Connect with Us

E ardhmja e “Metaverse”/ Zuckerberg bën publik planin e radhës

Teknologji

E ardhmja e “Metaverse”/ Zuckerberg bën publik planin e radhës

Publikuar

-

/
cna lajm teknologjii

Sipas një raporti të ri, Meta po mendon të hapë dyqanet e veta me pakicë në një përpjekje për t’i bërë konsumatorët të kuptojnë se çfarë është në të vërtetë metaverse.

Ato do t’i lejonin CEO Mark Zuckerberg dhe Meta të shfaqnin më lehtë pajisjet e kompanisë, të tilla si syzet e saj inteligjente, kufjet e realitetit virtual Oculus (së shpejti do të riemërohen Meta) dhe pajisjet e thirrjeve video.

Dyqanet, të cilat u raportuan për herë të parë nga The New York Times, janë ende në fazën e kërkimit dhe nuk kanë ende një datë hapjeje.

Apple hapi dyqanin e saj të parë me pakicë në maj 2001 në Tysons, Virxhinia dhe Google në heshtje ka zgjeruar praninë e saj të shitjes me pakicë për të treguar mallrat e saj, si smartphone Pixel.

Ne nuk mund të konfirmojmë ndonjë plan për dyqane, por mund të konfirmojmë se Quest 2 është në kërkesë të lartë dhe është në dispozicion në shitësit tanë partnerë së bashku me produktet tona të tjera harduerike, Ray-Ban Stories dhe Portal,” tha një zëdhënës i Meta për DailyMail.com. nëpërmjet e-mail.

Muajin e kaluar, CEO Mark Zuckerberg zbuloi se Facebook do të ndryshojë emrin e tij në Meta (duke iu referuar metaverses), pasi kompania po kalon në fokusimin në një mjedis ku përdoruesit punojnë dhe luajnë në një botë virtuale.

Përpjekja për t’i shpëtuar realitetit nuk mund të vinte në një kohë më të mirë për markën e luftuar, e cila do të ruajë emrin e Facebook, por Facebook Inc. – kompania mëmë që zotëron gjithashtu Instagram dhe ËhatsApp – tani do të kalojë nën titullin e ri Meta.

LEXO EDHE:  Meta pret në takim ambasadorin e ri/ Italia partner i pazëvendësueshëm strategjik

Ajo do të fillojë tregtimin nën simbolin MVRS më 1 dhjetor.

Ndryshimi i emrit të kompanisë përfshin një logo të re që përshkruan një simbol blu të pafundësisë dhe i referohet ‘metaverse’, fokusi i saj i ri për t’u zgjeruar përtej aplikacioneve të saj të mediave sociale.

Termi ‘metaverse’ mund t’i referohet hapësirave dixhitale, të cilat bëhen më të gjalla nga përdorimi i realitetit virtual ose realitetit të shtuar.

“Misioni ynë mbetet i njëjtë, ka të bëjë ende me bashkimin e njerëzve”, tha Zuckerberg në konferencën e Facebook Connect të kompanisë, duke shtuar, “Tani kemi një Yll të ri të Veriut për të ndihmuar në sjelljen e metaverses në jetë”.

Ai shtoi se fjala do të thotë ‘përtej’ në greqisht dhe simbolizon se ka ‘gjithmonë më shumë për të ndërtuar’ dhe ‘gjithmonë një kapitull tjetër në histori.’

“Unë besoj se metaverse është kapitulli tjetër i internetit dhe është gjithashtu kapitulli tjetër i kompanisë sonë,” tha ai, duke shtuar, “Ndërsa shumica e kompanive etch fokusohen në mënyrën se si njerëzit mund të lidhen me teknologjinë, ne fokusohemi në ndërtimin e teknologjisë në mënyrë që njerëzit të mund të lidhen me njëri-tjetrin.

Zuckerberg ka sugjeruar më parë metaverse të jetë e ardhmja e kompanisë dhe ka folur për metaverse që nga korriku.

“Dhe shpresoj se nëse e bëjmë këtë mirë, mendoj se gjatë pesë viteve të ardhshme ose më shumë, në këtë kapitull të ardhshëm të kompanisë sonë, mendoj se do të kalojmë efektivisht nga njerëzit që na shohin kryesisht si një kompani e mediave sociale në një metaverse. kompania”, tha Zuckerberg në një intervistë në korrik për The Verge./CNA.al

cna lajm teknologji

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Mbani “sekret” të dhënat tuaja në Tik Tok/ Si mund të ndryshoni cilësimet në aplikacion

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

Ka një sërë cilësimesh që mund të ndryshoni në aplikacion për ta bërë atë pak më privat, si nga kompania ashtu edhe nga njerëzit e tjerë që ju ndjekin apo ndiqni.

Dëshirat tuaja për privatësinë e TikTok do të ndryshojnë në varësi të mënyrës se si po përdorni aplikacionin e ndarjes së videove të shkurtra. Nëse po shpërndani përmbajtje publike, duke shpresuar të bëheni virale ose thjesht të merrni disa pelqime, të qenit i dukshëm mund të ndihmojë. Por nëse je një person që nuk kërkon shumë vëmendjen, mund të qëndroni privat.

Aplikacioni i mediave sociale përdor pothuajse gjithçka që mëson për ju për të përcaktuar se cilat video  dhe reklama, mendon se dëshironi të shihni. Si shumica e shërbimeve të mediave sociale, nuk ka asnjë mënyrë për ta bllokuar plotësisht atë nga të mësuarit informacion për ju, përveç fshirjes së aplikacionit. Megjithatë, ju mund të kufizoni informacionet tuaja apo të dhënat private.

Aplikacioni do t’ju kërkojë vazhdimisht të ndani kontaktet tuaja të smartfonit ose të lidheni me llogarinë tuaj në Facebook. Ky informacion mund të zbulojë gjëra për ju dhe njerëzit e ruajtur në pajisjen tuaj. Nëse mundeni, provoni të gjeni miq duke kërkuar në vend që të dorëzoni të gjithë rrethin tuaj shoqëror.

LEXO EDHE:  Si të kundërshtohen lajmet e rreme dhe teoricienët e konspiracionit në një kohë pandemie

LEXO EDHE:  Meta dekreton ligjin për akcizën/ Argumentet që jep

Ju gjithashtu mund të bllokoni qasjen në kontaktet tuaja në cilësimet e privatësisë së Android ose iOS . Nëse doni të kufizoni se sa kompania dhe reklamuesit e jashtëm janë në gjendje t’ju synojnë, TikTok ka një opsion që mund ta ndryshoni.Shkoni te Cilësimet dhe Privatësia → Privatësia → Personalizimi i Reklamave dhe sigurohuni që çelësi për “Përdorimi i Aktivitetit Off-TikTok për shënjestrimin e reklamave” të jetë i çaktivizuar dhe gri. Kjo nuk e ndalon TikTok të synojë reklamat, por kufizon informacionin që mund të përdorë për ta bërë këtë.

Mbajeni profilin tuaj anonim

Këta hapa nuk janë vetëm për njerëzit që përdorin  TikTok. Përdoruesit duhet të jenë gjithashtu të kujdesshëm se sa informacione të identifikueshme ndajnë në aplikacion për të parandaluar probleme si ndjekja ose ngacmimi. Mos e vendosni emrin tuaj të plotë në profilin tuaj nëse ky informacion nuk është tashmë i lidhur me praninë tuaj në internet.

Bëjeni llogarinë tuaj private

Bëni llogarinë tuaj “Private” në mënyrë që të mund të miratoni se kush ju ndjek. Shkoni te Settings and Privacy → Privacy dhe aktivizoni çelësin “Private Account” në mënyrë që të jetë jeshile./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Mikrofoni i iPhone nuk funksionon?/ 4 mënyra për të zgjidhur problemin

Publikuar

-

Nga

cna teknologji lajme

Nëse mikrofoni juaj i iPhone nuk funksionon, ka hapa që mund të ndërmerrni për të zgjidhur problemin.

iPhone juaj ka tre mikrofona, prandaj sigurohuni që të tre të mos jenë të bllokuar në asnjë mënyrë.

Ja disa mënyra se si të rregulloni problemin:

Sigurohuni që mikrofonët të jenë të pastër

Është e lehtë që mikrofonat e iPhone tuaj të bllokohen pjesërisht ose plotësisht nga të gjitha llojet e gjërave, duke përfshirë papastërtitë, pluhurin apo mbrojtësit e ekranit. iPhone juaj duhet të ketë tre mikrofona, ndaj kontrolloni secilin për çdo bllokim të mundshëm. Nëse është e nevojshme, hiqni kutinë ose mbrojtësin e ekranit nëse ju pengon.

Testoni mikrofonin

Është e lehtë të testosh mikrofonët për të parë nëse ato funksionojnë normalisht:

Testoni mikrofonin për telefonata. Hapni aplikacionin “Voice Memos” dhe regjistroni një memo të shkurtër, duke folur në mikrofonin në fund. Luaje përsëri dhe shiko nëse zëri është i qartë.Provoni mikrofonin e altoparlantit. Hapni aplikacionin “Kamera” dhe regjistroni një video ndërsa flisni në mikrofonin në krye të iPhone. Luaje përsëri dhe shiko nëse tingëllon qartë.

LEXO EDHE:  Fakte/ Basha e ka në krah bashkëpunëtorin në krimet e Ramës

LEXO EDHE:  Berisha: Nje arrest i rrufeshem per koken peshkut qe qelb ere ne mbare Europe!

Nëse audioja është e paqartë, ka të ngjarë të keni një problem harduerik me iPhone-in tuaj.

Çaktivizoni Bluetooth-in

Tërhiqeni Qendrën e Kontrollit nga pjesa e sipërme e ekranit dhe më pas trokitni lehtë mbi ikonën Bluetooth për të çaktivizuar përkohësisht radion Bluetooth në iPhone tuaj.

Rindizni telefonin

IPhone është një kompjuter i vogël dhe ju mund të zgjidhni shumë defekte duke e fikur dhe pastaj duke e ndezur përsëri. Kjo do të pastrojë çdo të dhënë ose softuer me probleme që mund të shkaktojnë probleme në mikrofonin e telefonit tuaj. Rindizni iPhone-in dhe më pas provoni përsëri mikrofonin.

Sigurohuni që aplikacioni juaj të ketë leje

Nëse mikrofoni funksionon në përgjithësi dhe duket se është problem vetëm në një aplikacion specifik, është e mundur që aplikacioni të mos ketë leje për të përdorur mikrofonin. Mund ta korrigjoni këtë problem duke zgjedhur aplikacionin “Cilësimet” dhe më pas duke shtypur “Privatësia”. Zgjidhni Mikrofon. Lëvizni poshtë listën e aplikacioneve dhe sigurohuni që çdo aplikacion që ka nevojë për mikrofonin të ketë leje, duke e rrëshqitur butonin e duhur djathtas./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Po mendoni të ndërroni telefonin?/ Ja disa veprime që duhet të bëni patjetër

Publikuar

-

Nga

Mendoni se ka ardhur momenti që të ndryshoni telefonin tuaj, apo po shihni për mundësinë për ta shitur? Patjetër që nuk duhet të bëni asnjë veprim, pa u siguruar që keni fshirë apo keni hequr gjithçka që ju përket ju nga ai smartphone.

Ja disa gjëra që duhet të bëni para të shisni apo ndërroni telefonin tuaj.

Dilni nga të gjitha llogaritë

Kjo është shumë e rëndësishme që ju duhet të dilni nga të gjitha llogaritë dhe t’i fshini këto llogari. Kjo do të heqë të gjitha kredencialet. Në këtë mënyrë, askush që përfundon me telefonin tuaj nuk do të jetë në gjendje të përdorë faturat tuaja ose informacionin e kartës së kreditit.

Para kësaj, bëni një listë të të gjitha fjalëkalimeve në mënyrë që të mund të regjistroheni për gjithçka që ju nevojitet në telefonin tuaj të ri.

Ndryshoni fjalëkalimet

Për të mbrojtur më tej veten, ndryshoni fjalëkalimet e ruajtura. Rikthimi i telefonit në cilësimet e fabrikës duhet të fshijë të gjitha fjalëkalimet dhe të dhënat. Duhet gjithashtu të siguroheni që telefoni juaj i vjetër të jetë shkëputur nga një shërbim si “Gjej telefonin tim” ose një autorizim me dy hapa për t’u identifikuar në Google.

LEXO EDHE:  “Beteja e 2 marsit nuk ka përfunduar”/ Meta thirrje shqiptarëve: Kuptojeni që jemi në greminë

LEXO EDHE:  “Beteja e 2 marsit nuk ka përfunduar”/ Meta thirrje shqiptarëve: Kuptojeni që jemi në greminëShkëputeni nga pajisjet e vjetra

Shkëputni çdo aksesor që lidhet me bluetooth nga telefoni i vjetër. Kjo vlen për kufjet, altoparlantët, televizorët inteligjentë dhe të ngjashme.

Hiqni kartat SIM dhe të kujtesës

Pasi të keni arkivuar, shkëputur dhe asgjësuar gjithçka, mund të hiqni me siguri kartën SIM dhe kartën e kujtesës nëse keni një të tillë. Jo vetëm që do të ruhen disa të dhëna në to, por mund t’i përdorni edhe në telefonin tuaj të ri. Nëse nuk ju nevojitet më ajo kartë SIM, thjesht mund ta prisni përgjysmë.

Bëni një kopje të atyre që dëshironi të ruani

Nëse keni një telefon për një kohë, ka të ngjarë të jetë plot me foto, regjistrime, muzikë dhe dokumente që nuk dëshironi t’i humbni. Prandaj, bëni një kopje rezervë. Ruani gjithçka që dëshironi të ruani në një kartë memorie ose në cloud. Nëse është më e lehtë për ju, mund të dërgoni gjithçka edhe me e-mail./ CNA.al

LEXO TE PLOTE