Connect with Us

Transformimi i jashtëzakonshëm, ja si ka ndryshuar “Santiago Bernabeu”

La Liga

Transformimi i jashtëzakonshëm, ja si ka ndryshuar “Santiago Bernabeu”

Publikuar

-

/

Real Madrid vazhdon projektin e saj më të dëshiruar: modernizimin e Santiago Bernabeu . Pas respektimit të reformës së parë, për të cilën u mbyll nga marsi 2020 deri në shtator 2021, klubi ndau një video të re në të cilën mund shihej e gjithë puna, e cila do të përfundojë plotësisht në dhjetor të 2022. Që kur njoftuan se do të fillonin të transformonin rrethimin mitik, janë bërë ndryshime të mëdha. Në imazhet e bëra nga kompjuteri, klubi tregon se si bari në fushë mund të “fshihet” pjesë-pjesë në një gropë të vendosur anash fushës

Çdo pllakë e fushës do të vendoset në një strukturë 30 metra të thellë, ku secila do të trajtohet në mënyrë speciale me sistem vaditjeje, rreze ultravjollcë, ndriçim LED dhe kamera kontrolli të temperaturës. Ata do të kenë gjithashtu sistem ventilimi dhe oksigjeni. Për sa kohë që panelet e terrenit ruhen dhe mbrohen nën zonën e lojës, do të ketë një fushë me bar artificial në sipërfaqe që do të shërbejë për të pritur ngjarje të shumta: nga një fushë me shumë sporte në një vend panairi dhe kongresi. Synimi i kësaj vepre gjigante nuk është vetëm të modernizojë një nga stadiumet më legjendar në botë, por edhe të mbledhë afër 150 milionë euro në vit dhe të shërbejë si një tjetër burim të ardhurash.

Në animacionin dixhital mund të shihni se si stadiumi i futbollit mund të shndërrohet në një vend pritës për të gjitha llojet e ngjarjeve. Për sa i përket sportit, fusha mund të ndahet në dy gjysma të ndara nga një perde dhe një tribunë në mes. Aty do të mund të bashkëjetojnë, për shembull, një fushë basketbolli në mënyrë që të luhet Final Four i Euroligës, me një fushë tenisi që do të presë një turne ATP. Me këtë projekt, në të cilin kanë marrë pjesë afro një mijë punëtorë, qyteti i Madridit do të bëhej një pikë e madhe takimi për një mori tifozësh, jo vetëm të futbollit por të sportit në përgjithësi. Vlerësohet se punimet do të përfundojnë rreth fundit të vitit 2022 dhe data e hapjes do të jetë 14 dhjetori, që përkon me 75-vjetorin e Santiago Bernabeut.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Zidane-PSG, zbulohet plani i milionerëve për në verë

Publikuar

-

Zinedine Zidane dhe PSG nuk janë thjesht miq dhe të njohur, por për pak kohë mund të jenë “çift”. Bashkimi mund të bëhet realitet në sezonin e ardhshëm. E ardhmja e francezit kalon nga pankina e Parisit.

Drejtuesit e klubit i kanë bërë ofertë dhe në dhomat e zhveshjes e konsiderojnë të kryer diçka të tillë. Kryesuesit e Ligue 1 kanë nevojë për një revolucion total në aspektin sportiv. Në Paris duan të ndërtojnë të ardhmen edhe pa Mbappenë në ekip, për t’u shndërruar në një skuadër normale për sa iu përket shpenzimeve në aspektin ekonomik.Dhe për të vendosur rregull në dhomat e zhveshjes duhet një dorë që menaxhon mirë kampionët. Zizu e ka bërë diçka të tillë me Realin e Madridit. Maurizio Pochetino me shumë mundësi do të shkojë te Manchester United.

Këta të fundit kanë kërkuar informacione për argjentinasin dhe janë gati që ta afrojnë për të mbajtur edhe Cristiano Ronadon. Por e ardhmja e Pochetinos nuk ka aspak rëndësi për bosët e Katarit. Ata thjesht duan që Zidane të marrë drejtimin e skuadrës dhe janë të bindur që francezi është figura më e rëndësishme për të shmangur dramën për largimin e Mbappe.

LEXO TE PLOTE

La Liga

21 trofe në karrierë, Ancelotti italiani i parë që fiton Superkupën e Spanjës

Publikuar

-

Disa thoshin se karriera e tij kishte marrë fund, por Carlo Ancelotti nuk ka ndërmend që të largohet nga profesioni i tij. Ish-trajneri i Milanit është riulur në stolin e Realit të Madridit dhe e ka ngjitur skuadrën në krye të renditjes së LaLigas, madje ka fituar sërish trofe me skuadrën madrilene.

Falë fitores 2-0 përballë Athletic Club Bilbao në Superkupën e Spanjës, Ancelotti ka arritur të marrë trofeun e 21-të në karrierë, të pestin me Realin e Madridit, duke u bërë tekniku i parë italian që fiton Superkupën e Spanjës.Ancelotti nuk fitonte një trofe që nga gushti i vitit 2017, kur arriti të fitojë Superkupën e Gjermanisë me Bayernin e Mynihut.

LEXO TE PLOTE

La Liga

VIDEO/ Real Madridi fiton Superkupën e Spanjës, mposht pastër Athletic Bilbaon

Publikuar

-

Real Madridi është fituesi i Superkupës së Spanjës, pasi ka arritur të mposhtë në finale Athletic Bilbaon me rezultatin e pastër 0-2.

Ndeshja e cila u zhvillua në qytetin e Riyad, në Arabinë Suadite ishte emocionuese sidomos në 10 minutat e fundit kur gjithçka mund të ndryshonte edhe pse Reali ishte dominues gjatë gjithë ndeshjes.

“Galaktikët” arritën të zhbllokonin rezultatin në minutën e 38 me mesfushorin kroat, Luka Modric pas një asistimi të Rodrygo.

Me avantazhin minimal të skuadrës së Ancelottit do të mbylleshin 45 minutat e para. Pjesa e dytë nis sërish me një Real Madrid me dominues edhe pse Bilbao tenton të bëjë diçka më shumë.Një top i prekur me dorë branda zonës nga mbrojtësi i Bilbaos në minutën e 52 cilësohet si penallti pas rishikimit me VAR dhe kthehet në gol nga Karim Benzema.

Kur u mendua se Reali kishte gjithçka në kontroll në 10 minutat e fundit gjithçka mund të ndryshonte pasi Militao largon nga porta një top me dorë duke shkaktuar një penallti dhe larguar nga loja me karton të kuq.

Penalltinë e merr përsipër Garcia i cili gabon përballë Courtois duke humbur shansin artë për të rihapur finalen. Reali siguron kështu trofeun e parë të këtij sezoni. r.t/abcnews.al

LEXO TE PLOTE