LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Koha e fillimit të trajtimit ndaj Covid 19!/ Pilula e re, 89% efektive

6 Nëntor 2021, 07:11, Lifestyle CNA
Koha e fillimit të trajtimit ndaj Covid 19!/ Pilula e re, 89% efektive

Nga Blerta Brati, mjeke mikrobiologe ne ISHP

Pfizer është në të gjitha frontet. Pasi është laboratori i parë që ka zhvilluar një vaksinë efektive kundër Covid-19, laboratori është i dyti që raporton rezultate pozitive për një ilaç antiviral oral. Ai paraprihet nga Merck, molnupiravir i të cilit është autorizuar që nga e enjtja në Mbretërinë e Bashkuar me emrin Lagevrio.

Pfizer njofton se pilula e saj kundër Covid do të ishte 89% efektive në parandalimin e rrezikut të shtrimit në spital ose vdekjes.

Sipas një njoftimi për shtyp nga Pfizer (një publikim i plotë shkencor është në pritje), marrja e Paxlovid brenda tre ditëve nga fillimi i simptomave do të zvogëlonte rrezikun e shtrimit në spital dhe vdekjes me 89%.

Në provën e saj klinike, kompania farmaceutike krahasoi përparimin e 389 pacientëve që morën Paxlovid dhe 385 që morën placebo për 28 ditë. Ai numëron tre shtrime në spital dhe zero vdekje në rastin e parë kundrejt 27 shtrimeve në spital, përfshirë 7 vdekje në rastin tjetër.

Nëse ilaçi fillon në pesë ditët e para pas fillimit të simptomave, rezultatet mbeten të mira me 6 shtrime në spital nga 607 pacientë të trajtuar kundrejt 41 shtrimeve në spital nga 612 pacientë me placebo. Përballë këtyre të dhënave, Pfizer ndaloi provën e saj klinike dhe paraqiti një dosje në agjencinë shëndetësore të SHBA, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA).

PAXLOVID është një molekulë që është projektuar dhe zhvilluar posaçërisht nga shkencëtarët e grupit. Është një agjent antiviral që bllokon enzimën e koronavirusit, e cila është thelbësore që virusi të riprodhohet në trup. Jepet me një ?dozë të ulët? ritonavir në mënyrë që lufta kundër virusit të vazhdojë me kalimin e kohës. Si për kujtesë, ritonavir është indikuar për të parandaluar shumëzimin e virusit të AIDS (HIV). Nëse autorizohet, PAXLOVID do të jetë ilaçi i parë anti-Covid që merret nga goja dhe mund të përshkruhet në shenjat e para të infeksionit ose në “ndërgjegjësimin e parë për një ekspozim”.

Lajmet e fundit nga