Connect with Us

Miratimi i pilulës anti Covid/ A bën të panevojshme vaksinën dalja e këtyre medikamenteve

Shëndeti

Miratimi i pilulës anti Covid/ A bën të panevojshme vaksinën dalja e këtyre medikamenteve

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Erion Dasho

Lajmi se dy kompani serioze, Merck dhe Pfizer janë në prag të marrjes së miratimit për dy trajtime efektive kundër COVID-it është lajmi më i mirë në këto dy vjet pandemi.

Sidomos trajtimi që ka zbuluar kompania Pfizer ka një shkallë suksesi gati 90% dhe bazohet në një kategori të njohur medikamentesh, të cilës i njihen shumë mirë parametrat e efektivitetit, sigurisë, efektet anësore, etj.

Një medikament në formë tablete që e ul rrezikun e humbjes së jetës në nivelet e një epidemie të zakonshme gripi, praktikisht e kthen COVID-in në një problem sezonal, të ngjashëm me gjithë virozat e tjera.

A do të thotë se dalja e këtyre medikamenteve e bën vaksinën të panevojshme?

Së pari, duhet risjellë në vëmendje se vaksinat janë elementë parandalimi dhe parandalimi është gjithmonë i preferuar në raport me trajtimin. Por, në sajë të këtij trajtimi presioni personal dhe shoqëror për t’u vaksinuar do të jetë shumë më i ulët.

Së dyti, këto medikamente nuk do të vijnë në raftet e farmacive sot. Sikundër ndodhi me vaksinën, do të kalojnë disa muaj para se ato të disponohen në farmaci. Përsëri në mënyrë të ngjashme me vaksinën, vendet e pasura dhe të fuqishme kanë prenotuar sasitë e para. Vetëm SHBA-të kanë nënshkruar tashmë kontrata disa miliardë dollarëshe me Pfizer për kurën që besohet se do të kushtojë 700 dollarë për pacient.

LEXO EDHE:  Vaksinimi masiv/ Manastirliu zbulon sa persona morën dozën e parë sot

***

Sezoni i virozave të këtij viti do të jetë me sa duket i fundit sezon virozash që do të ketë nevojë për një fushatë vaksinimi masiv kundër COVID-it.

Anti-Vax-ët, no-Vax-ët dhe konspiracionistët të mos kenë më hallin e dozës së katërt, të pestë apo të gjashtë. Pasi të kalojë ky sezon, vetëm personave në risk do t’u rekomandohet vaksina (sikundër ndodh edhe për vaksinën e gripit).

Por në këtë moment, gabimi më i madh do të ishte rënia e fluksit të vaksinimit me argumentin se tashmë ekzistojnë mjekime kundër COVID-it.

Kjo sigurisht do të pasohej me disa qindra vdekje të parandalueshme gjatë sezonit të virozave që sapo ka nisur…

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Rregullatori i barnave në BE miraton pilulën e Pfizerit kundër COVID-19

Publikuar

-

Nga

Rregullatori i barnave i Bashkimit Evropian ka miratuar të enjten përdorimin e pilulës antivirale Pfizer kundër COVID-19, e cila është për trajtimin e të rriturve nga sëmundje të rënda, në kohën kur të gjitha vendet po rrisin arsenalin për të luftuar variantin Omicron.

Miratimi nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), lejon shtetet anëtare të BE-së të përdorin ilaçin pasi rregullatori dha udhëzime për përdorimin e tij urgjent në fund të vitit të kaluar.

Italia, Gjermania dhe Belgjika janë në mesin e vendeve të BE-së që e kanë blerë vaksinën.

LEXO EDHE:  Mbajtja e një maske për një kohë të gjatë mund të rrisë rrezikun e prekjes nga virusi

LEXO EDHE:  MSH nxjerr shifrat/ Shënohen 156 raste të reja, ja sa kanë humbur jetënSi duhet të përdoren pilulat kundër koronavirusit?

EMA po ashtu është duke vlerësuar edhe aplikimin për miratim edhe të pilulës së krijuar nga kompania Merck.

SHBA-ja në dhjetor miratoi për përdorim pilulat e dy kompanive, Pfizer dhe Merck.

Të dy pilulat është thënë se mund të kontribuojnë në luftën kundër sëmundjes COVID-19, pasi studimet kanë treguar se ato ulin rrezikun e hospitalizimeve dhe vdekjeve në mesin e pacientëve që konsiderohen se janë në rrezik të lartë nga koronavirusi./rel

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbetet i lartë numri i të infektuarëve me Covid-19/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 5662 testime, kanë rezultuar pozitivë1549  qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 6 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  705 në Tiranë, 92 në Shkodër, 70 në Vlorë, 67 në Durrës, 60 në Sarandë, 54 në Gjirokastër, 52 në Lushnje, 49 në Fier, 30 në Berat, 26 në Elbasan, 25 në Korçë, 23 në Lezhë, 18 në Mallakastër, nga 17 qytetarë në Kuçovë, Krujë, 16 në Kamëz, 15 në Vorë, nga 14 qytetarë në Kurbin, Gramsh, nga 12 qytetarë në Vau i Dejës, Shijak, 11 në Pogradec, nga 10 qytetarë në Peqin, Devoll, Tepelenë, nga 9 qytetarë në Kavajë, Patos, Skrapar, 8 në Memaliaj, nga 7 qytetarë në Malësi e Madhe, Tropojë, Mirditë, nga 6 qytetarë në Belsh, Delvinë, Dibër, 5 në Kukës, nga 4 qytetarë në Pukë, Has, Divjakë, Poliçan, nga 3 qytetarë në Përmet, Himarë, Selenicë, nga 2 qytetarë në Fushë Arrëz, Rrogozhinë, Kolonjë, Dimal, Cerrik, Prrenjas, nga 1 qytetar në Maliq, Dropull, Libohovë, Finiq.

LEXO EDHE:  “Po fshehin viktimat”/ Basha: Prokuroria duhet të kishte filluar hetimin për Ramën dhe Manastirliun

LEXO EDHE:  “Po fshehin viktimat”/ Basha: Prokuroria duhet të kishte filluar hetimin për Ramën dhe Manastirliun

Janë 23,168 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 136 pacientë, nga të cilët 7 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: tre qytetarë nga Tirana të moshave 63-91 vjeç, një qytetare nga Durrësi 74 vjeçe, një qytetar nga Saranda 74 vjeç, një qytetar nga Kruja 85 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 1794 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 227,629 që nga fillimi i epidemisë.Statistika (27 Janar 2022)
Raste të reja ditore 1549
Të shëruar në 24 orë 1794
Të shtruar në spitale 136
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 5662

Testime totale 1,648,753
Raste pozitive 254,126
Raste të shëruara 227,629
Raste Aktive 23,168
Humbje jete 3,329

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 10857
Fier 1900
Shkodër 1858
Vlorë 1449
Elbasan 1423
Durrës 1257
Gjirokastër 1210
Korçë 930
Berat 917
Lezhë 826
Kukës 314
Dibër 227

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përballë fakteve, gjithollogët dhe “kompetentët” bëjnë mirë të heshtin…

Publikuar

-

Nga

“cna lajme shendet

Nga Erion Dasho

Sërish mbi “dështimin” e Izraelit!

Nuk e kuptoj se përse gjithollogët shqiptarë “kanë vendosur” njëzëri se përgjigja e Izraelit ndaj pandemisë së COVID ka dështuar!!!

Izraeli me kompleksitetin e masave të veta e ka mbajtur vdekshmërinë shtesë në nivelin 85 vdekje për 100,000 banorë (përshi efektin e valës së variantit delta)

Për krahasim, Shqipëria e ka këtë tregues mbi 390 vdekje shtesë për 100,000 banorë dhe kjo pa marrë parasysh efektin e valës së variantit delta).

LEXO EDHE:  Vaksinimi masiv/ Manastirliu zbulon sa persona morën dozën e parë sot

LEXO EDHE:  Sot nisi vaksinimi anti-Covid/ Tomini tregon efektet anësore që mund të keni

Qeveria dhe ministria shqiptare kanë mashtruar rëndshëm gjatë gjithë pandemisë, por siç e kam përmendur gjithmonë, vetëm vdekjet nuk fshihen dot. Ato sot flasin qartë. Ka shembuj suksesi si Australia, Zelanda e Re, Izraeli, Gjermania, etj. sikundër ka shembuj dështimi si Shqipëria, Bullgaria, Serbia, Rusia, etj.Përballë fakteve, gjithollogët dhe “kompetentët” bëjnë mirë të heshtin…

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE