Connect with Us

Kërkuesi i sigurisë zbulon se Facebook ‘gjurmon’ lëvizjet e iPhone

Teknologji

Kërkuesi i sigurisë zbulon se Facebook ‘gjurmon’ lëvizjet e iPhone

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Facebook kapet ‘fshehurazi’ duke mbledhur të dhënat e përdoruesve pa u vënë re nga askush. Paralajmërimi shkon për përdouresit e iPhone dhe nuk ka asnjë mënyrë për të ndalur këtë gjurmim invaziv përveçse duke fshirë aplikacionin.

Sipas një artikulli të Zak Doffman në revistën e njohur Forbes, paralajmëroi përdoruesit e iPhone se Facebook ende kap të dhënat e vendndodhjes  duke përdorur të dhenat nga fotot tuaja dhe adresa e IP.

Facebook e pranon këtë, duke refuzuar të merret parasysh që është diçka e gabuar kur përdoruesit çaktivizojnë në mënyrë specifike gjurmimin e vendndodhjes.

Tani studiuesit e sigurisë kanë paralajmëruar papritur se Facebook shkon edhe më tej, duke përdorur përshpejtuesin në iPhone tuaj për të gjurmuar një rrjedhë të vazhdueshme të lëvizjeve tuaja, të cilat mund të përdoren lehtësisht për të monitoruar aktivitetet ose sjelljet tuaja gjatë  të ditës, në vende të veçanta ose kur ndërveproni me aplikacionet dhe shërbimet e tij. Në mënyrë alarmante, këto të dhëna madje mund t’ju përputhen me njerëzit pranë jush, pavarësisht nëse i njihni apo jo.

Ashtu si të dhënat e vendndodhjes së fotografisë, çështja më serioze këtu është se nuk ka absolutisht asnjë transparencë. Ju nuk jeni paralajmëruar që këto të dhëna po gjurmohen, nuk ka asnjë cilësim për të aktivizuar ose çaktivizuar gjurmimin; në fakt, nuk duket se ka ndonjë mënyrë për të fikur funksionin dhe për të ndaluar Facebook (fjalë për fjalë) në gjurmët e tij.

Studiuesit Talal Haj Bakry dhe Tommy Mysk paralajmërojnë se “Facebook lexon të dhënat e akselerometrit gjatë gjithë kohës. Nëse nuk lejoni qasjen e Facebook në vendndodhjen tuaj, aplikacioni mund të konstatojë ende vendndodhjen tuaj të saktë vetëm duke ju grupuar me përdorues që përputhen me të njëjtin model dridhjesh që regjistron përshpejtuesi i telefonit tuaj.”

LEXO EDHE:  Një paralajmërim për botën

Studiuesit thonë se çështja ndikon në Facebook, Instagram dhe ËhatsApp, megjithëse me ËhatsApp, është e mundur të çaktivizohet funksioni dhe platforma më siguroi se asnjë e dhënë nuk largohet kurrë nga pajisja e një përdoruesi. “Në Facebook dhe Instagram,” më tha Mysk, “nuk është e qartë pse aplikacioni po lexon akselerometrin, nuk mund të gjeja një mënyrë për ta çaktivizuar atë.” Kjo do të thotë që ju duhet të fshini aplikacionin dhe të hyni në Facebook përmes shfletuesit tuaj.

Facebook është ekspozuar në mënyrë të sikletshme këtu, me Mysk që më thotë: “Kam testuar TikTok, ËeChat, iMessage, Telegram dhe Signal. Ata nuk e bëjnë atë.”

Duke qenë se Facebook dominon instalimet e mediave sociale të iPhone-kjo do të ndikojë pothuajse të gjithë mbi miliarda përdorues e iPhone në mbarë botën. Facebook më konfirmoi se “ne përdorim të dhënat e akselerometrit për veçori të tilla si “dridhje-për-raportim” dhe për të siguruar disa lloje të funksioneve të kamerës, si p.sh. lëvizja përreth për një foto 360 gradë ose për kamerën.”

“Megjithëse të dhënat e akselerometrit duken të jenë të padëmshme,” thotë Mysk, “janë befasuese se çfarë aplikacionesh mund të përbëjnë nga këto matje./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Kur dhe kush e shpiku televizorin e parë?

Publikuar

-

Nga

Me 26 janar 1926 u bë shpikja e mjetit të parë të komunikimit masiv ‘’televizorit’’.

Pra, 96 vjet më parë, shkencëtari skocez John Logie Baird, ishte i pari që shpiku një kuti me figura lëvizese që vet ai e quajti ‘’Tele-vision”.

Në versionin e parë ngjante më shumë me radion, vetëm se zëri shoqërohej me figurë.

Në ekranin që ishte shumë i vogël, u shfaq një kokë njeriu që lëvizte. Ishte koka e Daisy Elizabeth Gandy, bashkëpunëtores së John Logie Baird, shkencëtarit skocez që njihet si shpikësi i televizorit.

Kutia që solli për herë të parë figurat lëvizëse në shtëpitë e njerëzve, në versionin e saj të parë eksperimental ngjante më shumë me radion, vetëm se zëri shoqërohej me figurën, që qartësohej duke rrotulluar një buton për “skanim elektronik”. Ekrani ishte tmerrësisht i vogël, dy centimetra i gjatë dhe një centimetër i gjerë.

LEXO EDHE:  Jo vetëm të rinjtë/ Njerëzit rreth të 50-tave që përdorin rrjetet sociale kanë më shumë gjasa të bien në depresion

LEXO EDHE:  Atentatet në Tiranë dhe Elbasan/ Ardi Veliu paralajmëron vartësit: Qëndrimi në detyrë varet…Në fillim aftësia për të transmetuar figurën larg ishte shumë e kufizuar. 96 vjet më parë, kur Baird ua tregoi të tjerëve shpikjen e tij, bashkëpunëtorja e tij ishte nga dhoma tjetër, përpara një lloj kamere, ndërsa pamja e saj shfaqej në ekranin e vogël të prototipit të televizorit.

Cilësia e pamjeve ishte në formë pikash dhe me luhatje por u përmirësua përsëri nga Baird.

Në Shqipëri televizori hyri për herë të parë në vitet 1960. Vetëm familjet e privilegjuara politikisht ose me mundësi financiare, mund ta përballonin një aparat të tillë.

Kurioziteti është zbuluar në rrjete sociale nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Mbani “sekret” të dhënat tuaja në Tik Tok/ Si mund të ndryshoni cilësimet në aplikacion

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

Ka një sërë cilësimesh që mund të ndryshoni në aplikacion për ta bërë atë pak më privat, si nga kompania ashtu edhe nga njerëzit e tjerë që ju ndjekin apo ndiqni.

Dëshirat tuaja për privatësinë e TikTok do të ndryshojnë në varësi të mënyrës se si po përdorni aplikacionin e ndarjes së videove të shkurtra. Nëse po shpërndani përmbajtje publike, duke shpresuar të bëheni virale ose thjesht të merrni disa pelqime, të qenit i dukshëm mund të ndihmojë. Por nëse je një person që nuk kërkon shumë vëmendjen, mund të qëndroni privat.

Aplikacioni i mediave sociale përdor pothuajse gjithçka që mëson për ju për të përcaktuar se cilat video  dhe reklama, mendon se dëshironi të shihni. Si shumica e shërbimeve të mediave sociale, nuk ka asnjë mënyrë për ta bllokuar plotësisht atë nga të mësuarit informacion për ju, përveç fshirjes së aplikacionit. Megjithatë, ju mund të kufizoni informacionet tuaja apo të dhënat private.

Aplikacioni do t’ju kërkojë vazhdimisht të ndani kontaktet tuaja të smartfonit ose të lidheni me llogarinë tuaj në Facebook. Ky informacion mund të zbulojë gjëra për ju dhe njerëzit e ruajtur në pajisjen tuaj. Nëse mundeni, provoni të gjeni miq duke kërkuar në vend që të dorëzoni të gjithë rrethin tuaj shoqëror.

LEXO EDHE:  “Nga sot, gati për kufoma në Elbasan”/ Paralajmërimi i Artan Hoxhës pas vendimeve për Çapjan dhe Çelën

LEXO EDHE:  Jo vetëm të rinjtë/ Njerëzit rreth të 50-tave që përdorin rrjetet sociale kanë më shumë gjasa të bien në depresion

Ju gjithashtu mund të bllokoni qasjen në kontaktet tuaja në cilësimet e privatësisë së Android ose iOS . Nëse doni të kufizoni se sa kompania dhe reklamuesit e jashtëm janë në gjendje t’ju synojnë, TikTok ka një opsion që mund ta ndryshoni.Shkoni te Cilësimet dhe Privatësia → Privatësia → Personalizimi i Reklamave dhe sigurohuni që çelësi për “Përdorimi i Aktivitetit Off-TikTok për shënjestrimin e reklamave” të jetë i çaktivizuar dhe gri. Kjo nuk e ndalon TikTok të synojë reklamat, por kufizon informacionin që mund të përdorë për ta bërë këtë.

Mbajeni profilin tuaj anonim

Këta hapa nuk janë vetëm për njerëzit që përdorin  TikTok. Përdoruesit duhet të jenë gjithashtu të kujdesshëm se sa informacione të identifikueshme ndajnë në aplikacion për të parandaluar probleme si ndjekja ose ngacmimi. Mos e vendosni emrin tuaj të plotë në profilin tuaj nëse ky informacion nuk është tashmë i lidhur me praninë tuaj në internet.

Bëjeni llogarinë tuaj private

Bëni llogarinë tuaj “Private” në mënyrë që të mund të miratoni se kush ju ndjek. Shkoni te Settings and Privacy → Privacy dhe aktivizoni çelësin “Private Account” në mënyrë që të jetë jeshile./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Mikrofoni i iPhone nuk funksionon?/ 4 mënyra për të zgjidhur problemin

Publikuar

-

Nga

cna teknologji lajme

Nëse mikrofoni juaj i iPhone nuk funksionon, ka hapa që mund të ndërmerrni për të zgjidhur problemin.

iPhone juaj ka tre mikrofona, prandaj sigurohuni që të tre të mos jenë të bllokuar në asnjë mënyrë.

Ja disa mënyra se si të rregulloni problemin:

Sigurohuni që mikrofonët të jenë të pastër

Është e lehtë që mikrofonat e iPhone tuaj të bllokohen pjesërisht ose plotësisht nga të gjitha llojet e gjërave, duke përfshirë papastërtitë, pluhurin apo mbrojtësit e ekranit. iPhone juaj duhet të ketë tre mikrofona, ndaj kontrolloni secilin për çdo bllokim të mundshëm. Nëse është e nevojshme, hiqni kutinë ose mbrojtësin e ekranit nëse ju pengon.

Testoni mikrofonin

Është e lehtë të testosh mikrofonët për të parë nëse ato funksionojnë normalisht:

Testoni mikrofonin për telefonata. Hapni aplikacionin “Voice Memos” dhe regjistroni një memo të shkurtër, duke folur në mikrofonin në fund. Luaje përsëri dhe shiko nëse zëri është i qartë.Provoni mikrofonin e altoparlantit. Hapni aplikacionin “Kamera” dhe regjistroni një video ndërsa flisni në mikrofonin në krye të iPhone. Luaje përsëri dhe shiko nëse tingëllon qartë.

LEXO EDHE:  Një paralajmërim për botën

LEXO EDHE:  Zbulohet lëvizja e Ramës/ Emëron një femër në krye të Prefekturës së Shkodrës

Nëse audioja është e paqartë, ka të ngjarë të keni një problem harduerik me iPhone-in tuaj.

Çaktivizoni Bluetooth-in

Tërhiqeni Qendrën e Kontrollit nga pjesa e sipërme e ekranit dhe më pas trokitni lehtë mbi ikonën Bluetooth për të çaktivizuar përkohësisht radion Bluetooth në iPhone tuaj.

Rindizni telefonin

IPhone është një kompjuter i vogël dhe ju mund të zgjidhni shumë defekte duke e fikur dhe pastaj duke e ndezur përsëri. Kjo do të pastrojë çdo të dhënë ose softuer me probleme që mund të shkaktojnë probleme në mikrofonin e telefonit tuaj. Rindizni iPhone-in dhe më pas provoni përsëri mikrofonin.

Sigurohuni që aplikacioni juaj të ketë leje

Nëse mikrofoni funksionon në përgjithësi dhe duket se është problem vetëm në një aplikacion specifik, është e mundur që aplikacioni të mos ketë leje për të përdorur mikrofonin. Mund ta korrigjoni këtë problem duke zgjedhur aplikacionin “Cilësimet” dhe më pas duke shtypur “Privatësia”. Zgjidhni Mikrofon. Lëvizni poshtë listën e aplikacioneve dhe sigurohuni që çdo aplikacion që ka nevojë për mikrofonin të ketë leje, duke e rrëshqitur butonin e duhur djathtas./ CNA.al

LEXO TE PLOTE