Connect with Us

Fitim Zekthi mashtron publikisht/ CNA.al e sfidon

Politikë

Fitim Zekthi mashtron publikisht/ CNA.al e sfidon

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Prej disa ditësh, CNA.al ka filluar të publikojë dosjen e plotë të një mashtruesi të dënuar nga gjykata, i cili është një person publik.

Ky i fundit ka zgjedhur disa nga mbështetësit e tij, të njohurit dhe bashkëpunëtorë për t’u mbrojtur dhë gënjyer për një vendim gjykate.

Përveç mbështetësve liberalë të Lulzim Bashës, dalë nga inkubatori i UET-it, të Henri Çilit, ndaj Fitim Zekthit ka pasur mbështetje “revolucionare” edhe nga mediat pranë Edi Ramës. Apo portalet e tij, të cilat më shumë sesa “dashurinë” për Zekthin, duket se kërkojnë t’i hedhin “benzinë zjarrit”.

Vetë gazetari analist, në një publikim të tij në një nga portalet periferike, të Lulzim Bashës, në një shkrim të ribotuar nga mediat e Edi Ramës, ka theksuar se vendimi qarkullon prej disa vitesh në portale të majta.

Në fakt nuk është e vërtetë aspak. Kjo është një gënjeshtër, një mashtrim publik, pasi asnjë media e majtë nuk e ka akuzuar Fitim Zekthin, përkundrazi po e mbrojnë. Publikimi është bërë nga CNA.al në rast se ne jemi të majtë se do mashtruesi Zekthi dhe të tijët, si ndihmojmë dot.

Më tej, Fitimi çuditet nga fakti që e nxjerr Syri.net, i Çim Pekës, duke thënë se janë media me trashëgimi komuniste që në fakt së fundi publikimin e ri-sërish e ka bërë CNA.al.

Pra, këtu s’ka as media komuniste, as media socialiste, as media tradhëtarësh. Por, është CNA.al, një nga mediat që është cituar shpesh nga Lulzim Basha në konferencat e shtypit, një media e atakuar nga Qeveria, në gjyqe me ministrat e kabinetit të Ramës, të fituara gjithmonë, e cila ka publikuar në vitin 2017 dhe tani dosjen e plotë të Fitim Zekthit, pasi ky në 4 vite gënjeu dhjetra herë publikisht.

Në reagimin e tij, Zekthi thotë se nuk ka një vendim të Gjykatës së Lartë, që flet për mashtrim. Nuk është e vërtetë që ai është dënuar dhe ka përfituar nga amnistia. Rreket të shpjegojë se ky vendim është më para se 20 vitesh, e të tjera si këto.

Të gjitha janë gënjeshtra dhe mashtrime publike.

Përveçse është i dënuar si mashtrues, Fitim Zekthi është edhe një mashtrues publik.

E sfidojmë publikisht Fitim Zekthin të nxjerrë vendimin e Gjykatës së Lartë që e shpall atë të pafajshëm.

CNA.al disponon dosjen e plotë, të cilën ne pjesërisht e publikuam në vitin 2017, ku nxorëm vendimin e Gjykatës së Faktit dhe disa materiale të Gjykatës së Apelit. Nuk e publikuam të plotë, pasi ishte kohë fushate dhe për të mos ndikuar në zgjedhje.

Por, të vërtetën ia thamë publikut. Që një kandidat ishte mashtrues.

Ai e kishte deklaruar këtë fakt edhe në formularin e tij në KQZ, duke thënë se ishte një dënim për të cilin ai ishte amnistuar.

Në të gjithë këtë histori reagimi të Fitim Zekthit, thuhet se është para 20 vitesh.

Në fakt vendimi nuk është përpara 20 vitesh. Është shumë më vonë.

Vendimi i shkallës së parë, është i vitit 2003 dhe Apeli në 2008 i cili shkon në Gjykatën e Lartë dhe merr vendim përfundimtar në vitin 2009. Ka dhe disa gjyqe të tjera më pas. Këto të lidhura direkt me dënimin.

E sfidojmë Fitim Zekthin të nxjerrë vendimet e tjera, pas dy vendimeve që ka publikuar CNA.al

Gjithashtu pasi ka humbur të gjitha proceset gjyqësore, Fitim Zekthi është përpjekur të përfitojë nga amnistia. Duhet ta thotë dhe këtë.

Përpiqet ai dhe të tijët të thonë se ky është një material i publikuar 20 herë në këto katër vitet e fundit.

LEXO EDHE:  Kryebashkiakët e inkriminuar/ Basha me listë të zezë

Jo, nuk është e vërtetë. Sërish mashtron publikisht.

Vendimi i Gjykatës së Lartë dhe fakti se një gjykatë nuk e ka pranuar amnistinë, për ta përfituar Fitim Zekthi, nuk janë publikuar kurrë.

CNA.al ka rikthyer vendimin e Gjykatës së Faktit, ndërsa dje ka nxjerrë vendimin e Gjykatës së Apelit. Dhe të gjitha dokumentet e tjera, për një arsye të thjeshtë. Fitim Zekthi ka dalë publikisht dhe ka thënë se nuk është i dënuar dhe është i amnistuar. Ka mashtruar qytetarët. Fitim Zekthi është një mashtrues i dënuar, që sot gënjen sërish.

Duke qenë se ka reaguar ai dhe ka thënë se nuk është dënuar, por është shpallur i pafajshëm dhe në reagimin e tij përpiqet të thotë se ka një pafajësi, çështja është amnistuar, e të tjera si këto, ne e sfidojmë publikisht Fitim Zekthin të tregojë vendimin e Gjykatës së Lartë.

Sot po publikojmë vendimet e Gjykatës së Apelit, datën, kohën, teksti dhe procesi që ka ndodhur është i njëjti me atë të Faktit. Pra, Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Faktit, për ta dënuar Fitim Zekthin si mashtrues, i cili ka marrë rreth 2 mijë dollarë një njeriu të afër të tij për të nxjerrë një vizë angleze.

Sipas vetë Fitimit dhe deklarimeve të tij këto para i ka marrë dhe pasaportën ia kanë humbur të tjerët.

Pra, Fitim Zekthi edhe në reagimin që ka bërë ka pranuar që ka qenë i përfshirë në një çështje gjyqësore, apo në një proçes për t’i nxjerrë një vizë një të afërmi të tij, duke i marrë para.

Ndoshta për të tretë, ndoshta ka qënë sekser, por ka qenë i përfshirë.

Nga ana tjetër, Zekthi pretendon se mund t’i jenë kthyer paratë dhe s’ka vendime të Gjykatës së Lartë.

CNA.al edhe një herë thekson. Në rast se Fitim Zekthi nuk është dënuar nga Gjykata e Lartë me vendim të formës së prerë sipas këtij vendimi që ne kemi publikuar sot nga Gjykata e Apelit, ne mbyllim portalin.

Kështu shpëton Fitim Zekthi si mashtrues, kështu shpëton kryetari i tij kryemashtruesi Lulzim Basha, kështu shpëton kryemashtruesi tjetër në pushtet, ai që është president, apo gjithë mashtruesat e politikës që vinë vërdallë.

CNA.al i sfidon publikisht Fitim Zekthin dhe gjithë të tjerët, të gjejnë një fakt të vetëm që ky nuk është dënuar dhe ne do t’i kërkojmë ndjesë publike dhe mbajmë ccdo përgjegjësi ligjore. Në të kundërt Fitim Zekthi duhet të tërhiqet nga politika dhe jeta publike dhe tju kërkojë ndjesë shqiptarëve.

Ëshë një mashtrues me vendim gjykate 24 orë live në ekrane. Një mashtrues me vendime gjykate, që del dhe jep leksione mbi demokracinë dhe sesi duhet të jenë ligjet e shtetit shqiptar.

Një është e vërteta. Ose Fitimi duhet të nxjerrë vendimin e Gjykatës së Lartë që është i pafajshëm dhe të vazhdojë rrugën i qetë ose të kërkojë falje publike minimalisht.

Por, fakti është se Fitimi është një mashtrues. E sfidojmë publikisht.

Fitimi nxjerr vendimin e Gjykatës së Lartë, ne mbyllim portalin. Në rast se nuk ka vendim të Gjykatës së Lartë, që e shpall të pafajshëm, Fitimi të ikë nga jeta publike./CNA.al

Dokumenti-Fitim Zekthi kërkoi 2 milionë lekë për një vizë angleze/ Zbardhet dëshmia e denoncueses

Dokument-Si u denoncua për mashtrim analisti i Bashës/ Fitim Zekthi mori paratë dhe u zhduk

Fitim Zekthi, një mashtrues

Shënim/Fitimtari i dënuar për mashtrim, Luli, kundërshtarët dhe fraksionet

Apeli rrëzoi analistin e Bashës/ Zbardhet vendimi, dënimi me burg nuk u shua

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bardhi mohon skandalin në PD/ Kërkon të gënjejë publikisht

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gazment Bardhi ka tentuar sërish sot të mohojë skandalin e blindimit të dyerve të selisë së PD.

Ai tëntoi të gënjejë publikisht, duke thënë se nuk ka dyer të blinduara, ndërsa hodhi akuza të forta ndaj Berishës.“Mbështetësit e tij kanë folur për gjakderdhje. Cili është qëllimi i Berishës që demokratët të përplasen me demokratët? Demokratët nuk do të përplasen për interesat e Berishës.  Në selinë e PD po kryhen punime nga më të ndryshmet. Nën përgjegjësin që na kanë ngarkuar demokratë, është detyra jonë për të shmangur çdo mundësi përplasje mes demokratëve. Meqë Berisha ka humbur arsyen dhe bën thirrje për gjakderdhje në selinë e PD, ne nuk mund ta lejojmë këtë shoë. Berisha ka vendosur t’i bëjë dhuratë Ramës duke përplasur demokratë për hallin e tij personal. Nuk ka asnjë derë të blinduar të asnjë zyre në PD. Çdo zyrë e selisë së PD ka të njëjtat dyer e dritare si gjithmonë. E vetmja erë e veshur me hekur është ajo ku ndodhen panel e energjisë së selisë së PD”, tha Bardhi. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha: Edhe vetë Lul Brava e di që nesër do të largohet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar se nesër dyert e selisë së PD, do të hapen pa asnjë diskutim.

Në një deklaratë për mediat para selisë së PD, Berisha tha se edhe vetë “Lul Brava”, sikurse i referohet ai Lulzim Bashës, e di që nesër do të largohet.“Nuk ka asnjë diskutim që dyert do të hapen. Në mënyrë më të vendosur selia do të ju kthehet demokratëve. Nuk ka blind apo beton që mund të pengojë demokratët shqiptarë si njerëz të lirë, të rikthejnë këtë ndërtesë nga burg që e ka shndërruar Edi Rama me pengun e tij Basha. Çdo blind që ndodhet në këtë ndërtesë do të ngarkohet në një kamion dhe do ti dërgohet pranë shtëpisë Lulzim Bravës që ti përdorë për çfarë të dojë. Edhe vetë Lul Brava e do që nesër do të largohet.”-tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i vendosur/ Nesër hapen dyert e PD

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar se nesër do të hapen dyert e selisë së PD.

Në një deklaratë për mediat, Berisha theksoi se nuk ka asnjë diskutim që nesër do hapen dyert.Nuk ka asnjë diskutim që dyert do të hapen. Në mënyrën më të vendosur selia do t’u kthehet demokratëve nuk ka blind që mund të pengojë demokratët shqiptarë. Çdo blind që është vendosur në këtë ndërtesë do të parkohet në një kamion dhe të vendoset afër shtëpisë së tij që Lulzim Brava të bëjë ctë doje më te nuk është ndërtesë e një grupi terrorist, por e PD. Edhe vetë Lul Brava e di shumë mirë që nesër do largohet”-tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE