Connect with Us

E shtuna e ngrohtë dhe me diell/ Fundjava nis me temperature 28 gradë

Sociale

E shtuna e ngrohtë dhe me diell/ Fundjava nis me temperature 28 gradë

Publikuar

-

/

Vlerat e larta barike do të sjellë në territorin Shqiptar dominim të motit të kthjellët gjatë paradites në një pjesë të mirë të vendit.

Ndërsa në orët vijuese priten kalime vranësirash, më të mundshme në skajin verior duke rrezikuar shira të izoluar.

Sipas MeteoAlb. temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 9°C deri në 28°C.

LEXO EDHE:  Nëntori i surprizave/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për javën e ardhshme

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugor – Juglindor duke sjell në det dallgëzim 3 ballë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

I ftohti “mbërthen” vendin/ Dëbora mbulon veriun dhe jugun

Publikuar

-

Nga

Ditët e ftohta kanë “mbërthyer” të gjithë territorin e vendit.

Temperatura të ulëta dhe reshjet e dëborës nuk kanë qenë prezente vetëm në pjesën veriore të territorit, por edhe në jug të vendit.Mbrëmjen e sotme reshjet e dëborës kanë zbardhur Fierin, Vlorën dhe rrethinat. Policia u bën thirrje drejtuesve të mjeteve që të lëvizin me kujdes sidomos në Llogora.

LEXO EDHE:  Suprizat e motit/ Ja, çfarë kanë parashikuar sinoptikanët

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Bëhuni gati për ulje të temperaturave dhe reshje

Për momentin nuk raportohet për probleme me qarkullimin. Vendi prej disa ditësh është “pushtuar” nga moti i keq, dëborë dhe ngrica, ndërsa në fillim të javës që vjen temperaturat do të shkojnë deri në -17 gradë dhe për këtë arsye ministria e Arsimit mbylli shkollat për tre ditë./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Moti i keq/ Balluku apel qytetarëve: 5 ditët e ardhshme mos dilni për turizëm, temperaturat do të jenë ekstreme!

Publikuar

-

Nga

Në ditët në vijim pritet që i gjithë vendi të përfshihet nga mot i keq dhe temperatura të ulëta.

 

Ministja e Infrstrukturës, Belinda Balluku thotë se nëse keni ndërmend të shkoni në ndonjë udhëtim në ndonjë vend me borë do të duhet ta rimendoni.

 

“Tregohuni të kujdesshëm, ecni me ngadalë me pajisjet e duhura, vendosni rripin e sigurisë. Ne do t’ju garantojmë të gjitha rrugët e hapura. Nuk është rasti për të udhëtuar në 5 ditët e ardhshme. Do të ketë temperatura shumë të ulëta dhe do të shkaktojnë probleme. Ne do t’ia dalim në këtë sfidë më motin por sigurisht që do të na duhet ndihma juaj. Të jemi të kujdesshëm në rrugë dhe të kursejmë energjinë elektrike”, apelon ministrja.

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Bëhuni gati për ulje të temperaturave dhe reshje

LEXO EDHE:  Moti/ Ja çfarë pritet për orët në vijim  

Ajo thekson se grupet e punës janë në gatishmëri për të garantuar që akset rrugore të jenë të hapura si dhe për të siguruar furnizim me energji elektrike.

 

Drejtuesit e automjeteve duhet të evitojnë lëvizjet e panevojshme dhe të respektojnë me përpikmëri rregullat e qarkullimit rrugor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti i acartë po vjen/ UKT këshillon qytetarët: Si të shpëtoni tubacionet nga ngrirja

Publikuar

-

Nga

Si pasojë e temperaturave të ulëta që priten në ditët në vijim, Ujësjellës Kanalizime Tiranë, ka një njoftim të rëndësishëm për qytetarët.

Në njoftimin e UKT, qytetarët këshillohen të marrin masa parandaluese për mbrojtjen e sistemit të brendshëm të rrjetit ujësjellës.
Sipas UKT duhet të tregohet kujdes për tubacionet, instalimet përfshirë këtu edhe ujëmatësit.

 

UKT sugjeron që në katet përdhese, ku tubacionet e furnizimit me ujë, janë më shumë të ekspozuara me ambientin jashtë dhe mundësitë e rrjedhjes janë potenciale dhe të merren masa duke i mbuluar apo izoluar për të arritur një mbrojtje optimale.

 Njoftimi i UKT:

Njoftim i rëndësishëm !
Si pasojë e temperaturave të ulta në ditët në vijim, Ujësjellës Kanalizime Tiranë, njofton të gjithë qytetarët e Tiranës për marrjen e disa masave parandaluese për mbrojtjen e sistemit të brendshëm të rrjetit ujësjellës, përfshirë dhe matësat e ujit, në mënyrë mos dëmtimin e tyre si pasojë e kushteve atmosferike.

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Alarmojnë meterologët/ Kaos në të gjithë botën, ‘çmendet’ moti

Lutemi të tregoni kujdes për tubacionet/ instalimet brenda pronës tuaj, përfshirë këtu edhe ujëmatësit.
Rikujtojmë të gjithë qytetarët se janë ata përgjegjës për mbrojtjen e tubave të ujit dhe të ujëmatësve (të brendshëm ose të jashtëm, në afërsi të banimit), nga ajri i ftohtë.

Sygjerojmë që në katet përdhese, ku tubacionet e furnizimit me ujë, janë më shumë të ekspozuara me ambientin jashtë dhe mundësitë e rrjedhjes janë potenciale, ju lutemi të merrni masa duke i mbuluar apo izoluar për të arritur një mbrojtje optimale.

Për çdo problematikë lutemi të sinjalizoni në numrin tonë të gjelbër 08004488, gjithashtu edhe në Pikat UKT më të afërta në zonën tuaj të banimit.
Inxhinierët tanë dhe specialistët e terrenit janë në gatishmëri të plotë në shërbimin tuaj!
Së bashku kalojmë çdo vështirësi!/CNA.al

LEXO TE PLOTE