Connect with Us

E rrallë/ Krijohet roboti që kryen vaksinat kundër Covid 19 pa injektime

Kuriozitete

E rrallë/ Krijohet roboti që kryen vaksinat kundër Covid 19 pa injektime

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një grup shkencëtarësh kanadez e kanë bërë shumë më të lehtë procesin e marrjes së një vaksine COVID-19, me anë të një roboti që injekton në muskul pa përdorimin e një gjilpëre.

Krijuesit e robotit Cobi, i projektuar në Universitetin e Waterloo në Ontario, thonë se ka kryer me sukses injeksionin e parë autonom robotik intramuskular.

Cobi mbështetet në një rrymë serumi me presion të lartë që kalon përmes një hapjeje në lëkurë sa gjerësia e një floku të njeriut.

Duke përdorur sensorë LiDAR, të njëjtën teknologji të përdorur nga automjetet autonome për të hartuar rrugën, Cobi bën një model të trupit të pacientit dhe softueri i bazuar në AI përcakton vendin optimal të injektimit.

Ne e krijuam Cobi-n për të përdorur një teknologji të injektimit pa gjilpëra dhe për të demonstruar se pacientët mund të merrnin injeksione intramuskulare, të tilla si vaksinat, pa gjilpëra dhe pa përfshirje nga një profesionist i kujdesit shëndetësor,” tha Tim Lassëell, bashkëthemelues dhe CEO i Cobionix në një. deklaratë .

LEXO EDHE:  Biden dhe Pence do të vaksinohen për koronavirusin brenda disa ditësh

Në teori, një pacient do të regjistrohej në internet dhe më pas do të mbërrinte në një klinikë ose farmaci dhe do të paraqiste ID-në e tij për kamerën në ndërfaqen e ekranit me prekje të Cobit për ta konfirmuar.

Sensorë të shumtë 3D do të zbulonin praninë e pacientit, sipas Neë Atlas , dhe ‘krahu’ robotik i Cobit mbledh një shishe vaksine. Dhe më pas krijon modelin e pacientit, duke përdorur sensorët e tij LiDAR, përpara se t’i injektojë me vaksinën.

Zgjidhjet autonome si Cobi mund të mbrojnë punonjësit e kujdesit shëndetësor, të zvogëlojnë kostot e kujdesit shëndetësor dhe të përmirësojnë rezultatet e pacientëve” tha bashkëthemeluesja e Cobonix, Nima Zamani./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nga forma tek tiparet/ Detaje të fytyrës që mund të zbulojnë personalitetin tuaj të vërtetë

Publikuar

-

Nga

Kemi dëgjuar shpesh njerëz që thonë se bukuria dhe inteligjenca nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën, pasi ekzistojnë paragjykimet se njerëzit e bukur nuk e përdorin shumë intelgijencën. Por disa njerëz pa e ditur mund të ndikohen nga ” efekti halo “. Më poshtë do të lexoni se si forma e fytyrës tuaj tregon shumë gjëra për personalitetin.

Fytyrë e gjerë

Testosteroni dhe estrogjeni kanë një rol si në sjellje ashtu edhe në atë se si duken fytyrat tona. Testosteroni i lartë  lidhet me kockat më të forta të nofullës dhe estrogjeni i lartë me ballin më të  butë , buzët më të harlisura dhe konturet më të buta dhe më të rrumbullakëta . Tek gratë, këto tipare përgjithësisht lidhen me vlerësime më të larta të feminitetit, atraktivitetit dhe shëndetit, dhe ato zbulojnë fertilitet më të lartë. Mollëzat më të gjera janë gjithashtu të lidhura me testosteronin shtesë. Ky konsiderohet një  tregues i  agresionit më të lartë dhe gjithashtu i bujarisë . Meshkujt me këtë tipar të fytyrës shihen si më të sigurt dhe ata e ndjejnë veten kështu.

Fytyrë e rrumbullakët

Femrat me fytyrë të rrumbullakët janë më bujare . Një fytyrë në formë të rrumbullakët është shpesh një shenjë e një personi të sjellshëm, vetëmohues dhe të kujdesshëm. Njerëzit me këtë tipar mund të jenë  miq të vërtetë . Megjithatë, ata gjithashtu mund të japin shumë nga vetja dhe t’i vënë nevojat e njerëzve të tjerë para të tyret, duke lënë pas dore mirëqenien e tyre. Këto lloje fytyrash perceptohen si më të pafajshme dhe, për shkak të kësaj, më të besueshme. Forma e rrumbullakët e kokës së një personi mund të jetë gjithashtu një  tregues i problemeve të mundshme me apnea e gjumit. Në fakt, njerëzit me këtë karakteristikë mund të priren të gërhijnë më shumë.

Forma ovale e fytyrës

Nëse fytyra duket e gjatë dhe mollëzat më të gjera se nofulla, forma e fytyrës është ovale. Njerëzit me këtë formë fytyre ndoshta perceptohen nga të tjerët si më ekstrovertë dhe miqësorë . Kjo nuk do të thotë që njerëzit me fytyra ovale janë natyrshëm flutura sociale. Por ata priren të jenë më miqësorë dhe të gjejnë lehtësi me fjalët, duke ditur se si t’i përdorin ato për t’i  bërë të tjerët të ndihen të mirëpritur dhe rehat .

Fytyrë në formë zemre

Një fytyrë në formë zemre  karakterizohet nga një ballë i madh dhe një mjekër më e vogël, si një trekëndësh i përmbysur. Thuhet se ata janë  vetë-analizues dhe me mendje të fortë . Njerëzit me këtë formë fytyre priren të kenë forcë të jashtëzakonshme të brendshme dhe janë mjaft kokëfortë . Ata kanë shumë energji, fuqi të brendshme dhe intuitë të fortë, duke ditur se kur duhet të veprojnë për të arritur objektivat e tyre.

LEXO EDHE:  Biden dhe Pence do të vaksinohen për koronavirusin brenda disa ditësh

LEXO EDHE:  Brataj sqaron qytetarët/ Nuk do të ndalohet lëvizja në nivel kontinental e atyre që s’kanë pasaportën e vaksinimitAta janë gjithashtu shumë krijues dhe të dashur , por gjithashtu mund të jenë emocionalisht të paqëndrueshëm dhe të pavendosur. Njerëzit me këtë formë fytyre mund të jenë shumë të ngrohtë dhe lehtësisht i bëjnë njerëzit e tjerë të ndihen të veçantë, pasi u pëlqen të shprehen. Ata e duan pasionin që vjen me rënien në dashuri, por mund të mos qëndrojnë kur gjërat zgjidhen ose bëhen më të zakonshme.

Forma e fytyrës në formë “diamanti”

Njerëzit me këtë formë fytyre thuhet se  kënaqen duke qenë nën kontroll. Duke dashur dhe synuar perfeksionin, ata janë të orientuar drejt detajeve dhe prodhojnë punë cilësore . Të mprehta si diamante dhe shumë të sakta me fjalë, mund të priten nëse kalohen në mënyrë të gabuar.

Në shumë vende, kjo formë fytyre  konsiderohet mesatare në pamje. Kjo mund të jetë një gjë e mirë , pasi njerëzit, në përgjithësi, priren t’i konsiderojnë fytyrat me pamje mesatare më të besueshme se ato me karakteristika të veçanta ose unike.

Forma drejtkëndore e fytyrës

Njerëzit me një  lloj fytyre më të gjerë kanë shumë energji natyrore dhe qëndrueshmëri të lartë. Ata gjithashtu priren të marrin përsipër projekte të mëdha dhe kanë një mendje të fortë dhe mendje analitike. Të aftë për të qëndruar të qetë dhe të përqendruar, edhe në mjedise me stres të lartë, ata mund të jenë liderë të lindur nga natyra.

Mendimtarë dhe planifikues të mirë , ata janë të prirur t’i  përmbahen logjikës dhe të mos flasin për ndjenjat e tyre. Meshkujt me këtë formë fytyre priren të ndihen “më të fuqishëm”, por në fakt perceptohen si “më pak të besueshëm”.

Fytyrë bebe

Tiparet e “fytyrës së foshnjës” mund të ngatërrohen me fytyrën e rrumbullakët, por këtu përfshin detaje specifike, si sytë e mëdhenj dhe një hundë dhe mjekër e vogël. Njerëzit me këto tipare mund të perceptohen si  më naivë , më pak dominues, apo edhe të nënshtruar. Por ata janë, në  fakt , të ndershëm, të ngrohtë dhe të sjellshëm. Gratë me këto tipare, në kultura të ndryshme anembanë globit, konsiderohen si lloji më tërheqës nga të gjithë./ A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E padëgjuar më parë/ Qyteti ku para se të shkoni duhet të hiqni apendicitin

Publikuar

-

Nga

cna kuriozitet

Lëvizja në një qytet të ri mund të jetë gjithmonë e vështirë ndërsa përshtateni me mjedisin tuaj të ri. Por lëvizja në këtë qytet të vogël, në veçanti, mund të jetë e vështirë, pasi kërkon që banorët e tij të heqin apendicitin nëse duan të jetojnë atje.

Kushdo që kërkon të zhvendoset në fshatin Antarktik të Villa Las Estrellas në ishullin King George do të duhet tashmë të përgatitet për temperaturat e ulëta.

Arsyeja pse duhet të hiqni apendesitin?

Sipas BBC , spitali më i afërt është mbi 600 milje larg vendbanimit kilian, që do të thotë se kujdesi shëndetësor është i kufizuar. Dhe ndërsa mjekët qëndrojnë në bazën e kërkimit, nuk është e garantuar që do të ketë një kirurg të aftë për të trajtuar apendicitin, i cili kërkon kirurgji të shpejtë.

Pra, të gjithë banorët që lëvizin atje duhet t’i nënshtrohen një apendektomie parandaluese për të shmangur çdo situatë jete ose vdekjeje.

Vendbanimi i largët ka një grumbull shtëpish, së bashku me një shkollë, bibliotekë, zyrë postare, stacion radio, bankë dhe supermarket.

LEXO EDHE:  Roboti Sophia tregon se ajo dëshironë të krijojë një familje

LEXO EDHE:  Nju Jork, fillon pushimi nga puna i punonjësve shëndetësorë të pavaksinuar

Është një nga vendbanimet e pakta në Antarktidë ku disa njerëz jetojnë prej vitesh.Ndërsa janë kryesisht studiues dhe personel nga forcat ajrore ose marina e Kilit që përbëjnë 100 persona në bazë, ata me kontrata afatgjata shpesh sjellin të gjithë familjet e tyre.

Por çuditërisht kushtet e ngrirjes, ku temperaturat bien deri në -47C, kërkojnë që njerëzit të qëndrojnë brenda ose mund ta gjejnë veten në rrethana të rrezikshme.

Kjo do të thotë se njerëzit kryesisht jetojnë në ishull vetëm gjatë verës por kjo do të thotë se drita e ditës është konstante.

Qentë janë të ndaluar, në rast se përhapin sëmundje infektive në kafshë të egra, dhe është e rrallë të shohësh perime të freskëta.

Por ka pinguinë të cilët janë mjaft miqësorë falë ligjeve që i ndalojnë ata të gjuhen, gjë që është mjaft e dobishme./ CNA.al

Marrë nga Mirror.co.uk

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Fluturon dhe lundron/ Ky është jahti më mbresëlënës që keni parë ndonjëherë

Publikuar

-

Nga

Një firmë italiane ka zbuluar jahtin e saj më të ri luksoz dhe është projektuar për të fluturuar dhe lundruar në oqeanet e botës.

I quajtur Air Yacht, automjeti ekstravagant është zbuluar në imazhet konceptuale nga firma me bazë në Romë Lazzarini Design Studio.

Struktura e thatë e fibrës së karbonit mund të arrijë 60 nyje falë katër helikave elektrike me energji diellore dhe dy blimpave të mbushura me helium, duke e lejuar atë të fluturojë, të rri pezull dhe të notojë gjithashtu mbi ujë.

Air Yacht qëndron në ajër, sepse helikat e tij fryhen me një gaz që është më i lehtë se ajri në këtë rast helium, ndërsa merr vrull nga helikat e tij masive.

Ende nuk është zbuluar se sa do të kushtojë një jaht i tillë, por firma thotë se është projektuar duke pasur parasysh pronarët privatë, me gjasë ata që kanë disa qindra milionë paund për të shpenzuar.

Gjatësia e përgjithshme e strukturës së fibrës së thatë të karbonit do të ishte gati 150 metra, me një gjerësi prej 80 metra, ndërsa kuverta kryesore qendrore do të ishte 10 metra e gjerë.

LEXO EDHE:  Vaksinohet kancelarja Angela Merkel/ Ja cilën vaksinë bëri

LEXO EDHE:  Roboti Sophia tregon se ajo dëshironë të krijojë një familjeAeroplanët e dyfishtë të Air Yacht përmbajnë 400,000 m3 helium të kompresuar, i shtyrë nga tetë motorë rrotullues kundër, secili i mundësuar nga bateri ultra të lehta dhe panele diellore.

Sipas Lazzarini, anija mund të fluturonte me një shpejtësi maksimale prej 60 nyje , gati 70 milje në orë, për më shumë se 48 orë.

Jahti përmban pesë suita për pasagjerë të disponueshme në secilën anë të fluturimit me pamje mbresëlënëse të dritareve nga qielli.

Ekziston edhe një platformë e gjerë pa dritare në pjesën e pasme të çdo pike, e cila i lejon pasagjerët të shohin valet.

Gjithashtu ka një zonë luksoze për pasagjerët, me një pishinë, sallë pritjeje të shtruar me tapet dhe një dhomë ndenje me ambiente ngrënieje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE