Connect with Us

Sonte tifozët e futbollit me sy e veshë në Milano, luhet derbi i Madoninnës

Seria A

Sonte tifozët e futbollit me sy e veshë në Milano, luhet derbi i Madoninnës

Publikuar

-

/

Mbrëmjen e sotme, “La Scala” e futbollit do të ndezë projektorët për të pritur shfaqjen më të rëndësishme të saj. Milan-Inter, përveç shkëlqimit të saj të zakonshëm do të ketë të shtuar këtë herë edhe protagonizmin e “Ibrakadabras” dhe “Mjellmës së Sarajevës”. Ibra-Xheko, këtë herë është më e veçantë se ajo e sezonit të shkuar mes suedezit dhe Lukakut, mbi të gjitha për moshën dhe eksperiencën e bomberave që pritet të përcaktojë fatet e ndeshjes.

IBRA – Në trupën kuqezi, çdo gjë, përsëri dhe si kudo ku ka qenë, rrotullohet rreth Zlatan Ibrahimoviçit. Sapo ka mbushur 40 vjeç, por duket se nuk ka ndërmend të ndalet dhe e ka vendosur Interin si objektivin e radhës për t’i bërë dëm, ashtu si në derbin e kaluar kur me një dopietë ishte vendimtar përballë skuadrës së atëhershme të Kontes. Ibra, ndryshe nga homologu i tij, e di mirë si luhet derbi i Madoninës sepse ka realizuar 8 gola në 8 ndeshjet e tij ndaj zikaltërve. Pavarësisht se suedezi ka shënuar vetëm 3 deri më tani në kampionat, lënia pushim në ndeshjen ndaj Portos, ka bërë që të rikuperojë energjitë dhe të ruajë përqendrimin maksimal për të qenë njeriu i derbit.

XHEKO – Interi është sulmi më i mirë i Serisë A dhe meritën kryesore për këtë e ka Edin Xheko, lider i padiskutueshëm në repartin e avancuar. Boshnjaku me 7 golat e tij ka larguar fantazmën e Lukakut dhe tashmë do të kërkojë ta zhdukë komplet në derbi, aty ku belgu ka qenë decisiv. 35-vjeçari është i kudondodhur në lojën e zikaltërve, nga faza krijuese deri në rolin e “pykës”, jo vetëm duke shënuar, por edhe duke ndihmuar shokët e tij të skuadrës të avancojnë. Xheko ka provuar shokë të ndryshëm reparti edhe pse e ka vitin e tij të parë me Interin ka treguar që nuk e ka të vështirë të ambientohet duke nxjerrë më të mirën nga të gjithë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Me armë dhe lëndë narkotike, arrestohet sulmuesi i Sassuolo në Uruguai

Publikuar

-

Nicolas Schiappacasse, sulmuesi në pronësinë e Sassuolo, është arrestuar në Uruguai nga policia, pasi iu gjet në makinë një pistoletë dhe disa pilula me lëngë narkotike.

Sulmuesi i krahut të majtë, 23 vjeç, aktualisht është i huazuar te Penarol në vendlindjen e tij, por sikurse kuptohet gjërat nuk po shkojnë mirë për të.Tashmë është futur në telashe të mëdha. Schiappacasse është nën kontratë deri më 30 qershor 2023 dhe me siguri italianët do t’i bëjnë dalje që tani, në rast se do të ketë një dënim të tij.

Sassuolo e ka blerë sulmuesin në tetor të vitit 2020 nga Atletico Madrid B. Në Serie A ai ka luajtur edhe me skuadrën e Parma, i huazuar nga spanjollët në vitin 2019.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Mourinho nuk heq dorë, kërkon me çdo kusht Granit Xhakën te Roma

Publikuar

-

Pasi sfumoi tratativa në verë, tani Roma i vihet sërish pas Granit Xhakës edhe në merkaton e janarit.

Sipas asaj që raporton e përditshmja sportive italiane “La Gazzetta dello Sport”, mesfushori me origjinë shqiptare është një nga lojtarët kryesor që Murinjo e do me çdo kusht për të forcuar mesfushën e Romës.

Xhaka kushton 20 milionë euro, por më parë skuadra kryeqytetase duhet të shesë lojtarë që më pas të blejë dhe i sakrifikuari mund të jetë Diavara.Raporti me “topçinjtë” e Londrës mbeten perfekt sidomos pas marrëveshjes me lojtarin Maitland-Niles dhe ky raport i mirë mund të konkretizojë këtë operacion merkatoje.

Aktualisht me fanellën e Arsenalit në Premier Ligë në këtë sezon, Granit Xhaka numëron 10 paraqitje.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Buzëqesh Milani, Ibrahimovic gati për derbin me Interin

Publikuar

-

Zlatan Ibrahimoviç mund të jetë gati për derbin ndaj Interit.

Sulmuesi suedez pasi pësoi një dëmtim në “Tendinën e Akilit” në ndeshjen kundër Juventusit ku u zëvendësua në minutën e 28′, mund të jetë i gatshëm për Stefano Piolin për ndeshjen ndaj ish-skuadrës së tij, e cila mund të rezultojë vendimtare për fatin e titullit kampion për kuqezinjtë.Ibrahimoviç ka kryer stërvitje individuale dhe në “Milanello” ka optimizëm se 40-vjeçari do të jetë që nga minuta e parë ndaj zikaltërve të Simone Inzagit.

Ai iu nënshtrua terapive dhe kontrolleve të zakonshme nga stafi mjekësor, por pa hasur në asnjë shqetësim nga ana e këtij të fundit, duke bërë tifozët e Milanit të shpresojnë që lojtari i tyre kryesor të jetë i gatshëm ndaj “kushërinjve” të Interit.

LEXO TE PLOTE