Connect with Us

“Shtet mafioz me ligje llastiku”/ Ish ministri i Ramës del me reagimin e fortë

Politikë

“Shtet mafioz me ligje llastiku”/ Ish ministri i Ramës del me reagimin e fortë

Publikuar

-

/

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjan, ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale, ku shprehet se sot shqiptarët prezumohen nga shteti i tyre minimalisht shkelës ligji dhe maksimalisht mafiozë.

Sipas tij, ligjet janë bërë aq llastik sa është e vështirë të këshillosh dikë ku ndahet e ligjshmja nga e paligjshmja.

“Ligjet në këtë vend janë shkruar për të bërë sa më vulnerabël të jetë e mundur njerëzit. Qeveria nga pak e çdo ditë, përgjatë pandemisë e lëshoi dorën fare, hartoi e miratoi ligje që i bëjnë njerëzit masivisht të dënueshëm.

Tashmë ka ardhur një pikë ku shqiptarët kudo që gjenden, në shtëpi, rrugë, dyqan, në mjedis argëtimi, plazh, në punë po e po, brenda e jashtë shtetit, në kufi po e po, përdorues autoveture apo celulari, kudo e në çdo gjë që bëjnë janë lehtësisht të dënueshëm.

Të dënueshëm administrativisht por edhe penalisht.!!

Ligjet janë bërë aq llastik sa është e vështirë të këshillosh dikë ku ndahet e ligjshmja nga e paligjshmja. Këtë kufi ndarës e ka ndërmend vetëm ai/ajo që e ka në dorë ta ndajë…

Në këtë mjedis qeveria, tashmë cilado qoftë, bën kërdinë. Shqiptari para policit është vulnerabël, sepse kufirin ndarës ndërmjet të ligjshmes dhe paligjshmes e vendos si të dojë polici. Prokurori e gjykatësi po e po. Ata e kanë dhe me formë të prerë…

Ligjërisht shqiptarët prezumohen nga shteti i tyre minimalisht shkelës ligji dhe maksimalisht mafiozë!!!

Nuk ka më prezumim të pafajsisë.

Para njësive ligjzbatuese prezumohemi fajtorë.

Shteti nuk provon më asgjë.

Njerëzit duhet të provojnë që skanë shkelur ligje ose nuk kanë faj!!!

Demokracia në këtë mjedis ka kry punë!

Në këtë mjedis njerëzia joshen më shumë nga maskarallëku sesa nga e drejta dhe liria e tjetrit. Të gjithë duan të bëhen policë, sepse sillen si policë. E kenë vënë re që i këkrojmë hesap njëri-tjetrit me pyetjen “pse flet”?!!

Qeveria, autorja e ligjeve të tilla, bëri edhe përpjekjen e fundit për të patur nën konntroll edhe drejtësinë. Kështu, së bashku me policinë e tejfryrë me kompetenca, drejtësia merr nën përgjegjësi ligjore shtetasit shqiptarë, të cilët duhet t’i japin llogari qeverisë për çfarë bëjnë gjatë ditës e natës.

24 orë në 7 ditë është kështu.

Pra qeveria jo vetëm nuk jep llogari, por kërkon llogari. Ia kërkon kujt ti teket e si ti teket. Me polic, prokurorë ose me të dy së bashku!!! Varet sa i madh është mllefi ndaj atij që përzgjidhet për t’u goditur. Gjykata e terrorizuar nga vettingu nuk është as e lirë e as e pavarur.

Opozita politike zyrtare, jo vetëm që e pranon këtë shtet, por kontribuon me ligje speciale shtesë që çimentojnë goditjen politike e selektive të qeverisë ndaj individëve. Opozita ndan të njëjtin vizion politik sundues si ata që sundojnë sot…

E gjithë lufta politike bëhet kush merr në dorë shtetin. Sepse ligjet janë të gatshme për t’ia futë kujt të duan!!!

Ligjet kriminalizojnë shoqërinë për hiçmosgjë!!

Quajeni vetë si të doni modelin e shtetit ku jetojmë, por shtet demokratik që bazohet mbi individin e lirë e me dinjitet njerëzor nuk është!

Ky shtet thellësisht politik duhet gremisur.

Duhen bërë nga e para të gjitha ligjet. Kushtetuta e para.

*****

P.S. E mira e do të mos presim raportin tjetër ndërkombëtar, as të bindet ndonjë ambasadë, por të plasim sytë e të shohim shtetin ku jetojmë. Është i dukshëm tashmë…“/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha refuzohet në masë nga demokratët/ Në tre postime, gati 1 mijë komente kundër

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Lulzim Basha është i pa dëshiruar në politikë. Kjo është dëshira e mijëra demokratëve, të cilët po deklarojnë çdo ditë e më shumë se nuk e duan më në krye të PD.

Nga pasditja e djeshme, ose e thënë ndryshe brenda 24 orëve të fundit, Lulzim Basha në faëen e tij në Facebook ka shpërndarë tre video; një deklaratë për media, një nga protesta që u mbajt dje dhe një postim duke shoqëruar gazetarët në ambientet e brendshme të selisë.

Ajo që bie në sy në këto pak postime, janë mijëra komente kundër Bashës, komente që i merr drejtpërdrejt në faqen e tij zyrtare, pa marrë në konsideratë ato kritika që bëhen në faqe të tjera.

CNA.al bëri një vëzhgim në profilin zyrtar të Bashës dhe në tre postimet e fundit janë rreth 1 mijë komente negative, që kërkojnë largimin e tij nga partia.

Të shumtë janë edhe ata që e akuzojnë si bashkëpunëtor të Ramës dhe falë kësaj vijon të qëndrojë ende në zyrë.

Akuzat ndaj Bashës shtohen edhe më tej, sa i takon dhunës që ushtroi ndaj demokratëve, duke i vënë në dukje se janë ata që deri më sot e kanë votbesuar dhe nuk duhet ti trajtonte në atë mënyrë.

LEXO EDHE:  “Po gjuajte shtëpinë me gur, del jashtë”/ Rama mesazh të koduar Xhafajt

LEXO EDHE:  Përplasjet Rama-Meta/ Topi: “Nuk i shkon burrave të shtetit…”

Të vendosur kundër tij, demokratët shprehin bindjen e tyre se do të vijojnë rezistencën e tyre kundër Bashës dhe Ramës, por edhe atyre pak personave që kanë ngelur akoma në selinë blu.Nën “shigjetën” e sulmeve, është përfshirë edhe kunati i Bashës, Erjon Isufi, që për demokratët është përfituesi i milionave falë mbështetjes së qeverisë.

I ndodhur në këto kushte, Basha vijon të ëndërrojë se ka mbështetjen më të madhe nga demokratët, se ai ka shumicën krah vetes.

E ata që Luli i quan mbështetës, janë një grup njerëzish, të cilët mundohen të mbushin numrin e komenteve në Facebook. Nga vëzhgimi i redaksisë, rezultoi se persona me adresa false, brenda një postimi bënin një numër të madh komentesh, për të krijuar idenë se Basha ka shumicën, ndonëse e vërteta ashtu edhe siç duket është ndryshe./E.K-CNA.al

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kam qenë gjithmonë i drejtpërdrejtë”/ Si mashtroi Basha për dhunën ndaj demokratëve

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha është kthyer në një “kloun” me çdo deklaratë që bën. Pasi dhunoi demokratët me gaz lotsjellës dhe shkop bejsbolli, Luli kërkoi ndihmën e Edi Ramës për të rrahur demokratët.

Policia, me urdhër nga lart, rrethoi godinën e selisë së PD dhe dhe nisi sulmet dhe dhunën ndaj çdo demokrati, ku disa prej tyre u plagosën dhe shkuan në spital për ndihmë mjekësore.

Duke e etiketuar veten si të ndershëm dhe të sinqertë, Luli fajëson policinë si shkaktare për dhunën, ndërsa thekson se nuk ka hedhur gaz lotsjellës por ishin bombulat e shuarjes së zjarrit.

Qasja ime ndaj politikës prej ditës së parë që është sinqeriteti, ndershmëria dmth të të shoh në sy dhe të them atë që mendoj. Unë kam qënë gjithmonë i drejtëpërdrejt, nuk jam tkurrur kurrë që të marr përgjegjësit edhe për ato që kam arritur. Kurrë nuk jam dhënë pas cirkut, pas zhurmës për të fshehur apo për t’i bërë bisht përgjegjësive”, ka thënë Basha disa kohë më parë në një intervistë televizive.

LEXO EDHE:  “Po gjuajte shtëpinë me gur, del jashtë”/ Rama mesazh të koduar Xhafajt

LEXO EDHE:  Qytetarët “masakrojnë” Ramën/ Pandeli Majko kryeministër?  

Por ajo që u pa nga protesta e djeshme dhe që është e faktuar me video dhe foto është se Basha ka urdhëruar kapuçzinjtë e tij që të hidhnin gaz ndaj demokratëve, gurë apo edhe ti godisnin me shkop bejsbolli. Edhe nuk ka si të ndodhë ndryshe, Basha me ndershmëri mashtron gjithmonë, dhe nuk zhgënjen asnjë herë./E.K-CNA.al 

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vazhdon zbori në PD/ Luli nxjerr Pampurin

Publikuar

-

Nga

Edhe ditën e sotme vijon zborri në oborrin e PD. Pas Gaz Bardhit, Grida Dumës, apo Ervin Salianjit, tashmë Luli ka nxjerrë Oriola Pampurin për ti dalë në krah.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Pampuri shkruan se dje ishte dita e fundit e Sali Berishës në politikë, ndonëse edhe vet e pranon që demokratët nuk e besojnë këtë gjë, por shpreson se mund të ketë ndonjë reflektim prej tyre.Dje ishte dita me e trishtë për çdo demokrat e demokrate qe punuan, kontribuan dhe votuan për 30 vite Partinë Demokratike. Ditë në të cilën pësuam zhgënjimin më të madh nga njeriu tek i cili besuam dhe votuam, i cili dje tregoi se nuk mendon aspak për PD, për mundin e demokratëve, por për intersa të tij është gati të shkatërrojë PD, të vendosë demokratët në sulm ndaj njëri-tjetrit, dhe të bëjë të gjithë partinë non-grata.

Jam e bindur që asnjë qytetar të ndershëm të këtij vendi nuk mund t’i përfaqësonin pamje të tilla si ato të djeshmet, të sulmit mbi selinë e PD, ndaj dje ishte dita e fundit e Sali Berishës në politikë. Edhe ju që sot ende nuk e keni kuptuar, jam e bindur që në një të nesërme koha do t’ju qartësojë gjithcka”, shkruan Pampuri./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE