Connect with Us

“Akademia” e barinjve dhe njeriu i ri “Made in Albania”

Opinione

“Akademia” e barinjve dhe njeriu i ri “Made in Albania”

Publikuar

-

/
Nga Ferdinand Dervishi
Deklarimi i Ministres së re të Bujqësisë për vëmendje në drejtim të arsimimit të barinjve, të shprehur në formën “akademi për barinjtë”, ka shkaktuar një tallaz të ri humori mes një shumice shqiptarësh. Kjo, si të thuash, po përbën lajmin gazmor mbarëpopullor, në majën e sojit të vet, këto ditë.
Po të besosh mediet e shumta sociale, që sigurisht duhen marrë parasysh me përzgjedhje për informacionet që emetojnë, “gafa” duket sikur është artikuluar nga njeriu i duhur. Ministrja e re nuk ka shpërfaqur ndonjë karrierë për tu vlerësuar në dobi të shqiptarëve, por një të tillë në shërbim të vetes dhe Rilindjes.
Gjithsesi, në rastin e “akademisë së barinjve” ajo është krejt në rregull, qoftë në fjalët që ka përzgjedhur për të lëshuar propozimin, qoftë për peshën që i ka dhënë idesë së investimit për zhvillimin e blegtorisë.
Së pari, ne shqiptarët përgjithësisht kur përdorim fjalën “akademi” konceptojmë sferat më të larta të arsimimit, na sillet në mendje pesha e akademive të arteve e të shkencave, etj. Në fakt, “akademi” do të thotë/barazohet me kuptimin e një sistemi njohurish dhe kjo gjendet në çdo fjalor shpjegues.
Sipas “Cambridge English Dictionary – Fjalor i Anglishtes i Kembrixhit”, i pari që del gjatë kërkimit në internet, koncepti “akademi” ka kuptimin: “organizatë që synon të mbrojë dhe zhvillojë artin, shkencën, gjuhën, etj., ose një shkollë që mëson një lëndë të caktuar, ose trajnon njerëz për një punë të caktuar”.
Pra, përdorimi i fjalës “akademi” nga ministrja e re, është edhe korrekt edhe në kontekstin e duhur, përderisa ajo dëshiron të përçojë te të tjerët iniciativën për të trajnuar një grup njerëzish, me një sistem njohurish të caktuara, me qëllim që ata të nxënë/përvetësojnë një profesion konkret.
Së dyti, edhe pse fermerët shqiptarë edhe për shkak të politikave qeveritare, po i hedhin produktet bujqësore poshtë, ministrja nuk gabon asnjë grimë për investimin në blegtori. Blegtoria e ka shoqëruar shqiptarin në shekuj si një mundësi jetese e detyruar nga rrethanat dhe e zgjedhur nga paraardhësit. Historia, vendosja gjeografike, terreni etj., e kanë diktuar këtë. Për pasojë, rikthimi andej nga duhet të na shtyjë tradita, nuk ka pse të tingëllojë keq.
Larg ideve anakronike për hedhur në hapësirë satelitë “Made in Albania”, historia e ka paracaktuar se, qoftë Shqipëria, qoftë shtete të tjera të Ballkanit, janë me shekuj larg projektimit e ndërtimit të industrive konkurruese si psh., të prodhimit të automjeteve “Mercedes Benz” apo qoftë të telefonave celularë, si “Samsung”.
Historia ka paracaktuar një Shqipëri bujqësore – blegtorale që aktualisht, në rrethanat e reja të krijuara, mund të ndihmojë së tepërmi turizmin. Pra, zhvillimi i turizmit në Shqipëri mund të ketë suksesin e dëshiruar nëse do të investohet te kultivimi i industrisë ushqimore, në mënyrë që klientët e huaj të priten në restorante me ca produkte biologjike, ku mes të tjerave, djathi të ketë aromën e shijen e djathit dhe gjalpi – ato delikatesa që ne kemi harruar ti shijojmë që nga kohërat e komunizmit.
E që këto ushqime ti kemi të gjithë në tavolinat tona, që të kemi sa më pak produkte të ardhura nga përpunimi masiv i qumështit pluhur, ideja e Ministres së re të Bujqësisë, nuk duhet humorizuar, por përshëndetur.
Ajo flet për një investim njerëzor në blegtori, për njerëz që duhet të nxënë e përvetësojnë një profesion tashmë pothuaj të fshirë nga memoria jonë kolektive. Për të rinj, të cilët me mbështetjen edhe të shtetit, të kenë mundësi të krijojnë tufat e tyre të bagëtive si një biznes që do të ndihmojë, jo vetëm ata dhe familjet e tyre, por edhe gjithë shoqërinë tonë.
Por sa “akademik” është ky profesioni bariut?
Mundësia e ndjekjes së një dokumentari të sapopërfunduar, me titull “Shtegtimi i dhenve”, i autorit të mirënjohur, Vasjan Lami, do të ndihmonte shumëkënd të krijonte shpejt një ide reale.
Por, në pamundësi, mund të thuhet se ky profesion në zhdukje, që deri tani ka qenë trashëguar brez pas brezi, nuk ashtë aspak i thjeshtë. Përkundër. Duhen njerëz edhe të ditur edhe shumë të fortë.
Njerëz të ditur, sepse duhet të menaxhojnë jetët e qindra krerëve të bagëtive, duhet tu sigurojnë ushqimin e përditshëm dhe të bollshëm, ti strehojnë, ti ruajnë nga moti anormal, nga releivi, duhet tu rrinë te koka kur çelin të vegjlit e tyre, duhet të bëjnë edhe veterinerin (degë e mjekësisë që merret me parandalimin, kontrollin, diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve, çrregullimeve dhe dëmtimeve te kafshët) edhe zooteknikun (profesion i menaxhimit të kafshëve shtëpiake duke përfshirë trajtimin, mbarështimin dhe rritjen e tyre), duhet të dinë të mjelin e trajtojnë qumështin, të nxjerrin nënproduktet e tij etj., etj.
Duhen njerëz të fortë, sepse parashikohen udhëtime të gjata, fjetje jashtë, në natyrë dhe në kushte të vështira atmosferike, njerëz që të dinë të ndërtojnë stane në majat e maleve, ku bagëtia çohet për të dimëruar, të dinë të ndërtojnë fjetoret njerëzore me materiale rrethanore, të dinë të ruajnë bagëtitë nga kafshët grabitqare etj., etj.
Duhet besuar se ministrja e re këto të dhëna paraprake ka pasur në mendje, kur ka folur për trajnimin e barinjve dhe mbështetjen e shtetit për krijimin e tufave të bagëtive.
Tani, le ti kthehemi pak vetes. Përse na duket ministrja qesharake? Përse fjala “bari” na bën krrak me fjalën “akademi” dhe na e nxjerr shpejt mendjen nga shinat?
Një gjykim i parë do të thoshte se shqiptarët tashmë janë duke e bërë zakon të bëjnë humor me të gjitha llojet e ideve dhe propozimeve, qoftë të vlefshme, qoftë korruptive, që vijnë nga një grup pushtetarësh që prej vitesh i kanë dhënë prova pafund antivlerash popullit të tyre.
Por, një tjetër gjykim, mund të argumentojë një pasojë edhe më të rëndë, edhe më të kushtueshme. Gjithçka mund të ketë lidhje me kultivimin vitet e fundit, ndër ne, të një psikologjie pranimi të mënyrës së menduarit të disa njerëzve që na janë bërë, përmes ekranit, më shumë se nëna e babai. Të atyre lloj tipave që u kemi dhënë mundësinë, përmes zgjedhjes, edhe të na vjedhin, edhe të na grabisin e vrasin, edhe të na lënë pas në zhvillimin shoqëror krahasuar me vende të ngjashme, edhe të na ngrenë gishtin e mesit në publik, sa herë u acarohen nervat, si shenjën e fundit se çfarë kanë dëshirë të na bëjnë.
Janë ca njerëz punëmbaruar, xhepafryrë, që fundin e një dite pune, të menaxhuar me pushtet sulltanësh, duan ta kalojnë me humor, duan rrotull ata kllounët shkurtabiqë që spërdridhen e langaraqojnë, duan që të këmbejnë barcaleta e të gajasen.
Kjo mënyrë koncepti jetese, apo mënyrë e kalimit të ditës, duket se po na imponohet të gjithëve, duke na vrarë gjithçka të mbajtur nën kontroll nga arsyeja dhe logjika.
Pa shkuar te një paralele e barabartë me atë që komunizmi dhe Enver Hoxha arritën ti bënin mendjes së shumicës së shqiptarëve, duket se tashmë jemi duke u infektuar nga një tentativë e dytë. Një tentativë që po kërkon të na shtrembërojë rrjedhën normale të të menduarit, duke na diktuar një tjetër mënyrë, që me lehtësinë e zhvendosjes kah rastësia dhe rrjedha, justifikon si të pashmangshme ekzistencën dhe aktivitetin antizhvillimor, korruptiv dhe kriminal të kastës politike e shtetërore. Një mënyrë që po na dikton ecje në sipërfaqe apo cektësi, duke marrë gjithçka me sportivitet dhe gallatë, që po na arratis nga e vërteta ulëritëse e realitetit.
Prej këtu ka të ngjarë të analizohen edhe një pjesë e shkaqeve të rënies sonë të menjëhershme dhe masive në kotësinë e humorit të barinjve akademikë, paçka se në parim iniciativa është krejt normale./CNA.al
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Shqiptarët të abuzuar tashmë edhe mediatikisht

Publikuar

-

Nga

Nga Mentor Kikia 

Kemi dëgjuar për abuzimin seksual.

Kemi dëgjuar për abuzimin fizik.

Padyshim që kemi edhe abuzimin financiar, në rastet kur ata që kanë në dorë para publike, i vjedhin për hesap të vet.

Por së fundmi unë mendoj se kemi edhe një formë abuzimi masiv të shqiptarëve, të të gjitha moshave. Ky është abuzimi mediatik.

Çfarë është abuzimi mediatik?

Bombardimi që u bëhet njerëzve me të gjitha llojet e lajmeve dhe opinioneve, nga mëngjesi në mëngjes, me të vërteta e të pavërteta, me trillime, akuza, sharje…

Me të vërteta të frikshme që thuhen dhe nuk shkaktojnë asnjë reagim.Me të pavërteta po kaq të frikshme që thuhen, dhe sërish asnjë reagim.

Me njerëz të paguar që kërkojnë të të bindin se e vërteta dhe e drejta është vetëm ajo që mendojnë ata.

Me skenare dhe trille që trondisin mendërisht të madh e të vogël.

Me njerëz të rrjedhur e pjerdhur nga shëndeti mendor dhe mosha, që çfarë u prodhon imagjinata e tyre e thonë para kamerave….është një lloj terrorizmi psikologjik që ushtrohet rregullisht.

LEXO EDHE:  A do të ndodhë me Turqinë skandali i parë i epokës Trump?

LEXO EDHE:  A do të ndodhë me Turqinë skandali i parë i epokës Trump?

Ky njeriu në foto, ai që bridhte me “çontën” e zezë nëpër studio e paralajmëronet se kishte sekretet e botës aty, ai që hynte natën në drejtorinë e tatimeve të kontrollonte serverat, mendon se në 8 janar do të vriteshin 4 deputetë të PD, bën edhe një listë madje se kush ishin viktimat e planifikuara. Dhe ky gjen kamera që i drejtohen ta thotë publikisht këto.

Nëse ky njeri ka informacion se atë ditë kishte një plan për të vrarë Alibeajn, Salianjin, Grida Dumën dhe Gazmend Bardh, duhet të thërritet urgjent në prokurori. Nëse në prokurori nuk e merr njeri seriozisht, si është e mundur që i drejtojnë mikrofonin dhe ai lëshon kësi deklaratash?

Një Spartak tjetër, natë e ditë, flet për NATO-n dhe FBI-në që pritet të zbarkojnë nga ajri dhe deti, që të vënë rregull në Shqipëri. Që do të vijnë Rambot dhe do të marrin me helikopter Berishën dhe Metën. Pastaj Rama do të ikë vetë dhe shqiptartët do të shpëtojnë….

O Zot, mirë hajdutët, por s’na lënë rehat as budallenjtë…/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Berisha, “bekimi dhe mallkimi” i Lulzim Bashës!!!

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Prej muajsh tashmë diskursi politik dhe mediatik dominohet nga “lufta” Berisha-Basha, një luftë e cila e parë nga kënvështrime të ndryshme duket herë qesharake, herë dramatike dhe herë hipokrite.

Qesharake duket në sytë e socialistëve sehirxhinj e të vetëkënaqur të cilët, pas çdo skenari dualizmi të lidershipit të PD-së, mirazhojnë kohëzgjatjen e ëndrrave të tyre për një pushtet të pashtershëm.

Dramatike duket në sytë e demokratëve të thjeshtë të cilët kanë shpresuar gjithmonë në një demokraci funksionale dhe shtet ligjor, pa interesa personale për ofiqe e karike por me një ëndërr për një shqipëri vertet europiane.

Hipokrite duket në sytë e atyre demokratëve që prej vitesh kanë dhënë çdo gjë për partinë demokratike. Kanë shpenzuar energji, kohë, djersë e mund që ky vend të drejtohej nga PD por mbi të gjitha nga ai lidership i PD-së që e ka merituar të drejtojë. Një prej tyre jam edhe unë!Mendoj se kjo “luftë” është hipokrite, pasi nga njëra anë lufton Berisha, i mbushur me zhgënjimin që i përplasi në fytyrë zgjedhja e tij e pamenduar e 2013. Nuk e di në qoftë se ndonjëherë ai pyet veten se si do të ishte fati i PD-së nëse do të kishte zgjedhur kandidatin tjetër, Olldashin! Nuk e di se çfarë përgjigje mund ti japë ai vetes por personalisht mendoj se do të ishte ndryshe jo vetëm fati i PD-së por edhe ai i shqipërisë. Normalisht është ndryshe të zgjedhësh dikë që ti do dhe ndryshe të zgjidhet dikush që demokratët duan. Ja pra, zgjedhja e Bashës si dëshira e Berishës ishte një bekim për atë të cilin demokratët nuk e duan. Nga ana tjetër qëndron Basha, ai të cilin dukshëm demokratët nuk e duan. Nuk  duan jo vetëm atë por edhe rrethin e tij i cili është i mbushur me njerëz pa asnjë kontribut partiak, të cilët, duke qenë se protagonizmin opozitar e kanë parë vetëm në tv, shohin ëndrra me karike ministrash të cilat janë gati t’i bëjnë realitet me çdo lloj çmimi njerëzor apo moral.

LEXO EDHE:  Video-Opinion/ Kokëdhima: Unë jam mik i Ramës dhe do të jem mik i tij

LEXO EDHE:  Rama tallet me Mark Markun/ “Zoti i ruajtë studentët tuaj”

Nganjëherë pyes veten, çfarë duhet bërë që Basha të largohet?! Sigurisht, ky njeri, në kushtet aktuale edhe pse e kërkon Berisha, në rast se vërtet do të ishte zgjedhur nga demokratët në 2013 dhe këta ta donin nuk mund të ikte kurrësesi. Nuk mund të ikte pasi një lider i votuar nga demokratët mbetet lider dhe dëshmia e kësaj është vetë Sali Berisha. Prandaj nuk ka kuvend të PD-së që bën Lulzim Bashën të ikë pasi në kuvend votojnë demokratët me të cilët tashmë Basha nuk ka asnjë lidhje… Mbetet vetëm një pyetje…Cila është zgjidhja për largimin e Lulëzim Bashës?! Përgjigjia është e shkurtër dhe e thjeshtë “dëshira e Berishës”, ajo që e solli atje ku është.

Berisha i cili dikur ishte bekimi, sot është mallkimi i Lulzim Bashës!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Ilir Levonja/ Nga sot edhe për Lulin, fajin e ka Saliu!

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Emri i Sali Berishës është sa nocion i pluralizmit a demokracisë në vend, por edhe mallkim. Eshtë sa shpresë për përmbysje të mëdha, por edhe aq mallkim. Eshtë sa frymëzim për  një integrim total në Europë, por edhe aq ndihmues për ta rikthyer Shqipërinë në blloqet e lindjes.

Eshtë sa mbarë kombëtar, kam parasysh këtu shqiptarinë, por edhe stimulues për ta ndarë Shqipërinë, jo nga aleancat e tipit Antanta a blloku Tripalësh, por nga fakti se ata janë krejt të pa aftë të bashkëpunojnë. Emri i Sali Berishës është sa model triumfi, por edhe gogol për të ta dhjerë një arsyetim në mes. Sapo ti përpiqesh të shpjegosh diçka, një ide, tjetri të hidhet e thotë ama për Saliun e ke ti. Megjithëse të karrahur shpatullat kur e ke kritikuar Saliun.

Emri i Sali Berishës është gogol edhe në Amerikë, sepse ai që është i majtë në Shqipëri është një kryekomunist shqiptar  edhe në Amerikë. Pavarsisht se ka liri me shumicë, punë, shtëpi, me një fjalë jetë një milion herë më të mirë se në komunizmin e tij, voton këtu një krye plak si Biden, por të mbyt duke të të thënë se Berisha është një plak i rrjedhur. Sali Berisha është sa burrë shteti por edhe kriminel i madh. Nuk të lë kush pa të kujtuar vrasjet e 21 janarit 2011.Pavarsisht se Enver Hoxha vrau mbi 5 mijë njerëz, pavarsisht se burgosi dhe internoi afro 20 mijë shqiptarë…, nuk kujtohen për këtë, ulin sytë përdhe. Por të mbysin me pështyma për vrasjet e Saliut. Pra kjo kulturë e mbrapsht është kthyer sot një mallkim klasik për vendin. Pas vargut kilometrik të çdo karrike thyeri nga komunizmi, Nanos, Gjinushit, Ramës, Brahos, Milos, Beqirit, Daulles, Derrit, Dajes etj. Pas vargut kilometrik të çdo karike thyeri që e nisën me Berishën, që mender ta çanin bythën për Berishën, ku kampion është Spartak Ngjela, tani është dhe ky kllufi Lul Basha. Tani do të dëgjojmë edhe Lulin përditë, se fajin e ka Saliu.

LEXO EDHE:  A do të ndodhë me Turqinë skandali i parë i epokës Trump?

LEXO EDHE:  Tani në Opinion/ Basha: Nuk shkulemi nga çadra nëse nuk do ketë qeveri teknike

Kllufi thirri policinë dhe kujton se Edi Rama vetëm se e ka ndihmuar. I ka dhënë kaq material sa mund ta mbajë gjithë këtë legjislaturë si një peshk të varur në grep. Ia ka palosur dosjet dhe kjo është arsyeja që del e tall menderen në publik me katandisjen e opozitës. Vini re tani sa hapni televizorin, del Luli dhe ankohet për Saliun. Prite kur të thotë ndonjë ditë që edhe covidin e solli Saliu. Tani si i bëhet halli, a ka ndonjë mundësi që të gjykojmë ndryshe. Sigurisht që ka, por puna është se ata që kanë në dorë televizorin, nuk e duan këtë ndryshim. Nuk vjen kurrë në pushtet po nuk the që fajin  e ka Saliu.

LEXO TE PLOTE