Connect with Us

Shqiptarët, neglizhentë ndaj shëndetit të syve/ Specialisti Italian zbulon rreziqet e mungesës së kontrolleve

Aktualitet

Shqiptarët, neglizhentë ndaj shëndetit të syve/ Specialisti Italian zbulon rreziqet e mungesës së kontrolleve

Publikuar

-

/
cna lajme shendet

Në Shqipëri ndryshimi i cilësisë  së jetesës nuk ka ecur paralelisht me standardet ndaj kujdesit shëndetësor. Krahas problemeve të mëdha të sistemit shëndetësor, ekziston edhe një ndërgjegjësim i ulët shoqëror i parandalimit të sëmundjeve përmes kontrolleve rutinë dhe periodike të shëndetit, veçanërisht atij të syve. Diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare tepër të përhapura në shoqërinë tonë janë pragu i përkeqësimit të syve.

Një faktor ndikues në shëndetin e syve është përdorimi i celularëve , kompjuterave , tabletëve dhe lap topët që nuk po njeh moshë dhe afat kohe . Pandemia i ktheu shumë profesione dhe shërbime online dhe kjo  përkthehet më shumë orë para ekranit kompjuterik apo celularit,  fenomen i cili dëmton syrin në mënyrë intensive. Okulistët prej muajsh  i bien këmbanave të alarmit për rrezikun që I kanoset njerëzve nga ky ndryshim i stilit të punës dhe të jetesës në kurriz të normalitetit të funksionit të syve.

Optikometri Italian Luca Frioni me një eksperiencë pune në Romë prej 25 vitesh në biznesin e trashëguar familjar , gjendet në Shqipëri, ku ka hapur klinikën e kujdesit ndaj syrit,  në Paskuqan, me po të njëjtin mbiemër, Klinika okluistike italiane, Frioni.

Doctor pse pikërisht keni hapur në Pskuqanin klinikë të vizitave të syrit ?

Kam një arsye shumë të thjeshtë kryesore në përgjigjen time. Sepse periferitë janë gjithmonë të braktisura nga shteti dhe shoqëria, pra komuniteti këtu nuk  në përfiton shërbime. Në rastin konkret shëndetësia nuk është një system i konsoliduar  këtu në Paskuqan, dhe kujdesi ndaj shëndetit duket i një niveli të ulët. Aq më tepër kontrolli j syve më duket minimalist dhe aspak serioz.

Sipas jush çfarë nuk shkon në trajtimin e problemeve  okulistike këtu në Shqipëri

Nga ajo cfarë kam konstaktuar gjatë  vizitave dhe në qytete të tjera si dhe dëshmitë e pacientëve mendoj se, okulistikës shqiptare i mungon një protokoll rigoroz i vizitave të syrit  si  në tregues cilësorë ashtu edhe në ato sasiorë, pra afatit kohor të vizitës.

Për të qenë më konkret, habitem sesi nië vizitë sysh nga shumë  mjekë privatë zhvillohet për pak minuta dhe fillon e mbaron me shikimin nga afër dhe nga larg të shkronjave të alfabetit.  Kjo procedurë nuk ka lidhje me kontrollin e mirëfilltë dhe profesional të syve. Mos të harrojmë që një kontroll i saktë dhe i plotë i syve kërkon kohën e mjaftueshme dhe njohuri të integruara të historikut të sëmundjeve të pacientit si përshembull diabetit, sëmundjeve të zemrës, tronditjeve cerebrale, sëmundjes së veshkave etj

LEXO EDHE:  “I dashuruar me Ramën deri në ekstrem”/ Mediu: Vizita në Turqi butafori elektorale

Neglizhenca  ndaj  shëndetit te syve,  duket sikur është një mendësi e rrënjosur prej vitesh mes jush. Syri sikurse dhe organet e tjera ka nevojë për vizita periodike dhe të thelluara, pasi moskapja në kohë e sëmundjes,  i përkeqëson treguesit deri në verbëri të plotë. Teorikisht në  okulistikën italiane theksohet se ” Nga sytë kupton shëndetin e   pacientit.

Miopia përshembull është një patologji tipike e njerëzve këtu, që do të thotë difekt i shikimit dhe, shumica paraqiten për kontroll kur gjendja është rënduar. Sepse vizitën  tek mjeku shoqëria  e lidh domosdoshmërisht me faktin nëse ndiejnë dhimbje.

Fëmijët mbeten kategoria më e dëmtuar dhe më e pambrojtur nga komunikimi teknologjik. Prindërit duhet ti sjellin fëmijët për vizita dhe kur ata nuk kanë ankesa

Nga ana tjetër dhe mjekët specialist duhet të tregohen më vigjilentë në trajtimin e sëmundjeve të  pacientit pasi përshembull një diabetik duhet doemos të këshillohet të paraqitet për vizitë të syve.

Në klinikën Frioni krahas vizitës së shpejtë të syve me dy paketa me  kontrolle komplekse të syve  

Është thelbësor vizita e fondo del occhio pra thellësisë, fundit të syrit. Nga kjo procedurë ne arrijmë në diagnoza shumë të sakta dhe të detajuara të sëmundjes së syrit dhe më pas kurimit të tij. Me anë të këtij kontrolli të thelluar arrijmë të marrim të dhëna për qarkullimin e gjakut në zgavrën e syrit, procedure që na siguron të dhëna për gjendjen e vazave të gjakut. Ato mund te dëmtohen nga sëmundje si diabeti, dislipidemitë dhe pathologji të ndryshme të  trurit përfshirë dhe tumoret

Cilat janë disa nga risitë e punës në klinikën tuaj?

Në klinikën okulistike Frioni kemi pajisje dhe aparatura të një teknologjie të lartë diagnostifikimi, me të njëjtat standard dhe protokoll  vizitash, sikurse në klinikat okulistike në Itali. Ne operojmë me lente të një cilësie të lartë të prodhuara në Itali dhe me syze që montohen eskluzivisht atje. Lentet italiane kanë një garanci maksimale dhe një qartësi të jashtëzakonshme  të Polimerit.

Ato testohen nga një procedurë shumë komplekse veçanërisht nga vlerësimi i polimerit lëndë përbërëse e lentes,  para se ato  të dalin në shitje. Ndërkohë.montimi i syzeve parashikon një teknikë specifike pasi skeleti përbën kriter kyç në cilësinë e syzeve./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

‘Bandit i karamelizuar”/ Manjani ‘degjeneron’ Bashën: Me surratin tënd demokratët fshijnë …

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka reaguar për protestën e sotme ku kryetari i shkarkuar Lulzim Basha dhunoi demokratë me mercenarët e tij.

Më herët Basha doli dhe në media, ku tha se sot Berisha vulosi ditën e tij të fundit në politikë.

Me tone të forta Manjani e quan Bashën bandit I karamelizuar, palace  dhe hajvan që mendon se do të rrijë në politikë me mercenarë.

“Berisha 77 vjeç mund të jetë afër fundit të tij politik dhe s’është ndonjë çudi e panatyrshme. Por sigurisht jo për arsyet që thotë ky banditi i karamelizuar.

Ama një gjë është e qartë kristal, se me kët palaço bandit dhe me PD fallco të tij, jo shpresë që ska, por as bythen se fshin njeri me fletët e votimit ku mund t’i shfaqet surrati.

Ta provojë të dalë e të lypë vota, për më parë të gjejë vrimën e mizës!LEXO EDHE:  FOTOT/ Silva Gunbardhi publikon foton gjatë operacionit 

LEXO EDHE:  Ngjyra e syve zbulon sekretet e karakterit/ Ja çfarë thonë për ju

Ptu!

Palaco!

Ça kujton ky hajvan se do rrijë në politikë me mercenarë?!

Apo do e mbajë Ed Rama me vota e pare gjith jetën?!

Bah çfarë neverie!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Mbretëri e Bashkuar, nuk rekomandohet doza e katërt e vaksinës

Publikuar

-

Nga

Këshilltarët e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar kanë rekomanduar se nuk është e nevojshme dhënia e një doze të katërt të vaksinës kundër COVID-19 për banorët e shtëpive të të moshuarve dhe njerëzve mbi 80 vjeç. Ky rekomandim del pasi të dhënat tregojnë se një injeksion i tretë ofron mbrojtje të qëndrueshme kundër shtrimit në spital.

Për personat mbi 65 vjeç, mbrojtja nga shtrimi në spital mbetet në rreth 90 për qind tre muaj pas dozës së tretë, sipas të dhënave të përpiluara nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.

Si duhet të përdoren pilulat kundër koronavirusit?

Si rezultat, Komiteti i Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin të premten më 7 janar, këshilloi qeverinë se nuk kishte nevojë të ofronte një dozë të katërt për njerëzit e cenueshëm në këtë kohë.

Në vend të kësaj, qeveria duhet të fokusohet në dhënien e një doze të tretë për sa më shumë njerëz që të jetë e mundur për të rritur mbrojtjen kundër variantit shumë të transmetueshëm të Omicron.

LEXO EDHE:  Thaçi pas vizitës në Austri/ Kancelari Kurtz premtoi ndihmë për perspektivën europiane të Kosovës

LEXO EDHE:  14 vite nga vizita historike e Bush në Shqipëri/ Nga takimet me Berishën e Moisiun, te "surpriza" në Fushë KrujëMbretëria e Bashkuar ka nisur prej kohësh një program për të ofruar doza përforcuese për të rriturit në të gjithë vendin pasi hulumtimi tregoi se dy doza nuk ishin të mjaftueshme për të mbrojtur njerëzit nga varianti Omicron. Ky variant ka nxitur një rritje të infeksioneve me koronavirus dhe shtrimeve në spitale.

OBSH: Omicron nuk duhet të kategorizohet “i butë”

Numri i njerëzve të infektuar që kishin nevojë për tu shtrirë në spital, u dyfishua të enjten e kaluar në Mbretëri të Bashkuar.

Shtimi i rasteve të sëmundjes së rëndë, sfidoi spitalet pasi një numër i madh i stafit në Mbretëri të Bashkuar, mungonte në punë për arsye që lidheshin me infeksionet me COVID-19./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

“20 të ndaluar nga policia”/ Noka: I prishën terezinë pengut të Ramës

Publikuar

-

Nga

cna politike

Deputeti Flamur Noka në një deklaratë për mediat është shprehur se janë ndaluar 20 persona nga protesta e ditës së sotme, demokratë të cilët protestuan për të hyrë në shtëpinë e tyre.

Noka tha se mbi ta rëndojnë 6 akuza vetëm për asryen se i kanë prishur terezinë pengut të Ramës, duke iu referuar kështu kryetarit të shkarkuar Lulzim Basha.Ndër të tjera Noka shtoi se banditët ndodhen brenda selisë ndërsa demokratët e lirë janë nëpër komisariate.

Edi Rama sot tregoi se është kryetar i opozitës. Janë rreth 20 të ndaluar nga dita e sotme sepse hapën dyert e selisë. Dyer dhe dritaret që i kishin mbyllur dhe  i hapën. I bëj thirrje të ndalojmë këto lojëra. Në Shqipëri nuk mund të ketë opozitë të emëruar. Do të ketë një opozitë që duhet të përfaqësojë demokratët. Pengun Rama ta marrë në Surrel. Sot ata demokratë që janë të mbyllur atje brenda kanë 6 akuza mbi kurriz. Pse? Se i prishën terezinë pengut të Ramës. Kemi parë gjyqe e arrestime të vrasësve por kurrsesi 6 akuza. Ku e katandisi PD-në pengu i Ramës. Regjimi sot tregoi fytyrën e tij. Banditë brenda selisë duke mbrojtur pengun dhe gardistët. Pse shteti arreston dhe burgos demokratët e lirë dhe nuk arreston bandat brenda selisë? Nuk do t’ia dalin. Të jenë të sigurtë që asgjë nuk do ta ndalë për të kthyer nga bunker në shtëpi lirie”, u shpreh ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE