Connect with Us

Kosta Rika, shteti i parë në botë që bën të detyrueshme vaksinën për fëmijët

Shëndeti

Kosta Rika, shteti i parë në botë që bën të detyrueshme vaksinën për fëmijët

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Fëmijët në Kosta Rika do të vaksinohen me një dozë të veçantë të vaksinës Pfizer. Vendi i Amerikës Qendrore, Kosta Rika, është vendi i parë në botë që ka bërë të  detyrueshëm vaksinën kundër Covid-it për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç.

“Për të mbrojtur interesat e djemve, vajzave dhe adoleshentëve Komisioni Kombëtar për Vaksinimet dhe Epidemiologjinë ka vendosur që imunizimi kundër Covid-19 do të jetë i detyrueshëm për të gjithë fëmijët”, njoftoi të premten ministria e shëndetësisë e Kosta Rikës.

Ministria e përfshiu vaksinimin kundër Covid në listën e të detyrueshme për popullatën në mars të këtij viti dhe tashmë këtë dispozitë e ka shtrirë edhe tek fëmijët.

Siç shpjegon Tico Times lokale, në Kosta Rika, të gjitha vaksinimet kundër sëmundjeve infektive të përfshira në një listë të veçantë nga Ministria e Shëndetësisë janë të detyrueshme me ligj.

Në Kosta Rika, 5 milionë njerëz, 55% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar kundër Covid dhe 70% e banorëve të vendit të moshës 12 vjeç e lart kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës.

LEXO EDHE:  Humbi bashkëshortin nga Covid/ Reagon ish-deputetja socialiste: Kalova një situatë të vështirë

Vaksinimet për fëmijët e Kosta Rikës janë planifikuar të fillojnë në muajin Mars të 2022. Vendi ka nënshkruar një marrëveshje me kompaninë amerikane Pfizer për furnizimin e 3.5 milionë dozave, nga të cilat një milion e gjysmë do të jenë doza speciale për fëmijë.

Këtë javë, vaksina amerikano-gjermane Pfizer / BioNTech për fëmijët nën 11 vjeç u miratua zyrtarisht në Shtetet e Bashkuara.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka testuar 91% të vaksinave për të parandaluar Covidin tek fëmijët dhe adoleshentët dhe nuk kanë efekte anësore serioze.

Është jashtëzakonisht e rrallë që fëmijët të sëmuren rëndë me Covid, por mjekët presin që vaksinimi i tyre të ndihmojë në frenimin e përhapjes së koronavirusit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Manastirliu apel qytetarëve/ Drejtohuni në qendrat shëndetësore, ulet me 30% fluksi në Pediatrinë e QSUT

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka inspektuar në mbrëmje Qendrën Shëndetësore Laprakë, një nga katër qendrat shëndetësore ku po ofrohet shërbim 24 orësh për urgjencat pediatrike. Manastirliu u ka bërë apel prindërve të drejtohen në qendrat shëndetësore për urgjencat që mund të kenë në këtë situatë me fëmijët e tyre.

“Qendra e Laprakës është një prej qendrave shëndetësore që ka ofruar më shumë shërbime pediatrike gjatë këtyre muajve. Qëllimi është të ndërgjegjësohen prindërit për rëndësinë që ka marja e shërbimit pranë qendrave shëndetësore, sidomos në këtë periudhë të qarkullimit të virozave dhe rritjes së qarkullimit të variantit Omicron, ku urgjenca pediatrike përballet me fluks të shtuar”, theksoi Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë tha se, nëse prindërit drejtohen pranë qendrave shëndetësore, ulet ndjeshëm fluksi i vizitave në urgjencën pediatrike QSUT.

“Në Spitalin Pediatrik, tashmë edhe me kushtet më të mira, kemi garantuar rritjen e kapaciteteve, por duke bërë një vlerësim nga mjekët dhe strukturat tona, vlerësojmë se, nëse prindërit sjellin fëmijët pranë qendrave shëndetësore, reduktohet në Urgjencën Pediatrike QSUT rreth 30% e fluksit që vijnë për gjendje që mund të zgjidhen fare mirë në qendrat shëndetësore”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Covid-19 në Kosovë/ Rritet numri i viktimave

LEXO EDHE:  Rama takim me Ministrin italian, Luigi Di Maio/ Pranë nesh për të siguruar vaksinën për COVIDDuke falenderuar ekipin mjekësor të qendrës shëndetësore nr. 7, Ministrja Manastirliu vuri theksin tek rëndësia e mjekut të familjes në këtë situatë të epidemisë dhe qarkullimit të virozave.

“Mjekët e familjes janë të pajisur me protokollet përkatëse të trajtimit. Eshtë e rëndësishme për të theksuar faktin se protokollet e miratuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale janë të rëndësishme për t’u ndjekur dhe të gjithë qytetarët duhet të drejtohen tek mjeku i familjes për të ditur se çfarë duhet të përdorin, edhe kur kanë simptoma, të trajtohen për simptoma të COVID-19 apo për virozat”, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë nënvizoi nga Qendra Shëndetësore Laprakë se duhet të vijojë vaksinimi antiCOVID me të treja dozat.

Përgjatë gjithë periudhës së dimrit Qendra shëndetësore nr. 6 në Kombinat, qendra shëndetësore nr. 7 në Laprakë, qendra shëndetësore nr. 8 pranë sheshit Ëilson dhe qendra shëndetësore nr. 10 në zonën e Oxhakut ofrojnë shërbim 24 orë për urgjencat pediatrike.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Hipoteza e daljes nga pandemia është e “besueshme”/ Çfarë parashikohet muajt e ardhshëm

Publikuar

-

Nga

Nga Blerta Brati, mjeke mikrobiologe në ISHP

Sipas drejtorit te OBSH për Evropën …….

1.Hipoteza e një daljeje nga pandemia është e “besueshme”.

2.Organizata parashikon një periudhë qetësie në muajt e ardhshëm, përpara kthimit të Covid-19 në fund të vitit / dimer , “por jo domosdoshmërisht rikthimin e pandemisë”.

3.Sapo të ulet vala Omicron, do të kemi imunitet të përgjithshëm për disa javë dhe muaj,

për shkak të vaksinës,

për shkak se njerëzit janë imun pas kalimit natyral të infeksionit,

dhe gjithashtu një rënie për shkak të sezonalitetit.

4.Por nuk bëhet fjalë të flitet menjëherë për “një epokë endemike”, e cila do të bënte të mundur trajtimin e virusit në të njëjtën mënyrë si një grip sezonal.

LEXO EDHE:  Rama takim me Ministrin italian, Luigi Di Maio/ Pranë nesh për të siguruar vaksinën për COVID

LEXO EDHE:  Humbi bashkëshortin nga Covid/ Reagon ish-deputetja socialiste: Kalova një situatë të vështirë

Duhet te jemi optimiste te kujdesshem.5.”Endemik” do të thotë (…) që mund të parashikohet se çfarë do të ndodhë.

Por ky virus ka befasuar më shumë se një herë.

Omicron deri më tani ka qenë dominues në vendet me mbulim të lartë vaksinal.

6.Kujdes: “Mos luani ruleten ruse”!

Secili duhet të jetë menaxheri i rrezikut të tij.

Nëse nuk ndiheni mirë, qëndroni në shtëpi, bëni një test.

Nëse rezulton pozitiv, izolohu.

Vaksinohu, nqs ende se ke bere!

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Nga Skënder Brataj/ Këshilla për të jetuar me të ftohtin!

Publikuar

-

Nga

“Një dron për këta kriminelë?/ Brataj publikon videon nga Llogaraja

Konsumoni vakte të rregullta dhe pije të nxehta (të paktën 1-1.5 litër lëngje në ditë).

Shmangni alkoolin dhe pijet superalkolike. Ndryshe nga sa mund të mendohet, ato jo vetëm që nuk ndihmojnë në mbrojtjen kundër të ftohtit, por shkaktojnë humbjen e nxehtësisë së prodhuar nga trupi dhe të favorizojnë fillimin e hipotermisë!

Në rast të sëmundjeve kardiovaskulare ose të aparatit respirator shmangni daljet herët në mëngjes dhe në mbrëmje dhe preferoni orët më pak të ftohta të ditës.

Mos e nënvlerësoni rëndësinë e veshjes.

Kapele, shamia, dorezat, dhe pardesyja ose xhubi i ngrohtë janë ndihma të shkëlqyera kundër të ftohtit.

LEXO EDHE:  Rama takim me Ministrin italian, Luigi Di Maio/ Pranë nesh për të siguruar vaksinën për COVID

LEXO EDHE:  Rama takim me Ministrin italian, Luigi Di Maio/ Pranë nesh për të siguruar vaksinën për COVIDMos harroni të vishni këpucë me thembra që nuk rrëshqasin në rast akulli.

Nëse do të shkoni në një udhëtim me makinë, mos harroni të merrni me vete batanije dhe pije të ngrohta.

Kini kujdes të mbroheni nga ndryshimet e papritura të temperaturës kur kaloni nga një mjedis i ngrohtë në një mjedis të ftohtë dhe anasjelltas.

Ngrohja duhet të jetë graduale

Në shtëpi, rregulloni temperaturën rreth 20-22 ° C dhe mbani lageshtinë e ajrit në  dhomë pasi nga nxehtësia ajri bëhet shumë i thatë dhe dëmton mukozat.

LEXO TE PLOTE