Connect with Us

Ndeshje e çmendur në La Liga/ Atletico “flak” fitoren në shtësë

La Liga

Ndeshje e çmendur në La Liga/ Atletico “flak” fitoren në shtësë

Publikuar

-

/

Një sfidë e mbushur me emocione është zhvilluar në “Mestalla”, aty ku Valencia dhe Atletico Madrid kanë barazuar 3-3.

Skuadra e Simeones ka hedhur poshtë një trepikësh të artë, pasi në përfundim të kohës së rregullt kryesonte 3-1, por ka qënë Duro, ai që prish planet e madrilenëve dhe shënon 2 gola në minutat shtesë. Një ndeshje e çmendur, që nuk nxjerr asnjë fitues.

Luis Suarez ka shënuar golin e parë të sfidës në minutën e 35-të dhe me rezultatin 1-0 në favor të skuadrës së Simeones është mbyllur pjesa e parë.

Janë sërish lojtarët e Atleticos që shënojnë në pjesën e dytë, por Savic ngatërron portën dhe shënon autogol. Barazohet gjithçka 1-1 dhe tashmë madrilenët duhet të nisin sulmet nga e para, për të kërkuar fitoren e radhës në kampionat.

Gjithçka zgjidhet shumë shpejt, pasi Griezmann shënon golin e avantazhit në minutën e 58-të, ndërsa 4 minuta më pas Vrsaljko çon në 3-1 rezultatin. Kur dukej se Atletico po merrte një fitore të lehtë, Hugo Duro kthehet në heroin e Valencias, duke shënuar një dygolësh në shtesë. 3-3 përfundon në “Mestalla”.

Villarreali ka fituar 1-0 ndeshjen kundër Getafes, e vlefshme për javën e 13-të të kampionatit spanjoll. Një gol i Trigueros në minutën e 10-të të takimit i ka mjaftuar “nëndetëses” së verdhë, që të marrë një sukses me vlera.

Skuadra e teknikut Emery gjen fitoren në kampionat, që mungonte prej 4 javësh. Ndërsa Getafe mbyll tabelën e klasifikimit të LaLigas me vetëm 6 pikë të grumbulluara në 13 javë.

LaLiga-Java e 13-të / Rezultatet

Villarreal-Getafe 1-0

Trigueros 10’

Valencia-Atletico Madrid 3-3

Savic (aut) 50’, Duro 90+2’, 90+6’/Suarez 35’, Griezmann 58’, Vrsaljko 62’

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Zidane-PSG, zbulohet plani i milionerëve për në verë

Publikuar

-

Zinedine Zidane dhe PSG nuk janë thjesht miq dhe të njohur, por për pak kohë mund të jenë “çift”. Bashkimi mund të bëhet realitet në sezonin e ardhshëm. E ardhmja e francezit kalon nga pankina e Parisit.

Drejtuesit e klubit i kanë bërë ofertë dhe në dhomat e zhveshjes e konsiderojnë të kryer diçka të tillë. Kryesuesit e Ligue 1 kanë nevojë për një revolucion total në aspektin sportiv. Në Paris duan të ndërtojnë të ardhmen edhe pa Mbappenë në ekip, për t’u shndërruar në një skuadër normale për sa iu përket shpenzimeve në aspektin ekonomik.Dhe për të vendosur rregull në dhomat e zhveshjes duhet një dorë që menaxhon mirë kampionët. Zizu e ka bërë diçka të tillë me Realin e Madridit. Maurizio Pochetino me shumë mundësi do të shkojë te Manchester United.

Këta të fundit kanë kërkuar informacione për argjentinasin dhe janë gati që ta afrojnë për të mbajtur edhe Cristiano Ronadon. Por e ardhmja e Pochetinos nuk ka aspak rëndësi për bosët e Katarit. Ata thjesht duan që Zidane të marrë drejtimin e skuadrës dhe janë të bindur që francezi është figura më e rëndësishme për të shmangur dramën për largimin e Mbappe.

LEXO TE PLOTE

La Liga

21 trofe në karrierë, Ancelotti italiani i parë që fiton Superkupën e Spanjës

Publikuar

-

Disa thoshin se karriera e tij kishte marrë fund, por Carlo Ancelotti nuk ka ndërmend që të largohet nga profesioni i tij. Ish-trajneri i Milanit është riulur në stolin e Realit të Madridit dhe e ka ngjitur skuadrën në krye të renditjes së LaLigas, madje ka fituar sërish trofe me skuadrën madrilene.

Falë fitores 2-0 përballë Athletic Club Bilbao në Superkupën e Spanjës, Ancelotti ka arritur të marrë trofeun e 21-të në karrierë, të pestin me Realin e Madridit, duke u bërë tekniku i parë italian që fiton Superkupën e Spanjës.Ancelotti nuk fitonte një trofe që nga gushti i vitit 2017, kur arriti të fitojë Superkupën e Gjermanisë me Bayernin e Mynihut.

LEXO TE PLOTE

La Liga

VIDEO/ Real Madridi fiton Superkupën e Spanjës, mposht pastër Athletic Bilbaon

Publikuar

-

Real Madridi është fituesi i Superkupës së Spanjës, pasi ka arritur të mposhtë në finale Athletic Bilbaon me rezultatin e pastër 0-2.

Ndeshja e cila u zhvillua në qytetin e Riyad, në Arabinë Suadite ishte emocionuese sidomos në 10 minutat e fundit kur gjithçka mund të ndryshonte edhe pse Reali ishte dominues gjatë gjithë ndeshjes.

“Galaktikët” arritën të zhbllokonin rezultatin në minutën e 38 me mesfushorin kroat, Luka Modric pas një asistimi të Rodrygo.

Me avantazhin minimal të skuadrës së Ancelottit do të mbylleshin 45 minutat e para. Pjesa e dytë nis sërish me një Real Madrid me dominues edhe pse Bilbao tenton të bëjë diçka më shumë.Një top i prekur me dorë branda zonës nga mbrojtësi i Bilbaos në minutën e 52 cilësohet si penallti pas rishikimit me VAR dhe kthehet në gol nga Karim Benzema.

Kur u mendua se Reali kishte gjithçka në kontroll në 10 minutat e fundit gjithçka mund të ndryshonte pasi Militao largon nga porta një top me dorë duke shkaktuar një penallti dhe larguar nga loja me karton të kuq.

Penalltinë e merr përsipër Garcia i cili gabon përballë Courtois duke humbur shansin artë për të rihapur finalen. Reali siguron kështu trofeun e parë të këtij sezoni. r.t/abcnews.al

LEXO TE PLOTE