Connect with Us

Atentatet mafioze në Elbasan/ SPAK, mbyll hetimet për vrasësit me pagesë

Politikë

Atentatet mafioze në Elbasan/ SPAK, mbyll hetimet për vrasësit me pagesë

Publikuar

-

/
cna lajme kronike

Prokuroria e Posaçme me datë 05.11.2021 ka përcjell në Gjykatën e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar kërkesën për kalimin për gjykim dhe aktet e proçedimit penal Nr.238/1 viti 2021, ndaj të pandehurit,  Xhulian Hoxha, i akuzuar, për krimin e vrasjes në dëm të viktimës Emiljano Ramazani më datë 20 Korrik 2020 në lagjen “28 Nëntori”, Elbasan, parashikuar si “Vrasja me paramendim” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”, parashikuar nga nenet  78/2, 278/3 të Kodit Penal.

Për krimin e vrasjes së Rigels Runaj më datë 29 Korrik 2020 në lagjen “Emin Matraxhiu”, në afërsi të varrezave të qytetit Elbasan, parashikuar si “Vrasja me paramendim”, parashikuar nga neni 78/2 të Kodit Penal.

Sipas SPAK në të dy krimet duke bashkëvepruar dhe me të tjerë persona nën hetim në formën e veçantë të bashkëpunimit “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal”, të parashikuara nga nenet 28/4, 333/a e 334 të Kodit Penal.

Hetimet janë mbyllur edhe për Euglen Halili, i akuzuar, për krimin e vrasjes në dëm të viktimës Emiljano Ramazani më datë 20 Korrik 2020 në lagjen “28 Nëntori”, Elbasan, parashikuar si “Vrasja me paramendim” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”, parashikuar nga nenet 78/2 dhe 278/3 të Kodit Penal;

Për krimin e vrasjes së Rigels Runaj më datë 29 Korrik 2020 në lagjen “Emin Matraxhiu”, në afërsi të varrezave të qytetit Elbasan, parashikuar si “Vrasja me paramendim”, parashikuar nga neni 78/2 të Kodit Penal dhe në të dy krimet duke bashkëvepruar dhe me të tjerë persona nën hetim në formën e veçantë të bashkëpunimit “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal”, të parashikuara nga nenet 28/4, 333/a e 334 të Kodit Penal.

LEXO EDHE:  Përplasje me armë zjarri në Elbasan/ Raportohet për të plagosur

Ndërkohë vazhdojnë hetimet ndaj personave të tjerë të përfshirë si autorë të mundshëm në këto ngjarje kriminale.

Ngjarjet

Emiljano Ramazani, 39-vjeç, është ekzekutuar me armë zjarri një vit më parë, në qytetin e Elbasanit. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur “Rrethrrotullimi i luleve”. Viktima është qëlluar brenda në makinën e tij në një parkim pallati.

Pas ngjarjes , atorët u larguan me shpejtësi në drejtim të aksit rrugor Bradashesh-Paper, dhe në një ullishte i kanë vënë zjarrin mjetit dhe janë larguar në kodrat përballë Paperit.

Makina tip Renault Megane me targa AA 819 KX, është gjetur duke u djegur. Këto targa ishin deklaruar më parë të vjedhura.

Para se të vritej, Regis Runaj ka qenë në shoqërinë e Xhuljano Hoxhës dhe Euglen Halilit duke konsumuar lëndë narkotike, në një park në afërsi të varrezave të qytetit.

Pasi kanë konsumuar lëndë narkotike me Runajn, Eugen Halili dhe Runajn janë larguar me motorrin e Halilit drejt Elbasanit pasi kishn dalë për disa minuta në periferi në të qytetit.

Pas konsumimit të drogës, Euglen Halili ka goditur Regis Runaj një herë me thikë nga mbrapa shpinës dhe më pas e ka goditur edhe 26 herë të tjera duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Trupi i Regis Runaj u gjet buzë rrugë në afërsi të varrezave, i mbuluar në gjak.

Gjaku i gjetur në motomjetin e sekuestruar autorëve ka konfirmuar përfshirjen e tyre në vrasjen e 23-vjeçarit Regis Runaj. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Juristja ironizon Bashën/ “Na paska ruajtur Zoti që nuk ka pushtet”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Juristja Enida Bozheku ka ironizuar Lulzim Bashën përsa i përket ndërhyrjes së policisë në protestën që u mbajt në 8 Janar.

Ditën e sotme Basha u shpreh se nuk e kishte lajmëruar ai policinë ndërsa juristja shprehet se demokratët nuk kishin interes të thërrisnin policinë, pasi të vetmit që u dendën me gaz lotsjellës ishin ata.Sipas juristes shqiptarët i ka ruajtur Zoti që Lulzim Basha nuk ka pushtet sepse vetëm me gjak, gaz dhe dyer të blinduara do ta kishte lënë pushtetin.

Të qeshura bashkëkohore me Lylin Hollandez. Policinë nuk e thirra unë, atë e gjeta mes jush! Dmth, ky Brut modern – ne mitomaninë paradoksale të psiqikës perverse të tij – “akuzon” se policinë në mbrojtje të kolltukut të vet e paska thirrur Berisha, që ju lut Ramës 🤦‍♀️! Ok! Po, o Senekar i filozofisë së jetës, a nuk na thua, cili ishte interesi i antarëve të Pd që të kërkonin ndihmë policisë?! Ata donin të të “hidhnin në kosh të plehrave ty” o Fluturues, jo të dendeshin me gaz lotsjellës. Po mirë, ti o Trim i Tatit, pse u ngujove me dyer të blinduara dhe pse hodhe lënd helmuese nga brenda?! Komuna e Parisit (anarkia post revolucionit te 1789), para arkitektimit tënd skenik, ngjan amatoreske. Të bëhej ky Kryeministër do të kish pas thënë që veç me gjak, gaz e dyer të blinduara do ta kish pas lënë pushtetin. Na paska ruajtur Zoti që nuk ka pushtet. E me sa u pa, ai 21 janari, skenaristët i paska bashkëpunëtor recidivist!”, shkruan Enida Bozheku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Del lista/ Emrat e Kuvendit të Bashës të sajuar

Publikuar

-

Nga

Në 18 dhjetor kreu i PD, Lulzim Basha mblodhi Kuvendin Kombëtar në Pallatin e Kongreseve, një javë pas atij të zhvilluar nga ish kryeministri Sali Berisha.

Pas debateve dhe pikëpyetjeve të ngritura për pjesëmarrësit në këtë Kuvend, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi lexoi një listë të gjatë me emrat e anëtarëve që sipas tij, ishin pjesë e Kuvendit Kombëtar të PD-së, së thirrur nga Basha.

Sot në emisioni “Quo Vadis”, anëtari i Komisonit të Rithemelimit, Rigels Muçollari ka zbuluar manipulimin e Bardhit me emrat e anëtarëve të Këshillit Kombëtar.Muçollari publikoi listën me emrat e lexuar nga Bardhi me pretendimin se ata ishin pjesë e Kuvendit të Bashës. Ai tha se ka analizuar një pjesë të emrave të listës, të cilët sipas tij, janë të sajuar sepse nuk rezultojnë në regjistrin e gjendjes civile.

LEXO EDHE:  Aksident në Elbasan/ Kamioni përmbyset dhe bllokon rrugën

LEXO EDHE:  SPAK ka në dorë faktet/ Kur do hetohen Habilaj & Co?

Bardhi lexoi emrat që kishte prezent ditën e Kuvendit të thirrur nga Basha. I kam zbardhur që të gjithë. Bardhi deklaroi 5004 delegatë,që sipas verifikimi që i kam bërë rreth 200 prej tyre i ka lexuar 2 herë, 3 herë, 4 herë. 4237 janë emrat, ndërkohë delegatë të cilët kanë funksion kanë qenë 1537 ku mbi gjysma e tyre nuk kanë qenë prezent. Zotëria ka shtruar 1687 të tjerë që s’ janë anëtarë partie fare. Ka futur 831 veta që mua më dhanë përshtypje që ishin emra të sajuar. Kontrollova 100 prej tyre dhe 66 prej tyre janë njerëz që nuk ekzistojnë, ose do kenë vdekur më përpara. Nuk kam akses në gjendjen civile që t’i kontrolloj të gjithë”, u shpreh ai./ Vizion Plus

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta reagon për herë të parë për situatën në PD/ Basha të shkojë në zgjedhje për kryetar, prej kohësh kërkohet “gjak”

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka komentuar protestën e 8 Janarit në Partinë Demokratike. Në një intervistë në TV 21, Meta deklaroi se asnjë qytetar në Shqipëri nuk e meriton sot të shohë ato pamje që u prodhuan nga ajo protestë. Ai theksoi se në rastin kur një kryetar kontestohet ai duhet t’i nënshtrohet procesit të votëbesimit.

Ajo që po ndodh në PD është krejt pa kuptim. Edhe ajoi që ka ndodhur më përpara, djegia e mandateve a ka qenë diçka normale. Sot opozita në Shqipëri nuk ka asnjë këshilltar në nivel vendor dhe komunal. Problem kryesor ka qenë vetë lidershipi i opozitës që gjithmonë ka marrë vendime të gabuara. Asnjë qytetar në Shqipëri nuk e meriton të shohë ato pamje. Asnjë anëtar i PD. Po ndodh një gjë që nuk ka asnjë kuptim që në demokraci, të injorohet vota. Kur një kryetar kontestohet duhet t’i nënshtrohet procesit të votëbesimit. Shkelja e këtyre parimeve çon në situate të pakuptimta”, tha Meta.

Ai deklaroi se në Shqipëri prej kohësh kërkohet konfrontim artificial dhe i përgjakshëm.

LEXO EDHE:  Atentati në Elbasan/ Humb jetën një person

LEXO EDHE:  PD kallëzon në SPAK kryetarin e bashkisë ElbasanShpresoj që më mençuri demokratët të mos bien pre e padurimit. Në Shqipëri, prej kohësh kërkohet konfrontim artificial dhe i përgjakshëm. Kjo u kërkua kur u dogjën mandatet. Ndërhyrja ime për të caktuar një datë, ishte sepse ishin shfaqur mjaft tensione të pakontrollueshme. Ju i keni parë shfaqjet e dhunës.

Ka qenë një nga aktet për të cilat jam krenar që kam ndërmarrë sepse kam shmangur dhunën dhe përgjakje mes shqiptarëve. PS ka pasur kontestime për disa nga aktet e mia si president. Jam gati të votëbesohem në popull. Kjo gjë duhet të jetë kudo kur ka një kontestim”.

Udhëheqja e opozitës” po provokon një tension dhe pretendon në forma policore të imponojë një autoritet që nuk e ka. Sepse në demokraci autoriteti fitohet me votë. Konfirmohet me votë. Nuk fitohet me polici. Fitohet me procedura. Cdo krizë politike ka vetëm zgjidhje politike. Zgjidhja është vota.”, deklaroi Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE