirë ndaj West Ham. Ekipi i Moyes zhvilloi një ndeshje shumë të mirë duke merituar fitoren.

Ndeshja nisi në malore për “The Reds” që do të shënonin në portën e tyre me Alisson. Kundërpërgjigja do të vinte në fundin e pjesës së par me Alexandre Arnold.

Gjithsesi West Ham ishte më mirë në fraksionin e dytë duke shënuar dy gola me Fornals dhe Zouma. Origi provoi të rihapte sfidën disa minuta nga fundi, por rezultati nuk do të ndryshonte. West Ham me këtë fitore ngjitet në vendin e tretë me 23 pikë, ndërkohë që Liverpooli ka një pikë më pak.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Premier Liga

Ish-kapiteni i Sitit mahnitet nga Broja: Rrezik konstant, vuri në vështirësi dy nga më të mirët

Publikuar

-

Armando Broja vazhdon të jetë temë diskutimi në futbollin anglez dhe elozhet për sulmuesin shqiptar nuk kanë fund. Këtë herë, vlerësimet kanë ardhur nga një emër shumë i njohur i futbollit britanik e botëror, ish-mbrojtësi Mikah Riçards.

Ky i fundit, kapiteni më i ri në moshë në historinë e Mançester Sitit, pranoi se kishte mbetur i çuditur nga shpërthimi i Brojës dhe i mahnitur nga ajo që ky djalosh po shfaqte. Që para sfidës së Sauthempton ndaj Sitit, ai foli me elozhe në studion e “Sky Sports”.

“Ai ka cilësi. Kur e pashë për herë të parë, ai ishte në huazim nga Çelsi, por ka shënuar 5 gola deri tani. Nuk ka frikë, është i fortë, vrapon prapa shpinës së mbrojtësve, mund të mbajë topin dhe është vetëm në moshën 20 vjeçare. Më ka bërë shumë përshtypje, Shpesh, kur lojtarët e rinj shkojnë në huazim, sidomos në Premier Ligë, ata luajnë si zëvendësues dhe atij iu desh pak kohë. Por kur iu shfaq rasti, e mbërtheu atë me të dy duart. Më bën shumë përshtypje sa herë që e shoh atë duke luajtur”, tha Riçards.Pas sfidës, ish-mbrojtësi duartrokiti përsëri paraqitjen e sulmuesit shqiptar që krijoi vazhdimisht panik në prapavijën e kampionëve në fuqi.

“Ai është vetëm 20 vjeçar. Ai mban linjën i vetëm, ka lojën e kontrollit të topit, është një rrezik i vazhdueshëm duke vrapuar pas mbrojtësve, ka edhe aftësi në ajër gjithashtu. Ai po rritet edhe fizikisht. Po flasim për dy nga qendërmbrojtësit më të mirë në kampionat, Laport dhe DIas dhe ai i bëri të vuajnë, ka prezencë”, theksoi ish-mbrojtësi anglez.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Chelsea fiton derbin londinez, Conte pëson humbjen e parë tek Tottenham

Publikuar

-

Kishte 4 javë që nuk arrinte të fitonte në kampionat, por Chelsea reagon më së miri në derbin kundër Tottenhamit, duke rigjetur suksesin në Premier League.

Antonio Conte rikthehet në “Stamford Bridge”, aty ku ka festuar fitore të mëdha, por kësaj radhe detyrohet të largohet kokë-ulur, pasi janë vendasit ata që gëzojnë suksesin në derbin londinez.

Pjesa e parë nuk ofron emocione të mëdha, pasi të dyja skuadrat luajnë me shumë kujdes. Harry Kane shënon në minutat e fundit të pjesës së parë, por goli anulohet për një ndërhyrje të parregullt.

Ndeshja më e rëndësishme e kësaj jave në kampionatin anglez zhbllokohet nga një perlë e Ziyech. Sulmuesi  gjuan nga jashtë zone dhe topi merr një trajektore të çuditshme dhe përfundon në rrjetë.

Pak minuta më vonë është Thiago Silva, që shënon golin e dytë për Chelsean. Miqtë mundohen të reagojnë, por nuk rrezikojnë asnjëherë seriozisht portën e Kepa.Chelsea rikthehet tek suksesi pas 4 javësh, ndërsa Antonio Conte pëson humbjen e parë në kampionat në krye të pankinës së Tottenhamit, pikërisht nga ish-skuadra e tij.

Angli-Premier League / Java e 23-të

Chelsea-Tottenham 2-0

Ziyech 47’, Silva 55’

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

VIDEO/ Liverpool nuk fal në transfertë, ngushton diferencën me kreun

Publikuar

-

Liverpool ka përfituar nga hapi fals i Manchester City ditën e djeshme, për të ngushtuar diferencën me kreun e renditjes.

Skuadra e Klopp ka triumfuar në transfertë ndaj Crystal Palace, me rezultatin 1-3. Me këtë fitore, Liverpool mban vendin e dytë me 48 pikë, 9 pikë më pak se City kryesues, por me një ndeshje më shumë për të zhvilluar.Në ndeshje e tjera, Arsenal u ndal në barazim pa gola nga Burnley, ndërsa në barazim u mbyll edhe sfida mes Leicester dhe Brighton.

LEXO TE PLOTE