Connect with Us

Koha e fillimit të trajtimit ndaj Covid 19!/ Pilula e re, 89% efektive

Shëndeti

Koha e fillimit të trajtimit ndaj Covid 19!/ Pilula e re, 89% efektive

Publikuar

-

/

Nga Blerta Brati, mjeke mikrobiologe ne ISHP

Pfizer është në të gjitha frontet. Pasi është laboratori i parë që ka zhvilluar një vaksinë efektive kundër Covid-19, laboratori është i dyti që raporton rezultate pozitive për një ilaç antiviral oral. Ai paraprihet nga Merck, molnupiravir i të cilit është autorizuar që nga e enjtja në Mbretërinë e Bashkuar me emrin Lagevrio.

Pfizer njofton se pilula e saj kundër Covid do të ishte 89% efektive në parandalimin e rrezikut të shtrimit në spital ose vdekjes.

Sipas një njoftimi për shtyp nga Pfizer (një publikim i plotë shkencor është në pritje), marrja e Paxlovid brenda tre ditëve nga fillimi i simptomave do të zvogëlonte rrezikun e shtrimit në spital dhe vdekjes me 89%.

Në provën e saj klinike, kompania farmaceutike krahasoi përparimin e 389 pacientëve që morën Paxlovid dhe 385 që morën placebo për 28 ditë. Ai numëron tre shtrime në spital dhe zero vdekje në rastin e parë kundrejt 27 shtrimeve në spital, përfshirë 7 vdekje në rastin tjetër.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Po sikur qytetari ta ketë kuptuar sekretin...

Nëse ilaçi fillon në pesë ditët e para pas fillimit të simptomave, rezultatet mbeten të mira me 6 shtrime në spital nga 607 pacientë të trajtuar kundrejt 41 shtrimeve në spital nga 612 pacientë me placebo. Përballë këtyre të dhënave, Pfizer ndaloi provën e saj klinike dhe paraqiti një dosje në agjencinë shëndetësore të SHBA, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA).

PAXLOVID është një molekulë që është projektuar dhe zhvilluar posaçërisht nga shkencëtarët e grupit. Është një agjent antiviral që bllokon enzimën e koronavirusit, e cila është thelbësore që virusi të riprodhohet në trup. Jepet me një “dozë të ulët” ritonavir në mënyrë që lufta kundër virusit të vazhdojë me kalimin e kohës. Si për kujtesë, ritonavir është indikuar për të parandaluar shumëzimin e virusit të AIDS (HIV). Nëse autorizohet, PAXLOVID do të jetë ilaçi i parë anti-Covid që merret nga goja dhe mund të përshkruhet në shenjat e para të infeksionit ose në “ndërgjegjësimin e parë për një ekspozim”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Situata epidemilologjike/ MSH nxjerr shifrat, ja sa raste të reja me Covid u shënuan sot

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendet

Ditën e sotme ka pasur një ulje të lehtë të shifrave të infektimeve. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, në 24 oratë e fundit janë kryer 5367 testim, nga të cilat kanë rezultuar pozitiv 1658 qytetarë dhe 8 humbje jete.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 5,367 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1,658 qytetarë, në këto bashki:

795 në Tiranë, 76 Vlorë, 66 në Durrës, 60 në Shkodër, 57 në Fier, 54 në Gjirokastër, 47 në Lushnje, 44 në Elbasan, 37 në Berat, 29 në Kamëz, 27 në Krujë, 25 në Kavajë, 24 në Kurbin, 20 në Vorë, 19 në Sarandë, 18 në Lezhë, Tepelenë, Pogradec, 14 në Dimal, 12 në Patos, Korçë, Kuçovë, Skrapar, 11 në Mirditë, Devoll, 10 në Has, Divjakë, 9 në Shijak, Peqin, 8 në Dibër, Gramsh, 7 në Pukë, Mat, Mallakastër, 6 në Vau i Dejës, Delvinë, Belsh, 5 në Rrogozhinë, Përmet, 4 në Malësi e Madhe, Kukës, Himarë, 3 në Fushë-Arrëz, Tropojë, Selenicë, Poliçan, 2 në Konispol, Maliq, Kolonjë, Librazhd, 1 në Bulqizë, Dropull, Memaliaj, Cërrik, Prrenjas.

LEXO EDHE:  MSH nxjerr shifrat/ Mbetet i lartë numri i viktimave, ja sa raste të reja u regjistruan sot

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Po sikur qytetari ta ketë kuptuar sekretin...

Janë 24,081 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 157 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka tetë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv:

Një qytetar nga Ballshi 59 vjeç, katër qytetarë nga Tirana 62-84 vjeç,  një qytetar nga Durrësi 75 vjeç, një qytetar nga Elbasani 76 vjeç, një qytetar nga Lushnja 80 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 2005 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 220,684 që nga fillimi i epidemisë./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Kardiologu: Kalimi i Covid në gjendje të rëndë sjell probleme kardiake

Publikuar

-

Nga

Infektimi me Covid dhe kalimi i tij në gjendje të rëndë nuk sjell probleme vetëm në mushkri. Një organ i rëndësishëm që preket është edhe zemra.

Mjeku kardiolog Altin Veshti në një reagim për Klan Tv shprehet se pacientët që e kalojnë virusin në gjendje jo të lehtë kanë rrezik edhe për ndërhyrje në zemër.

Ndikim i drejtpërdrejtë i koronavirusit tek ne janë ata pacientë, të cilët e kanë kaluar Covid-19 dhe kanë lënë sekuela pulmonare, pra të mushkrive. Këta pacientë duke patur një dëm në mushkri kanë një rrezik më të shtuar për të bërë një ndërhyrje kirurgjikale tek ne, sepse mushkëritë janë të lidhura drejtpërdrejtë me zemrën dhe kjo ka shtuar le të themi në numër më të madh të pacientëve që po trajtohen post Covid-19 dhe ditët e  qëndrimit në reanimacion për pjesën e mushkërive”, tha Veshti.

Kardiologu shton më tej se në disa raste kalimi Covid-19 ka shfaqur edhe miokarditin tek pacientët.

LEXO EDHE:  “Lirimi i masave i guximshëm”/ Pëllumb Pipero: Ndjehem krenar si mjek

LEXO EDHE:  Shtohet staf i ri në QSUT/ Manastirliu: Përgatitemi për përballimin e periudhës vjeshtë- dimritKemi pasur raste shumë të radha që nuk i kemi trajtuar në kardikirurgji, por janë trajtuar në kardiologji, miokarditet po shumë të rralla. Ajo që ne na lidh drejtpërdrejtë me koronavirus, vetëm ata pacientë, të cilët e kanë kaluar në gjendje të rëndë dhe u ka lënë atë që quhet fibrozë pulmonare, këta janë më të rrezikuar se të gjithë pacientët që kanë kaluar Covid, por nuk i kanë lënë asgjë në jetë normale”, shton ai.

Sipas mjekut Altin Veshti, edhe pse në situatë pandemie, në kardiokirurgji janë kryer ndërhyrje dhe tek pacientë pozitiv me Covid.

Sigurisht që ne kemi patur raste me koronavirus, kemi operuar raste duke e ditur që më përpara që kanë qenë pozitiv me koronavirus. Kemi operuar raste të tjera që kanë dal negativ në ditën e shtrimit, por mund të jenë infektuar në një moment të veçantë gjatë shtrimit, dhe këta kanë dalë shumë mirë”, deklaroi Veshti./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbeten të larta shifrat e të infektuarëve me Covid/ Ja sa persona kanë humbur jetën

Publikuar

-

Nga

Shifrat e infektimeve me variantin e ri të Covid vijojnë të jenë të larta. Në 24 orët e fundit, sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë regjistuar 2230 qytetarë të infektuar nga 6598 testime, si dhe 5 humbje jete.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 6,598 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 2,230 qytetarë, në këto bashki:

1053 në Tiranë, 133 në Shkodër, 91 në Durrës, 74 në Fier, 66 në Vlorë, 52 në Sarandë, 49 në Elbasan, 47 në Gjirokastër, 44 Lushnje, Berat, 40 në Kamëz, 37 në Vorë, Korçë, 35 në Krujë, 28 në Lezhë, Tepelenë, 24 në Pogradec, 23 në Kuçovë, 22 në Gramsh, 21 në Skrapar, 19 në Patos, 18 në Kurbin, 17 në Peqin, 16 në Mallakastër, 15 në Divjakë, 13 në Dimal, 12 në Kavajë, Devoll, 11 në Vau Dejës, Mirditë, 10 në Dibër, Mat, 9 në Pukë, Kukës, Belsh, 8 në Malësi e Madhe, 7 në Përmet, 6 në  Delvinë, Kolonjë, Cërrik, 5 në Fushë-Arrëz, Has, Këlcyrë, 4 në Tropojë, Shijak, Selenicë, Memaliaj, 3 në Rrogozhinë, Rroskovec, Konispol, Dropull, Poliçan, Librazhd, 2 në Klos, Himarë, Prrenjas, 1 në Finiq, Libohovë, Maliq.

LEXO EDHE:  “Covid nuk ndalet me propaganda”/ Meta kërkon plan të qartë për menaxhimin e situatës

LEXO EDHE:  Doli nga spitali dy ditë më parë/ Presidenti Trump kthehet në Zyrën Ovale

Janë 24,436 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 146 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka pesë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Një qytetar nga Elbasani 60 vjeç, dy qytetarë nga Tirana 60 dhe 77 vjeç, një qytetar nga Rrësheni 77 vjeç, një qytetar nga Saranda 80 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 1,894 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 218,679 që nga fillimi i epidemisë./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE